Συλλογή και διαχείριση γραμματοσήμων

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
mgerofot
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: 25 Αύγ 2012, 23:54
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάς Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων, Σχόλια και Υποδεί

Δημοσίευση από mgerofot » 20 Μαρ 2013, 16:54

Ωραια η διαδικασια βημα βημα για την αποκολληση γραμματοσημων απο χαρτι, ευγε apothiki, να σαι καλα! :-)

ΥΓ. το σεσουαρ το δοκιμασα.. μεγαλο φαουλ κ ακυρο!!! εκτος του οτι ζεματιστηκα το αποτελεσμα ηταν μεγαλη ΠΑΤΑΤΑ!
(μπαρντον για τα κεφαλαια κυριοι συντοντιστε, αλλα θελω να δωσω εμφαση!!!!)
Καλη συνεχεια!

Χρωσταω: 1.50€ Ztheano
Εκκρεμμουν αποστολες σε:
Περιμενω δεμα από:
Αναμονη παραλαβης:

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία, ρίξτε μια ματια εδώ

ειμαι μελος στην ομαδα "Σαν καινουρια" (FB)

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων, Σχόλια και Υποδεί

Δημοσίευση από apothiki » 20 Μαρ 2013, 19:25

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Λυπάμαι όμως πάρα πολύ που κάψατε τα δάχτυλά σας. Έπρεπε να είχατε διαβάσει νωρίτερα τις οδηγίες διότι το αναφέρω αυτό. Σας εύχομαι περαστικά!
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

mgerofot
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: 25 Αύγ 2012, 23:54
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάς Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων, Σχόλια και Υποδεί

Δημοσίευση από mgerofot » 22 Μαρ 2013, 15:25

χμμ... η διαδικασια στεγνωμα + στυποχαρτο μου φανηκε βουνο.. και απ' ο,τι καταλαβα πρεπει να χει κανεις κανα 2 ωρες κενες να ασχοληθει μονο με αυτο, ε???? :-) καλο μας κουραγιο! ευχαριστω πολυ και παλι για τις πολυτιμες οδηγιες συμβουλες. Εγω θα τα αφηνα να στεγνωσουν μονα τους.. κατι μου λεει πως δε θα τα γλυτωνα απο .. κατσαρωμα!!! μερσι apothiki!

Χρωσταω: 1.50€ Ztheano
Εκκρεμμουν αποστολες σε:
Περιμενω δεμα από:
Αναμονη παραλαβης:

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία, ρίξτε μια ματια εδώ

ειμαι μελος στην ομαδα "Σαν καινουρια" (FB)

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων, Σχόλια και Υποδεί

Δημοσίευση από apothiki » 22 Μαρ 2013, 16:52

Μαρία καλησπέρα! Δεν πρέπει να τρομάζεις. Η όλη διαδικασία από το ξεκόλλημα μέχρι το στυπόχαρτο δεν θέλει περισσότερο από 45 λεπτά, μέτρα τα και θα δεις... Όμως θα ήθελα να σου θυμίσω ότι το κάθε πράγμα, έμψυχο ή άψυχο σου ανταποδίδει την αγάπη που του προσφέρεις. Έτσι και τα γραμματόσημά σου θα σε κάνουν να αισθάνεσαι υπερήφανη όταν θα συγκροτηθούν σε μια πανέμορφη συλλογή, άψογα στεγνωμένα και ισιωμένα, που θα την δείχνεις με καμάρι στους φίλους σου. Όσο για το στέγνωμα και το κατσάρωμα, θα πρέπει να σου πω ότι η γυναίκα μου είναι πάρα πολύ χαρούμενη κάθε φορά που καμαρώνω όταν φοράω ένα άψογα σιδερωμένο και ατσαλάκωτο πουκάμισο από τα χέρια της... Για οτιδήποτε ερώτημά που πιθανόν δεν απαντήθηκε από την ανάρτηση, είμαι στη διάθεσή σου.
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

mgerofot
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: 25 Αύγ 2012, 23:54
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Αγιάς Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Τοποθεσία: Λαρισα
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων, Σχόλια και Υποδεί

Δημοσίευση από mgerofot » 27 Μαρ 2013, 15:19

Μετα τις χρησιμες πληροφοριες για την απομακρυνση των γρανμματοσημων απο χαρτι, θα ηθελα να συζητησουμε το θεμα "αποθηκευση" και τα αλμπουμ. :-) Σε μερικα βιβλιοπωλεια που ρωτησα στην πολη μου κανενας δεν ειχε αλμπουμ και ολοι μου ειπαν με βεβαιοτητα οτι θα φερουν. Ακομα τιποτα βεβαια.. Εχω δει στο ιντερνετ βεβαια και κατι αλμπουμ - σελιδες με τυπωμενα πανω τα γραμματοσημα καθε ετους και σειρας και εκει ο καθενας.. "κολλαει" (δεν καταλαβα ακομα πως στερεωνονται πανω) τα γραμματοσημα στην αντιστοιχη -σωστη θεση. Απο την αλλη παλι, ειδα και αυτα τα stock cards με διαφανες θηκες (πως εχουν τα αλμπουμ) τα οποια μπορει να τα βαλει καποιος σε κλασερ (ετσι δε λεγονται αυτοι οι φακελοι με τα γαντζακια που ανοιγουν κ κλεινουν??). Εσεις ως πιο εμπειροι τι με συμβουλευετε να παρω και απο που?? εδω παντως δεν μπορεσα να βρω και ρωτησα κ σε αρκετα βιβλιοπωλεια.. Μηπως με συμφερει να αγορασω απο online μαγαζια?? ευχαριστω εκ των προτερων! Καλο μεσημεριιιιιιι! :-)

Χρωσταω: 1.50€ Ztheano
Εκκρεμμουν αποστολες σε:
Περιμενω δεμα από:
Αναμονη παραλαβης:

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα
ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία, ρίξτε μια ματια εδώ

ειμαι μελος στην ομαδα "Σαν καινουρια" (FB)

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων, Σχόλια και Υποδεί

Δημοσίευση από apothiki » 27 Μαρ 2013, 19:48

Σε λίγο θα είναι και το επόμενο κομμάτι έτοιμο, στο οποίο αναφέρονται και οι τρόποι αποθήκευσης των συλλογών. Λίγη υπομονη...
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

basil
Gold Member
Gold Member
19 18
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 08 Μάιος 2010, 19:28
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων, Σχόλια και Υποδεί

Δημοσίευση από basil » 30 Μαρ 2013, 22:02

apothiki ευχαριστούμε πολύ για το θέμα, επιτέλους ένας άνθρωπος τα γράφει αναλυτικά!
Εγώ τα στεγνώνω απλώς αφήνοντάς τα επάνω σε πάνινη πετσέτα μέχρι να στεγνώσουν κατά 95%.
Μετά τα βάζω μεσα στον τηλεφωνικό κατάλογο, βάζω βάρος και σε 12 ώρες είναι κολλαριστά.
Νομίζω ότι ενδιαφέροντα θέματα είναι επίσης τα εξής:

- πώς αφαιρούμε το σελοτέιπ; (σε περίπτωση που καλύπτει γραμματόσημο που θέλουμε οπωσδήποτε)
- τι κάνουμε όταν τα γραμματόσημα έχουν τραβήξει χρώμα από χρωματιστό χαρτί; (κάποιοι συνιστούν 1 ποτήρι νερό με 2-3 σταγόνες χλωρίνη)
- πώς καθαρίζουμε παλιά γραμματόσημα που έχουν κιτρινίλες κα είναι πολυκαιρισμένα;

Καλή συνέχεια!!!
Το πιο όμορφο πράγμα που μπορεί να νιώσει κανείς είναι η μυστηριώδης πλευρά της ζωής.
Εκεί βρίσκεται το λίκνο της Τέχνης και της Επιστήμης.
Αλβέρτος Αϊνστάιν

happiness_gr
Diamond Member
Diamond Member
37 32
Δημοσιεύσεις: 613
Εγγραφή: 27 Μάιος 2012, 19:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων, Σχόλια και Υποδεί

Δημοσίευση από happiness_gr » 30 Μαρ 2013, 22:45

apothiki heeeelpp!! Έχεις κανένα τρόπο για να την αποκόλληση γραμματοσήμων που έχουν αντί για την κλασική κόλλα, αυτοκόλλητο;; Έτσι είναι πολλά από τα καινούρια αγγλικά κεφάλια και μου έχουν σπάσει τα νεύρα!! Το μόνο που κατάφερα να βρω στο ίντερνετ είναι μία διαδικασία που περιλαμβάνει μούλιασμα σε κάποιο διαλύτη (εγώ χρησιμοποιώ οικιακή βενζίνη) και μετά άπλωμα σε σκληρή επίπεδη επιφάνεια και "ξύσιμο" από την κάτω πλευρά με ένα λαμάκι (εγώ χρησιμοποιώ ξυραφάκι χαρτιών) για να φύγει η κόλλα. Η μέθοδος αυτή είναι όχι μόνο απίστευτα κουραστική αλλά φυσικά και αναποτελεσματική. Έχω ήδη καταστρέψει περίπου τα μισά τέτοια γραμματόσημα που πέσανε στα χέρια μου. :evil: Αντιθέτως, κάποια γαλλικά κεφάλια που πήρα πρόσφατα από άλλο μέλος, που φαινόταν κι αυτά να έχουν αυτοκόλλητο, αφού αφαίρεσα το περισσότερο χαρτί με μούλιασμα, καθαρίσανε εύκολα με απλό τρίψιμο με μπαμπάκι μουλιασμένο στην βενζίνη.
Πες μου ότι ξέρεις κάτι καλύτερο :please:

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων, Σχόλια και Υποδεί

Δημοσίευση από apothiki » 01 Απρ 2013, 01:40

basil έγραψε:apothiki ευχαριστούμε πολύ για το θέμα, επιτέλους ένας άνθρωπος τα γράφει αναλυτικά!
Εγώ τα στεγνώνω απλώς αφήνοντάς τα επάνω σε πάνινη πετσέτα μέχρι να στεγνώσουν κατά 95%.
Μετά τα βάζω μεσα στον τηλεφωνικό κατάλογο, βάζω βάρος και σε 12 ώρες είναι κολλαριστά.
Ευχαριστώ για τον σχολιασμό. Ο τρόπος με τον οποίο στεγνώνεις τα γραμματόσημα είναι πέρα για πέρα αποδεκτός εφόσον καταλήγει στο προσδοκώμενο αποτέλεσμα, να είναι τελικά τα γραμματόσημα ατσάκιστα και κολλαριστά. Θα επισημάνω όμως ορισμένα σημεία κινδύνου για το γραμματόσημο. Επειδή το μούλιασμα δεν γίνεται ομοιόμορφα και στις δύο πλευρές του χαρτιού εξ αιτία της εκτύπωσης, το γραμματόσημο αρχίζει να καμπουριάζει εκθέτοντας τα δοντάκια του σε κίνδυνο. Όπως είναι μουλιασμένο το χαρτί, αυτά είναι πολύ μαλακά με κίνδυνο να τσακίσουν ή και να κοπούν. Αν εσύ καταφέρνεις να μην παθαίνουν τίποτα, τότε δεν υπάρχει και πρόβλημα. Πολύ σωστή η τοποθέτηση μέσα στον κατάλογο. Αυτό κάναμε και παλιά. Η διαφορά είναι ότι σήμερα ο κατάλογος δεν τυπώνεται τυπογραφικά δηλαδή με στοιχειοθεσία και τυπογραφικό μελάνι αλλά με άλλες τεχνικές όπως offset, όπου ολόκληρη η σελίδα επηρεάζεται από την εκτύπωση με αποτέλεσμα να κολλάει με την υγρασία στο γραμματόσημο. Αν και αυτό το έχεις ξεπεράσει, ξανά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το τρίτο σημείο είναι το ζάρωμα του τυπογραφικού χαρτιού, το οποίο όταν βραχεί φουσκώνει και δεν επανέρχεται ποτέ πια στην αρχική του επιπεδότητα, διότι η διαστολή του με το βρέξιμο είναι πολύ μεγαλύτερη από τη συστολή του με το στέγνωμα. Το στυπόχαρτο δεν έχει αυτό το μειονέκτημα. Αν εσύ τα καταφέρνεις να μην έχουν ρυτίδες, τότε ξανά κανένα πρόβλημα.
basil έγραψε:Νομίζω ότι ενδιαφέροντα θέματα είναι επίσης τα εξής:

- πώς αφαιρούμε το σελοτέιπ; (σε περίπτωση που καλύπτει γραμματόσημο που θέλουμε οπωσδήποτε)
Σχεδόν όλες οι κόλλες λιώνουν ή με οινόπνευμα ή με καθαρή βενζίνη που καθαρίζουν τα ρούχα. Όμως ορισμένα μελάνια λιώνουν και αυτά από τα ίδια χημικά, οπότε χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην εφαρμογή τους. Σίγουρα λιώνουν όλα τα μελάνια γραφής που με τη σειρά τους λερώνουν ανεπανόρθωτα τα γραμματόσημα. Μπορείς να δοκιμάσεις βυθίζοντας το γραμματόσημο σε ένα βαζάκι από μαρμελάδα με καπάκι, για 7-8 λεπτά να μουλιάσει. Είναι πολύ πιθανόν να ξεκολλήσει, από μόνο του χωρίς τράβηγμα, διότι θα καταστραφεί. Αν δεν ξεκολλήσει με το ένα χημικό, άφησέ το να στεγνώσει καλά, και δοκίμασε στο δεύτερο. Ποτέ τρίψιμο, ποτέ τράβηγμα.
basil έγραψε:
- τι κάνουμε όταν τα γραμματόσημα έχουν τραβήξει χρώμα από χρωματιστό χαρτί; (κάποιοι συνιστούν 1 ποτήρι νερό με 2-3 σταγόνες χλωρίνη)
Το ερώτημα αυτό δεν έχει εύκολη απάντηση. Δεν υπάρχει τρόπος που να ξεχωρίζει αν το χρώμα επάνω στο χαρτί είναι από την εικόνα του γραμματοσήμου ή αν είναι από βρωμιά και λέκιασμα. Όποιο χημικό και να βάλεις την ίδια επίδραση θα έχει σε όλα τα χρώματα του χαρτιού, και τα χρήσιμα και τα άχρηστα. Δεν μπορώ να υποδείξω κάτι συγκεκριμένο.
basil έγραψε: - πώς καθαρίζουμε παλιά γραμματόσημα που έχουν κιτρινίλες κα είναι πολυκαιρισμένα;

Καλή συνέχεια!!!
Και εδώ ισχύεί ότι απάντησα στην προηγούμενη ερώτηση. Εγώ θα διάλεγα να αφήσω το γραματόσημο έτσι από το να ρισκάρω να το κάνω χειρότερο μια και όποα τέτοια δοκιμή δεν έχει ούτε όρια ούτε καλούπια.
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων, Σχόλια και Υποδεί

Δημοσίευση από apothiki » 01 Απρ 2013, 01:54

happiness_gr έγραψε:apothiki heeeelpp!! Έχεις κανένα τρόπο για να την αποκόλληση γραμματοσήμων που έχουν αντί για την κλασική κόλλα, αυτοκόλλητο;; Έτσι είναι πολλά από τα καινούρια αγγλικά κεφάλια και μου έχουν σπάσει τα νεύρα!! Το μόνο που κατάφερα να βρω στο ίντερνετ είναι μία διαδικασία που περιλαμβάνει μούλιασμα σε κάποιο διαλύτη (εγώ χρησιμοποιώ οικιακή βενζίνη) και μετά άπλωμα σε σκληρή επίπεδη επιφάνεια και "ξύσιμο" από την κάτω πλευρά με ένα λαμάκι (εγώ χρησιμοποιώ ξυραφάκι χαρτιών) για να φύγει η κόλλα. Η μέθοδος αυτή είναι όχι μόνο απίστευτα κουραστική αλλά φυσικά και αναποτελεσματική. Έχω ήδη καταστρέψει περίπου τα μισά τέτοια γραμματόσημα που πέσανε στα χέρια μου. :evil: Αντιθέτως, κάποια γαλλικά κεφάλια που πήρα πρόσφατα από άλλο μέλος, που φαινόταν κι αυτά να έχουν αυτοκόλλητο, αφού αφαίρεσα το περισσότερο χαρτί με μούλιασμα, καθαρίσανε εύκολα με απλό τρίψιμο με μπαμπάκι μουλιασμένο στην βενζίνη.
Πες μου ότι ξέρεις κάτι καλύτερο :please:
Δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι ξέρω κάτι καλύτερο! Αυτό που θα ήθελα να επαναλάβω είναι ότι δεν επιτρέπεται καμία μηχανική επέμβαση επάνω στο γραμματόσημο ιδιαίτερα όταν είναι μουλιασμένο και το χαρτί έχει μαλακώσει. Άρα ΟΧΙ τρίψιμο, ξύσιμο, τράβηγμα. Μούλιασμα σε βενζίνη ή οινόπνευμα και ότι γίνει από μόνο του.
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπι - Ελεύθερος χρόνος”