Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
salepi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φάληρο
Επικοινωνία:

Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Δημοσίευση από salepi » 18 Ιαν 2013, 00:34

Καλησπέρα!
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα smartphone. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις. Το χρειάζομαι για συγκεκριμένες λειτουργίες, όπως:
1) Το να έχει wifi για να βλέπω mail, να μπαίνω στο site του οασθ (να βλέπω πόσο χρειάζεται να περιμένω για το λεωφορείο!), σε καμιά σελίδα της σχολής, στο xariseto κτλ.
2) Να έχει καλή ανοιχτή ακρόαση, γιατί μου είναι απολύτως απαραίτητη (δε με βολεύουν τα hands free).
3) Να είναι δίκαρτο
4) Να έχει χαμηλό sar, γιατί με χτυπάει κατευθείαν η ακτινοβολία, το καταλαβαίνω αμέσως, έχω πολύ ευαίσθητο κεφάλι.
5) Να είναι αντοχής, γιατί δε φημίζομαι για την προσοχή μου.
6) Να έχει gps

Για όλους τους παραπάνω λόγους προσανατολίζομαι μάλλον στην αγορα samsung. Τα μοντέλα που έχω δει είναι:
* Samsung Galaxy Y Duos http://www.skroutz.gr/s/440796/Samsung- ... -Duos.html
* Samsung Galaxy Music Duos http://www.skroutz.gr/s/2473717/Samsung ... -Duos.html
* Samsung Galaxy Ace Duos http://www.skroutz.gr/s/2141039/Samsung ... -Duos.html

Αν και μόνο αν είμαστε απολύτως σίγουροι ότι κάνει βιντεοκλήση με skype, μπορεί να σκάσω και περίπου 200 ευρουλάκια και να τολμήσω το Samsung Galaxy S Duos http://www.skroutz.gr/s/2358832/Samsung ... S7562.html

Θέλω να ρωτήσω όποιους έχουν αγοράσει κάποιο από τα παραπάνω κινητά να μου πουν τη γνώμη τους, αν μου κάνουν τη δουλειά που θέλω.
Ρωτάω γιατί διαβάζω από πολλούς ότι "το τάδε κινητό είναι αργό, δεν δέχεται πολλές εφαρμογές, κολλάει". Όταν λέω σε κάποιον ότι το θέλω για απλή χρήση, μου απαντάει "άμα πάρεις smartphone θα θέλεις να κατεβάζεις εφαρμογές". Όχι, δηλώνω κατηγορηματικά ότι δεν θέλω κάτι τέτοιο. Το θέλω για τις χρήσεις που ανέφερα παραπάνω. Και ο μόνος λόγος που αφήνω απρόθυμα την "παντοφλίτσα" μου είναι ότι θα λείψω για ένα διάστημα στο εξωτερικό και θέλω να κρατάω επαφή με τους δικούς μου, χωρίς να χρειάζεται να τρέχω μέσα στα μεσάνυχτα για τηλέφωνικό θάλαμο ή ιντερνετ καφέ.
Αυτά....
Αναμένω τις απαντήσεις σας :D

ΥΓ. Α! και κάτι που ξέχασα!! Όλα αυτά είναι dual stand-by, σωστά; Που σημαίνει πως δε γίνεται να λαμβάνω κλήση στον έναν αριθμό, ενώ μιλάω και στον άλλο ταυτόχρονα (χωρίς να χρεωθώ φυσικά...αλλιώς γίνεται, με προώθηση κλήσης). Το ίδιο συμβαίνει και με τα μηνύματα; Δηλαδή, αν μιλάω στον έναν αριθμό και μου έρθει εκείνη τη στιγμή μήνυμα στον άλλο αριθμό, χρεώνομαι από τη λήψη του μηνύματος (ενν. αφού προωθείται από την άλλη εταιρία;)
Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας όσοι ζητήσουν πράγματα παραλαμβάνουν από Σχολή Τυφλών ή από Καμάρα/Πανεπιστήμια κάποιες μέρες και ώρες ή με ΕΛΤΑ. Όποιος ζητάει με ΕΛΤΑ, αναλαμβάνει την ευθύνη, γι'αυτό παρακαλώ τα μέλη να πατάνε το "ευχαριστώ" ακόμη κι αν δεν παραλάβουν μετά από καιρό. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για μένα.

Oι αγγελίες μου: http://goo.gl/dhA3H

Προσφέρω/Ανταλλάσσω μαθήματα Μονωδίας (κλασικού τραγουδιού)
Παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικών


Χρωστάω 55 λεπτά στη MairyZ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Δημοσίευση από makis » 18 Ιαν 2013, 02:17

Οσο αφορα το skype μπορεις ακομα και με το ποιο φθηνο κινεζικο (αρκει να το κατεβασεις στην μνημη συσκευης και οχι στην καρτα)
εκει και εγω ειχα ασταθεια και εκλεινε το skype (ακομα και με απλο chat)

EΠειδη η εφαρμογες ειναι αμετρητες , αμα εχεις το μικροβιο και κατεβαζεις οτι βρεις , θα σου κολαει ακομα και το καλυτερο πιστευω , αρα αν κατεβασεις 5-10 που τι θες πραγματικα τοτε δεν θα εχεις θεμα.

Με κινεζικη ταμπλετα παντως ειδα οτι αργει πολυ ο Mozilla με σχεση το δικο του που ειχε στο φόρτωμα σελιδας !

εγω σε κινεζικη ταμπετα που εχω και τρεχει voip (το τηλεφωνο του xariseto και τις δουλειας μου ) , skype , και chat fb δεν εχω θεμα ακομα και σε υπογειο οταν ειμαι (χωρις καλο σημα ιντερνετ) στο χαρισομαγαζο και μερικες ακομα 4-5 .

Φυσικα δεν εχω κατεβασει 50 εφαρμογες (το εκανα στην αρχη και μετα τις διεγραψα ολες) για να μην το φτασω στα ορια.

========
edit :

από makis » 18 Ιαν 2013 03:23 am
τα dual sim εχουν 2 πομποδεκτες , αρα ειναι σαν να εχεις 2 κινητα (δεν θελει εκτροπες και τετοια)
Φυσικα ειναι και 2πλο το "ψησιμο" εγκεφαλου , ειδικα σε κινεζικα.

Το sonyEricsson xperia (το κλασικο ) ειναι μια χαρα που το εχω δουλέψει (αλλα με μια sim) και οικονομικο .
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Δημοσίευση από makis » 18 Ιαν 2013, 02:32

παρε και μια γνωμη απο το skroutz ( κλικ εδω)

Σου εβαλα να σου πει ποια εχουν :
Λειτουργικό Σύστημα: Android,
Δυνατότητες & Λειτουργίες: Wi-Fi,
Υποδοχές SIM: Dual SIM

Μπορεις να του βαλεις απο αριστερα και αλλα "φιλτρα"
πχ τι καμερα θες , τι μεγεθος οθονης για να σου βγαλει αναλογα αποτελεσματα
και τελος να συγκρίσεις καποια μοντελα για να δεις τι αλλο προσφερουν ;)


θα τα ενώσω τα ποστ μου απλα τα εκανα χωριστα για να τα δεις !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

salepi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φάληρο
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Δημοσίευση από salepi » 18 Ιαν 2013, 02:33

makis δυστυχώς πλέον δε βγάζουν με διπλούς πομποδέκτες. Όλα τα android-dual-smartphones της αγοράς σήμερα (ε, τα θέλω και τα 3 ταυτόχρονα... :)) είναι με έναν πομποδέκτη. Κινέζικα δε θέλω. Να φανταστείς μιλάω 3 λεπτά με κινητο που έχει sar περίπου 0,70 και έχω πονοκέφαλο την υπόλοιπη μέρα. Ό,τι έχω αναφέρει παραπάνω είναι γιατί έχουν ΚΑΙ χαμηλο sar (από 0,69-0,47). Σε ευχαριστώ πάντως...
Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας όσοι ζητήσουν πράγματα παραλαμβάνουν από Σχολή Τυφλών ή από Καμάρα/Πανεπιστήμια κάποιες μέρες και ώρες ή με ΕΛΤΑ. Όποιος ζητάει με ΕΛΤΑ, αναλαμβάνει την ευθύνη, γι'αυτό παρακαλώ τα μέλη να πατάνε το "ευχαριστώ" ακόμη κι αν δεν παραλάβουν μετά από καιρό. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για μένα.

Oι αγγελίες μου: http://goo.gl/dhA3H

Προσφέρω/Ανταλλάσσω μαθήματα Μονωδίας (κλασικού τραγουδιού)
Παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικών


Χρωστάω 55 λεπτά στη MairyZ

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Δημοσίευση από Othon » 18 Ιαν 2013, 07:24

Αν μ' ακούσεις, δεν θα χάσεις.
Άσε τα Samsung κατά μέρους και προτίμησε το Alcatel OT-991D
Έχει ακριβώς ότι χρειάζεσαι και ακόμα περισσότερα και θα σου κοστίσει λιγότερα από 130€!
Το δε SAR του δολοφονεί εν ψυχρώ τον ανταγωνισμό, αφού κυμαίνεται σε λιγότερο από 0.60, κάτι που δεν θα βρεις πουθενά αλλού!
Από τότε που άλλαξε χέρια το κομμάτι των κινητών, έχουν κάνει θαύματα!

Εκτός αυτού, τσεκαρισμένο ότι κάνει και δέχεται βιντεοκλήσεις Skype, κάτι που πολύ λίγα τηλέφωνα στην αγορά σου παρέχουν αυτή τη δυνατότητα, έχει τέλειο gps πομποδέκτη και το κυριότερο; Τιμάει την τσέπη σου.

Άβαταρ μέλους
giannis_v
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
1 16
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 18:26
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Δημοσίευση από giannis_v » 18 Ιαν 2013, 13:11

εγω παντως δε θα επαιρνα alcatel...


επεισης να κοιταξεις ,να εχει αρκετη εσωτερικη μνημη ωστε να χωραει αρκετες πιο πολλες εφαρμογες ...

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Δημοσίευση από Othon » 18 Ιαν 2013, 13:32

giannis_v έγραψε:εγω παντως δε θα επαιρνα alcatel...


επεισης να κοιταξεις ,να εχει αρκετη εσωτερικη μνημη ωστε να χωραει αρκετες πιο πολλες εφαρμογες ...
Δεν έχεις δίκιο, έχουν αλλάξει πολλά από τα παλιά.
Έχεις δουλέψει κάποια συσκευή ή σαν όνομα δεν σου κάθεται;

salepi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φάληρο
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Δημοσίευση από salepi » 18 Ιαν 2013, 18:18

Othon έγραψε:Αν μ' ακούσεις, δεν θα χάσεις.
Άσε τα Samsung κατά μέρους και προτίμησε το Alcatel OT-991D
Έχει ακριβώς ότι χρειάζεσαι και ακόμα περισσότερα και θα σου κοστίσει λιγότερα από 130€!
Το δε SAR του δολοφονεί εν ψυχρώ τον ανταγωνισμό, αφού κυμαίνεται σε λιγότερο από 0.60, κάτι που δεν θα βρεις πουθενά αλλού!
Από τότε που άλλαξε χέρια το κομμάτι των κινητών, έχουν κάνει θαύματα!

Εκτός αυτού, τσεκαρισμένο ότι κάνει και δέχεται βιντεοκλήσεις Skype, κάτι που πολύ λίγα τηλέφωνα στην αγορά σου παρέχουν αυτή τη δυνατότητα, έχει τέλειο gps πομποδέκτη και το κυριότερο; Τιμάει την τσέπη σου.
Othon σε ευχαριστώ πολύ, αλλά πώς ακριβώς κάνει και δέχεται βιντεοκλήσεις, από τη στιγμή που δεν έχει μπροστινή κάμερα;
http://www.gsmarena.com/alcatel_ot_991-4733.php

Αλλά ακόμη και αν έχει μπροστινή κάμερα...βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί δε μπορούν να κάνουν βιντεοκλήση με skype...http://community.skype.com/t5/Android/S ... d-p/876420

Άλλωστε και στο εγχειρίδιο του λέει: "Μπορείτε να πραγματοποιήσετε/λάβετε φωνητικές κλήσεις μέσω Internet όταν είστε συνδεδεμένοι σε δίκτυο Wi-Fi και όχι στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Πρέπει να διαμορφώσετε έναν έγκυρο λογαριασμό Internet πριν χρησιμοποιήσετε αυτήν τη λειτουργία."
Δηλαδή στην καλύτερη να γίνει κλήση μέσω skype, αλλά χωρίς εικόνα.
http://www.alcatelonetouch.com/gr/downl ... -greek.pdf
Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας όσοι ζητήσουν πράγματα παραλαμβάνουν από Σχολή Τυφλών ή από Καμάρα/Πανεπιστήμια κάποιες μέρες και ώρες ή με ΕΛΤΑ. Όποιος ζητάει με ΕΛΤΑ, αναλαμβάνει την ευθύνη, γι'αυτό παρακαλώ τα μέλη να πατάνε το "ευχαριστώ" ακόμη κι αν δεν παραλάβουν μετά από καιρό. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για μένα.

Oι αγγελίες μου: http://goo.gl/dhA3H

Προσφέρω/Ανταλλάσσω μαθήματα Μονωδίας (κλασικού τραγουδιού)
Παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικών


Χρωστάω 55 λεπτά στη MairyZ

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Δημοσίευση από Othon » 18 Ιαν 2013, 22:02

Έχεις δίκιο, επάνω στην αναζήτηση που έκανα το πρωί, τα έμπλεξα.
Σαφώς και δεν έχει μπροστινή κάμερα, απλά επειδή μιλάω τακτικά με φίλο που έχει το συγκεκριμένο τηλέφωνο, πάντα μιλάμε με εικόνα μέσω Skype... :z
Προφανώς με κάποιον τρόπο, αξιοποιεί την πίσω.
Τέλος πάντων, θεώρησε άκυρη την πρότασή μου και συγγνώμη αν σου προκάλεσα σύγχυση...

salepi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 13 Σεπ 2010, 21:59
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Φάληρο
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για αγορά smartphone

Δημοσίευση από salepi » 18 Ιαν 2013, 23:16

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα που είδα και ένα άλλο μοντέλο. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και την προθυμιά πάντως!!
Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας όσοι ζητήσουν πράγματα παραλαμβάνουν από Σχολή Τυφλών ή από Καμάρα/Πανεπιστήμια κάποιες μέρες και ώρες ή με ΕΛΤΑ. Όποιος ζητάει με ΕΛΤΑ, αναλαμβάνει την ευθύνη, γι'αυτό παρακαλώ τα μέλη να πατάνε το "ευχαριστώ" ακόμη κι αν δεν παραλάβουν μετά από καιρό. Το ίδιο, φυσικά, ισχύει και για μένα.

Oι αγγελίες μου: http://goo.gl/dhA3H

Προσφέρω/Ανταλλάσσω μαθήματα Μονωδίας (κλασικού τραγουδιού)
Παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικών


Χρωστάω 55 λεπτά στη MairyZ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλέφωνα - GPS”