[DIY] Ονειροπαγίδα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Κατιακι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1274
Εγγραφή: 02 Απρ 2016, 09:07
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 35
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[DIY] Ονειροπαγίδα

Δημοσίευση από Κατιακι » 31 Μάιος 2023, 08:41

Πριν 2 χρόνια περίπου βλέποντας διάφορες αναρτήσεις στο pinterest αποφάσισα να δοκιμάσω να φτιάξω μια ονειροπαγίδα, οι ιδέες που έβλεπα ήταν πολλές και οι επιλογές αμέτρητες σε σχέδια και χρώματα. Παιδεύτηκα πολύ να καταλήξω αλλά τα κατάφερα.
Τώρα αφού πήρα αρκετές καλές κριτικές για την προσπάθεια μου αποφάσισα να επαναλάβω το εγχείρημα μια και ήθελα να κάνω μία δώρο στην προγονή μου.
Ξεκινάω με τα υλικά που χρειάζονται
Εικόνα

Αρχικά θέλουμε στεφάνια, κατέληξα ότι μου ταίριαζε η ποιότητα και η ανθεκτικότητα από στεφάνια από γυάλινα καπάκια κατσαρόλας, 2 λοιπόν σε διαφορετικά μεγέθη.
Δύο σεμεδάκια στρογγυλά που εγώ τα έβαψα μαύρα με βαφή για υφάσματα και καθώς βρήκα και μερικές μαργαρίτες τις έβαψα κι αυτές.
Μία κούκλα βαμβακερό νήμα εξάκλωνο για κέντημα.
Χάντρες να κάνουν αντίθεση με το χρώμα που χρησιμοποίησα, στην προκειμένη περίπτωση πήρα μεταλικές μπρούτζινες.
Ένα κρίκο για το κρέμασμα, και πάλι πήρα μεταλικό μπρούτζινο.
Φτερά (υπάρχουν άπειρα σε χαντράδικα)
Κόλλα για υφάσματα (όχι στιγμής, δεν προλαβαίνεις να τη δουλέψεις)
Ένα σφυρί
εφημερίδες ή χάρτινες σακούλες
Μία πλαστική σακούλα
Μία πετσέτα

Αρχικά έβγαλα τα πόμολα από τα καπάκια, τα τοποθέτησα μέσα σε χάρτινες σακούλες και μετά σε μια μεγάλη πλαστική γερή σακούλα. Τα τύλιξα με μια πετσέτα για να μην σηκώσω την πολυκατοικία στον αέρα και βάρεσα μια δυνατή σφυριά (από την πλευρά που είναι μυτερό) στο κέντρο, εκεί που είναι η τρύπα για το πόμολο. Έσπασε μετά από 2-3 προσπάθειες και γύρισα το σφυρί από τη φαρδιά πλευρά του και χτύπαγα γύρω γύρω από το στεφάνι για να το ελευθερώσω τελείως από τα γυαλιά.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Βεβαιώθηκα ότι τα στεφάνια δεν είχαν το παραμικρό κομμάτι γυαλιού, έβαλα κόλλα στην εξωτερική πλευρά του κάτω μέρους γύρω-γύρω και τύλιξα 4-5 φορές κλωστή από το νήμα για να καλύψω λίγο το κενό εκεί. Μετά ξεκίνησα να το τυλίγω γύρω γύρω να το καλύψω όλο.
ΕικόναΕικόνα
Είναι μια λίγο βαρετή και χρονοβόρα διαδικασία που όμως επειδή βλέπεις γρήγορα πόσο όμορφο γίνεται, είναι αποδοτικό. Βοηθάει να τυλίξεις το κουβαράκι 6-7 φορές χαλαρά και μετά να σφίγγεις το νήμα. Μερικές φορές βλέπεις κάποια νήματα να έχουν ξεφύγει από κάποια σημεία από το στεφάνι, δεν πειράζει, όταν θα τυλιχτεί σφιχτά το άλλο νήμα γύρω τους, δε θα έχει σημασία. Το αποτέλεσμα θα είναι τέλειο ούτως ή άλλως.
ΕικόναΕικόνα

Στερεώνεις λοιπόν το νήμα με μία χοντρή βελόνα στο εσωτερικό του στεφανιού και επαναλαμβάνεις με το δεύτερο στεφάνι. Ως εδώ μου πήρε δύο απογεύματα.
Εικόνα

Καρφιτσώνεις τα σεμεδάκια τεντωμένα καλά γύρω γύρω στα στεφάνια και ράβεις κανονικά με ίδιο χρώμα κλωστή.
ΕικόναΕικόνα

Έφτιαξα και ένα φτερό από νήμα με ένα εύκολο θα έλεγα τρόπο. Τύλιξα νήμα γύρω από μία σπάτουλα περίπου 35-40 φορές και το έκοψα από μία πλευρά για να έχω πολλά ίδιου μεγέθους νήματα. Έκοψα και ένα αρκετά μεγαλύτερο κομμάτι νήμα για το κοτσάνι.
ΕικόναΕικόνα

Πέρασα τις κλωστές στο κοτσάνι, όπως φαίνονται στη φωτό, τις έσφιξα και πέρασα μία χάντρα στο κάτω μέρος με βελονοπεράστρα για να σφίξει και να μην φύγουν και δύο στο πάνω μέρος στο κοτσάνι.
ΕικόναΕικόνα
Αργότερα ψαλίδισα τις άκρες για να φαίνεται λίγο πιο όμορφο το φτερό.

Θεωρώ ότι η ένωση των τελειωμένων στεφανιών είναι πολύ σημαντική και πρέπει να στολίζει και όχι να περνάει απαρατήρητη.
Πήρα τις μαργαριτούλες και τις ένωσα μεταξύ τους χρησιμοποιώντας χάντρες ανάμεσα για να δώσω και λίγη λάμψη. Μετά τις έραψα στο πάνω και στο κάτω στεφάνι βάζοντας και άλλες χάντρες ενδιάμεσα.
Εκεί έπρεπε να προσέξω για να διατηρήσω το άνοιγμα μεταξύ των δύο στεφανιών στην έξω πλευρά και να μη μου ζαρώνει τις μεσαίες μαργαρίτες. Οπότε πρόσθεσα λίγες παραπάνω χάντρες στις έξω πλευρές για ομοιόμορφο αποτέλεσμα.
ΕικόναΕικόνα

Ο κρίκος που θα το κρεμάσουμε όλο αυτό είναι εξίσου σημαντικός. Μπορεί να είναι ένας πολύ απλός κρίκος που μπορούμε να τον πλέξουμε με βελονάκι όλο γύρω γύρω, όπως είχα κάνει στην πρώτη μου προσπάθεια, ή μπορεί να είναι όμορφος όπως τώρα και να πλέξουμε με το βελονάκι όσο χρειάζεται για την ένωση μόνο.
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Μετά τον ράβουμε χαλαρά στην πάνω πλευρά του πάνω στεφανιού.

Τώρα στα φτερά λερωνόμαστε λίγο, με κόλλα.
Αρχικά χρειάζεται να κοντύνουμε λίγο τα κοτσάνια, αλλά όχι πολύ. Σκίζουμε επίσης το κοτσάνι με ένα ψαλίδι από τη μία πλευρά γιατί είναι χοντρό για να περάσει ο κρίκος.
Εικόνα
Βάζουμε κόλλα από την πίσω πλευρά και δένουμε ένα κομμάτι νήμα, το τυλίγουμε λίγο γύρω γύρω 2-3 φορές, να πιάσει καλά και στην κόλλα και χρησιμοποιώντας μια βελονεπεράστρα περνάμε τον κρίκο και σπρώχνουμε κάτω να σμίξει καλά και να στερεωθεί.
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Βάζουμε σημάδια με καρφίτσες στο κάτω μέρος του κάτω στεφανιού για να ξέρουμε που θα μπουν τα φτερά και τα στερεώνουμε περνώντας τα νήματα που περισσεύουν στο πάνω μερος των φτερών μέσα στο σεμεδάκι. Γυρνάμε από την πίσω πλευρά, δένουμε τα νήματα και κόβουμε ότι περισσεύει.
ΕικόναΕικόνα

Και το αποτέλεσμα. Δίπλα και η πρώτη ονειροπαγίδα που είχα φτιάξει.
ΕικόναΕικόνα

Θα ήθελα να δω και τις δικές σας δημιουργείες και να ακούσω ιδέες.
Καλό μήνα να έχουμε από αύριο και καλό καλοκαίρι.
Δείτε και τις υπόλοιπες αγγελίες μου, μήπως και συνδυαστούν αποστολές

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Χρωστάω: virginiabts 1ευρώ
Να στείλω δέμα:
Έστειλα δέμα:
Περιμένω ευχαριστώ:
Περιμένω δέμα:
Περιμένω κατάθεση:
Αναμένεται Συνάντηση :

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

[DIY] Re: Ονειροπαγίδα

Δημοσίευση από nicnt » 01 Ιουν 2023, 00:51

Δημιουργική απασχόληση δε λέω...
αλλά: ΜΕ ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

[DIY] Re: Ονειροπαγίδα

Δημοσίευση από regent » 01 Ιουν 2023, 01:02

nicnt έγραψε:
01 Ιουν 2023, 00:51
Δημιουργική απασχόληση δε λέω...
αλλά: ΜΕ ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!
Δεν θα συμφωνήσω. Η παρουσίαση είναι αναλυτική και η συντάκτρια αφιέρωσε χρόνο στο να την καταγράψει και να την παρουσιάσει. Εξάλλου, δεν χρειάζεται κάποιος να ενστερνίζεται τις δοξασίες των αυτοχθόνων κατοίκων της Β. Αμερικής για να έχει μια ονειροπαγίδα στο χώρο του. Προσωπικά το θεωρώ πολύ όμορφο στολίδι.

Η μόνη ένσταση που έχω είναι στα στεφάνια για τα οποία πρέπει να καταστραφεί ένα χρήσιμο αντικείμενο για να κατασκευαστούν. Σίγουρα θα υπάρχει καλύτερη εναλλακτική.

Όπως και να έχει ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό!
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
Κατιακι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1274
Εγγραφή: 02 Απρ 2016, 09:07
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 35
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[DIY] Re: Ονειροπαγίδα

Δημοσίευση από Κατιακι » 01 Ιουν 2023, 04:46

:lol: :lol: Μια χαρά.
Προσωπικά δεν ενοχλούμαι καθόλου να ξέρετε από απόψεις που δε συμμερίζομαι. Άλλωστε όλοι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί.
Πως λέμε... δεν κρίνω ίνα μην κριθώ.
Αυτό βέβαια για τους αυτόχθονες, χμ ενδιαφέρον, δεν έχω ιδέα βασικά από που προέκυψαν οι ονειροπαγίδες. Σα στολίδι το βλέπω, και ένα τρόπο να χρησιμοποιήσω τα σεμεδάκια της γιαγιάς.
Αν σκεφτείς βέβαια πως αξιοποιούν οι άνθρωποι τον ελεύθερο χρόνο τους, εγώ χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους να το κάνουν δημιουργικά.
Όσο για τα καπάκια, ο υπάλληλος του μαγαζιού με τα κατσαρολικά, χαίρεται να του κάνω τζίρο ;)
Δείτε και τις υπόλοιπες αγγελίες μου, μήπως και συνδυαστούν αποστολές

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Χρωστάω: virginiabts 1ευρώ
Να στείλω δέμα:
Έστειλα δέμα:
Περιμένω ευχαριστώ:
Περιμένω δέμα:
Περιμένω κατάθεση:
Αναμένεται Συνάντηση :

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

[DIY] Re: Ονειροπαγίδα

Δημοσίευση από nicnt » 01 Ιουν 2023, 23:18

Μάλλον παρεξηγήθηκα...
Δεν είχα πρόθεση να κρίνω την άποψη κάποιου.
Απλά θεωρώ πως κάποια "μαϊλίκια" του είδους, δεισιδαιμονίες, προκαταλήψεις κτλ, ανήκουν σε άλλες εποχές γι' αυτό και το "με τι ασχολείται ο κόσμος", όχι πάντως επί προσωπικού... εδώ υπάρχουν άνθρωποι που αν δεν διαβάσουν πρώτα τι λένε τα άστρα δεν βγαίνουν απ' το σπίτι!
Τόνισα όμως τη δημιουργική απασχόληση και να συμπληρώσω πως σαν αποτέλεσμα είναι τέλειο!
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπι - Ελεύθερος χρόνος”