Περι διακοπών και κρίσης...

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση

Τί προτιμάτε για δτις διακοπές σας;

Δικό μου εξοχικό.
4
27%
Να γυρίσω τον κόσμο (Ελλάδα-Εξωτερικό). Διαφορετικοί προορισμοί κάθε φορά.
11
73%
 
Σύνολο ψήφων: 15

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Περι διακοπών και κρίσης...

Δημοσίευση από diamond_gr » 12 Αύγ 2009, 11:24

Το ερώτημα είναι γενικό και όχι μόνο στην περίοδο της κρίσης.

Διακοπές. Σκηνικό...
Έχεις άδεια. Θέλεις να πας κάπου να ξεσκάσεις. Να κάνεις μπανάκι να δροσιστείς. Να ξεφύγεις από την τρέλα της πόλης. Πού θεωρείς καλύτερα να πας;

1. Να έχεις ένα εξοχικό (παραθαλάσιο ή στο βουνό) το οποίο θα χρησιμοποιείς το καλοκαίρι (1-2 εβδομάδες μόνιμα και όλα τα Σαββατοκύριακα) και το πολύ Χριστούγεννα και Πάσχα. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πληρώνεις ρεύμα και νερό (είτε είσαι εκεί, είτε όχι) καθώς και έξοδα συντήρισης (αν είσαι στην θάλασσα θα έχεις υγρασία=βάψιμο κλπ). Εννοείται ότι δεν θα έχεις τηλέφωνο και ADSL γιατί πας για ξεκούραση και όχι για δουλειά (αποφεύγεις και τα έξοδα). Συν του ότι ίσως να πληρώσεις και στην εφορία...

2. Να μαζεύεις λεφτά για το καλοκαίρι (είτε και για χειμώνα) και να πας σε όποιο μέρος θέλεις στην Ελλάδα (ή εξωτερικό) για 1-2 εβδομάδες της άδειάς σου; Δεν θα έχεις έξοδα συντήρισης όπως παραπάνω. Πιθανό σε σύνολο να βγαίνει λιγότερο από το την 1η περίπτωση.

Τί από τα 2 λοιπόν προτιμάτε;


palmira
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2995
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Περι διακοπών και κρίσης...

Δημοσίευση από palmira » 12 Αύγ 2009, 13:13

το ιδανικό για εμένα και την οικογένειά μου, θα ήταν να είχαμε ένα εξοχικό με ρόδες (το γνωστό τροχόσπιτο) και να γυρνούσαμε την Ελλάδα (αχ!αχ!αχ!)
αλήθεια θα βάλω post
(ΖΗΤΑΩ) τροχόσπιτο, ευρύχωρο, με όλες τις ανέσεις και σε άριστη κατάσταση,μπορεί κάποιος να βαριέται να το καθαρίσει και να θέλει να το πετάξει. ε λοιπόν μπορείτε να το πετάξετε επάνω μου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
mariantinosnini
Gold Member
Gold Member
10 4
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2009, 10:47
Νομός κατοικίας: Ν. Σερρών
Δήμος - Κοινότητα: Ερμουπόλεως Κυκλάδων
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Περι διακοπών και κρίσης...

Δημοσίευση από mariantinosnini » 12 Αύγ 2009, 13:46

Συμφωνώ απόλυτα για το τροχόσπιτο!κ εγώ αυτό θέλω.αλλά ανάμεσα στα αλλά 2 θα προτιμούσα εξοχικό

Άβαταρ μέλους
astanapane2009
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 815
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 20:50
Νομός κατοικίας: Ν. Ξάνθης
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Επικοινωνία:

Re: Περι διακοπών και κρίσης...

Δημοσίευση από astanapane2009 » 12 Αύγ 2009, 21:21

Και εγω εξοχικο θα προτειμουσα.εχεις και τις ανεσεις σου...αλλα εγω φετος εχω αναδρομο τον Ερμη πανω στον Μιτσοτακη και δεν πηγα διακοπες :cry: καινα φανταστειτε τα ειχα κλεισει ΟΛΑ :( Αλλα....χωρισα ηρθε και αυτη η καταραμενη η εγχειρηση νταλα καλοκαιρι και 3 μερες πριν την γιορτη μου και ολα πηγαν ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ :cry: :cry: :cry: :cry:
Κανόνες Δ. Συζήτησης
- ΔΕΝ ζητάμε συνεχεία ! Αν είναι πραγματική ανάγκη στείλτε πρώτα email στο info@xariseto.gr ή στο 2312203040
- ΔΕΝ γράφουμε με latinika ουτε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ !
- Γράφουμε οσο πιο ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ γίνετε την αγγελία μας ! ΚΑΙ αν μπορούμε με ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ !
- Οταν πάρουμε ή δώσουμε , ποστάρουμε και ευχαριστούμε το μέλος (αν έχουμε ζητήσει) για να κλειδώσει κάποιος mod την αγγελία."

Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΑΤΑ
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζάρακα Λακωνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXXL
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Επικοινωνία:

Re: Περι διακοπών και κρίσης...

Δημοσίευση από ΜΑΡΑΤΑ » 13 Αύγ 2009, 10:41

Εγώ δέχομαι παιδιά και να του καθαρίζω το τροχόσπιτο αρκεί να μου το δίνει για 2 μήνες το χρόνο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Είμαι τόσο τυχερή που 32-33 χρόνια έχω κάνει 2 φορές διακοπές και απο μπάνια....Τα τελευταία 8 χρόνια πέρασα τα 5 μπάνια :oops: :oops: :oops: Μέχρι να δώ την θάλασσα ξεχνούσα τι χρώμα έχει!!! :roll: :roll: :roll: Καλά να είμαστε να πάρουμε σε 30 χρονάκια τη σύνταξη :?: :?: :?: να τα φάμε στα ιαματικά :lol: :lol: :lol: :lol: Τι ανάδρομος Ερμής....Εδώ μιλάμε για την γκαντεμιά με πετσί και κόκκαλα!!!! :roll: :roll: :roll:
Οι κανόνες υπάρχουν για να κάνουν τη συνεργασία μας καλύτερη.Ακολουθώντας τους κερδίζουμε όλοι!
Τα ΕΛΤΑ δεν στέλνουν πια προπληρωμένο χωρίς να το ζυγίσουν και επίσης δουλεύω μόνο και πάντα πρωί...Οπότε στο εξής χέρι με χέρι συναλλαγές στον Άγιο Αντώνιο ΜΟΝΟ!!!
Αν σας βολεύει...

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περι διακοπών και κρίσης...

Δημοσίευση από πελοπας » 13 Αύγ 2009, 14:12

astanapane2009 έγραψε:Και εγω εξοχικο θα προτειμουσα.εχεις και τις ανεσεις σου...αλλα εγω φετος εχω αναδρομο τον Ερμη πανω στον Μιτσοτακη και δεν πηγα διακοπες :cry: καινα φανταστειτε τα ειχα κλεισει ΟΛΑ :( Αλλα....χωρισα ηρθε και αυτη η καταραμενη η εγχειρηση νταλα καλοκαιρι και 3 μερες πριν την γιορτη μου και ολα πηγαν ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ :cry: :cry: :cry: :cry:
Δηλ. σου ήρθαν τα πράγματα, σαν να λέμε "άστα να πάνε" :roll: :twisted: :lol:

Πέρα απ' το παραπάνω αστείο, σου εύχομαι να πάνε καλά τα πράγματα και να 'σαι καλά μετά την εγχείρηση που έκανες. :D

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Περι διακοπών και κρίσης...

Δημοσίευση από makis » 30 Αύγ 2009, 22:39

τι κρυβα δεν εβγαλα φωτο εκει που ημουν ! Που αυτο θελω καποια στιγμη ΑΝ μπορεσω πριν τι συνταξη να κανω ! :lol: :lol:

Να παρω ενα οικοπεδο (οχι πρωτο στην θαλλασα , ας περπαταω και 5 λεπτα )
και να κανω μια τουαλετα με ντουζ και ενα κουζινακι 10-15m2 to πολυ , να φτιάξω ενα κηπο , ενα κιόσκι με μια χτιστή ψησταριά

και να παω με την σκηνουλα (η ενα τροχοσπιτο αν μπορω) και δεν θα εχω ουτε να καθαριζω ουτε να πληρωνω και οποιος φιλος και γνωστος θελει περνει την σκηνη και ερχετε !

δεν θελω να "σκλαβώσω" (αν ειχα) 80.000€ για λιγες μερες τον χρονο !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περι διακοπών και κρίσης...

Δημοσίευση από katterin » 30 Αύγ 2009, 23:43

Να βάλω τις φωνές; Τι εξοχικά και τροχόσπιτα;;;; Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα. Αυτά τα πράγματα θέλουν συντήρηση και η άδεια είναι μικρή για τέτοιες πολυτέλειες! Σκηνούλα (δύο δωματίων + σαλονοτραπεζαρία παρακαλώ :P στημένη έξω από τα μπάνια στην πίσω μεριά - να μη μυρίζει κιόλας...), η αιώρα στημένη κάτω απ' τον παχύ τον ίσκιο, δίπλα το ψυγειάκι με τις μπύρες (γεμάτο με πάγο) και μία ντάνα βιβλία (λογοτεχνικά + μερικά κόμικ για το διάλειμμα :lol: )...

Δε σ' αρέσει ο γείτονας; Μετακομίζεις 3 θέσεις παρακάτω. Δε σ' αρέσει η θέα ή βαρέθηκες να τη βλέπεις; Του χρόνου σε άλλο camping...

20 μερούλες έτσι και μετά αντέχεται η κρίση :D

(Αύριο δουλειά πάλι... Δε βαριέσαι... 11 μηνάκια ακόμη, θα περάσουν )

:D

sulik
Gold Member
Gold Member
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 22:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Περι διακοπών και κρίσης...

Δημοσίευση από sulik » 02 Σεπ 2009, 02:38

Νομίζω πως οταν εισαι νεος θελεις να κανεις ταξίδια και να γυρίσεις τον κόσμο ( αμα μπορείς οικονομικά)..
Οταν γεράσεις τοτε θες ενα εξοχικό να αράζεις.

Παρεπιπτόντως, δεν υπάρχει όριο ηλικίας που να ορίζει ποτε εισαι ακομα νεος και ποτε γερασες. Εξαρταται απο το τι νιώθεις εσυ!
Και αμα νιώθεις πως γερασες τοτε ΝΑΙ, γερασες.

δε μπορείς ομως πρωτα να αποδεχεσαι οτι περασαν τα χρονια της νεανικής τρελας και μετα να προσπαθείς (μάταια..) να φερθείς σαν νέος, θα εισαι τουλαχιστον για γελια (αν όχι για το νοσοκομειο...) :P θα σε κοροιδευει και ο κόσμος...

ειναι πχ μερικοι που αποζητουν σαν τρελοι τις διακοπες στα νησια και μετα παραπονιούνται οτι κουράζονται να περπατανε και λένε "δεν ειμαστε εμεις για τετοια''' και ξανα παλι τα ιδια την επομενη χρονια..

Ισως όμως η πραγματικη ξεκουραση να βρισκεται στην ηρεμια ενος εξοχικου/τροχοσπιτου/αντισκήνου κλπ... εξαρταται μερικες φορες απο τον χαρακτηρα του καθενα..

Άβαταρ μέλους
larisaia
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5080
Εγγραφή: 19 Απρ 2009, 21:18
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Περι διακοπών και κρίσης...

Δημοσίευση από larisaia » 02 Σεπ 2009, 19:58

έτσι έτσι katterin το καλύτερο το έχω κάνει ...καλή φάση :wink:
1 Ευχαριστω περημενω απο το μελος mireya ...

Oταν παραλάβετε να ενημερώνεται k να πατάτε το κουμπί ευχαριστώ για να κλείνουν οι αγγελίες

Oταν στελνετε φάκελο να γραφετε το αντικειμενο που ζητήσατε και το username.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τόποι - ταξίδια - περιηγήσεις”