Ζητάω βοήθεια για επιλογή κινητού

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
TSIBURAKI
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 09:52
Δήμος - Κοινότητα: Τριπύλας Μεσσηνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SMARTPHONE

Δημοσίευση από TSIBURAKI » 22 Μάιος 2012, 12:45

ar_ia έγραψε:Δεν ξέρω τι θα επιλέξεις, αν όμως τελικά επιλέξεις iphone ίσως να περίμενες λίγο ακόμη γιατί τώρα το καλοκαίρι θα κυκλοφορήσουν το 5άρι απ ότι είχαν ανακοινώσει πριν μήνες. Μπες στο σαιτ της apple να το τσεκάρεις.
Για το 5 διαβασα οτι δεν ξερουν ακομα ποτε θα κυκλοφορησει γιατι εχουν διλλημα, μολις κυκλοφορησε το 4 s το οποιο απογοητευσε πολλους αλλα αν κυκλοφορησουν τωρα αμεσσα το 5 παλι θα δημιουργηθει προβλημα απο οσους ηδη εχουν το 4 κ το 4s τπτ δεν ειναι σιγουρο δεν ειανι οπως επισης κ η τιμη του...
i phone 4 εχει συγγενικο μου προσωπο κ η μπαταρια κραταει μολις 1 μερα μαξιμουμ 2 κατι που δεν ειναι καθολου βολικο!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Παραλαβή απο Γερμανία
Δεν θα τηρειται σειρά πρoτεραιότητας όποιος μπορεί να το πάρει άμεσα
μαζι με την απαντηση σας στελνετε και pm ,ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει κατι.
Τα πραγματα που ζηταω δεν ειναι παντα για δικη μου προσωπικη χρηση , αλλα κ για ατομα που τυχαινει να γνωριζω οτι χρηζουν αναγκης κ δεν γνωριζουν ή δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο!
Προτιμουνται μελη που ειναι συνεπεις (ειτε πιστοποιημενα ειτε οχι)


Ζητώ συγνώμη κ την κατανοήση σας, ο χρόνος μου δυστυχως πλέον έχει ελλατωθει δραματικά λόγω υποχρεώσεων της δουλειάς μου έκει οφείλονται κ οι όποιες καθυστερήσεις είτε σε αποστολές είτε σε συνενοήσεις.


Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23547
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SMARTPHONE

Δημοσίευση από Aria » 22 Μάιος 2012, 12:59

Εγώ έχω το 4s και δεν είδα να έχει διαφορές από το 4 (το έχουν τ' αδέλφια μου) οι μπαταρίες τους κρατάνε 2 μέρες γεμάτες. Δεν το διάβασα κάπου αυτό που σου λέω, τα έχουμε γι αυτό το ξέρω καλά!

TSIBURAKI
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 09:52
Δήμος - Κοινότητα: Τριπύλας Μεσσηνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SMARTPHONE

Δημοσίευση από TSIBURAKI » 22 Μάιος 2012, 13:58

η διαφορα απ οτι μου ειπαν ειναι σχετικη μικρη γι αυτο κ απογητευτηκαν πολλοι γιατι περιμεναν περισσοτερα πραγματα μιας κ στοιχιζει πιο ακριβα!κ μενα ο αδερφος μου το εχει αλλα δεν κρατα η μπαταρια δυστυχως :( κ μου το ειπε κ ο πωλητης οτι δεν κρατα σε σχεση με το galaxy note ! τι να πω δεν ξερω κ γω τωρα μαθαινω χαχααχ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Παραλαβή απο Γερμανία
Δεν θα τηρειται σειρά πρoτεραιότητας όποιος μπορεί να το πάρει άμεσα
μαζι με την απαντηση σας στελνετε και pm ,ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει κατι.
Τα πραγματα που ζηταω δεν ειναι παντα για δικη μου προσωπικη χρηση , αλλα κ για ατομα που τυχαινει να γνωριζω οτι χρηζουν αναγκης κ δεν γνωριζουν ή δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο!
Προτιμουνται μελη που ειναι συνεπεις (ειτε πιστοποιημενα ειτε οχι)


Ζητώ συγνώμη κ την κατανοήση σας, ο χρόνος μου δυστυχως πλέον έχει ελλατωθει δραματικά λόγω υποχρεώσεων της δουλειάς μου έκει οφείλονται κ οι όποιες καθυστερήσεις είτε σε αποστολές είτε σε συνενοήσεις.

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23547
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SMARTPHONE

Δημοσίευση από Aria » 22 Μάιος 2012, 15:39

Tι να πω...εύχομαι καλή επιτυχία στην τελική επιλογή γιατί δεν είναι καθόλου λίγα τα χρήματα που κοστίζουν όλα αυτά!!

ninolas
Diamond Member
Diamond Member
30 32
Δημοσιεύσεις: 722
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SMARTPHONE

Δημοσίευση από ninolas » 22 Μάιος 2012, 23:06

σαν πρώτη φάση τι λεφτά διαθέτεις ?
μετά έχεις κάποια προτίμηση για το λειτουργικό ?
αυτό με την μπαταρία είναι σχετικό κιόλας δηλαδή έχω το se sk17i (xperia mini pro) και κανονικά διάβασα ότι αντέχει 1 ημέρα
εμένα ανάλογα με την χρήση που του έκανα μου κράτησε η μπαταρία λιγότερο από 24 ώρες εώς και 3 ημέρες και 1-2 ώρες...
τώρα ανάλογα και την χρήση που του κάνεις...
πάντος από αυτά που είπες άσχετα από την μπαταρία προτιμάω nexus γιατί είναι καλή η αναλογία χρημάτων επιδώσεων
και κάτι άλλο που έχω διαβάσει..αλλά και λίγο από προσωπική μου εμπειρία τα android δεν κρατάει πολύ η μπαταρία τους σε σύγκριση με τα άλλα..
δηλαδή πριν από το sk17i είχα το 5800 xpress music και κράταγε η μπαταρία 3-5 μέρες με μουσική πάρα πολύ αλλά όταν χρησιμοποιούσα το wifi ή το gps δεν έφταναν ούτε 24 ώρες....
στέλνω,αλλά προτεραιότητα θα δίνω σε αυτούς που θέλουν να παραλάβουν χέρι με χέρι


Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SMARTPHONE

Δημοσίευση από Othon » 24 Μάιος 2012, 15:57

Ιωάννα, δεν ξέρω αν η συσκευή θα αποκτηθεί από επιδότηση ή από ατομικό προϋπολογισμό, αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι πως κάνεις πολύ καλά που κοιτάς την αυτονομία της μπαταρίας σαν πρώτο κριτήριο κι αυτό διότι όποιο μα όποιο κινητό κι αν αποφασίσεις να πάρεις, την ίδια δουλειά θα σου κάνει.
Android, ios, symbian, windows, είναι όλα ίδια, το μόνο που αλλάζει είναι το γραφικό τους περιβάλλον και τίποτα παραπάνω.
Εγώ προσωπικά, μέχρι πριν λίγο καιρό που είχα το Nokia 5800 (δανεικό) και παλιότερα το Χ6, πίστεψέ με, έκανα ακριβώς τα ίδια (μη σου πω περισσότερα) με φίλους που έχουν κινητά με λειτουργικό Android.
2πύρινα, 4πύρινα και άλλα χαζά smartphones, είναι γι' αυτούς που νομίζουν ότι είναι αστρονάυτες και πως η ταχύτητα φωτός είναι το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κοιτάς στο κινητό που αποκτάς.
Ξεχνούν όμως πως 9/10 φορές που θα χρειαστούν το κινητό τους να σερφάρουν, θα ψάχνουν μανιωδώς πρίζα για να το φορτίσουν, αφού είναι πολύ πιθανό η μπαταρία να τους εγκαταλείψει προτού καλά καλά σκεφτούν τι δουλειά είχαν να κάνουν μαζί του.
Στο μόνο σημείο εκτός της μπαταρίας που θα πρέπει να εστιάσεις, είναι αυτό που σου είπα και πιο πάνω, δηλαδή ποιο περιβάλλον εξυπηρετεί τα χέρια σου καλύτερα.
Χωρίς να θέλω να σ' επηρεάσω και εντελώς πληροφοριακά, εγώ προτιμώ το Symbian που πολλοί το θεωρούν πεθαμένο, λίγοι όμως παραδέχονται πως πρόκειται για το πιο απλό περιβάλλον χρήσης ενός smartphone.
Για οποιαδήποτε άλλη απορία σου, μη διστάσεις να με ρωτήσεις.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SMARTPHONE

Δημοσίευση από polvar » 24 Μάιος 2012, 17:45

Χαχαχα, κι εγώ με symbian είμαι αλλά δεν τόλμησα να το πω μη με πάρουν στο κατόπι (και καλά αφού δεν έχω smartphone, γιατί μιλώ κλπ) :rofl:
Εγώ πάντως δεν θα έδινα λεφτά σε αυτές τις συσκευές γιατί κάλλιστα μπορεί να πέσει στο νερό (ή στο τηγάνι) την επόμενη ημέρα και να χάσει κανείς τα λεφτά του. Θα περιοριζόμουν (όπως και το κάνω) σε ένα αξιοπρεπές τηλέφωνο με δυνατότητα internet, wifi και μια αξιοπρεπή κάμερα ίσως με φλας. Σε αυτά κρατούν και περισσότερο οι μπαταρίες τους.
Εκτός κι αν η Ιωάννα χρειάζεται οπωσδήποτε κάτι από τα εξτρά που έχουν τα smartphones, όπως έγραψα στο πρώτο μήνυμα.
Τώρα αν τα χρήματα δεν έχουν σημασία, ας πάρει το πιο ακριβό αλλά μην ξεχάσει να πάρει μαζί και έναν ηλιακό φορτιστή και κανά δυο φορτιστές για όλες τις πρίζες (110-220V, αυτοκινήτου κλπ).

TSIBURAKI
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 09:52
Δήμος - Κοινότητα: Τριπύλας Μεσσηνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SMARTPHONE

Δημοσίευση από TSIBURAKI » 24 Μάιος 2012, 22:05

Χμμμ με προβληματισατε αρκετα μπορω να πω!!!
Κυριως γιατι δεν ειμαι οπως ειπε ο Οθωνας αστροναυτης χααχαχαχα δεν ειναι οτι μου χρειαζεται κιολας αμαν κ πως εχω ενα ηδη Νοκια Ε5 κ η μπαταρια του κραταει ανετα μια βδομαδα απλα αφου θα μου το εκαναν δωρο στην ουσια κ αφου ετυχε να παω στα μεντια μαρκτ κ χαζευα!
Αφου ουτε ξερω να μπαινω στο ιντερνετ απο το κιν μου φαινετε περιπλοκο χααχχαχα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Παραλαβή απο Γερμανία
Δεν θα τηρειται σειρά πρoτεραιότητας όποιος μπορεί να το πάρει άμεσα
μαζι με την απαντηση σας στελνετε και pm ,ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει κατι.
Τα πραγματα που ζηταω δεν ειναι παντα για δικη μου προσωπικη χρηση , αλλα κ για ατομα που τυχαινει να γνωριζω οτι χρηζουν αναγκης κ δεν γνωριζουν ή δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο!
Προτιμουνται μελη που ειναι συνεπεις (ειτε πιστοποιημενα ειτε οχι)


Ζητώ συγνώμη κ την κατανοήση σας, ο χρόνος μου δυστυχως πλέον έχει ελλατωθει δραματικά λόγω υποχρεώσεων της δουλειάς μου έκει οφείλονται κ οι όποιες καθυστερήσεις είτε σε αποστολές είτε σε συνενοήσεις.

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SMARTPHONE

Δημοσίευση από Othon » 24 Μάιος 2012, 22:41

Μήπως ξέχασες κάτι;
Το "φιλικά Ιωάννα" ίσως;
Έλα, σε πειράζω.
Γνώμη μου, αφού έχεις ήδη Nokia, σε Nokia να παραμείνεις...(είναι που δεν θα πρότεινα....τέλος πάντων)
Μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα για λογαριασμό σου, ενδεχομένως μόνο το iphone να σε καλύψει, αλλά ταυτόχρονα και θα σε δυσκολέψει στη χρήση.
Πραγματικά στην παρούσα φάση, εγώ προσωπικά, δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο.
Αν πέσει κάτι αξιόλογο να σου προτείνω και εφόσον δεν έχεις καταλήξει, θα σου το καταθέσω.

TSIBURAKI
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 09:52
Δήμος - Κοινότητα: Τριπύλας Μεσσηνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ SMARTPHONE

Δημοσίευση από TSIBURAKI » 24 Μάιος 2012, 22:44

Othon έγραψε:Μήπως ξέχασες κάτι;
Το "φιλικά Ιωάννα" ίσως;
Έλα, σε πειράζω.
Γνώμη μου, αφού έχεις ήδη Nokia, σε Nokia να παραμείνεις...(είναι που δεν θα πρότεινα....τέλος πάντων)
Μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα για λογαριασμό σου, ενδεχομένως μόνο το iphone να σε καλύψει, αλλά ταυτόχρονα και θα σε δυσκολέψει στη χρήση.
Πραγματικά στην παρούσα φάση, εγώ προσωπικά, δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο.
Αν πέσει κάτι αξιόλογο να σου προτείνω και εφόσον δεν έχεις καταλήξει, θα σου το καταθέσω.
χααχαχα δικιο εχεις Φιλε μου Οθωνα χαχαχ δεν θα παραλειψω την επομενη φορα....!
Ε τοτε μαλλον θα περιμενω το 5 να βγει !θα παρατεινω την αγωνια μου λοιπον κ αλλο !

Ευχαριστω πολυ.
ΦΙλικα παντα
Ιωαννα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Παραλαβή απο Γερμανία
Δεν θα τηρειται σειρά πρoτεραιότητας όποιος μπορεί να το πάρει άμεσα
μαζι με την απαντηση σας στελνετε και pm ,ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει κατι.
Τα πραγματα που ζηταω δεν ειναι παντα για δικη μου προσωπικη χρηση , αλλα κ για ατομα που τυχαινει να γνωριζω οτι χρηζουν αναγκης κ δεν γνωριζουν ή δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο!
Προτιμουνται μελη που ειναι συνεπεις (ειτε πιστοποιημενα ειτε οχι)


Ζητώ συγνώμη κ την κατανοήση σας, ο χρόνος μου δυστυχως πλέον έχει ελλατωθει δραματικά λόγω υποχρεώσεων της δουλειάς μου έκει οφείλονται κ οι όποιες καθυστερήσεις είτε σε αποστολές είτε σε συνενοήσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλέφωνα - GPS”