ψυγειο δεν ψυχει όσο πρέπει

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφορίες σχετικά με βλάβη(;) ψυγείου

Δημοσίευση από Othon » 20 Ιουν 2014, 07:32

Μετά από πολύ μεγάλη αναζήτηση και μέσω κάποιων υποδείξεων που μου έγιναν από γνώστες του αντικειμένου, καταλήξαμε πως (ευτυχώς) το ψυγείο πάσχει μόνο από έλλειψη υγρών, οπότε μάλλον σχετικά φθηνά θα μας βγει η ιστορία.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το θέμα μπορεί να κλειδώσει.


Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφορίες σχετικά με βλάβη(;) ψυγείου

Δημοσίευση από lanciateo » 14 Αύγ 2014, 01:40

Οθων αν μπορεις στειλε μου με πμ το τηλ του μαστορα (αν δεν υπαρχει προβλημα απο τους συντονιστες)... εχω προβλημα μαλλον και εγω με το ψυγειο.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφορίες σχετικά με βλάβη(;) ψυγείου

Δημοσίευση από Othon » 14 Αύγ 2014, 06:09

lanciateo έγραψε:Οθων αν μπορεις στειλε μου με πμ το τηλ του μαστορα (αν δεν υπαρχει προβλημα απο τους συντονιστες)... εχω προβλημα μαλλον και εγω με το ψυγειο.
Από σεβασμό προς το πορτοφόλι σου, σε συμβουλεύω να ψάξεις για άλλο τεχνικό, γιατί ο κλέφτης που κάλεσα για το δικό μου, μου ζήτησε 80 ευρώ για μια απλή συμπλήρωση υγρών και φυσικά όπως ήρθε, έφυγε.
Ο τύπος ήταν μεγάλη απάτη κι ευτυχώς που τον ρώτησα για την τιμή πριν ακουμπήσει καλά καλά το ψυγείο μου.

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφορίες σχετικά με βλάβη(;) ψυγείου

Δημοσίευση από lanciateo » 14 Αύγ 2014, 09:13

ΑΑααα!!! τοσο καλα!! Οκ, δεν πειραζει. Σε ευχαριστω παντως.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
andreasoi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
76 65
Δημοσιεύσεις: 874
Εγγραφή: 16 Μάιος 2011, 01:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
Επικοινωνία:

Συμβουλή για πρόβλημα ψυγείου

Δημοσίευση από andreasoi » 25 Απρ 2017, 13:41

Εδώ και λίγο καιρό το ψυγείο μάρκας BLUE SKY δίπορτο με την κατάψυξη επάνω, δεν κάνει ψύξη στον θάλαμο συντήρησης, η κατάψυξη δουλεύει.
Έκανα έλεγχο στους ακροδέκτες του θερμοστάτη του θαλάμου και μου τους δείχνει συνέχεια κλειστούς όπως πρέπει να είναι όταν η θερμοκρασία είναι ανεβασμένη.
Παρακαλώ πολύ όποιος είναι σχετικός με το θέμα ας μου δώσει τα φώτα του και την γνώμη του αν αξίζει τον κόπο η επισκευή.
Ευχαριστώ πολύ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κάνω αποστολές, Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας

Μην μου ζητάς αν
1) ΔΕΝ εχεις χαρισει κατι
2) Εχεις ασχημα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
3) Εχεις ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ απο τους διαχειριστες στο προφιλ σου

Άβαταρ μέλους
tgi
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3571
Εγγραφή: 16 Μαρ 2015, 13:50
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Νεο Ηράκλειο - Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για πρόβλημα ψυγείου

Δημοσίευση από tgi » 25 Απρ 2017, 13:51

Αν έχει ένα μοτερ και το ψυγείο είναι "no frost" ,τότε να τσεκάρεις τις αντιστάσεις που υπάρχουν στον χώρο της κατάψυξης που λιώνουν τον πάγο για να κυκλοφορήσει αέρας από την κατάψυξη προς το ψυγείο
ψάξε στο site howtofixit.gr http://www.howtofixit.gr/forum/forum.php
:welcome: :gr:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Το πάθημα μου έγινε μάθημα : ποτέ δεν στέλνω σε καποιον τίποτα αν δεν μου στείλει τα ταχυδρομικά!!!!

Άβαταρ μέλους
xariseto+
Diamond Member
Diamond Member
48 38
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2017, 15:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αχαρνών Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφορίες σχετικά με βλάβη ψυγείου

Δημοσίευση από xariseto+ » 24 Μαρ 2018, 20:55

Αν γνωρίζετε θα ήθελα να μου πείτε
1. αν το ψυγειο είναι συμβατικής ψύξης (εννοώ αν βλέπετε και πιάνεται εντος του θαλάμου μεταλλικές επιφάνειες ψύξης η μόνο τις πλαστικές επιφάνειες ? ) ή είναι no frost δηλ έχει ανεμιστήρα – αγωγούς- στόμια ροής που βγάζουν κρύο αέρα
2.Οταν το βάζετε στην πρίζα το μοτέρ λειτούργει? Ή πάει να ξεκινήσει ακούγεται ένα κλικ και σταματά
3.Οταν λέτε δεν κάνει σωστή ψύξη τι εννοείτε ? παγώνει μόνο η συντήρηση ,μόνο η κατάψυξη? ή τίποτα
4.Στην πίσω πλευρά πρέπει να υπάρχει μαύρο πλέγμα με σωληνώσεις? Αυτό ζεσταίνεται όταν λειτούργει? και μεχρι ποιο σημειο
5.Σε περίπτωση που είναι συμβατικής ψύξης - έχει χάσει το ψυκτικό μέσο και η διαρροή είναι στο τμήμα των σωληνώσεων που είναι μέσα στην μόνωση κι απ όπου προέρχεται και η ψύξη της συντήρησης ξεχάστε το !!!!!
6.Αν όμως λειτουργεί συνέχεια το μοτέρ ΑΛΛΑ κάνει μερική ψύξη έχει θέμα στις βαλβίδες αναρρόφησης η κατάθλιψης του συμπιεστή
7.Οπως και να χει πρεπει μπει ειδικο εξαρτημα (κλεφτης) και μανομετρα πιεσως για να βγει ακρη
8. Προσοχη το ψυκτικο μεσο ειναι επικιδυνο και ιδιαιτερα το freon 600-600a γιαυτο θα πρεπει να ασχολουντε μονο οσοι εχουν ειδικότητα ψυκτικου

το θέμα είναι να βγει άκρη και αν συμφέρει η επισκευή καθ όσον πάνω κάτω αν απαιτείται αλλαγή συμπιεστή + φίλτρο + υγρά πιάνει τα 120 -130 στην καλύτερη προσφορά

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

ψυγειο δεν ψυχει όσο πρέπει

Δημοσίευση από Aliki1984 » 14 Αύγ 2018, 09:16

Καλησπερα! Μου χαλασε το ψυγειο. White Westinghouse ελαφρως αντικα αλλα ΜΕΓΑΛΟ με ΧΩΡΟΥΣ... Αρχικα ηρθε τεχνικος και αλλαξε την αντισταση του θερμοστατη γιατι εριξε το ρελε. Επισης υπηρχε μια τρυπα στις σωληνωσεις και εχανε υγρα. Του συμπληρωσε υγρα (νεου τυπου γιατι αυτα που ειχε εχουν καταργηθει) και κολλησε το σημειο που ειχε τρυπα. Ειπε οτι ολα ειναι οκ. Αλλα μετραμε θερμοκρασιες και η καταψυξη φτανει minimum -15 και η συντηρηση 7-8. (Παλια σε καποια μετρηση ειχε -25 και 4 και στο συρταρακι 2)
Πήραμε αλλο τεχνικο τηλ (που τα δουλευε χρονια ) και μας ειπε οτι το καλοκαιρι ειναι φυσιολογικες αυτες οι θερμοκρασιες γι αυτα τα ψυγεια.
Εχει καποιος γνωση του αντικειμενου?? Εχει παρομοιο ψυγειο να με βοηθησει?
Υγ. Προσπαθησα να βρω καινουργιο αλλα ειναι ή πολυ μικρα (και δεν μου κανουν) ή πολυ μεγαλα (και δε χωρανε)
Συγγνώμη για το κατεβατο αλλα εχω ΣΚΑΣΕΙ!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ψυγειο

Δημοσίευση από polvar » 14 Αύγ 2018, 10:59

Χωρίς να γνωρίζω τις προδιαγραφές του συγκεκριμένου ψυγείου έχω να σας πω τα εξής:
1) Σαφώς το καλοκαίρι επικρατούν άλλες θερμοκρασίες στο ψυγείο από ότι το χειμώνα. Θα μου πείτε τότε τι ρόλο παίζει ο θερμοστάτης; Ο θερμοστάτης ακουμπάει σε ένα σημείο και ελέγχει την θερμοκρασία εκεί. Στο σημείο αυτό η θερμοκρασία είναι σχεδόν σταθερή αλλά μακρύτερα από αυτό διαφέρει ανάλογα με τις απώλειες ψύξης από τα τοιχώματα ή τα λάστιχα της πόρτας και οι οποίες απώλειες σχετίζονται με τις θερμοκρασίες που επικρατούν έξω από το ψυγείο, την κατάσταση των ελαστικών καθώς επίσης και με το πόσο συχνά ανοιγοκλείνει η πόρτα.
Αν θέλετε να έχετε μια πιο καλή μέτρηση βάλτε το θερμόμετρο αργά το βράδυ πριν κοιμηθείτε και δείτε την θερμοκρασία που δείχνει νωρίς το πρωί πριν αρχίσουν τα ανοιγοκλεισίματα της πόρτας

2) Η μηχανή του ψυγείου φθείρεται με τα χρόνια και επιταχύνεται η φθορά της όταν υπάρχει απώλεια υγρών, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συμπιέσει τα υγρά όπως πρέπει, επομένως να μην μπορεί να κατεβάσει την θερμοκρασία όπως παλιά.

3) Το ότι μπήκαν ή συμπληρώθηκαν υγρά άλλου τύπου από αυτά που είχε, δημιουργεί αλλοίωση στον σχεδιασμό της απόδοσης των υγρών καθώς κάθε τύπος υγρού εργάζεται σε διαφορετική πίεση. Κάποιες από αυτές τις αλλοιώσεις μπορεί να τις αντισταθμίσει ο τεχνίτης βάζοντας υγρά με περισσότερη πίεση στο κύκλωμα αλλά κάποιες όχι (Πχ δεν μπορεί να επέμβει στο πόση πίεση παράγει η μηχανή εκτός αν την αλλάξει).

Κατόπιν αυτών και συνοψίζοντας, μπορώ να πω ότι η λειτουργία του ψυγείου σας σε αυτές τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος και σύμφωνα με την ηλικία του κρίνεται ικανοποιητική. Χρειάζεται και μια μέτρηση θερμοκρασίας τον χειμώνα. Αν και τότε δεν κατεβαίνει η ψύξη στους 4οC τότε μπορεί να θέλει κι άλλα υγρά ή ρύθμιση του θερμοστάτη ή μπορεί και να μην γίνεται τίποτα εξαιτίας της αλλοίωσης του σχεδιασμού που είπαμε πριν

Ερωτήσεις:
α) Επικοινωνήσατε με τον τεχνίτη που το επισκεύασε και τι ειπε;
β) Τι πληρώσατε για όλα αυτά; ( η ερώτηση γίνεται γιατί πολλοί τεχνίτες δεν ασχολούνται καν με οικιακά ψυγεία ενώ από αυτούς που ασχολούνται έχω ακούσει διάφορες τρελές τιμές )

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ψυγειο

Δημοσίευση από Aliki1984 » 14 Αύγ 2018, 16:28

Καλησπερα και Ευχαριστώ για την αναλυτικη απαντηση! Ο τεχνικος ξαναηρθε και ειπε οτι δουλευει μια χαρα . Και ο αλλος που πηραμε τηλ και ρωτησαμε (απο εξουσιοδοτημενο καταστημα) το ιδιο ειπε. 230 ευρω πηρε ο τεχνικός που ηρθε. Ηταν κι αυτος απο τους εξουσιοδοτημενους με ο,τι εχει απομεινει απο τη general electric και τη Westinghouse στην ελλαδα. Το θεμα μ ειναι οτι χαλανε τα τροφιμα γρηγορα... ζαμπονοτυρακια δεν αντεχουν πανω απο 4 μερες... και αν δεν δουλευει φουλ τωρα με τη ζεστη, το χειμωνα τι να το κανω?? Αλλα ελα που δεν βρισκω ετσι οπως το θελω. . Γιατι ειναι μεσα σε πλαισιο (ολα τα αλα ειναι εντοιχισμενα)... ειλικρινα εχω απελπιστει...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λευκές οικιακές συσκευές”