[ΖΗΤΑΩ] -Συμβουλές για ψάρεμα, σχετικά με τα δολώματα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] -Συμβουλές για ψάρεμα, σχετικά με τα δολώματα

Δημοσίευση από BaCh » 02 Απρ 2013, 22:52

Αντι-σνομπ alert! - Το Thread είναι ακατάλληλο για όσους θέλουν να το παίξουν οι super trooper ψαράδες που δε τους καταφέρνει κανείς.

Γεια σας!
Ψαρεύω από πολύ μικρός (σε μόλους και παραλίες), δυστυχώς όμως γεννήθηκα μακριά από τη θάλασσα, δεν έχω γνώσεις, κι ακόμα περιορίζομαι σε μικρά ψαράκια (2 αγγιστράκια με βαρίδιο, σε καλάμι ή καρούλι)

Φέτος που θα βρίσκομαι Μυτιλήνη, λέω να δοκιμάσω την τύχη μου σε κάτι μεγαλύτερο.. Ε και θέλω επιτέλους να βγάζω και κανένα χταποδάκι..

Βρήκα πολλά ψεύτικα δολώματα στο e-bay.
Αν δε βαριέστε ρίξτε μια ματιά και πείτε μου ποια προτείνονται για τις ελληνικές θάλασσες (για παράχθειο ψάρεμα πάντα) και για τι ψάρια προορίζονται; Είναι πολλές σελίδες με σειρά τιμής. http://bit.ly/104fFy5

Επίσης δεκτή οποιαδήποτε άλλη συμβουλή (με με ζωντανά δολώματα).
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.


Άβαταρ μέλους
abundance
Banned member !!
Banned member !!
46 69
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 20 Δεκ 2012, 21:01
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] -Συμβουλές για ψάρεμα, σχετικά με τα δολώματα

Δημοσίευση από abundance » 05 Απρ 2013, 04:36

Σου στελνω πμ ενημερωσης ...επειδη θα πας στην πατριδα μου...
και αφου πιασεις τον οκταποδα και δεν σου ριξει μελανι..ρωτα με και πιο ουζακι ειναι super...
Και θελω να ενημερωσω επι την ευκαιρια οτι δεν ζηταω καποια επιπλεον πραγματα γιατι ειμαι ζητουλας καταναλωτης.
Τα χρειαζομαι επειδη δεν μπορω να τα αγορασω.
Ευχαριστω πολυ


Καποιες φορές στέλνω με δικά μου έξοδα..Παρακαλω με ενδιαφερει οι συναλλαγες να γινονται μεσω εθνικης τραπεζας...εχω e-banking

''Μην απελπίζεις άνθρωπο με τη δική σου γνώση, γιατί δεν ξέρει ο Θεός τι έχει να σου δώσει...''

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] -Συμβουλές για ψάρεμα, σχετικά με τα δολώματα

Δημοσίευση από BaCh » 05 Απρ 2013, 11:25

abundance έγραψε:Σου στελνω πμ ενημερωσης ...επειδη θα πας στην πατριδα μου...
και αφου πιασεις τον οκταποδα και δεν σου ριξει μελανι..ρωτα με και πιο ουζακι ειναι super...
Μπα.. Μόνο τσιπουράκι πλέον ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

sarantopoulos
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 17:27
Νομός κατοικίας: Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Δήμος - Κοινότητα: Αιδηψού Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] -Συμβουλές για ψάρεμα, σχετικά με τα δολώματα

Δημοσίευση από sarantopoulos » 25 Μάιος 2013, 01:13

Λυπών αγορίνα στύλε μου ένα email για να σου στύλο ένα βιβλιαράκι και να δεις τι δολώματα υπάρχουν καταρχάς . Από κι και μετά κάθε τόπος έχει και τον δικό του τρόπο ψαρέματος σύμφωνα με τα ψάρια , τα νερά , και τον πυθμένα ( οι ντόπιοι ξέρουν πάντα τον τόπο τους πώς ψαρεύετε ) επόμενος ρώτα , η κοίτα με τι ψαρεύουν οι άλλοι γύρο σου . Από κι και μετά ώμος είναι κάποια στάνταρ που καλό είναι να τα ξέρεις . Αν έχει βυθό με άμμο , η βούρκο ! καλό είναι να χρησιμοποιήσεις δολώματα τύπου σκουληκιού . Αν έχει χαλίκι! δολώματα τύπου καραβιδακι . Αν έχει πέτρα! ψάρια τύπου σαρδέλα – γαύρο. Τώρα για χταπόδι πάρε λίπος γουρουνιού σε 100 νούμερο πετονια και ένα πόδι από κότα. Τρύπησε τα με μια σακοράφα και πέρασε τα στην πετονιά και στην άκρη της βάλε 1 αλυσίδα όχι πόλι χοντρή 5 πόντους μάκρος . Δίπλα από το λίπος και το πόδι πέρνα 2 σαλαγκιες μεγάλες με 100 νούμερο πετονιά και αυτές δεμένες και είσαι πένα . Αρκεί να έχει ώμος πετρώδη βύθη και να κρατάει ο τόπος χταπόδι .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπι - Ελεύθερος χρόνος”