Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Elef
Diamond Member
Diamond Member
45 29
Δημοσιεύσεις: 676
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 19:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Δημοσίευση από Elef » 22 Δεκ 2019, 23:04

Δυστηχώς ήρθε και η δική μου η σειρά να λάβω το μήνυμα

Ο κωδικός pin για εγγραφή στην υπηρεσία είναι χχχχ χρως 2,08/SMS 3SMS/εβδδ
Διαγραφή με stop στο 54850
Τηλ εξυπ 2117800019
VEOO

Το κακό είναι ότι φαίνεται σαν αποστολέας το "FreeSMS" και στα στοιχεία του μηνύματος λέει
+346070086240370

δεν το έλαβα από πενταψήφιο...
τι κάνω τώρα; :{

Άβαταρ μέλους
ελενακι
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 10409
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 16:47
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Δημοσίευση από ελενακι » 22 Δεκ 2019, 23:51

Κανεις αμεσα φραγη πενταψηφιων στην εταιρια σου με φυσικη παρουσια κσλυτερα....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα, νομισματα, τηλεκαρτες


-τα σκουπιδια επιστρεφονται.....
-δεν κρατω παντα σειρα προτεραιοτητας..
-δεν χαριζω σε ατομα που δε στελνουν αλλα μονο δεχονται..



Ευχαριστω!!!!
Χρωστουν ....sotos ster 0.80

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Δημοσίευση από makis » 23 Δεκ 2019, 00:59

Για VODAFONE :
Πώς μπορώ να σταματήσω να λαμβάνω ανεπιθύμητα μηνύματα;

Σε περίπτωση που αυτό οφείλεται σε κάποια συνδρομή που ενεργοποιήσες μέσω αποστολής γραπτού μηνύματος σε κάποιο 5ψήφιο αριθμό ή μέσω επίσκεψης σε κάποια σελίδα στο διαδίκτυο θα χρειαστεί να καλέσεις στο 13830 ή να απευθυνθείς σε ένα κατάστημα Vodafone για να ελέγξουμε σε ποια εταιρία ανήκει ο αριθμός που τα αποστέλλει και να ενημερωθείς για τις απαραίτητες ενέργειες απενεργοποίησης της συνδρομής. Αν τα μηνύματα είναι από κάποιο άλλο αριθμό κινητού, έχεις τη δυνάτοτητα να ενεργοποιήσεις από τη συσκευή σου ολική φραγή σε όλα τα εισερχόμενα SMS μέσω της ακόλουθης διαδικασίας:
Ενεργοποίηση:
*35*αριθμός φραγής*16# και το πλήκτρο της λήξης κλήσης
Απενεργοποίηση: #35*αριθμός φραγής*16# και το πλήκτρο λήξης της κλήσης

Ο αριθμός φραγής για όλους τους συνδρομητές Vodafone είναι το 1234, ενώ παρέχεται και η δυνατότητα αλλαγής του κοινού αριθμού φραγής με έναν τετραψήφιο της επιλογής τους. Τέλος μπορείς να ελέγξεις αν η συσκευή σου (π.χ. blackberry) δίνει τη δυνατότητα επιλεκτικής φραγής από συγκεκριμένους αριθμούς και να την ενεργοποιήσεις .


Για COSMOTE :

Υπηρεσία Φραγής ΥΠΠ κινητής

Ανταποκρινόμενοι στην ανάγκη για περισσότερες δυνατότητες προστασίας από χρεώσεις μέσω 5ψήφιων Υπηρεσιών Πολυμεσικής Πληροφόρησης (ΥΠΠ) σου δίνουμε τη δυνατότητα να έχεις τον πλήρη έλεγχο στα χέρια σου μέσα από την εφαρμογή My COSMOTE App και What’s Up App, εύκολα και γρήγορα!

Μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν την εφαρμογή και να:

Έχεις πλήρη εικόνα όλων των 5ψήφιων ΥΠΠ στις οποίες έχεις πρόσβαση
Διακόψεις με ένα κλικ την πρόσβαση σε όλα τα SMS με χρέωση στη λήψη
Επιλέξεις όποτε εσύ θέλεις τα 5ψήφια ΥΠΠ (με χρέωση στο SMS αποστολής ή λήψης) στα οποία θέλεις να έχεις ή όχι πρόσβαση
Μέσα στην εφαρμογή My COSMOTE App, επίλεξε το Shop και την ενότητα Υπηρεσίες Προστασίας.

Με τον όρο φραγή εννοούμε τη διακοπή της πρόσβασης σε ορισμένους ή όλους τους προορισμούς μέσω των οποίων παρέχονται οι ΥΠΠ. Η φραγή παρέχεται δωρεάν και γίνεται σε όλα τα κανάλια πρόσβασης (Φωνή, SMS, MMS). Αυτό σημαίνει ότι αν ενεργοποιήσεις τη φραγή στην πρόσβαση των ΥΠΠ, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες αυτές μετά από την υλοποίηση του αιτήματός σου. Όποτε το θελήσεις μπορείς με τον ίδιο τρόπο να ζητήσεις άρση φραγής.


Για WIND

Δυνατότητα άμεσης φραγής από τον πελάτη μέσω SMS: Ο πελάτης μπορεί να πραγματοποιήσει φραγή σε ένα συγκεκριμένο ή σε όλα τα SMS αυξημένης χρέωσης στέλνοντας αντίστοιχα ένα δωρεάν SMS από το κινητό του. Η φραγή ενεργοποιείται στέλνοντας SMS στον αριθμό 1213 με την λέξη ΣΤΟΠ ή STOP, από κινητό WIND.
Τα χρεώσιμα SMS προέρχονται από Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης (ΥΠΠ), οι οποίες παρέχονται από τρίτες συνεργαζόμενες εταιρείες/φορείς, οι οποίες είναι αδειοδοτημένες από την ΕΕΤΤ και φέρουν την αποκλειστική ευθύνη για τη συμμόρφωση τους με το ισχύον κανονιστικό πλαίσιο, καθώς και για την εύρυθμη και αδιάλειπτη λειτουργία τους. Κατά κύριο λόγο οι ΥΠΠ αφορούν σε ψηφοφορίες, διαγωνισμούς, αγορές (downloading) μέσω SMS (π.χ. παιχνίδια, ringtone, video), παιχνίδια από την τηλεόραση με συμμετοχή μέσω τηλεφώνου, υπηρεσίες πληροφόρησης (π.χ. καιρός), αστρολογία/χαρτομαντεία, υπηρεσίες ενηλίκων κ.ά.

Για άρση φραγής ή πρόσβαση και πάλι στους πενταψήφιους αριθμούς SMS, ο πελάτης WIND μπορεί να επικοινωνήσει με την Ομάδα Εξυπηρέτησης WIND στο 13800.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39725
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Δημοσίευση από polvar » 23 Δεκ 2019, 01:30

Elef έγραψε:
22 Δεκ 2019, 23:04
τι κάνω τώρα; :{
αφου δεν το λαβατε απο πενταψηφιο δεν χρεωθηκατε!
Επομενως το αγνοειτε και αν φοβαστε για το μελλον, ή κάνετε αποκλεισμό του αποστολέα ή κανετε γενική φραγη οπως λεει ο makis

Άβαταρ μέλους
ελενα79
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2790
Εγγραφή: 10 Φεβ 2014, 15:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Δημοσίευση από ελενα79 » 23 Δεκ 2019, 09:02

Έχει γίνει χαμός έχουν στείλει σε όλους.στα τρία μνμτα από πενταψηφιο χρεωνεσαι.ακολουθα τις οδηγίες ανάλογα με τη σύνδεση που έχεις όπως πολύ ωραία έβαλε το μέλος παραπάνω για να κάνεις φραγή
εχω λογαριασμο στη Πειραιώς ΣΤΕΛΝΩ KAI ΜΕ BOXNOW
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΠΤ!!!!!

Μανθη
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4605
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2014, 16:02
Νομός κατοικίας: Ν. Κεφαλληνίας
Δήμος - Κοινότητα: Αργοστολίου Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Δημοσίευση από Μανθη » 23 Δεκ 2019, 09:50

Μου ήρθε και εμένα ενα μήνυμα από πενταψηφιο αριθμό που μου στέλνουν έναν κωδικό pin και τις τιμές που θα χρεωθω για τα τρία μηνύματα.
Αν δεν ασχοληθείς λογικά δεν χρεώνεσαι.
Διαπίστωσα ότι το ίδιο μήνυμα μου είχε σταλεί και περισυ τον Δεκέμβρη από τους ίδιους στο κινητό μου.
Πάτησα έναν αποκλεισμό, και έπειτα διαγραφή των μηνυμάτων τους και τέλος...

Μανθη
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4605
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2014, 16:02
Νομός κατοικίας: Ν. Κεφαλληνίας
Δήμος - Κοινότητα: Αργοστολίου Κεφαλληνίας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Δημοσίευση από Μανθη » 23 Δεκ 2019, 09:53

Αυτοί λογικά τα στέλνουν με την ελπίδα κάποιος να ψαρώσει και να αρχίσει να στέλνει τα μηνύματα, ή όπως γινεται με τις κλήσεις που κάνουν από νούμερα του εξωτερικού μήπως εσύ ψαχτείς ποιος σε παίρνει και τους πάρεις πίσω. Αν δεν ασχοληθείς καθόλου δεν χρεώνεσαι.

Άβαταρ μέλους
ελενα79
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2790
Εγγραφή: 10 Φεβ 2014, 15:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Δημοσίευση από ελενα79 » 23 Δεκ 2019, 12:21

Όχι!!!!χρεωνεσαι!!!!!ακόμα και αν δεν απαντήσεις !!!έτσι νόμιζα κ εγώ μέχρι που είδα τους λογαριασμούς σε δύο νούμερα.απλα έστελναν τρία μνμτα και σε χρεώνουν.καντε φραγή!!!
εχω λογαριασμο στη Πειραιώς ΣΤΕΛΝΩ KAI ΜΕ BOXNOW
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΠΤ!!!!!

vya
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1888
Εγγραφή: 14 Μαρ 2011, 15:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Δημοσίευση από vya » 23 Δεκ 2019, 15:07

Πριν λίγες μέρες την πάτησε έτσι η κόρη μου με καρτοκινητό. Είχε γίνει (παρανόμως) εγγραφή του αριθμού της από την εταιρεία "paydash", ήρθε μήνυμα προειδοποίησης από τη Wind ότι έχουν ενεργοποιηθεί υπηρεσίες που επιφέρουν πρόσθετες χρεώσεις, εκείνη αγνόησε το μήνυμα και έλαβε μετά από μερικές μέρες από 5ψήφιο και χρεώθηκε.
Και τώρα το ενδιαφέρον: Τα χρεώσιμα μηνύματα τα έλαβε αμέσως την επόμενη μέρα από αυτήν που κάναμε ανανέωση χρόνου 10€ στο κινητό, ενώ για πολλές μέρες δεν είχε υπόλοιπο! Με απλά λόγια, η εταιρεία που τα έστειλε είχε τρόπο να ελέγξει αν υπάρχει υπόλοιπο για να γίνει η χρέωση πριν τα στείλει! Καλό; Αυτό προϋποθέτει συνεργασία με τη Wind η οποία με κάποιον τρόπο τους έχει δώσει τεχνικά αυτήν τη δυνατότητα! Φυσικά επιχειρώντας να βγάλω άκρη όλοι κάνουν την πάπια.
Έστειλα SMS "STOP" στο 1213 και έλαβα απάντηση ότι ενεργοποιήθηκε η φραγή μηνυμάτων από πενταψήφια και συνιστώ σε όλους να κάνουν το ίδιο με τη διαδικασία που προβλέπεται από τον πάροχο. Υποψιάζομαι μάλιστα ότι η Wind το έχει κάνει τη φραγή τόσο εύκολη ακριβώς γιατί το έχει κάνει εύκολο και στις εταιρείες των απατεώνων να κάνουν εγγραφές χωρίς συναίνεση και έτσι αν ο χρήστης μπορεί να απενεργοποιήσει αμέσως τις χρεώσεις μπορεί και να κάτσει στα αυγά του και να μην το ψάξει, αποδεχόμενος την όποια χρηματική απώλεια.
Επίσης κάλεσα το σταθερό τηλέφωνο της εταιρείας των απατεώνων (υποχρεούνται από το νόμο να δίνουν αριθμό και τουλάχιστον αυτό το τηρούν) και έκανα από εκεί διαγραφή από την υπηρεσία (στην οποία δεν έγινε ποτέ εγγραφή από το κινητό!).
Μακάρι να τα έβλεπε αυτά κάποιος εισαγγελέας ή να γινόταν μαζική καταγγελία και αγωγή από τους ζημιωθέντες. Αλλά κανείς δεν μπαίνει σε τέτοιο κόπο για μερικά ευρώ και οι απατεώνες και οι πάροχοι συνεργοί τους το γνωρίζουν...
Καλύτερα να λαμβάνετε άμεσα τα μέτρα σας όταν βλέπετε τέτοια μηνύματα, ενεργοποιώντας τη φραγή εισερχομένων από πενταψήφιους αριθμούς και φυσικά να ΜΗΝ καλείτε σε άγνωστους αριθμούς που έχετε λάβει με SMS ή από αναπάντητες κλήσεις αν σας φαίνονται περίεργοι.

Άβαταρ μέλους
ελενα79
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2790
Εγγραφή: 10 Φεβ 2014, 15:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Έλαβα μήνυμα απάτης με χρεώσεις

Δημοσίευση από ελενα79 » 23 Δεκ 2019, 15:25

Πραγματικά που είναι η δίωξη???έγινε σχεδόν σε όλο το κόσμο το τελευταίο διάστημα!!!!!!ποιος κρύβεται από πίσω από μια τόσο μαζική απατεωνια.πηρε μεγάλες διαστάσεις και από ότι βλέπω συνεχίζει!
εχω λογαριασμο στη Πειραιώς ΣΤΕΛΝΩ KAI ΜΕ BOXNOW
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΠΤ!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλέφωνα - GPS”