Για διακοπές ζευγαριού: Νότια ή Βόρεια Εύβοια; Γνώμες παρακαλώ.!

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Για διακοπές ζευγαριού: Νότια ή Βόρεια Εύβοια; Γνώμες παρακαλώ.!

Δημοσίευση από Daffodil » 28 Μάιος 2023, 15:03

Χαίρετε..!!
Για διακοπές φέτος θέλουμε να επισκεφτούμε την Εύβοια και να την εξερευνήσουμε όσο μπορούμε. Λόγω έκτασης, δε θα μπορέσουμε να τη δούμε όλη, οπότε πρέπει να εγκατασταθούμε είτε στη Βόρεια είτε στη Νότια και να περιηγηθούμε στις κοντινές περιοχές. Από ερωτήσεις σε ντόπιους γνωστούς ξέρω ότι η Βόρεια έχει τα Λουτρά, τη Λίμνη, ωραίες παραλίες και ομορφιές ορεινού τοπίου, και σίγουρα αξίζει να την επισκεφτεί κανείς. Δεν έχω καμμία πληροφορία για τις ομορφιές και τα αξιοθέατα της Νότιας Εύβοιας, αλλά εκεί έχω βρει ένα φοβερό ξενοδοχείο που θέλω να πάω.
Θα ήθελα λοιπόν να μάθω και αν αξίζει εξίσου να επισκεφτεί κανείς τη Νότια Εύβοια και τι να κάνει κανείς εκεί, ωστέ να πάω και στο ωραίο ξενοδοχείο.!
Δώστε μου παρακαλώ και καμμία πρόταση σε μέρη στη Νότια Εύβοια.
Ευχαριστώ θερμά.! :-D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87. Δείτε τις αγγελίες μου


savasga
Silver Member
Silver Member
8 4
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 25 Μάιος 2020, 10:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Για διακοπές ζευγαριού: Νότια ή Βόρεια Εύβοια; Γνώμες παρακαλώ.!

Δημοσίευση από savasga » 28 Μάιος 2023, 18:46

100% βορεια..... εχω κανει και τα 2 .....η βορεια πολυ καλυτερη..... βρες ομως να μεινεις στη μεση της βορειας πχ Λιμνη

Άννα1989
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1525
Εγγραφή: 25 Απρ 2017, 11:37
Νομός κατοικίας: Ν. Ιωαννίνων
Δήμος - Κοινότητα: Ιωαννίνων
Φύλο: Οικογένεια
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Για διακοπές ζευγαριού: Νότια ή Βόρεια Εύβοια; Γνώμες παρακαλώ.!

Δημοσίευση από Άννα1989 » 28 Μάιος 2023, 20:28

Πολύ όμορφα είναι και στην Περιοχή της Κύμης, ονομάζεται και μπαλκόνι του Αιγαίου, απέναντι είναι και η Σκύρος, φεύγει πλοίο από την Παραλία της Κύμης.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν χαρίζω, χαρίζω με την καρδιά μου! Και όταν ζητάω σημαίνει ότι το χρειάζομαι!
εκρεμμότητα: mattypocket
Χρωσταω:0,20 vaggosdespoina
Μου χρωστανε: katrinz 3,10.

dora123
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5310
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010, 12:32
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Για διακοπές ζευγαριού: Νότια ή Βόρεια Εύβοια; Γνώμες παρακαλώ.!

Δημοσίευση από dora123 » 31 Μάιος 2023, 17:15

Zω δύο χρόνια στη νότια Εύβοια κι έχω εξαντλήσει τουριστικά τη βόρεια Εύβοια παλιότερα. Σαφώς η βόρεια έχει πολύ περισσότερα αξιοθέατα, χωριά ιστορικά μνημεία, απολιθωμένο δάσος, μουσεία, βουνό, θάλασσα. Η κεντρική επίσης έχει πολύ ενδιαφέρον. Μια διήμερη εκδρομή στη Σκύρο θα την πρότεινα, όπως επίσης και νησάκια όπως τα Λιχαδονήσια κλπ.
Η νότια Εύβοια είναι πολύ αραιοκατοικημένη, δεν έχει ιδιαίτερα γραφικούς οικισμούς, έχει άγριες παραλίες αλλά και η βόρεια Εύβοια δεν υστερεί σε αυτό το κομμάτι. Επίσης υπάρχει κακή οδοποιία δύσκολοι δρόμοι και μεγάλες διαδρομές χωρίς σημαντικη ανταμοιβή
Επίσης έχω πολύ άσχημη εμπειρία από τη συμπεριφορά των καρυστινων γενικά και ειδικά προς τους ξένους, κάτι που δεν είναι μόνο προσωπική μου εντύπωση, αλλά η εμπειρία όλων σχεδόν όσων περνάνε από εδώ. Βάζοντας στην άκρη τα προσωπικά μου βιώματα εδώ, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα βόρεια Εύβοια, σε συνδυασμό με κεντρική.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πηγαινοέρχομαι και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
skorpiosmt
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2297
Εγγραφή: 02 Οκτ 2009, 13:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: Αγιος Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Για διακοπές ζευγαριού: Νότια ή Βόρεια Εύβοια; Γνώμες παρακαλώ.!

Δημοσίευση από skorpiosmt » 01 Ιουν 2023, 12:39

Καλημέρα προσωπικά έχω πάει στην Λίμνη, είναι ωραίο γραφικό χωριό με ωραία θάλασσα αλλά δεν έχει κάτι άλλο να κάνεις. Η Αιδηψός δεν αξίζει από παραλία , μόνο τα ζεστά. Κάποιοι προτιμούν τις Ροβιές. Πολυ καλές κριτικές έχω για βασιλικά για παραλία, φθηνό φαγητό. Νότια η. Κύμη δεν είναι για διακοπές έχει λιμάνι, κατάγεται η μαμά μου από εκεί. Κάρυστο δούλεψα σαν αναπληρώτρια δεν ξέρω την εμπειρία της Δώρας.. κουτσομπολιό υπάρχει στην επαρχία γενικά η Κάρυστος είναι κούκλα θα έλεγα, ωραία παραλία το κοχύλι μέσα στην Κάρυστο και άλλες κοντινές, οινοποιείο, καταρράκτες, φθηνό φαγητό, δροσερό καλοκαίρι, εγώ κοιμόμουν χωρίς κλιματιστικό μέχρι Ιούλιο που έκατσα, αλλά έχει αέρα πολύ ενοχλητικό για μένα. Νοικιάζουν και με τον μήνα..
ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΕΘΝΙΚΗ, TT, ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ.


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Για διακοπές ζευγαριού: Νότια ή Βόρεια Εύβοια; Γνώμες παρακαλώ.!

Δημοσίευση από Daffodil » 02 Ιουν 2023, 00:11

Ευχαριστώ όλους θερμά για τις απαντήσεις. Με βοηθήσατε να πάρω την απόφαση να επισκεφτούμε Βόρεια Εύβοια φέτος. :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87. Δείτε τις αγγελίες μου

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3110
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Για διακοπές ζευγαριού: Νότια ή Βόρεια Εύβοια; Γνώμες παρακαλώ.!

Δημοσίευση από regent » 02 Ιουν 2023, 11:03

Δεν ξέρω ποια περίοδο θα την επισκεφθείτε αλλά να ξέρετε πως αυτή την στιγμή και για μερικές μέρες ακόμα είναι ανοικτή η πλατφόρμα αιτήσεων για κοινωνικό τουρισμό. Εφόσον πληρείτε τις προϋποθέσεις και βρεθείτε στους τυχερούς που θα λάβουν την παροχή, μπορείτε να διαμείνετε έως και 12 μέρες χωρίς κόστος.

Οι δικαιούχοι μπορούν να πραγματοποιήσουν από μία (1) έως έξι (6) διανυκτερεύσεις. Στις νήσους Λέσβο, Χίο, Λέρο, Κω, καθώς και στον νομό Έβρου μπορούν να πραγματοποιήσουν έως δέκα (10) διανυκτερεύσεις, στη Νήσο Σάμο και στους Δήμους Ιστιαίας – Αιδηψού και Μαντουδίου- Λίμνης – Αγ. Άννας του ν. Ευβοίας μπορούν να πραγματοποιήσουν έως δώδεκα (12) διανυκτερεύσεις.

Πηγή
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Για διακοπές ζευγαριού: Νότια ή Βόρεια Εύβοια; Γνώμες παρακαλώ.!

Δημοσίευση από Daffodil » 02 Ιουν 2023, 11:52

regent έγραψε:
02 Ιουν 2023, 11:03
Δεν ξέρω ποια περίοδο θα την επισκεφθείτε αλλά να ξέρετε πως αυτή την στιγμή και για μερικές μέρες ακόμα είναι ανοικτή η πλατφόρμα αιτήσεων για κοινωνικό τουρισμό. Εφόσον πληρείτε τις προϋποθέσεις και βρεθείτε στους τυχερούς που θα λάβουν την παροχή, μπορείτε να διαμείνετε έως και 12 μέρες χωρίς κόστος.

Οι δικαιούχοι μπορούν να πραγματοποιήσουν από μία (1) έως έξι (6) διανυκτερεύσεις. Στις νήσους Λέσβο, Χίο, Λέρο, Κω, καθώς και στον νομό Έβρου μπορούν να πραγματοποιήσουν έως δέκα (10) διανυκτερεύσεις, στη Νήσο Σάμο και στους Δήμους Ιστιαίας – Αιδηψού και Μαντουδίου- Λίμνης – Αγ. Άννας του ν. Ευβοίας μπορούν να πραγματοποιήσουν έως δώδεκα (12) διανυκτερεύσεις.

Πηγή
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87. Δείτε τις αγγελίες μου

cclaireadrianne5
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Αύγ 2023, 13:43
Νομός κατοικίας: Ν. Άρτας
Δήμος - Κοινότητα: Αβδέλλας Γρεβενών
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Για διακοπές ζευγαριού: Νότια ή Βόρεια Εύβοια; Γνώμες παρακαλώ.!

Δημοσίευση από cclaireadrianne5 » 19 Αύγ 2023, 13:44

Μια επιλογή που προσφέρει πολλά για τις διακοπές σας! Επίσης, αν σας αρέσουν οι όμορφες παραλίες, δεν πρέπει να χάσετε την ευκαιρία να επισκεφτείτε τις παραλίες στο Πουκέτ. Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ: Παραλίες στο Πουκέτ. Είναι ένας προορισμός με εξωτική ομορφιά που σίγουρα θα σας αφήσει αξέχαστες εντυπώσεις.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τόποι - ταξίδια - περιηγήσεις”