Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Δημοσίευση από BaCh » 20 Ιούλ 2015, 03:18

Γεια και χαρά!

Καταγόμαστε και οι δυο από την επαρχία (ο άντρας του ζεύγους από Δράμα και η γυναίκα από Χανιά). Στην Αθήνα ζούμε εδώ και περίπου 6 χρόνια. Στην επαρχία δε μας άρεσε η ζωή καθότι δεν υπήρχαν δουλειές και "αρκετά πράματα για να κάνεις" + ότι ο κόσμος δεν έχει με τί να ασχοληθεί και γεμάτος χαιρεκακία ασχολείται με την προσωπική σου ζωή (για κάποιο λόγο ΕΙΔΙΚΑ με το τί κάνεις στο κρεβάτι σου).

Τον τελευταίο καιρό διαπιστώνουμε ότι η ζωή στην Αθήνα μας ταλαιπωρεί.
Το βασικότερο πρόβλημα είναι αυτό της εργασίας.. 480€ το 8ωρο.. 240€ το 4ωρο..
Αν βρεις, αν σε κρατήσουν, αν σε πληρώσουν, αν αντέξεις.. Δεδομένης της μεγάλης ανεργίας η εκμετάλλευση πάει σύννεφο, με υπερωρίες που δεν πληρώνονται, άδειες που δεν δίνονται, ένσημα που δεν κολλιούνται (για βαρέα δε το συζητάμε) και όλα αυτά μέσα στην καταπίεση του "κοίταξε να δεις, αν δε σου κάνει (ή δε μου κάνεις) εδώ έχω μια στοίβα με βιογραφικά"... Αυτό πλέον δε λέγεται εργασία αλλά δουλεία. Κι εμείς δε θέλουμε να ζήσουμε σαν δούλοι.

Άλλοι παράγοντες που καταστρέφουν το βιοτικό μας επίπεδο είναι η ηχορύπανση, το καυσαέριο, η έλλειψη χώρου (για αποθήκευση, κηπουρική, λαχανικά, χόμπυ κλπ). Εκτίμησή μας είναι ότι μετά και το 3ο μνημόνιο τα πράγματα θα χειροτερέψουν ακόμα περισσότερο αφού η φτωχοποίηση θα είναι μεγαλύτερη (και για εμάς), πράγμα που συνεπάγεται και με μεγαλύτερη βία, εγληματικότητα, μιζέρια κλπ..

Μέσα σε όλα αυτά τίθεται και το ζήτημα της οικογένειας που θέλουμε να δημιουργήσουμε. Μέσα σε αυτό το περιβάλλον πως να κάνεις παιδί, πόσο μάλλον όταν δεν έχεις ένα συγγενή δίπλα σου για να σε βοηθήσει -έστω κρατώντας το για λίγες ώρες. Και αυτό το παιδί τί θα γίνει πέρα από μια θυσία στο βωμό της δουλοπαροικίας που ονομάζεται κέντρο της Αθήνας;

Καιρό τώρα λέγαμε πως στην χειρότερη των περιπτώσεων έχουμε τα χωριά μας όπου μπορούμε να επιστρέψουμε να ζήσουμε. Ήρθε λοιπόν η στιγμή που χειροτέρεψαν οι καταστάσεις και συνάμα βρέθηκε ο άντρας του ζεύγους να είναι άνεργος αδυνατώντας να βρει μια δουλειά.

Μέρα με τη μέρα συζητάμε όλο και περισσότερο το να μετακομίσουμε σε ένα χωριό των Χανίων όπου βρίσκονται συγγενείς της γυναίκας του ζεύγους. Ένα σπίτι χωρίς ενοίκιο, καθαρός αέρας, χώρος για τα χόμπι μας (αυτή την λιμνούλα με τα ψαράκια στην αυλή μου!), λαχανόκηπος, ελευθερία για τα γατάκια μας, προοπτικές για να πάρουμε ένα σκυλάκι, και σιγά σιγά να βάλουμε μπροστά το ζήτημα της οικογένειας αφού θέλουμε τόσο πολύ να κάνουμε ένα παιδάκι.

Αυτό που μας απασχολεί είναι το ζήτημα των πόρων για την επιβίωση. Σίγουρα θα γλιτώσουμε πολλά έξοδα, όμως τα χρήματα είναι απαραίτητα...

Ο λόγος λοιπόν που γράφουμε αυτή τη στιγμή σ' εσάς είναι για να μας πείτε πως σας φαίνεται η ιδέα της μετακόμισης στην επαρχία, και αν έχετε να μας κάνετε κάποια πρόταση σε ότι αφορά το επαγγελματικό κομμάτι..
Περνάνε διάφορα από το μυαλό μας.. Καλλιέργειες, μεροκάματα στις ελιές, άνοιγμα κάποιου (τουριστικού ή μη) καταστήματος που θα απαιτεί ένα μικρό κεφάλαιο.
.

Για να κάνετε σωστότερες προτάσεις 2 σύντομα βιογραφικά..

Άντρας (29 ετών): Αγγλικά lower, Πληροφορική σε τεχνικό λύκειο. Μεγάλη προϋπηρεσία σε κατάστημα εμπορίας επίπλων, τηλεφωνική εξυπηρέτηση, δημοσιογραφία, γραμματειακή υποστήριξη, Pet Shop (με γνώσεις στα ενυδρεία).

Γυναίκα (25 ετών): Αγγλικά lower, Παιδαγωγικά σε ΙΕΚ. 4 χρόνια προϋπηρεσία σε κατάστημα πώλησης ενδυμάτων, γνώσεις υπολογιστή.

Ευχαριστούμε για τον χρόνο σας!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Άβαταρ μέλους
sweet33
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 25 Φεβ 2015, 18:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καματερού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Δημοσίευση από sweet33 » 20 Ιούλ 2015, 08:56

Γεια σας! Χαίρομαι που θα ρθειτε Χανιά!!! Ευκαιρία να ανταλλάξουμε ψαράκια! Όσο για δουλειά....δυστυχώς και εδώ υπάρχει μεγάαααλο πρόβλημα....έχω 3 μεταπτυχιακά και πέρα από 250 ευρώ το μήνα, δε μπορώ να βρω τπτ άλλο και ψάχνω για το οτιδήποτε....
Υπάρχουν τα Χανιώτικα Νέα που έχουν πολλές αγγελίες, υπάρχουν και στο ιντερνετ αν θέλετε να ρίξετε μια ματιά.....Σίγουρα η διαβίωση εδώ θα ναι πολύ καλύτερη.....υπάρχει και ο τουρισμός....πότε έρχεστε; ό, τι ακούσω θα σας πώ!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Δημοσίευση από polvar » 20 Ιούλ 2015, 09:34

Για μένα το βασικό είναι η ποιότητα ζωής και τα υπόλοιπα έρχονται και μάλιστα ευκολότερα όταν το μυαλό του ανθρώπου απαλλαγεί από την μιζέρια και την κλεισούρα των πόλεων, την ηχορύπανση κλπ

Ευκαιρίες εργασίας πάντα υπάρχουν αρκεί κανείς να πιάνουν τα χέρια του και να έχει κέφι για δουλειά και όχι να αυτοπεριορίζεται λέγοντας ότι πχ "εγώ σπούδασα αυτό και άρα αυτό θέλω να κάνω"

Είστε σε νεαρή ηλικία και η ζωή είναι μπροστά σας να την αρπάξετε και να ρουφήξετε κάθε σταγόνα της, αρκεί να μην το βάλετε κάτω και να κοιτάτε πάντα μπροστά με αισιοδοξία.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Δημοσίευση από vadaris » 20 Ιούλ 2015, 09:46

Οπουδήποτε εκτός από το χάος της Αθήνας είναι καλύτερα. Η διαβίωση και η ποιότητα ζωής είναι πολύ καλύτερη στην επαρχία. Οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων είναι διαφορετικές και ειδικά αν είσαι σε χωριό. "Κατινιές" και "ρουφιανιές" υπάρχουν παντού. Όσο για δουλειά όλο και κάτιθα βρεθεί ευκολότερα από ότι στην Αθήνα. Το καλοκαίρι υπάρχει ενασχόληση με τον τουρισμό. ΚΑι όπως λέει και ο polvar το βασικό είναι η ποιότητα ζωής και τα υπόλοιπα έρχονται.
;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Δημοσίευση από vayia81 » 20 Ιούλ 2015, 12:54

Πολύ ωραία&σωστά τα λέτε... Περιγράφετε την κατ/ση (στον επαγγελματικό στίβο) έτσι ακριβώς οπως πραγματικά είναι...και φυσικά θα δυσκολέψουν τα πράγματα ακόμη περισσότερο...

Εαν έχετε αυτήν την ευκαιρία να μετακομίσετε στην επαρχία...μην το σκέφτεστε καθόλου!!!!!!!!!!!!!!!!
Και τι δε θα δίναμε να μένουμε στην εξοχή...στον καθαρό αέρα...σε ενα κλίμα ήρεμο...κτλ κτλ
(συμφωνώ βέβαια για τα κουτσομπολιά...δεν εχουν με τι ν ασχοληθούν&ασχολούνται με τις ζωές των άλλων...ας μη δίνετε-οσο μπορείτε- σημασία...)


Και οσο για δουλειά&πρωτίστως ποιότητα ζωής...συμφωνώ με τον polvar... :}

Καλή λήψη αποφάσεων! :}

(λίμνη με ψαράκια??? :D ακούγεται τέλειο!!! )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vayia81 την 20 Ιούλ 2015, 16:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
Rafablack20
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2814
Εγγραφή: 16 Μαρ 2015, 13:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Δημοσίευση από Rafablack20 » 20 Ιούλ 2015, 15:25

Καλησπερα παιδια!!! μη το σκεφτεστε καθολου ειναι η αποψη μου... το πιο βασικο για εμενα ειναι οτι θα μπορειτε να φτιαξετε μια ομορφη οικογενεια θα εχετε καποιον να σας κραταει το παιδι (πολυ βασικο..αμα δεν ειχα τη μαμα μου να μας το κραταει το μωρο αληθεια δεν θα την παλευα καθολου!) να πατε για ενα ποτο η καπου!! εμεις μενουνε π.φαληρο και αυτο το καλοκαιρι μενουμε στο σπιτι των γονιων μου στο κορωπι-κιτσι και ο μικρος εχει ολη την αυλη για παρτη του εχει αλλαξει πολυ η ζωη μας ως προς την ποιοτητα και την ξεκουραση ....και αφου εχετε σπιτι εκει ειναι αρκετα ιδανικο το μερος για μια καλη ζωη με καθαρο αερα..κουτσομπολια υπαρχουν ακομα και στην αθηνα ειδικα αμα σε ξερουνε..ΑΣΤΟ! το θεμα ειναι να τους γραφετε ολους γιατι αυτοι που κουτσομπολευουνε ασχημα συνηθως εχουνε ΣΟΒΑΡΑ οικογενειακα προβληματα και ασχολουντε με τους αλλους για να μη σκεφτονται τα δικα τους! τωρα για το θεμα της δουλειας παντου ειναι δυσκολα να βρεις! περνεις πολλα βιογραφικα και τα δινεις παντου ,ψαχνεις στο ιντερνετ σε αγγελιες..ισως και απο τους συγγενεις σας απο στομα σε στομα να βρουνε κανενα μεσο να σας βρουνε τιποτα..ολο και κατι θα βρεθει! εγω αμα ειχα ενα μικρο κεφαλαιο θα ανοιγα ενα τουριστικο γραφειο και δεν ξερω αμα γινεται τουριστικο και μεστιτικο μαζι ;)

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Δημοσίευση από vayia81 » 01 Νοέμ 2015, 18:25

Καλησπέρα και καλό μήνα!

Ανανέωνα τις αγγελίες μου και είδα εδω που είχα γράψει...

Τελικά μετακομίσατε αλήθεια; :}
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Δημοσίευση από BaCh » 09 Νοέμ 2015, 14:42

vayia81 έγραψε:Καλησπέρα και καλό μήνα!

Ανανέωνα τις αγγελίες μου και είδα εδω που είχα γράψει...

Τελικά μετακομίσατε αλήθεια; :}
Τελικά όχι. Αν κάποια στιγμή το κάνουμε θα είναι σε απόσταση από σόγια.. If you know what I mean :P
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5806
Εγγραφή: 19 Φεβ 2014, 11:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Δημοσίευση από vayia81 » 09 Νοέμ 2015, 16:40

Oh yessssss i know very good.... :D :P

Οσο πιο μακριά, τόσο το καλύτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(βέβαια αν εχεις μικρά παιδιά χρειάζονται και οι γιαγιάδες... :z )
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

-Δεν κανω ομαδικές αποστολές
-Εχουμε γάτο πλέον :z

-Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετακόμιση και διαβίωση στην Κρήτη...;

Δημοσίευση από BaCh » 09 Νοέμ 2015, 19:12

vayia81 έγραψε:Oh yessssss i know very good.... :D :P

Οσο πιο μακριά, τόσο το καλύτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(βέβαια αν εχεις μικρά παιδιά χρειάζονται και οι γιαγιάδες... :z )
Καλύτερα διπλοβάρδιες και νταντάδες :-Ρ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άνθρωπος, ψυχή και σχέσεις”