ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΕΠΑΦΕΣ-ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ SONY C702

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
placebo
Gold Member
Gold Member
20 10
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:28
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ιλίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΕΠΑΦΕΣ-ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ SONY C702

Δημοσίευση από placebo » 12 Οκτ 2015, 15:29

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας:

Πριν μερικές μέρες το κινητό μου -ένα παλαιό Sony c702- ξαφνικά έδειξε ότι απενεργοποιήθηκε. Έκανα κάποιες προσπάθειες να το επαναφέρω, έβγαλα μπαταρία και την ξανατοποθέτησα κλπ. Στην αρχή δεν φαινόταν να λειτουργεί. Θέωρησα ότι ήταν -μάλλον- ξεφόρτιστο, βάζω το φορτιστή και ταύτοχρονα προσπαθούσα να το
επανεκκινήσω. Κάποια στιγμή έδειξε να ανοίγει στιγμιαία αλλά δεν συνέχιζε και η οθόνη ήταν μάυρη. Στα τυφλά έκανα πειραματισμούς, θεωρώντας ότι ζήταγε το κωδικό για να ανοίξει, τον πληκτρολογούσα και στο "οκ" πατώντας το πλήκτρο "εντερ" το κεντρικό δηλαδή, μου ζητούσε να το ξεκλειδώσω. Πατώντας τα γνωστά πλήκτρα (κάτω αριστερά και πάνω δεξιά), αμέσως μαυρίζει η οθόνη και δεν φαίνεται τίποτα. Εν ολίγοις το τηλέφωνο είναι μέν ανοιχτό αλλά δεν φαίνεται τίποτα στην οθόνη. Το είχα μονίμως στο φορτιστή του για να μην πέσει η μπαταρία. Το τηλέφωνο δέχεται κλήσεις αλλά και καλεί (τουλάχιστον μέχρι πριν 2 μέρες που έβγαλα τη κάρτα sim για να τη βάλω σε ένα πρόχειρο δανεικό κινητό μέχρι να δω τι θα κάνω)
Με το καλώδιο σύνδεσης στον υπολογιστή, πήρα κάποια αρχεία εικόνων, ήχου κλπ που είχα μέσα (πάλι στα τυφλά χώρις να έχω πρόσβαση στην οθόνη)
Το πρόβλημα μου είναι αφενώς μεν το κινητό αυτό καθ'αυτό μιας και ρωτώντας σε ένα κατάστημα με σέρβις κλπ μου είπαν πως αν είναι η οθόνη κοστίζει 35 ευρώ κι αν φτιάξει κλπ (φέξε μου και γλύστρισα δηλαδή)
Το κυριότερο είναι το πως θα πάρω τις ΕΠΑΦΕΣ και τΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ που έχω μέσα και δεν μπορώ πλεον να τα αποθηκεύσω.
Φοβάμαι δε ότι τις πρώτες στιγμές που πειραματιζόμουν με τα πλήκτρα νομίζοντας ότι δεν είναι ανοιχτό το κινητό, μήπως και έσβησα τις επαφές μου διότι κάποιες στιγμές που έχω μια ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΜΟΥ (πατώντας το πάνω δεξιά πλήκτρο, στιγμιαία βλέπεις αλλά σβήνει ακαριαία), και ήμουνα στις επαφές είδα ότι δεν υπήρχαν αυτές που έχω αποθηκεύσει μέσα όλον αυτόν το καιρό :(
Όπως και να'χει, θα ήθελα να με βοήθησει κάποιος να μπορέσω να τα πάρω μέσα από το προβληματικό κινητό.
Υπάρχει τρόπος να σώσω ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ και είτε να τα σώσω στον υπολογιστή είτε να μπορώ να τα μεταφέρω και σε άλλο κινητό.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΕΠΑΦΕΣ-ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ SONY C702

Δημοσίευση από Othon » 12 Οκτ 2015, 17:15

Αν το κινητό ενεργοποιείται (έστω και χωρίς την οθόνη), τότε μπορείς να σώσεις τα πάντα μέσω του My Phone Explorer που θα κατεβάσεις από εδώ.
Η διαδικασία γνωστή:
Εγκαθιστάς το πρόγραμμα, ενεργοποιείς το κινητό και το συνδέεις στον υπολογιστή σου.
Από κει και πέρα όλα θα φανούν στην οθόνη του υπολογιστή σου.

Σημείωσε μόνο πως:
Αν θυμάμαι καλά, κατά τη διάρκεια σύνδεσης του κινητού με τον υπολογιστή, κανονικά εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού η επιλογή να χρησιμοποιηθεί σαν χώρος αποθήκευσης και κάποιες άλλες επιλογές που δεν θυμάμαι.
Λογικά, το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις θα είναι να πατήσεις το ΟΚ (κεντρικό πλήκτρο στο joystick).
Αν χρειαστείς κάτι άλλο, στη διάθεσή σου.

placebo
Gold Member
Gold Member
20 10
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:28
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ιλίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΕΠΑΦΕΣ-ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ SONY C702

Δημοσίευση από placebo » 12 Οκτ 2015, 20:32

myphoneexplorer.JPG
Othon έγραψε:Αν το κινητό ενεργοποιείται (έστω και χωρίς την οθόνη), τότε μπορείς να σώσεις τα πάντα μέσω του My Phone Explorer που θα κατεβάσεις από εδώ.
Η διαδικασία γνωστή:
Εγκαθιστάς το πρόγραμμα, ενεργοποιείς το κινητό και το συνδέεις στον υπολογιστή σου.
Από κει και πέρα όλα θα φανούν στην οθόνη του υπολογιστή σου.

Σημείωσε μόνο πως:
Αν θυμάμαι καλά, κατά τη διάρκεια σύνδεσης του κινητού με τον υπολογιστή, κανονικά εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού η επιλογή να χρησιμοποιηθεί σαν χώρος αποθήκευσης και κάποιες άλλες επιλογές που δεν θυμάμαι.
Λογικά, το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις θα είναι να πατήσεις το ΟΚ (κεντρικό πλήκτρο στο joystick).
Αν χρειαστείς κάτι άλλο, στη διάθεσή σου.
Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Κατά δεύτερον, κατέβασα και εγκατέστησα το πρόγραμμα, μετά προσπάθησα να συνδέσω το κινητό με το netbook μου: Άπειρες φορές προσπαθούσα και πειραματιζόμουνα μιας και αρχικά έχει κάποια υπομενού στο κινητό που δεν φαίνονται ούτε και τα θυμάμαι επακριβώς (μαζική αποθήκευση, εκτύπωση, κλπ), προσπάθησα να επιλέξω "μαζική αποθήκευση" όπως έκανα πάντα προκειμένου να μεταφέρω τις φωτογραφίες μου κλπ στον υπολογιστή. Η επιλογή "μαζική αποθήκευση" είναι πάντα τελευταία. Αλλά δεν θυμάμαι αν πρέπει να μετακινήσω το κεντρικό κουμπί 3 η 4 φορές προκειμένου να πάω στην επιλογή "μαζική αποθήκευση". Τέλος πάντων το έκανα πάρα πολλές φορές είτε με 3 είτε με 4 χτυπήματα. Δεν έβγαζα άκρη. Το έβγαζα και το ξανασυνέδεα. Πριν λίγο και εκεί που ήμουν έτοιμη να το κλείσω τελείως :wall: , τσακ συνδέεται με τον υπολογιστή! Ωραία λέω, τώρα θα δω τι θα κάνω με το πρόγραμμα που μου είπες. Το ανοίγω πατάω το κουμπάκι "συγχρονισμός" και μου βγάζει αυτό. Δες το screen shot που επισυνάπτω. Είμαι τελείως άσχετη γμτ! Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Γιατί δεν το βρίσκει το κινητό;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΕΠΑΦΕΣ-ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ SONY C702

Δημοσίευση από lanciateo » 12 Οκτ 2015, 23:01

Καλησπερα και απο εμενα. Επειδη πρωι πρωι εψαχνα τα κινητα που εχω για ανταλακτικα, ειδα οτι εχω και ενα 702, αν οντως ειναι απο οθονη μπορουμε να δοκιμασουμε να σου κανω μια αλλαγη. Το συγκεκριμενο που εχω στα χερια μου, παντως εμφανιζει μαυρη οθονη, με οπισθιο φωτισμο αναμενο. Πιθανον να ειναι και απο πλακετα. Ενα ενδεχομενο που απευχομαι να συμβαινει και σε εσενα.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΕΠΑΦΕΣ-ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ SONY C702

Δημοσίευση από Othon » 13 Οκτ 2015, 08:22

placebo έγραψε:
myphoneexplorer.JPG
Othon έγραψε:Αν το κινητό ενεργοποιείται (έστω και χωρίς την οθόνη), τότε μπορείς να σώσεις τα πάντα μέσω του My Phone Explorer που θα κατεβάσεις από εδώ.
Η διαδικασία γνωστή:
Εγκαθιστάς το πρόγραμμα, ενεργοποιείς το κινητό και το συνδέεις στον υπολογιστή σου.
Από κει και πέρα όλα θα φανούν στην οθόνη του υπολογιστή σου.

Σημείωσε μόνο πως:
Αν θυμάμαι καλά, κατά τη διάρκεια σύνδεσης του κινητού με τον υπολογιστή, κανονικά εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού η επιλογή να χρησιμοποιηθεί σαν χώρος αποθήκευσης και κάποιες άλλες επιλογές που δεν θυμάμαι.
Λογικά, το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις θα είναι να πατήσεις το ΟΚ (κεντρικό πλήκτρο στο joystick).
Αν χρειαστείς κάτι άλλο, στη διάθεσή σου.
Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Κατά δεύτερον, κατέβασα και εγκατέστησα το πρόγραμμα, μετά προσπάθησα να συνδέσω το κινητό με το netbook μου: Άπειρες φορές προσπαθούσα και πειραματιζόμουνα μιας και αρχικά έχει κάποια υπομενού στο κινητό που δεν φαίνονται ούτε και τα θυμάμαι επακριβώς (μαζική αποθήκευση, εκτύπωση, κλπ), προσπάθησα να επιλέξω "μαζική αποθήκευση" όπως έκανα πάντα προκειμένου να μεταφέρω τις φωτογραφίες μου κλπ στον υπολογιστή. Η επιλογή "μαζική αποθήκευση" είναι πάντα τελευταία. Αλλά δεν θυμάμαι αν πρέπει να μετακινήσω το κεντρικό κουμπί 3 η 4 φορές προκειμένου να πάω στην επιλογή "μαζική αποθήκευση". Τέλος πάντων το έκανα πάρα πολλές φορές είτε με 3 είτε με 4 χτυπήματα. Δεν έβγαζα άκρη. Το έβγαζα και το ξανασυνέδεα. Πριν λίγο και εκεί που ήμουν έτοιμη να το κλείσω τελείως :wall: , τσακ συνδέεται με τον υπολογιστή! Ωραία λέω, τώρα θα δω τι θα κάνω με το πρόγραμμα που μου είπες. Το ανοίγω πατάω το κουμπάκι "συγχρονισμός" και μου βγάζει αυτό. Δες το screen shot που επισυνάπτω. Είμαι τελείως άσχετη γμτ! Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Γιατί δεν το βρίσκει το κινητό;
Επειδή ενδεχομένως να κάνω και λάθος (έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω SonyEricsson), δοκίμασε όλες τις πιθανές επιλογές, λογικά κάποια στιγμή θα συνδεθεί.
Με αυτά που περιγράφεις πάντως, τα βήματα που ακολουθείς είναι σωστά.
Επιπρόσθετα, δοκίμασε να εγκαταστήσεις και τη σουίτα της (τότε) SonyEricsson από εδώ και μετά το τέλος της εγκατάστασης, σύνδεσε για μία φορά το κινητό και στη συνέχεια κλείσε το πρόγραμμα που μόλις εγκατέστησες.
Ίσως να χρειάζονται και οι drivers του τηλεφώνου, πρόβλημα που θα σου λύσει η εγκατάσταση της σουίτας που σου δίνω.

placebo
Gold Member
Gold Member
20 10
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:28
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ιλίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΕΠΑΦΕΣ-ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ SONY C702

Δημοσίευση από placebo » 01 Νοέμ 2015, 23:16

Othon έγραψε:
placebo έγραψε:
myphoneexplorer.JPG
Othon έγραψε:Αν το κινητό ενεργοποιείται (έστω και χωρίς την οθόνη), τότε μπορείς να σώσεις τα πάντα μέσω του My Phone Explorer που θα κατεβάσεις από εδώ.
Η διαδικασία γνωστή:
Εγκαθιστάς το πρόγραμμα, ενεργοποιείς το κινητό και το συνδέεις στον υπολογιστή σου.
Από κει και πέρα όλα θα φανούν στην οθόνη του υπολογιστή σου.

Σημείωσε μόνο πως:
Αν θυμάμαι καλά, κατά τη διάρκεια σύνδεσης του κινητού με τον υπολογιστή, κανονικά εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού η επιλογή να χρησιμοποιηθεί σαν χώρος αποθήκευσης και κάποιες άλλες επιλογές που δεν θυμάμαι.
Λογικά, το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις θα είναι να πατήσεις το ΟΚ (κεντρικό πλήκτρο στο joystick).
Αν χρειαστείς κάτι άλλο, στη διάθεσή σου.
Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Κατά δεύτερον, κατέβασα και εγκατέστησα το πρόγραμμα, μετά προσπάθησα να συνδέσω το κινητό με το netbook μου: Άπειρες φορές προσπαθούσα και πειραματιζόμουνα μιας και αρχικά έχει κάποια υπομενού στο κινητό που δεν φαίνονται ούτε και τα θυμάμαι επακριβώς (μαζική αποθήκευση, εκτύπωση, κλπ), προσπάθησα να επιλέξω "μαζική αποθήκευση" όπως έκανα πάντα προκειμένου να μεταφέρω τις φωτογραφίες μου κλπ στον υπολογιστή. Η επιλογή "μαζική αποθήκευση" είναι πάντα τελευταία. Αλλά δεν θυμάμαι αν πρέπει να μετακινήσω το κεντρικό κουμπί 3 η 4 φορές προκειμένου να πάω στην επιλογή "μαζική αποθήκευση". Τέλος πάντων το έκανα πάρα πολλές φορές είτε με 3 είτε με 4 χτυπήματα. Δεν έβγαζα άκρη. Το έβγαζα και το ξανασυνέδεα. Πριν λίγο και εκεί που ήμουν έτοιμη να το κλείσω τελείως :wall: , τσακ συνδέεται με τον υπολογιστή! Ωραία λέω, τώρα θα δω τι θα κάνω με το πρόγραμμα που μου είπες. Το ανοίγω πατάω το κουμπάκι "συγχρονισμός" και μου βγάζει αυτό. Δες το screen shot που επισυνάπτω. Είμαι τελείως άσχετη γμτ! Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Γιατί δεν το βρίσκει το κινητό;
Επειδή ενδεχομένως να κάνω και λάθος (έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω SonyEricsson), δοκίμασε όλες τις πιθανές επιλογές, λογικά κάποια στιγμή θα συνδεθεί.
Με αυτά που περιγράφεις πάντως, τα βήματα που ακολουθείς είναι σωστά.
Επιπρόσθετα, δοκίμασε να εγκαταστήσεις και τη σουίτα της (τότε) SonyEricsson από εδώ και μετά το τέλος της εγκατάστασης, σύνδεσε για μία φορά το κινητό και στη συνέχεια κλείσε το πρόγραμμα που μόλις εγκατέστησες.
Ίσως να χρειάζονται και οι drivers του τηλεφώνου, πρόβλημα που θα σου λύσει η εγκατάσταση της σουίτας που σου δίνω.
Καλησπέρα και επιτέλους μπόρεσα και ξαναμπήκα στο χαρισέτο εδώ και πολλές μέρες που δεν είχα δυνατότητα να μπω λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων και έλλειψης χρόνου!
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ και τους δύο φίλους που ασχοληθήκατε με το δικό μου θέμα και απαντήσατε εγκαίρως.
Όσον αφορά τον Phone Explorer το χρησιμοποίησα όπως είπα και παραπάνω και μπήκα συνδέοντας το τηλέφωνο με την επιλογή "λειτουργία τηλεφώνου". Συνδέθηκε και ψάχνοντας λίγο κατέβασα ένα αρχείο του τύπου "backup sony ericcson c702.mpb"
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1.Αυτό το αρχείο το εγκαθιστώ όπως είναι ξανά σε ένα άλλο κινητό που το συνδέω στον υπολογιστή προκειμένου να περάσω τα δεδομένα μου (επαφές και μήνυματα και λοιπά αρχεία) και πως γίνεται αυτό;
2.Το αρχείο αυτό μπορώ (χρειάζεται) να το ανοίξω (αποσυμπιέσω) και πως (με ποιο πρόγραμμα αποσυμπίεσης);
3.Το αρχείο αυτό μπορεί να αντιγραφεί σε ένα οποιοδήποτε κινητό ή μόνο σε Sony Ericcson;
ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος placebo την 01 Νοέμ 2015, 23:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

placebo
Gold Member
Gold Member
20 10
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:28
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ιλίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΕΠΑΦΕΣ-ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ SONY C702

Δημοσίευση από placebo » 01 Νοέμ 2015, 23:23

lanciateo έγραψε:Καλησπερα και απο εμενα. Επειδη πρωι πρωι εψαχνα τα κινητα που εχω για ανταλακτικα, ειδα οτι εχω και ενα 702, αν οντως ειναι απο οθονη μπορουμε να δοκιμασουμε να σου κανω μια αλλαγη. Το συγκεκριμενο που εχω στα χερια μου, παντως εμφανιζει μαυρη οθονη, με οπισθιο φωτισμο αναμενο. Πιθανον να ειναι και απο πλακετα. Ενα ενδεχομενο που απευχομαι να συμβαινει και σε εσενα.
Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Η οθόνη στο κινητό το δικό μου ενεργοποιείται ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ μόνο, αν πατήσεις ένα οποιοδήποτε πλήκτρο και σβήνει αμέσως. Τι να πω είμαι και άσχετη με το αντικείμενο :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλέφωνα - GPS”