Οδηγίες για κατασκευή ανέμης...

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Οδηγίες για κατασκευή ανέμης...

Δημοσίευση από Poudim » 30 Ιουν 2018, 18:24

Έφτιαξα τα...προκαταρκτικά μιας ανέμης , την οποία θα χρησιμοποιήσω για ξετύλιγμα κουλούρας με σωλήνα αυτόματου ποτίσματος . Ο σωλήνας είναι 250μ , χωρίς ανέμη θα τσακίζει και θα καταστραφεί τελείως . Την ιδέα την πήρα από εδώ : http://www.knittingparadise.com/t-27054-1.html . Όμως το δύσκολο κομμάτι είναι πως/που , τι υλικά χρειάζομαι για να τοποθετήσω μέσα το "έμβολο" (2η & 3η φωτο) , πάνω στο οποίο , η όλη κατασκευή θα γυρίζει τρελά/ελεύθερα . Μέσα στο στήριγμα του εμβόλου προτίθεμαι να βάλω γράσο . Όχι κολλήματα , μόνον βιδώματα . Καμιά άλλη ιδέα να ξετυλίξω το σωλήνα χωρίς να τον καταστρέψω ; Ή κάποιο σχετικό φόρουμ ; Ευχαριστώ .

Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Poudim την 05 Ιούλ 2018, 19:26, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες για κατασκευή ανέμης...

Δημοσίευση από polvar » 02 Ιούλ 2018, 09:47

Τι διάμετρο έχει το "εμβολο" σας;
Αν είναι 6mm, μπορείτε να πάρετε σωλήνα Μ10 για φωτιστικα (σαν αυτόν https://fotistiko.com/diafora-exartimat ... os-solinas , μπορείτε να βρείτε στα καταστήματα ηλεκτρολογικών ή σε βιοτεχνίες φωτιστικών ή σε κάποιο παλιό φωτιστικό) ο οποίος είναι ολόπασος και υπάρχουν περικόχλια γι αυτόν, να κάνετε μια τρύπα 10mm στο κέντρο της ξύλινης κατασκευής και να τοποθετήσετε κομμάτι του σωλήνα αυτού με περικόχλιο πάνω και κάτω

Αν το έμβολο είναι χοντρύτερο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αντίστοιχα κομμάτια από υδραυλικούς σιδηροσωλήνες

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες για κατασκευή ανέμης...

Δημοσίευση από Poudim » 02 Ιούλ 2018, 11:01

Ευχαριστώ . Εκεί οδηγούμαι , αλλά η "μούφα" , ΄ή 'όπως λέγεται η βίδα που θα κλείσει από κάτω τον υδραυλικό σωλήνα , χρειάζεται θηλυκή υποδοχή για να βιδωθεί επάνω στην βάση της ανέμης , άρα τόρνο , άρα μπελάς , τον οποίο προσπαθώ να αποφύγω .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες για κατασκευή ανέμης...

Δημοσίευση από polvar » 02 Ιούλ 2018, 11:24

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μπουλόνια (https://goo.gl/images/6MQBSV) κατάλληλου διαμετρήματος και με τα αντίστοιχα περικόχλια ως άξονα
Και σιδηροσωλήνα (https://goo.gl/images/Fu5nQH) κατάλληλου μήκους και διαμετρήματος με τα αντίστοιχα παξιμάδια (https://goo.gl/images/rfT4QA) για την ανέμη

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες για κατασκευή ανέμης...

Δημοσίευση από Poudim » 02 Ιούλ 2018, 14:13

Ευχαριστώ , το παλεύω . Θα ενημερώσω .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες για κατασκευή ανέμης...

Δημοσίευση από Poudim » 04 Ιούλ 2018, 16:41

Με 2 εργαλειάκια κατασκευής σπειρώματος βίδας θηλυκό & αρσενικό , έκανα την δουλειά του τόρνου και τόφτιαξα . Αφού μου βγήκε η πίστη .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπι - Ελεύθερος χρόνος”