Βοηθεια για χειραποσκευη στη ryanair

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
kallisti
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1288
Εγγραφή: 04 Ιαν 2013, 08:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πανοράματος Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από kallisti » 28 Μαρ 2015, 10:37

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος στις πτήσεις χαμηλού κόστους υπάρχει περιορισμός για βαλίτσα εντός καμπίνα μαξ.βάρους 10 κιλά.Ως εδώ καλά ..μπορουμε λέει να έχουμε και άλλη μία αποσκευή πολύ μικρότερη σαν τσάντα ωμου πχ.
ΕΡΩΤΗΣΗ :το laptop στην τσαντα του μεσα υπολογίζεται σαν εξτρα αποσκευή ? δεδομένου οτι σαν γυναίκαι 1 τσαντα ωμου θα την έχω !!!!!!!!!δεν βρήκα τιποτα σχετικό στο site της εταιρία
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πριν φάω καμμιά ψυχρολουσία στο αεροδρόμιο !!! :z

Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από VickyV » 28 Μαρ 2015, 10:42

ναι, θεωρειται εξτρα
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
miraida
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
Δημοσιεύσεις: 1634
Εγγραφή: 15 Μάιος 2011, 18:44
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Χερσονήσου Ηρακλείου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από miraida » 28 Μαρ 2015, 10:57

Οχι βεβαια!!μπορεις να κρατας μια μικρη βαλιτσα οπως ειπες,με τις προδιαγραφες της εταιρειας...να χωραει δλδ στο ντουλαπακι....και την τσαντα σου....με λαπτοπ η χωρις!Μην αγχωνεσαι! ;)
Στα περιορισμένα μέλη λόγω εμπορίας αντικειμένων του xariseto.gr (μέσω ανταλλαγής) σε άλλα site

Άβαταρ μέλους
nrg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1435
Εγγραφή: 04 Ιουν 2012, 22:30
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από nrg » 28 Μαρ 2015, 10:59

kallisti έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος στις πτήσεις χαμηλού κόστους υπάρχει περιορισμός για βαλίτσα εντός καμπίνα μαξ.βάρους 10 κιλά.Ως εδώ καλά ..μπορουμε λέει να έχουμε και άλλη μία αποσκευή πολύ μικρότερη σαν τσάντα ωμου πχ.
ΕΡΩΤΗΣΗ :το laptop στην τσαντα του μεσα υπολογίζεται σαν εξτρα αποσκευή ? δεδομένου οτι σαν γυναίκαι 1 τσαντα ωμου θα την έχω !!!!!!!!!δεν βρήκα τιποτα σχετικό στο site της εταιρία
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πριν φάω καμμιά ψυχρολουσία στο αεροδρόμιο !!! :z
Αν πας με βάση τους κανόνες της εταιρίας και έχεις μια βαλίτσα, το laptop και μια τσαντα ώμου τότε θα σου την χρεώσουν εξτρα! Βέβαια σε κάποια αεροδρόμια είναι πιο ελαστικοί. Όπως και να έχει, μεγάλο το τίμημα για να το ρισκάρεις...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εάν είσαι ικανός πάντα να χαμογελάς στη ζωή, τότε η ζωή πάντα θα χαμογελάσει σε σένα
~ Νίκολας Ραίριχ

Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από VickyV » 28 Μαρ 2015, 11:11

αν το λαπτοπ ειναι στην τσαντα του και εχεις και μια χειραποσκευη και την τσαντα σου, η τσαντα με το λαπιτοπι θα χρεωθει εξτρα. εξαρταται που θα πεσεις. οσες φορες ταξιδεψα με ραιαν αυτο ειχα.. μηπως και πως.. πολυ ψυχοβγαλτης. κανε το αλλο, βαλτο μεσα στη βαλιτσα για να εισαι ησυχη, ή παρε μεγαλη τσαντα να χωραει. αν ταξιδεψεις με παρεα δωστη στον νεαρο σου :D
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

kallisti
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1288
Εγγραφή: 04 Ιαν 2013, 08:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πανοράματος Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από kallisti » 28 Μαρ 2015, 11:33

vickyvaitsi έγραψε:αν το λαπτοπ ειναι στην τσαντα του και εχεις και μια χειραποσκευη και την τσαντα σου, η τσαντα με το λαπιτοπι θα χρεωθει εξτρα. εξαρταται που θα πεσεις. οσες φορες ταξιδεψα με ραιαν αυτο ειχα.. μηπως και πως.. πολυ ψυχοβγαλτης. κανε το αλλο, βαλτο μεσα στη βαλιτσα για να εισαι ησυχη, ή παρε μεγαλη τσαντα να χωραει. αν ταξιδεψεις με παρεα δωστη στον νεαρο σου :D
..............δεν έχω νεαρό μαζι μου θα πρεπει να ψαρεψω κάποιν εκεί :D

Άβαταρ μέλους
miraida
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
Δημοσιεύσεις: 1634
Εγγραφή: 15 Μάιος 2011, 18:44
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Χερσονήσου Ηρακλείου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από miraida » 28 Μαρ 2015, 11:44

Α ναι...κι εγω αυτο εννοουσα...το λαπτοπ μεσα στην τσαντα σου...οχι σε τριτη αποσκευη....αν και στα περισσοτερα αεροδρομια δεν το προσεχουν...εγω προσφατα ειχα τη βαλιτσουλα,την τσαντα μου κι ενα...κρανος!περασα κανονικα.. :D
Στα περιορισμένα μέλη λόγω εμπορίας αντικειμένων του xariseto.gr (μέσω ανταλλαγής) σε άλλα site

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από BaCh » 28 Μαρ 2015, 12:31

miraida έγραψε:Α ναι...κι εγω αυτο εννοουσα...το λαπτοπ μεσα στην τσαντα σου...οχι σε τριτη αποσκευη....αν και στα περισσοτερα αεροδρομια δεν το προσεχουν...εγω προσφατα ειχα τη βαλιτσουλα,την τσαντα μου κι ενα...κρανος!περασα κανονικα.. :D
Εγώ αν ήθελα να περάσω κράνος θα είχα το άγχος του ελέγχου αποσκευών. Μπορεί να το θεωρήσουν φονικό όπλο :-Ρ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

kallisti
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1288
Εγγραφή: 04 Ιαν 2013, 08:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πανοράματος Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από kallisti » 28 Μαρ 2015, 13:29

έχω ζυγίσει την βαλίτσα,πάω να ζυγίσω λαπτοπ,μπαταρία και αν περισσεύουν κιλά θα βάλω και ρούχα !!!!!!! :yikes:

Άβαταρ μέλους
ΛΑΡΙΣΑ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 8510
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 18:48
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Άρτας
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ταξΙδι με RYANAIR

Δημοσίευση από ΛΑΡΙΣΑ » 28 Μαρ 2015, 14:46

Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Έχω 3 γιους,είμαστε 5 μέλη οικογένειας.
Μετακομίσαμε στο χωριό,οποίο απέχει 3 χιλιόμετρα από την πόλη.
:oups: Στο χωριό δεν υπάρχει ταχυδρομείο και επειδή εργάζομαι καθημερινά από το πρωί ως το
βράδυ και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο η αποστολη&παραλαβή με ΕΛΤΑ Θα γίνει μια φορά σε
2-3 εβδομάδες.
:arrow: Μερικές φορές ζητάω αντικείμενα για τους ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη και έχουν οικονομικές δυσκολίες :idea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τόποι - ταξίδια - περιηγήσεις”