Ερώτηση προς τους έμπειρους σχετικά με την συγγραφή φοιτητικών εργασιών.

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Ερώτηση προς τους έμπειρους σχετικά με την συγγραφή φοιτητικών εργασιών.

Δημοσίευση από Daffodil » 10 Φεβ 2021, 00:06

Καλησπέρα σε όλους.

Θα εκτιμήσω πάρα πολύ τις συμβουλές σας για το θέμα μου.

Έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο διάστημα να συγγράφω τη διπλωματική μου για το μεταπτυχιακό μου. Έχω βρει θέμα που με ενδιαφέρει, έχω βρει επιβλέπων, έχω συντάξει ένα σχεδιάγραμμα με τα περιεχόμενα που θέλω να έχει η εργασία μου και έχω συλλέξει κάποια σχετική βιβλιογραφία.
Τώρα στα δύσκολα. Διαβάζω ένα άρθρο και βρίσκω πράγματα που μπορώ να βάλω στην εργασία μου. Ποια είναι η πιο αποδοτική μέθοδος συλλογής των δεδομένων και μετέπειτα συγγραφή στην τελική μορφή;
Για το πρώτο άρθρο που διάβασα δοκίμασα απευθείας να παραφράσω τα λόγια του μελετητή σε δικό μου κείμενο, όμως αυτό είναι κάπως χρονοβόρο (αφού τα μεταφράζω κιόλας από αγγλικά σε ελληνικά) και άδικος κόπος φοβάμαι, καθώς όταν διαβάσω το επόμενο άρθρο θα βρω κι άλλα που θα συμπληρώνουν αυτά που ήδη έγραψα και θα πρέπει ίσως να αλλάξω το κείμενό μου εξ ολοκλήρου.
Έπειτα δοκίμασα να συγκεντρώνω σε ένα Word με copy paste τα κομμάτια των αρθρών που διαβάζω και που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω ομαδοποιώντας τα όσο μπορώ σύμφωνα με το θέμα τους, μα και με αυτό καταλήγω να συγκεντρώνω τεράστιο όγκο γραπτού κειμένου που φοβάμαι ότι δεν βοηθάει εν τέλει (η αλήθεια είναι πως με αυτόν τον τρόπο φιλτράρω λιγότερο τί αντιγράφω με το σκεπτικό ότι "θα το επανεπισκεφτώ και θα τα αξιολογήσω αργότερα", έτσι ίσως μαζεύω πολύ πράγμα που δεν θα χρησιμοποιήσω).
Εσείς έχετε να μου προτείνετε κάποιον τρόπο που δούλεψε για τις δικές σας εργασίες;

:please:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87. Δείτε τις αγγελίες μου


zoethessaloniki
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4256
Εγγραφή: 15 Απρ 2009, 00:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς τους έμπειρους σχετικά με την συγγραφή φοιτητικών εργασιών.

Δημοσίευση από zoethessaloniki » 10 Φεβ 2021, 01:31

Καλησπέρα και καλή επιτυχία με την εργασία και με το μεταπτυχιακό σου! Ένας καλός τρόπος είναι ο εξής:
- Καταστρώνεις εξαρχής το σχεδιάγραμμα της εργασίας, καθορίζεις χοντρικά τα κεφάλαια και τις ενότητες.
- Ξεκινάς να γράφεις σε Word την εργασία, που είναι στην αρχή μόνο οι τίτλοι των κεφαλαίων και των παραγράφων.
- Καθώς διαβάζεις τα βιβλία και τα papers της βιβλιογραφίας σου, διαλέγεις ό,τι σου αρέσει, και το κάνεις copy-paste στην αντίστοιχη παράγραφο της δικής σου εργασίας. Καλύτερα, για το καθένα απόσπασμα, να γράφεις από πού είναι και να χρησιμοποιείς διαφορετική γραμματοσειρά (ή μέγεθος, ή χρώμα) για να ξεχωρίζουν. Βάλε πολλά κομμάτια που ταιριάζουν σε κάθε ενότητα, για να έχεις περιθώριο να επιλέξεις μετά. Μην ξοδεύεις χρόνο να μεταφράζεις σ' αυτή τη φάση.
- Γράφεις τις παραγράφους της εργασίας που είναι εξ' ολοκλήρου δικές σου (εννοώ δεν περιλαμβάνουν κομμάτια από βιβλιογραφία), π.χ. την Εισαγωγή.
- Ξεκίνα από τις παραγράφους που σου φαίνονται πιο προσιτές και "γεμάτες" με υλικό, διάλεγε από τη βιβλιογραφία (εννοείται ότι εδώ μεταφράζεις και τροποποιείς έντεχνα, για να μην "χτυπάει" το copy-paste) και γράφε και δικά σου ενδιάμεσα πρόσθετα. Σε μερικές παραγράφους μπορεί να μαζευτεί πάρα πολύ υλικό, τότε θα δεις τι δεν θα χρησιμοποιήσεις. Δεν είναι απαραίτητο να προχωράς με τη σειρά των παραγράφων στην εργασία. Καθώς συμπληρώνεις και εμπλουτίζεις περισσότερες ενότητες, η εργασία θα αποκτά μορφή.
- Μέσα από την προηγούμενη διαδικασία, σίγουρα θα σου έλθουν κι άλλες ιδέες για δικές σου προσθήκες στην εργασία. Μην καθυστερείς, μόλις σου έλθει η ιδέα, ψάξε πού ταιριάζει και κόλλα την!
- Στο τέλος, όταν όλες οι παράγραφοι έχουν γεμίσει και έχουν γραφτεί, γράφεις τα συμπεράσματα και τον επίλογο.
Τα παραπάνω προκύπτουν από τη μακρόχρονη εμπειρία μου σε εργασίες, μερικές φορές κάτω από απίστευτες συνθήκες! Ελπίζω να σε βοήθησα, έστω και λίγο! Ζωή
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τι έγινε; Τα παρατάμε;

haioka
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3651
Εγγραφή: 23 Δεκ 2008, 16:51
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς τους έμπειρους σχετικά με την συγγραφή φοιτητικών εργασιών.

Δημοσίευση από haioka » 10 Φεβ 2021, 12:06

καλησπερα. υ[αρχει ειδικο εργαλειο που αναγνωριζει τα κοπι πειστ και τη λογοκλοπη. οτι βαλεισ φροντισε να ειναι γραμμενο απο σενα .... καλο κουραγιο
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ ΑΠΟ ΑΓ.ΑΝΤΩΝΙΟ ΝΑ ΓΛΙΤΩΝΟΥΜΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ!!!!


εκκρεμοτητα: tankeax 1,50 & sofia-Διονυσης 1,50 (φορμακια)
χρωσταω :

Άβαταρ μέλους
mariamat
Diamond Member
Diamond Member
34 30
Δημοσιεύσεις: 600
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2009, 14:54
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς τους έμπειρους σχετικά με την συγγραφή φοιτητικών εργασιών.

Δημοσίευση από mariamat » 10 Φεβ 2021, 21:44

Η Ζωή τα είπε πολύ ωραία! Κι εγώ αυτό θα σου πρότεινα!

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς τους έμπειρους σχετικά με την συγγραφή φοιτητικών εργασιών.

Δημοσίευση από Daffodil » 10 Φεβ 2021, 21:44

zoethessaloniki, ευχαριστώ θερμά για την κατατοπιστική σας απάντηση. :} Φαίνεται ότι ο δεύτερος τρόπος που δοκίμασα, που είναι ουσιαστικά αυτό που μου περιγράφετε κι εσείς, είναι δοκιμασμένα ο πιο αποδοτικός.

haioka, ευχαριστώ. Το έχω υπόψη μου και προσπαθώ να παραφράσω πάντα αναφέροντας τον μελετητή. Ελπίζω να μην το υποπέσω στο σφάλμα εν αγνοία μου.. :z

mariamat, ευχαριστώ για το σχόλιο σας.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87. Δείτε τις αγγελίες μου

zoethessaloniki
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4256
Εγγραφή: 15 Απρ 2009, 00:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς τους έμπειρους σχετικά με την συγγραφή φοιτητικών εργασιών.

Δημοσίευση από zoethessaloniki » 11 Φεβ 2021, 00:15

Καλή επιτυχία σε όλα!!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τι έγινε; Τα παρατάμε;

Άβαταρ μέλους
MMariaa
Silver Member
Silver Member
3 6
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 08 Δεκ 2020, 15:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίων Αναργύρων Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς τους έμπειρους σχετικά με την συγγραφή φοιτητικών εργασιών.

Δημοσίευση από MMariaa » 11 Φεβ 2021, 16:29

Κι εγώ στη διπλωματική μου, πήγα ενότητα ενότητα και έβαζα κάτω από κάθε τίτλο με copy paste το κομμάτι που με ενδιέφερε και το link από όπου το πήρα ώστε να μπορώ να βρω τη βιβλιογραφία μετά. Όταν το περιεχόμενο όσων βρήκα με κάλυπτε ξεκινουσα την συγγραφή. Την εισαγωγή κατέληξα ότι μάλλον έπρεπε να την αφήσω για το τέλος γιατί την άλλαξα πολλές φορές στην πορεία της συγγραφής.
Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση προς τους έμπειρους σχετικά με την συγγραφή φοιτητικών εργασιών.

Δημοσίευση από Daffodil » 11 Φεβ 2021, 17:28

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87. Δείτε τις αγγελίες μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”