Πατησίων 109, 1957-2014

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Πατησίων 109, 1957-2014

Δημοσίευση από echelon2011 » 14 Ιούλ 2014, 23:44

Από την προχθεσινή μου βόλτα

Εικόνα


Άβαταρ μέλους
agganast
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: 26 Σεπ 2009, 17:14
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αμαρουσίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πατησίων 109, 1957-2014

Δημοσίευση από agganast » 15 Ιούλ 2014, 11:14

Καλημέρα!

Σχολίασέ τες κι όλα για να ξεκινήσει συζήτηση.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω με την εξής προτεραιότητα: Προηγούνται τα μέλη που χαρίζουν και τα μέλη που μπορούν να παραλάβουν όσο πιο κοντά γίνεται στην περιοχή μου.

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πατησίων 109, 1957-2014

Δημοσίευση από echelon2011 » 15 Ιούλ 2014, 15:01

Είχα εντοπίσει την ασπρόμαυρη φωτογραφία σε δημοσίευση αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος, και σκέφτηκα να εντοπίσω αυτό το κτίριο που προφανώς θα ήταν πλέον κρυμμένο μέσα στο σύστημα της συνεχούς δόμησης της Πατησίων. Στη συνέχεια έφτιαξα αυτή τη σύνθεση που είναι ενδιαφέρουσα καθώς παρουσιάζει το όραμα του αρχιτέκτονα του 1957 και πως αυτό απαξιώθηκε με την πάροδο του χρόνου και την γειτνίαση με άλλα μοντέρνα κτίρια. Σε κάθε περίπτωση ο ένοικος του κτιρίου το 1957 θα θεωρούνταν προνομιούχος, ενώ σήμερα θα ίσχυε το αντίθετο.

Βλέποντάς το κτίριο στο 1957, καταλαβαίνει κανείς την αρχιτεκτονική του αξία ως εκπρόσωπο του ελληνικού μοντερνισμού, αλλά και το πως τα μοντέρνα κτίρια έφερναν στην πόλη κάτι το "καθαρό" και ελπιδοφόρο. Όταν όμως ξεριζώθηκε εντελώς η παραδοσιακή αρχιτεκτονική και τα μοντέρνα κτίρια κτίστηκαν το ένα ως συνέχεια του άλλου και με την πάροδο του χρόνου γέρασαν, έπαυσαν να έχουν το αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον της δεκαετίας του 50 και μετατράπηκαν σε αυτό που γνωρίζουμε τώρα ως μουντή αρχιτεκτονική πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
agganast
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: 26 Σεπ 2009, 17:14
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αμαρουσίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πατησίων 109, 1957-2014

Δημοσίευση από agganast » 16 Ιούλ 2014, 20:37

Καλησπέρα!

Δεν γνωρίζω αν το συγκεκριμένο κτίριο αποτελεί εκπρόσωπο του ελληνικού μοντερνισμού ή αν είναι απλώς μοντέρνο για τον καιρό του και φυσικά δεν είμαι τόσο σίγουρη, αν ο αρχιτέκτονας που το σχεδίασε - αν ήταν αρχιτέκτονας - είχε κάποιο όραμα.

Σίγουρα οι ένοικοι αυτής της πολυκατοικίας ήταν προνομιούχοι στον καιρό τους σε σχέση με τους ενοίκους των διπλανών σπιτιών, οι οποίοι όταν χτίστηκαν τα σπίτια τους ήταν προνομιούχοι σε σχέση με αυτούς που κατοικούσαν στις "καλύβες" (;) της Πατησίων - αν ήταν κατοικημένη η περιοχή στο τέλος του 19ου αίωνα ή στις αρχές του 20ου αιώνα και δεν ήταν απλώς βοσκοτόπια.

Όσο για την σημερινή μουντή αρχιτεκτονική πραγματικότητα, αυτή μάλλον οφείλεται όχι τόσο στο σύστημα συνεχούς δόμησης, το οποίο ίσχυε για τα κτίρια στην Αθήνα και πριν τον β' παγκόσμιο πόλεμο, αλλά στον κατακερματισμό των ιδιοκτησιών σε πάρα πολύ μικρές ιδιοκτησίες και στις άπειρες παρεκκλίσεις των οικοδομικών κανονισμών, οι οποίες επέτρεπαν στον καθένα να χτίζει μεγάλο κτίριο χωρίς αρτιότητα ή/και πρόσωπο.

Ως λαός που προσπαθούμε συνεχώς, με ελάχιστες εξαιρέσεις, να βρούμε τρόπους έμμεσου πλουτισμού και εδώ εννοώ μη παραγωγικούς, ο καθένας φρόντιζε να αποκτά εισόδημα από διαμερίσματα σε πολυκατοικίες που χτίζονταν σε πολύ μικρά οικόπεδα.

Επίσης δεν υπήρξε πρόβλεψη για την ραγδαία αύξηση της αξίας της γης μετά το 1950 και έτσι το κράτος δεν μπορούσε να απαλλοτριώσει γη ώστε, παρά τα πολλά και ψηλά κτίρια, να έχει μεγάλους κοινωφελείς χώρους, που θα "ελάφρυναν" την ασφυκτική εικόνα της πόλης. Τέλος (;) η μη τήρηση των οικοδομικών και κτιριοδομικών κανονισμών από όλους τους εμπλεκόμενους (κράτος, μηχανικούς και πρωτίστως τους "αθώους" ιδιοκτήτες) έχουν οδηγήσει στο απίστευτο φαινόμενο να έχουμε 41.000.000 τ.μ. καταγεγραμμένων έως τώρα αυθαιρέτων χώρων. Μηδέ εξαιρουμένης της πολυκατοικίας της φωτογραφίας την οποία έβαψαν σε χρώμα "σάπιο μήλο" (συνήθως χρησιμοποιείται στα νεοκλασσικά και όχι σε μοντέρνα κτίρια) και την "στόλισαν" με ένα σωρό εξωτερικές μονάδες air-condition.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω με την εξής προτεραιότητα: Προηγούνται τα μέλη που χαρίζουν και τα μέλη που μπορούν να παραλάβουν όσο πιο κοντά γίνεται στην περιοχή μου.

elaine84
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1461
Εγγραφή: 11 Σεπ 2012, 07:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πυλαίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 41
Επικοινωνία:

Re: Πατησίων 109, 1957-2014

Δημοσίευση από elaine84 » 16 Ιούλ 2014, 21:34

Αγαπητέ echelon

Η συγκεκριμένη πολυκατοικία σιγουρα είχε πολλά να "πει" για τους ενοίκους της όταν κτίστηκε - θυμηθείτε την ελληνική ταινία "Η γυνή να φοβείται τον άνδρα" που έπρεπε να φύγουν από το ¨ερείπιο¨ με την ωραία αυλίτσα και να πάνε σε διαμέρισμα, μάλιστα διαμερισμα Αντωνάκη μου! Κι όμως το όραμα του αρχιτέκτονα όπως λες δεν ήταν και τόσο ευγενες, για σκέψου ότι προκειμένου να εκμεταλλευτεί πλήρως καθ'ύψος το αστικό κομμάτι που του διατέθηκε αποφασισε να αντιπαραβάλλει κάτι τόσο ξένο σε ύφος και κλίμακα απέναντι στα διπλανά διώροφα!
Τώρα κοιτάμε με νοσταλγία την ασπρόμαυρη φωτογραφία χωρίς να αντιλαμβανόμαστε ότι ήταν η αρχή της κακοποίησης των ελληνικών πόλεων. Κι αυτό γιατί σαν μεμονωμένο κτίριο είναι πολύ πιο πιστό στις αρχές του από ότι τα εξαμβλώματα της δεκαετίας του '90 και μας γοητεύει έτσι όπως στέκεται χωρίς τη μεταμφίεση των σποραδικών ανακαινίσεων ανά οριζόντια ιδιοκτησία που απέκτησε μετά : τέντες, κουφώματα, βαψιματάκι στην τάση της εποχής, να βάλουμε κι ένα aircondition... κτλ κτλ...
Ναι εξακολουθεί να είναι πραγματικό λιτό και όμορφο δίπλα στα ninties στρόγγυλα τουρτοειδή μπαλκόνια, καγκελάκι χι και κόκκινη κολώνα στη μέση της βεράντας, μια αναγουλιαστική ωδή στο ρόζ, όμως η πολυκατοικία αυτή δεν παύει να θίγει τους γείτονές της την εποχή που πρωτοκτίστηκε!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Αγαπητά νέα μέλη,μη ζητάτε κι εξαφανίζεστε!
- Η συλλογή μου με κανάτες και vintages διακοσμητικά: viewtopic.php?f=335&t=209575
- Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά...

-Έχω έλλειψη χώρου. Τα αντικείμενα που χαρίζω μπορεί παράλληλα να τα πουλάω σε πλατφόρμα μεταχειρισμένων (vendora)(μόνο τα δικά μου αντικείμενα).

:poze:

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πατησίων 109, 1957-2014

Δημοσίευση από echelon2011 » 17 Ιούλ 2014, 01:43

Το ποιος φταίει για την σημερινή κατάσταση, είναι δυστυχώς τεράστιο θέμα. Νομίζω όμως ότι μέσα στον καταιγισμό οικοδομικών τεράτων των εργολάβων, υπήρξαν και ελάχιστοι αρχιτέκτονες που είχαν κάτι να προτείνουν.Αν ψάξει κανείς (πολύ) στοχευμένα, εντοπίζει διάσπαρτα διάφορα κτίρια πνιγμένα ανάμεσα σε άλλες ετερόκλητες κατασκευές. Νομίζω ότι αυτή η πολυκατοικία (έξυπνα φωτογραφημένη μόνο από μπροστά) είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα από τους μεταγενέστερους γείτονές της.

Η συγκεκριμένη πολυκατοικία είναι έργο του Γ. Φατούρου. Κάποια δείγματα της δουλειάς του υπάρχουν εδώ και νομίζω ότι είναι ενδιαφέροντα, συμπεριλαμβανομένων και πολλών αρχαιολογικών μουσείων:

Εδώ ένα κολυμβητήριο και 3 δείγματα κτιρίων κατοικίας του Φατούρου, από τη δεκαετία του 50.
Εικόνα, Εικόνα
Εικόνα,Εικόνα


Από ότι φαίνεται η ιδέα μου να εντοπίσω το κτίριο της φωτογραφίας και να το φωτογραφίσω στην σημερινή του κατάσταση σε αντιπαραβολή με την ασπρόμαυρη φωτογραφία, μάλλον δεν ήταν πρωτότυπη, καθώς βρήκα τη συνέχεια την ακόλουθη ιστοσελίδα με πάρα πολλές ενδιαφέρουσες φωτογραφίες (πριν/μετά) από την Αθήνα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος echelon2011 την 17 Ιούλ 2014, 02:00, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πατησίων 109, 1957-2014

Δημοσίευση από echelon2011 » 17 Ιούλ 2014, 01:51

Kαι για να γελάσουμε λίγο (κλαίγοντας)...

Εικόνα

socratisv
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 14
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: 14 Φεβ 2014, 20:53
Νομός κατοικίας: Ν. Ηλείας
Δήμος - Κοινότητα: Αμαλιάδας Ηλείας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Πατησίων 109, 1957-2014

Δημοσίευση από socratisv » 17 Ιούλ 2014, 05:45

Η αντιπαροχή φταίει για πολλά....Μια από τις μεγαλύτερες πολιτικές πατάτες του 20ου αιώνα και υπαίτια για τα σημερινά χάλια.. Και κλείνω εδώ τη συζήτηση.
Δες το κτήριο Πατησίων κ Σαρανταπόρου .
Ή αυτό: Το παλιό Αελώ αν θυμάμαι καλά.... Θα το προτιμούσα όπως το έζησα, αλλά ο αρχιτέκτονας το έδεσε ωραία το γλυκό:)
| μικροδεμα (<2κ) ή δέμα & οίκοι επίδοση ΕΛΤΑ// Boxnow .
Αν έχω ξεχάσει καμιά απόσυρση, θυμήστε τό μου:)
Συνδέομαι πλέον αραιά στο πόρταλ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Γενικά ψάχνω οτιδήποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σκύλο (τροφή, οδηγοί, αξεσουάρ, βιταμίνες/συμπληρώματα, κουβέρτες ΚΟΚ)

Μην πετάτε, χαρίστε ή ανακυκλώστε. Ακόμα και το φαγητό που περισσεύει:)
Το αιμματοβαμένο Coltan (ελληνικά) | Τα αδέσποτα της Ρουμανίας

Στειρώστε το σκύλο, τη γάτα, το κουνέλι σας. Πιέστε δήμο για δημοτικό κτηνιατρείο & πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων. Στείλτε στον Εισαγγελέα γράμμα για παράβαση καθήκοντος του δήμου χωρίς πρόγραμμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τόποι - ταξίδια - περιηγήσεις”