Βοηθεια για χειραποσκευη στη ryanair

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
kasidy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1593
Εγγραφή: 27 Μάιος 2010, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσπρωτίας
Δήμος - Κοινότητα: Ηγουμενίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από kasidy » 28 Μαρ 2015, 15:28

Γεια σας , ταξιδευω κι εγω σε λιγο καιρο και στο mail αναφερουν πως μπορω να εχω μια βαλιτσα , εως 10 κιλα με διαστασεις 55cm x 40cm x 20cm ΚΑΙ μια χειραποσκευη με διαστασεις 35 x 20 x 20 cms.

Παραθετω το κείμενο:
One cabin bag per passenger (excluding infants travelling on their parents lap) weighing up to 10kg with maximum dimensions of 55cm x 40cm x 20cm, plus 1 small bag up to 35 x 20 x 20 cms. Extra/oversized cabin baggage will be refused at the boarding gate, or where available, placed in the hold of the aircraft for a fee of £50/€50 (fee subject to VAT on domestic flights at applicable government rates).


Άβαταρ μέλους
miraida
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
Δημοσιεύσεις: 1634
Εγγραφή: 15 Μάιος 2011, 18:44
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Χερσονήσου Ηρακλείου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από miraida » 28 Μαρ 2015, 17:29

BaCh έγραψε:
miraida έγραψε:Α ναι...κι εγω αυτο εννοουσα...το λαπτοπ μεσα στην τσαντα σου...οχι σε τριτη αποσκευη....αν και στα περισσοτερα αεροδρομια δεν το προσεχουν...εγω προσφατα ειχα τη βαλιτσουλα,την τσαντα μου κι ενα...κρανος!περασα κανονικα.. :D
Εγώ αν ήθελα να περάσω κράνος θα είχα το άγχος του ελέγχου αποσκευών. Μπορεί να το θεωρήσουν φονικό όπλο :-Ρ
Το κρανος της μηχανης;;;;; :lol: μονο αν το βγαλεις απ το ντουλαπακι κι αρχιζεις να το κοπανας σε κεφαλια....ε δε νομιζω...χχαχαχα
Στα περιορισμένα μέλη λόγω εμπορίας αντικειμένων του xariseto.gr (μέσω ανταλλαγής) σε άλλα site

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από BaCh » 28 Μαρ 2015, 18:38

miraida έγραψε:
BaCh έγραψε:
miraida έγραψε:Α ναι...κι εγω αυτο εννοουσα...το λαπτοπ μεσα στην τσαντα σου...οχι σε τριτη αποσκευη....αν και στα περισσοτερα αεροδρομια δεν το προσεχουν...εγω προσφατα ειχα τη βαλιτσουλα,την τσαντα μου κι ενα...κρανος!περασα κανονικα.. :D
Εγώ αν ήθελα να περάσω κράνος θα είχα το άγχος του ελέγχου αποσκευών. Μπορεί να το θεωρήσουν φονικό όπλο :-Ρ
Το κρανος της μηχανης;;;;; :lol: μονο αν το βγαλεις απ το ντουλαπακι κι αρχιζεις να το κοπανας σε κεφαλια....ε δε νομιζω...χχαχαχα
Είδες; Θα μπορούσε να είναι θανατηφόρο το κράνος σου! Εμένα που πριν καμιά 10ετία δε με άφησαν να περάσω επειδή φορούσα ένα βραχιόλι όπως αυτό; Τι σου λέει;
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

kallisti
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1288
Εγγραφή: 04 Ιαν 2013, 08:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πανοράματος Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από kallisti » 31 Μαρ 2015, 08:40

..σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες ..Ο Θεός βοηθός ...θα επενέλθω και με δικές μου ;)

kallisti
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1288
Εγγραφή: 04 Ιαν 2013, 08:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πανοράματος Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από kallisti » 09 Απρ 2015, 12:11

καλημέρα σας,από Θεσ.ν για Αθπερίπου 1 ωρα πριν την πτήση έκλεινε το gate είχα ήδη τυπωμένο από το σπίτι την κάρτα επιβίβασης ,οπότε όλα καλά,δεν "ζύγισαν" βαλίτσα,laptop και πορτοφολι,κλπ τα είχα στην ιδια τσάντα,δεν ρισκαρα να έχω άλλη για προσωπικα αντικείμενα..
Αυτά ,Καλή Ανάσταση

Άβαταρ μέλους
Rafablack20
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2814
Εγγραφή: 16 Μαρ 2015, 13:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Βοηθεια για χειραποσκευη στη ryanair

Δημοσίευση από Rafablack20 » 09 Μαρ 2016, 21:12

Καλησπερα, κλεισαμε εισιτηρια με τη ryanair και εχει ο καθενας μας δωρεαν χειραποσκευη με διαστασεις μεχρι 55X40X20... πρεπει να ειναι βαλιτσα η μπορουμε και με σακ βουαγιαζ? επισης μερικοι γραφουνε οτι μπορουμε να εχουμε και μια μικρη τσαντα..ξερει κανεις τη ισχυει με ολα αυτα και αν τα πραγματα ειναι πολυ αυστηρα για ταξιδια εντος ελλαδος? σας ευχαριστω

krav
Diamond Member
Diamond Member
51 47
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 29 Μαρ 2013, 12:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ηλιουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για χειραποσκευη στη ryanair

Δημοσίευση από krav » 09 Μαρ 2016, 21:58

Και σακβουαγιαζ αρκει να ειναι σε αυτες τις διαστασεις περιπου.

Άβαταρ μέλους
melomakarono
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2014, 17:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπάκτου Αιτωλοακαρνανίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για χειραποσκευη στη ryanair

Δημοσίευση από melomakarono » 09 Μαρ 2016, 22:01

Καλησπερα! :)
Δεν χρειαζεται να ειναι βαλιτσα, μπορει να ειναι οτιδηποτε αρκει να μην υπερβαινει τις διαστασεις αυτες..
Και οσο για την επιπλεον τσαντα, μπορεις αντι για την κανονικη σου τσαντα να παρεις καποια μεγαλυτερη μαζι (και σαν τσαντα θαλασσης ας πουμε σε μεγεθος) και να βαλεις κι εκει πραγματακια..
Εμεις ετσι ειχαμε κανει και δεν υπηρξε θεμα!!
:rofl:

Άβαταρ μέλους
Giorgoslitsa
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5965
Εγγραφή: 20 Ιαν 2015, 20:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Περιστέρι
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για χειραποσκευη στη ryanair

Δημοσίευση από Giorgoslitsa » 09 Μαρ 2016, 22:02

Καλησπερα Ραφαελα :-)
Μπορεις να εχεις αντι βαλιτσα και σακ βουαγιαζ αρκει να ειναι αυτες οι διαστασεις και μεχρι 10 κιλα. Αν παρεις βαλιτσα στις διαστασεις μετρανε και το χερουλι και τα ροδακια.
Σαν δευτερη ειναι η τσαντα ωμου η πλατης διαστασεις 35×20×20. Στις χειραποσκευες απαγορευονται τα υγρα πχ.σαμπουαν.
Εδω στο αεροδρομιο περασα απο πολλους ελεγχους με το μωρο και βγαλαμε τα σακακια και εγω και το μωρο που καλα ενταξει εγω αλλα το μωρο; Ασε το καροτσι εκει να δεις ελεγχο.
Στην Ροδο ειναι ενας ελεγχος μπαμ μπαμ.
i-banking Εθνική
Να σταλεί-να παραδοθεί σε vaggosdespina
Οφείλουν argiroulini0.50. [/color][/b]
Οφείλω Root60 zoe2401 Κωνσταντίνα Δημήτρης agis68Από 0,30€ dim-nik1.50 Euphoria9
(Εθνική)0.20€ eleniv(Εθνική)1.40€
Xelonaki 8816 ΙASOΑπό 0,50€

Άβαταρ μέλους
Rafablack20
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2814
Εγγραφή: 16 Μαρ 2015, 13:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για χειραποσκευη στη ryanair

Δημοσίευση από Rafablack20 » 09 Μαρ 2016, 22:07

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!!!!!! ετσι θα γινει σακ βουαγιαζ που δεν ειναι τοσο βαρυ σε συγκριση με τη βαλιτσα και μια τσαντουλα πλατης η ωμου και σουπερ..!!! θα δωσω και στο συζυγο μια πλατης και μια χαρα! θα χωρεσουμε ολα τα πραγματα μου εεε και στην ωμου θα βαλω και τα δικα του xD xχαχαχαχαχαχα!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τόποι - ταξίδια - περιηγήσεις”