Πλυντηριο πιάτων πετάει λίγο νερό στην πλύση

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
katr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 17:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Συκιές-Δυτική Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Πλυντηριο πιάτων πετάει λίγο νερό στην πλύση

Δημοσίευση από katr » 08 Μαρ 2010, 11:47

Καλημέρα! Θα ήθελα την βοήθεια σας, αν έχετε γνώμη επί του θέματος.
Εδώ και λίγες μέρες χάλασε το πληντυριο πιάτων μου μάρκας zanussi. Είναι εντιχοιζόμενο, μεγάλο, τουλάχιστον 8ετίας. Η βλάβη προέκυψε όταν σταμάτησα την πλύση για να βάλω ακόμα ένα αντικείμενο για να πλυθεί και μετά δεν ξαναδούλεψε. Συγκεκριμένα δεν βγάζει νερό στην πλύση ή πετάει πολύ λίγο. Μια γνώμη που άκουσα είναι ότι απορυθμίστηκε ο εγκέφαλος. Εχουμε ελέγξει τα σωληνάκια, τα φίλτρα και την παροχή νερού και είναι εντάξει. Μήπως γνωρίζετε τι άλλο μπορεί να συμβαίνει; έχει κάποιος να προτείνει κάποιον αξιόπιστο τεχνικό; Συμφέρει να φωνάξω τεχνικό, διότι είναι και 8ετιας το πλυντήριο και αυτό το διάστημα έχει καλές προσφορές και με πολλές δοσεις για να πάρω καινούριο; Γνωρίζετε πόσο θα μου κοστίσει η επίσκεψη και μόνο; Η επισκευή αν χρειάζεται επαναπρογραμματισμό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Κατερίνα
Προτιμώ οι αποστολές να γίνονται ταχυδρομικά (με έξοδα του παραλήπτη παρακαλώ) ή παράδοση από τον χώρο εργασίας μου, στην Σταυρούπολη, διότι δυσκολεύομαι με τις συναντήσεις λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
Συγχωρέστε με αυτό το διάστημα, διότι δεν μπορώ εύκολα να ανταποκριθώ.

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλυντηρίου πιάτων

Δημοσίευση από giοrginaa » 08 Μαρ 2010, 15:14

η επίσκεψη στοιχίζει ακριβά
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

Άβαταρ μέλους
katr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 17:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Συκιές-Δυτική Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλυντηρίου πιάτων

Δημοσίευση από katr » 08 Μαρ 2010, 15:29

Πάνω από 100 ευρώ; Γνωρίζεις πόσο χρεώνεται η απλή επίσκεψη;
Προτιμώ οι αποστολές να γίνονται ταχυδρομικά (με έξοδα του παραλήπτη παρακαλώ) ή παράδοση από τον χώρο εργασίας μου, στην Σταυρούπολη, διότι δυσκολεύομαι με τις συναντήσεις λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
Συγχωρέστε με αυτό το διάστημα, διότι δεν μπορώ εύκολα να ανταποκριθώ.

Άβαταρ μέλους
giοrginaa
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 14 Ιουν 2009, 02:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Άλιμος
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλυντηρίου πιάτων

Δημοσίευση από giοrginaa » 08 Μαρ 2010, 15:42

όταν έρθει ο τεχνικός μόνο για να το δει χωρίς να κάνει τίποτα χρεώνει 25 ευρώ...και μετά ανάλογα τι έχει...εμένα άλλαξε το λάστιχο της πόρτας του πλυντηρίου ρούχων (του είχα πει βέβαια στο τηλ τι ακριβώς ήθελα για να γλιτώσω τα 25) και μου πήρε 65 ευρώ...τα ανταλλακτικά φθηνά...αλλά η εργασία κ το ΦΠΑ ακριβά...σκέψου να είχα κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα..όπως ο εγκέφαλος...θα σε συμβούλευα να το αλλάξεις...μάλιστα εκείνες τις μέρες αγόρασα ένα για το φοιτητικό δωμάτιο του γιου μου με 100 ευρώ ενεργειακής κλάσης Α προσφορά από μεγάλο super market κ του το είπα....η απάντηση;...δεν είναι όμως Pitsos...ου μπλέξεις...αφού όλα βγαίνουν με συγκεκριμένη διάρκεια ζωής
Το μελος giorginaa εχει αποχωρίσει ,

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλυντηρίου πιάτων

Δημοσίευση από polvar » 08 Μαρ 2010, 18:21

Περίεργη βλάβη! Από το ρεύμα το βγάλατε; Αν έχει πρόβλημα ο εγκέφαλος έχει και τρόπο reset! Ή βγάζοντας το από το ρεύμα ή θα έχει κουμπί reset κοντά του (αν ανοιχτεί φυσικά)
Μήπως άργησες να το βάλεις μπρος μετά και πέτρωσε το απορρυπαντικό στα μπεκ;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
katr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 17:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Συκιές-Δυτική Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλυντηρίου πιάτων

Δημοσίευση από katr » 08 Μαρ 2010, 21:43

Το έβγαλα από την πρίζα και το ξαναέβαλα, αλλά τίποτα. Το κουμπί για reset δεν το έψαξα. όσο για το απορρυπαντικό δεν έχει μπει στα μπεκ... Ευχαριστώ πάντως!
Προτιμώ οι αποστολές να γίνονται ταχυδρομικά (με έξοδα του παραλήπτη παρακαλώ) ή παράδοση από τον χώρο εργασίας μου, στην Σταυρούπολη, διότι δυσκολεύομαι με τις συναντήσεις λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
Συγχωρέστε με αυτό το διάστημα, διότι δεν μπορώ εύκολα να ανταποκριθώ.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλυντηρίου πιάτων

Δημοσίευση από polvar » 08 Μαρ 2010, 22:43

Αφού τα έκανες αυτά και αφού είσαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει βούλωμα, δύο είναι τα ενδεχόμενα. Το πλυντήριο δεν παίρνει το απαιτούμενο νερό (πρόβλημα στο φλωτέρ πάλι τυχόν από αποξηραμένο απορρυπαντικό ή τροφή) ή πρόβλημα στην αντλία. Άλλαξε καθόλου ο ήχος της;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
katr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 17:35
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Συκιές-Δυτική Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλυντηρίου πιάτων

Δημοσίευση από katr » 08 Μαρ 2010, 23:06

Ακούγεται ένα τακ τακ, σιγανο συνεχόμενο. όταν συνέβει η βλάβη το πλυντήριο ήταν σε πλύση και δούλευε κανονικά, κι εγώ μετά το σταμάτησα...
Προτιμώ οι αποστολές να γίνονται ταχυδρομικά (με έξοδα του παραλήπτη παρακαλώ) ή παράδοση από τον χώρο εργασίας μου, στην Σταυρούπολη, διότι δυσκολεύομαι με τις συναντήσεις λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
Συγχωρέστε με αυτό το διάστημα, διότι δεν μπορώ εύκολα να ανταποκριθώ.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλυντηρίου πιάτων

Δημοσίευση από makis » 09 Μαρ 2010, 02:25

Θα σου δωσω ενα τηλεφωνο απο καποιον εκει στην γειτονια , αρκει να το βρω γιατι το ψαχνω , αλλιως αν ξερεις το σπιτι τις irinianasta ειναι απέναντι και ειναι σωστος , εμενα με εξυπηρετηση μεσω τηλεφωνου (για ψυγειο) δεν τον ξερω !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Επισκευή πλυντηρίου πιάτων

Δημοσίευση από polvar » 09 Μαρ 2010, 10:10

Περισσότερο μου πάει για βλάβη στην αντλία και μάλιστα όχι σοβαρή. Μάλλον ο πυκνωτής της κάηκε. Αν είναι αυτό κάνει περί τα 5-10 ευρώ (στο ελεύθερο εμπόριο, όχι στην αντιπροσωπεία). Τώρα τι θα χρεωθείς για εργασία δεν ξέρω. Αλλά ένα πλυντήριο πιάτων μεγάλο όπως λες κάνει τουλάχιστον 350-400 ευρώ οπότε.... το επισκευάζεις
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λευκές οικιακές συσκευές”