Εκμάθηση Τουρκικής και Αραβικής γλώσσας

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Τουρκικής και Αραβικής γλώσσας

Δημοσίευση από kelili » 29 Οκτ 2009, 03:12

Ενδιαφέρομαι να διδαχθώ κάποια από αυτές τις δύο γλώσσες, είτε την τουρκική είτε την αραβική.
Έκανα μια πρόχειρη έρευνα και είδα ότι εδώ στην Αθήνα υπάρχουν μερικά φροντιστήρια, η λέσχη του Πανεπιστημίου και ιδιαίτερα μαθήματα. Επίσης υπάρχουν οι μέθοδοι εκμάθησης με CD και υπάρχουν και κάποια πράγματα στο διαδίκτυο, αν θέλει κάποιος να παιδευτεί μόνος του. Κατά καιρούς έχω ακούσει, επίσης, και για "εναλλακτικά" προγράμματα (πχ στο nosotros) αλλά όχι κάτι πρόσφατο.

Αναζητώ τον πιο βολικό, οικονομικό, και καλό τρόπο για να διδαχτώ μια από αυτές τις γλώσσες.

Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από την εκμάθηση, είναι γνώστης ή δάσκαλος της γλώσσας ή έχει κάποιον φίλο που να είναι ή γνωρίζει κάποια χρήσιμη πληροφορία σχετικά με την εκμάθηση των γλωσσών αυτών θα ήμουν ευγνώμων να με ενημέρωνε σχετικά!
Ευχαριστώ!

[Το ιδανικό θα ήταν να βρω κάποιον εγγράμματο, όχι απαραίτητα φιλόλογο, Τούρκο ή Άραβα να μας κάνει ένα (οικονομικό) ιδιαίτερο σε γκρουπάκι με τον κολλητό μου.]


Θανάσης
Gold Member
Gold Member
2 7
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 00:21
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Εκμάθηση Τουρκικής και Αραβικής γλώσσας

Δημοσίευση από Θανάσης » 29 Οκτ 2009, 03:22

Ξεκίνα μ' αυτό http://www.teslcafe.com/forum/showthrea ... nextoldest προς το παρόν με λατινικά είναι αρκετά καλό. Αύριο θα σου στείλω ένα τηλ. που πιθανών θα βρούμε καθηγητή στην Αθήνα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παραδίδω και παραλαμβάνω και από Θεσσαλονίκη όπου κατεβαίνω συχνά

Θανάσης
Gold Member
Gold Member
2 7
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 00:21
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Εκμάθηση Τουρκικής και Αραβικής γλώσσας

Δημοσίευση από Θανάσης » 29 Οκτ 2009, 03:27

Κάτι προσφέρει και το byki express περιορισμένο βέβαια το free. Αλλά βοηθάει με την προφορά. Διευκρινίζω πως η γλώσσα είναι τα αγγλικά. Κατέβασέ το να ρίξεις μια ματιά. Είναι δωρεάν. Θα σου συμβούλευα να κάνεις πρώτα μία αναγνωριστική να δεις τι συμβαίνει. Καλή αρχή.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παραδίδω και παραλαμβάνω και από Θεσσαλονίκη όπου κατεβαίνω συχνά

Fata_Morgana
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009, 17:21
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Εκμάθηση Τουρκικής και Αραβικής γλώσσας

Δημοσίευση από Fata_Morgana » 29 Οκτ 2009, 11:44

kelili έγραψε:Ενδιαφέρομαι να διδαχθώ κάποια από αυτές τις δύο γλώσσες, είτε την τουρκική είτε την αραβική.
Έκανα μια πρόχειρη έρευνα και είδα ότι εδώ στην Αθήνα υπάρχουν μερικά φροντιστήρια, η λέσχη του Πανεπιστημίου και ιδιαίτερα μαθήματα. Επίσης υπάρχουν οι μέθοδοι εκμάθησης με CD και υπάρχουν και κάποια πράγματα στο διαδίκτυο, αν θέλει κάποιος να παιδευτεί μόνος του. Κατά καιρούς έχω ακούσει, επίσης, και για "εναλλακτικά" προγράμματα (πχ στο nosotros) αλλά όχι κάτι πρόσφατο.

Αναζητώ τον πιο βολικό, οικονομικό, και καλό τρόπο για να διδαχτώ μια από αυτές τις γλώσσες.

Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από την εκμάθηση, είναι γνώστης ή δάσκαλος της γλώσσας ή έχει κάποιον φίλο που να είναι ή γνωρίζει κάποια χρήσιμη πληροφορία σχετικά με την εκμάθηση των γλωσσών αυτών θα ήμουν ευγνώμων να με ενημέρωνε σχετικά!
Ευχαριστώ!

[Το ιδανικό θα ήταν να βρω κάποιον εγγράμματο, όχι απαραίτητα φιλόλογο, Τούρκο ή Άραβα να μας κάνει ένα (οικονομικό) ιδιαίτερο σε γκρουπάκι με τον κολλητό μου.]

Θα σου πρότεινα ένα site το οποίο χρησιμοποιώ και μαθαίνω εγώ ξένες γλώσσες. Μπορείς να βρεις εξαιρετικά οικονομικές τιμές και μαθήματα σε γκρουπ (2 άτομα όπως είπες)
http://www.myngle.com
Μπορείς να συγκρίνεις τιμές μεταξύ πολλών δασκάλων και κυρίως να βρεις δασκάλους που έχουν ως μητρική γλώσσα αυτή που σε ενδιαφέρει. Δεν απαιτείται η αγορά βιβλίων, αφού σου στέλνουν σε κάθε μάθημα τα slides του μαθήματος και μπορείς να αγοράσεις και οικονομικά πακέτα.

Ειδικά για αραβικά υπάρχει πλήθος δασκάλων. Για τουρκικά που μαθαίνω κι εγώ υπάρχουν 2-3 και έχουν πολύ ενδιαφέρουσες τιμές.

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Εκμάθηση Τουρκικής και Αραβικής γλώσσας

Δημοσίευση από kelili » 30 Οκτ 2009, 18:24

Ωραία! Υπάρχουν πραγματάκια λοιπόν!
Θα συζητήσω με τον κολλητό και θα δούμε τι θα κάνουμε...
Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Εκμάθηση Τουρκικής και Αραβικής γλώσσας

Δημοσίευση από kelili » 29 Νοέμ 2009, 20:28

Να κάνω μια ενημέρωση ότι τελικά αυτό που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής είναι ότι πηγαίνουμε στα δωρεάν μαθήματα αραβικών που γίνονται στο nosotros, στα Εξάρχεια.
Δεν τρελαίνομαι για τη φάση εκεί -αλλά για αρχή, για να πάρουμε μια ιδέα, καλά είναι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκπαίδευση”