Αντίγραφο ασφαλείας της κάρτας SIM του κινητού

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Αντίγραφο ασφαλείας της κάρτας SIM του κινητού

Δημοσίευση από diamond_gr » 16 Ιουν 2010, 11:34

Στα τελευταία μοντέλα κινητών υπάρχει η επιλογή να σώσεις τα τηλέφωνα στη συσκευή ώστε αν αλλάξεις νούμερο (SIM) μπορείς απλά να βγάλεις την κάρτα και να βάλεις την καινούργια. Παλιότερα που δεν υπήρχε αυτή η επιλογή, έπρεπε με κάποιο τρόπο να σώσεις τις επαφές σου και να τις γράψεις στην νέα κάρτα.

Η συγκεκριμένη συσκευή που θα δείτε, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περίπτωση που χάσετε το κινητό σας, να έχετε ενα αντίγραφο των επαφών σας.

Δείτε φωτογραφίες:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Περιγραφή από τον κατασκευαστή:
The sim card backup device is a very good production.It can easily backup telephone directory information from SIM/R-UIM card to backup device.It can also easily restore teleohone directory information saved in backup device to SIM/R-UIM card it can read the name and telephone numbers after backup to device in English.It is with Calendar function.
With password setting,time display function
Capacity:32KB(1000 phone)

color:white
size:72*50*13mm
net weight:30g

package dimension:110*75*27mm
package weight:70g
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το αντικείμενο δεν χαρίζεται. Είναι προς ενημέρωση.


theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Αντίγραφο ασφαλείας της κάρτας SIM του κινητού

Δημοσίευση από theosve » 16 Ιουν 2010, 17:05

Αγαπητέ Diamond θα ηθελα να σε ρωτησω κατι που μάλλον πρέπει να ειναι πολύ ανόητο, αλλά επειδή δηλώνω αδαής, ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
Επειδη στα περισσότερα απο τα ενημερωτικά threads που ανοιγεις, καταλαβαίνω μετα βίας τα άρθρα, ίσως και κάποια σημεία στίξης, είπα αυτη τη φορά να σε ρωτησω. Αφου τις επαφες μας τις "σώζουμε" και στον Η/Υ και τις μεταφερουμε σε άλλο κινητο με ευκολία, επομενως ειναι ευκολο να υπάρχει back-up, γιατι να εχει κανεις ένα τέτοιο gadget?
Προφανώς δεν εχω αντιληφθει καν για ποιο πραγμα μιλάς, έτσι δεν ειναι;;; :oops: :oops: :oops:
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Αντίγραφο ασφαλείας της κάρτας SIM του κινητού

Δημοσίευση από diamond_gr » 16 Ιουν 2010, 19:01

Μάλλον δεν κατάλαβες θεωρώ...

Για να σώσεις τις επαφές σου μπορείς να κάνεις τα εξής:

1. Να σώζεις τις επαφές στο κινητό σου. Οπότε αν τυχόν θέλεις να αλλάξεις νούμερο, δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις από το να αλλάξεις την κάρτα SIM. Είναι αρκετά χρήσιμο αν έχεις μια εταιρία που μιλάς με φίλους σου ΔΩΡΕΑΝ και άλλη εταιρία με το νούμερο που έχεις πρωτοαποκτήσει.

2. Αν έχεις τις τεχνικές γνώσεις και εργαλεία, μπορείς να ενώσεις το κινητό σου με τον υπολογιστή σου και να χειριστείς επαφές, SMS, ημερολόγιο, αρχεία κλπ με ευκολία.

3. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κινητό με Android και να σώσεις τις επαφές σου στην Google. Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις τις επαφές σου online. Κάτι αντίστοιχο πιθανό να συμβαινει και με το iphone. Δεν το γνωρίζω όμως γιατί δεν το έχω (είναι κλειστό πρότυπο).

4. Να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο εργαλείο. Προυπόθεση να σώσεις τις επαφές σου στην SIM (γίνεται και μέσα από τα νεα τηλέφωνα). Το αρνητικό είναι ότι χάνεις τα στοιχεία που έχεις βάλει σε ΜΙΑ επαφή όπως είναι το e-mail ή 2ο τηλέφωνο.

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που χάνεις ή σου κλέψουν το κινητό, μπορείς να σωθείς μόνο από τις λύσεις 2, 3.

Μιας και γράφω στην κατηγορία τεχνολογίας, απλά ενημερώνω τον κόσμο για τα γκατζετάκια που υπάρχουν.
Αν το δεις από την πλευρά των ατόμων 2, 3, το αντικείμενο είναι άχρηστο. Είναι χρήσιμο μόνο αν χάσεις τι κινητό σου και είσαι στην κατηγορία 1 και 4.
Ελπίζω να είναι λίγο πιο καθαρό τώρα.

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Αντίγραφο ασφαλείας της κάρτας SIM του κινητού

Δημοσίευση από theosve » 16 Ιουν 2010, 19:04

Επειδη ειμαι άσχετη με Η/Υ και παρ'όλ'αυτα ανηκω στη 2 κατηγορια, θεωρουσα ότι όλοι το κανουν. Οκ.
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
apothiki
VIP Member
VIP Member
86 90
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 21:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέων Παλατίων Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Αντίγραφο ασφαλείας της κάρτας SIM του κινητού

Δημοσίευση από apothiki » 26 Αύγ 2011, 08:22

ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ ! :wall:

Πριν προχωρήσετε στη χρήση με τέτοιο γκατζετάκι κάνετε δοκιμή με sim που έχετε ήδη γράψει κάπου τα τηλέφωνα σας διότι τι πιο πιθανό ειναι ότι θα τα χάσετε κατά την αντιγραφή διότι η sim θα σβυστεί. Διαβάζοντας σήμερα την ανακοίνωση αυτή θυμήθικα ότι έχω κατά καιρούς αγοράσει τουλάχιστον τρεις τέτοιες συσκεβούλες χωρίς να τα καταφέρω με καμία. Επειδή πιθανολογώ ότι η χρήση τους σίγουρα απαιτεί γνώσεις και νοημοσύνη πάραπάνω από τη δικιά μου αποφάσισα να τις χαρίσω μία-μία σε όποιους τολμηρούς θελήσουν να δοκιμάσουν. Μόλις κάνω τις ανακοινώσεις θα σας γράψω και τα αντίστοιχα links για ευκολία.

Καλή τύχη... :mm: :mm: :mm:

.
ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ: ΡΟΛΟΓΙΑ & Άλλα Διάφορα
Τα άλλα Διάφορα είναι: Μινιατουράκια, Φωτογραφικές Μηχανές, Σπιρτόκουτα, Πατάκια της Μπύρας, Στυλό Διαφημιστικά, Μπρελόκ για κλειδιά, Γραμματόσημα, Νομίσματα και άλλα. Παρουσιάζονται ενδεικτικά στο παραπάνω link.

Πολλά και χρήσιμα για τη Διαχείριση και Συλλογή Γραμματοσήμων
Τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζει, όποιος απoφασίζει να κάνει Συλλογή Γραμματοσήμων



.

Άβαταρ μέλους
argyrhs
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
24 31
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: 09 Αύγ 2008, 10:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: Αντίγραφο ασφαλείας της κάρτας SIM του κινητού

Δημοσίευση από argyrhs » 26 Αύγ 2011, 10:27

Να προτείνω και εγώ κάτι, τον τρόπο που χρησιμοποιώ εγώ δηλαδή. Καταρχήν δεν αφορά τις περιπτώσεις που κάνουν συνέχεια συγχρονισμό, backup δηλαδή στο pc αλλά μόνο ανθρώπους που έχουν τις επαφές μόνο στο τηλέφωνο τους.

Σχεδόν όλα τα τηλέφωνα, δεν έχω συναντήσει κάποιο που να μην το κάνει έχουν μνήμη και στο τηλέφωνο και μπορείς να διαλέξεις ποια μνήμη θα χρησιμοποιείται, να σου δείχνει δηλαδή μόνο τα τηλέφωνα που είναι στην SIM ή μόνο αυτά που είναι στη μνήμη του κινητού ή και τα δύο.
1) Γράφω όλες τις επαφές μου με τρόπο που να μπορούν να μπουν στη SIM χωρίς email, 2o τηλ κλπ. Αν θέλω να γράψω 2ο τηλέφωνο τα γράφω σαν δύο επαφές π.χ. ΑργύρηςΣπίτι και ΑργύρηςΚινητό. Επίσης δεν ξεπερνάω τους 12 χαρακτήρες στ' όνομα ή τους 14, δεν θυμάμαι γιατί οι κάρτες SIM έχουν κάποιο όριο.
2) Χρησιμοποιώ στο κινητό μου μόνο την μία από τις δύο μνήμες αλλά τακτικά κοπιάρω όλες τις επαφές στη 2η. Για παράδειγμα το έχω ρυθμίσει να δείχνει μόνο την μνήμη του τηλεφώνου και 1 φορά τον μήνα σβήνω την SIM και κοπιάρω όλες τις επαφές απ' το τηλεφωνο στη SIM.
M' αυτό τον τρόπο μπορώ πολύ εύκολα να σώσω την κατάσταση στις εξής 3 περιπτώσεις:
1) Παθαίνει κάποια ζημιά το κινητό τα έχω όλα και στη SIM.
2) Θέλω ν' αλλάξω κινητό, απλά βάζω την SIM στο καινούργιο μ' όλες μου τις επαφές.
3) Θέλω να βάλω στο ίδιο κινητό άλλη κάρτα SIM, κανένα πρόβλημα οι επαφές μου υπάρχουν στο τηλέφωνο.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα.
Παραλαμβάνω:
Στο χώρο σας ή όπου σας βολεύει στη Θεσσαλονίκη.
Από Χαρισομάγαζο.
Για εκτός πόλης στέλνω courier με δικιά μου συμφωνία.

Παραδίσω:
Με ραντεβού στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
Χαρισομάγαζο.
Στέλνω με courier ή του χάρισετο ή δικό μου.

Αν θέλετε κάτι που χαρίζω ποστάρετε και μετά τηλεφωνήστε στο 6947704378.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλέφωνα - GPS”