Πώς μπορώ να πάρω επαφές και μηνύματα από κινητό NOKIA;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deana
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
Δημοσιεύσεις: 8086
Εγγραφή: 28 Μάιος 2009, 04:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καισαριανής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Πώς μπορώ να πάρω επαφές και μηνύματα από κινητό NOKIA;

Δημοσίευση από deana » 03 Ιαν 2013, 21:08

Έχω ένα κινητό ΝΟΚΙΑ το οποιο ξαφνικα δεν ανοιγει... Δεν ειχα περασει τις επαφες μου στην καρτα sim με αποτελεσμα να τις χασω... :wall:
Νομιζω πως ειχα κανει αντιγραφο ασφαλειας για τετοιο ενδεχομενο αλλα στον Γερμανο μου ειπαν πως πρεπει να βρω ιδια συσκευη για να βαλω την sim και να παρω τα στοιχεια απ'το αντιγραφο ασφαλειας...
Ουσιαστικα θα ήθελα δανεικο ένα ίδιο κινητό για 5 λεπτακια! Αν εβρισκα καποιο απο Αθηνα θα με εξυπηρετουσε αφανταστα...
Στα περιορισμένα μέλη μέχρι να τακτοποιήσει τις εκκρεμότητες της (viewtopic.php?f=2&t=133453)

Άβαταρ μέλους
Derizio
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
47 77
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 15:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερινεού Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: KINHTO NOKIA (ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΜΟΛΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ!)

Δημοσίευση από Derizio » 03 Ιαν 2013, 21:20

Εισαι ατυχος, αλλα δεν το εχω αυτο το κινητο. Αλλα για πες μου κατι. Εχεις κανει αντιγραφο ασφαλειας ή εχεις παρει backup τις επαφες στην καρτα μνημης?
Το τηλεφωνο ετσι στα καλα καθουμενα σταματησε να αναβει ή εγινε κατι? Μηπως πεθανε η μπαταρια?
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ: ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ:

Άβαταρ μέλους
deana
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
Δημοσιεύσεις: 8086
Εγγραφή: 28 Μάιος 2009, 04:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καισαριανής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: KINHTO NOKIA (ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΜΟΛΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ!)

Δημοσίευση από deana » 03 Ιαν 2013, 21:42

Καπου ειχε την επιλογη για δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας και θεωρησα καλο και σκοπιμι να κανω-χωρις να γνωριζω ωστοσο επακριβως την λειτουργια του. Απλα φανταστηκα οτι θα εκανε αντιγρφο ολων οσων ειχα στο κινητο!
Η συσκευη επεφτε κατω κατα καιρους (οχι συχνα) αλλα λειτουργουσε κανονικα. Δεν επεσε νερο (τουλαχιστον απ'οτι γνωριζω) και μια ωραια πρωια σταματησε να αναβει.
Ελεγξα και τη μπαταρια αλλα ειναι μια χαρα, σε αλλη συσκευη λειτουργει κανονικα.
Το προβλημα ειναι οτι ειχα καποια τηλεφωνα μεσα σχετικα με τις δουλειες και δεν υπαρχει αλλος τροπος να τα ξαναβρω... :-
Στα περιορισμένα μέλη μέχρι να τακτοποιήσει τις εκκρεμότητες της (viewtopic.php?f=2&t=133453)

Άβαταρ μέλους
Derizio
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
47 77
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 15:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερινεού Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: KINHTO NOKIA (ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΜΟΛΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ!)

Δημοσίευση από Derizio » 03 Ιαν 2013, 22:01

Αρα κανει κατι σαν backup και μαλλον δεν μπορουμε να παρουμε απο την καρτα μνημης μονο τα τηλεφωνα. Αε αυτο ευελπιστούσα. Δυστηχως ,οπως εγραψα και πιο πανω, δεν εχω τετοια συσκευη για να σε βοηθησω.
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ: ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ:

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: KINHTO NOKIA (ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΜΟΛΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ!)

Δημοσίευση από vadaris » 03 Ιαν 2013, 22:45

Σε sony ericsson το backup γίνεται στην κάρτα μνήμης και αν τη βάλεις σε άλλο sony ericson έκανες αντιγραφή χωρίς να είναι απαραίτητο να είναι τα ίδια κινητά. Το κινητό έχει καρτα μνήμης; Ποιο μοντέλο είναι;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
Derizio
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
47 77
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 15:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερινεού Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: KINHTO NOKIA (ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΜΟΛΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ!)

Δημοσίευση από Derizio » 03 Ιαν 2013, 22:59

Nokia 2700 είναι αν δεν κάνω λάθος και πιστεύω ότι έχει κάρτα μνήμης μέσα αφου παιρνει αντίγραφο ασφαλειας. Σαν μοντέλο παιρνει κάρτα μνήμης αν δεν κάνω λάθος. Δυστυχώς δεν έχω κάτι παρόμοιο για να δοκιμαζαμε.
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ: ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ:

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: KINHTO NOKIA (ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΜΟΛΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ!)

Δημοσίευση από vadaris » 03 Ιαν 2013, 23:03

Αν βάλει την κάρτα σε άλλο κινητό ΝΟΚΙΑ όχι απαραίτητα το ίδιο μπορεί να πάρει τα δεδομένα. ή με ένα card reader μπορεί να κάνει αντίγραφο μεσω OUTLOOK.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
Derizio
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
47 77
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 15:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερινεού Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: KINHTO NOKIA (ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΜΟΛΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ!)

Δημοσίευση από Derizio » 03 Ιαν 2013, 23:20

Ευχαρίστως να δοκιμάσουμε με ένα δικο μου Nokia που παιρνει κάρτα μνήμης και ότι γίνει έγινε. Αλλα το Σάββατο γιατι αύριο είναι full το προγράμμα μου. Σου στέλνω λοιπόν πμ με το τηλέφωνο μου για λεπτομέρειες. Vadaris ευχαριστούμε για την βοήθεια. Θα ενημερώσω τι έγινε όταν έχουμε αποτέλεσμα.
Αλλα τώρα μου γεννήθηκε μια ερώτηση. Αν δεν έχει το τηλέφωνο την επιλογή αυτη πως στην ουσία θα επαναφέρουμε το backup?
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ: ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ:

Άβαταρ μέλους
deana
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
Δημοσιεύσεις: 8086
Εγγραφή: 28 Μάιος 2009, 04:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καισαριανής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: KINHTO NOKIA (ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΜΟΛΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ!)

Δημοσίευση από deana » 04 Ιαν 2013, 00:11

Σας ευχαριστω και τους δυο παρα πολυ που ασχοληθηκατε τοσο πολυ με το προβλημα μου.
Δυστυχως δεν γνωριζω ποιο μοντελο κινητου ειναι. Το ειχα παει σε καταστημα της nokia και μου ειπαν πως αν εχω κανει αντιγραφο, ισως και να εχουν σωθει τα στοιχεια (αν το εχω κανει σωστα) αλλα για να το δει αυτο θα επρεπε να πληρωσω 16ευρω. Σε περιπτωση που δεν το ειχα κανει σωστα, θα τα εδινα αδικα. Δεν μου εξηγησε τι θα εκανε αλλα οτι αυτος ηταν ο μονς τροπος.
Το πηγα και σε Γερμανο οπου μου ειπαν αυτα που προεγγραψα.
Ειχα ηδη βαλει την καρτα μνημης που εχει σε ανταπτορακι αλλα ο η/υ δεν μπορουσε να ανοιξει τη συγκεκριμενη μορφη του αρχειου του αντιγραφου ασφαλειας. Ο υπαλληλος της nokia μου ειπε πως αυτα τα αρχεια δεν μπορει να τα διαβασει ο η/υ (;).
Το δοκιμασα στο nokia του αδερφου μου, εβλεπε οτι στην καρτα μνημης υπαρχουν καποια αρχεια μου (φωτο-μουσικη που τα ειχα βαλει στην καρτα μνημης οταν δουλευε το κινητο, αυτα τα αρχεια φαινονταν στον η/υ), εβλεπε οτι υπαρχει αντιγραφο ασφαλειας καποιων mb αλλα οταν πηγα να κανω επανακτηση, μου εβγαλε μηνυμα οτι η επανακτηση γινεται μονο σε κινητο ιδιου μοντελου μ'αυτο που δημιουργηθηκε το αντιγραφο.
Εντωμεταξυ εβαλα την καρτα μνημης και στο samsung του πατερα μου αλλα ενω εβλεπε τα αλλα αρχεια (φωτο-μουσικη), η χωρητικοτητα του αντιγραφου εδειχνε οτι ειναι μηδενικη.
Ελπιζω να μη σας μπερδεψα και κυριως να μη σας κουρασα!
Την επομενη φορα θα ξερω και θα κραταω τις επαφες μου σε excel! ;)
Στα περιορισμένα μέλη μέχρι να τακτοποιήσει τις εκκρεμότητες της (viewtopic.php?f=2&t=133453)

Άβαταρ μέλους
Derizio
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
47 77
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 15:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ερινεού Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: KINHTO NOKIA (ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΜΟΛΙΣ 5 ΛΕΠΤΑ!)

Δημοσίευση από Derizio » 04 Ιαν 2013, 10:01

Μήπως να μου στείλεις αυτο το backup σε ένα email να δώ μήπως μπορέσω να κάνω κάτι στον υπολογιστη ή σε κάποιο τηλέφωνο;
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ: ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλέφωνα - GPS”