Ψυγείο δεν παίρνει μπρος

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2690
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Ψυγείο δεν παίρνει μπρος

Δημοσίευση από Sophia7i » 28 Μάιος 2017, 11:05

Το ψυγείο δε δουλεύει καθόλου. Έχει φως μέσα, αλλά όταν πιέζω το κουμπί power δε ξεκινά να δουλεύει. Μου το έκανε και χθες αυτό, το έβαλα σε άλλη μπρίζα, δε δούλευε, το έβαλα ξανά σε άλλη, άνοιξα, έκλεισα το κουμπί, χαμήλωσα το θερμοστάτη αν θυμάμαι καλά, και ξαφνικά άρχισε να δουλεύει. Τα κουμπάκια που δείχνουν θερμοκρασίες, μισοδείχνουν ενδείξεις όταν πατιούνται. Ξέρει κάποιος να μου πει τι μπορεί να είναι το πρόβλημα και τι να ελένξω πριν φέρω ειδικό?

Μάρκα ψυγείου Siemens E-NR KG44U21IE/01
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sophia7i την 04 Ιουν 2017, 10:10, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.


Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο δε δουλεύει

Δημοσίευση από Poudim » 28 Μάιος 2017, 11:21

Προτείνω να Βάλετε φωτογραφία και να γράψετε το μοντέλο , Σίγουρα θα διευκολύνετε όποιον μπορεί να βοηθήσει . Πιθανόν κι εμένα . Ευχαριστώ .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2690
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο δε δουλεύει

Δημοσίευση από Sophia7i » 28 Μάιος 2017, 11:53

Έβαλα κάποιες φωτογραφίες

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο δε δουλεύει

Δημοσίευση από Poudim » 28 Μάιος 2017, 12:51

Προ καιρού είχα σχετικό πρόβλημα με όρθιο καταψύκτη Siemens . Μπήκα σε σχετικό φόρουμ (ατυχώς δεν θυμάμαι πιο) , με οδήγησαν βήμα-βήμα και έλυσα το πρόβλημά μου με 14,5€ , αντί των 135€ που ζητούσε ο τεχνικός . Πιθανολογώ ότι και στην δική σας περίπτωση χρειάζεται αλλαγή ενός , ή περισσοτέρων πυκνωτών , οι οποίοι πρέπει να βρίσκονται πίσω από την "επιγραφή" στην κορυφή του ψυγειοκαταψύκτη(σωστά ;) ) όπου γράφει Siemens κι έχει τα κουμπάκια και τις ενδείξεις . Για να κάνετε δουλειά πρέπει να έχετε ένα πολύμετρο(το αγόρασα 10,60€) και να πιάνουν τα χέρια σας . Αφού λοιπόν εντόπισα , στον δικό μου καταψύκτη , τον πιθανά καμένο πυκνωτή . Πήγα το ηλεκτρολογικό κομμάτι , που αφήρεσα από τον καταψύκτη , σε έναν ηλεκτρονικό και μου άλλαξε όλους τους πυκνωτές 3,5€ ο καμένος και από 0,5€ οι άλλοι 2 , + 10€ η αμοιβή του . Για να σας οδηγήσει κάποιος τι ακριβώς πρέπει να κάνετε , θα χρειασθεί οπωσδήποτε και το μοντέλο του ψυγειοκαταψύκτη , εί δυνατόν και την χρονολογία . Το μοντέλο αναγράφεται σε μια ετικέτα , η οποία στην επικεφαλίδα γράφει Siemens... κλπ και μετά αρχίζει με την ένδειξη E-NR...κλπ . Συνήθως βρίσκεται στον χώρο του μοτέρ , ή όπου την βρείτε . Μήπως ο ανεμιστήρας "βρίσκει" πάνω στο καλώδιο ; Μόλις τώρα είδα την 3η φωτογραφία . Αν ναι , μετακινήστε το καλώδιο ώστε να μην βρίσκει και ίσως είναι αυτό το πρόβλημα . Μακάρι να οδηγηθείτε σε μη ακριβή επίλυση του προβλήματος .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2690
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο δε δουλεύει

Δημοσίευση από Sophia7i » 28 Μάιος 2017, 13:44

Έγραψα πάνω το μοντέλο?
Εκτός από τους πυκνωτές, υπάρχει περίπτωση η βλάβη να είναι στο θερμοστάτη?

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο δε δουλεύει

Δημοσίευση από Poudim » 28 Μάιος 2017, 15:35

Sophia7i έγραψε:
28 Μάιος 2017, 13:44
Έγραψα πάνω το μοντέλο?
Εκτός από τους πυκνωτές, υπάρχει περίπτωση η βλάβη να είναι στο θερμοστάτη?
Ναι , αλλά σ'αυτό θα σας "απαντήσει" ο έλεγχος με το πολύμετρο . Πρέπει να κάνετε διάφορες μετρήσεις , όμως εγώ δεν ξέρω να σας καθοδηγήσω . Όταν βρείτε τον κατάλληλο άνθρωπο σε φόρουμ , θα επιμείνω στον κατάλληλο , επειδή πολλοί άσχετοι , δίνουν άσχετες και επικίνδυνες απαντήσεις . Όταν πρόκειται για μετρήσεις ηλ/κού ρεύματος , υπάρχει πραγματικός κίνδυνος . Μετά αγοράστε , ή δανεισθείτε πολύμετρο . Ο "Μέντορας μου" , αυτός που με οδήγησε στην σωστή λύση , μου είπε "...όταν αλλάξεις τους πυκνωτές , θα κάνεις επανασύνδεση κι αν λειτουργεί σωστά , έχει καλώς . Αλλιώς αλλάζεις θερμοστάτη κι αν πάλι δεν σου κάτσει πας για μοτέρ..." . Αυτά . Μόλις βρήκα το φόρουμ , είναι : http://www.howtofixit.gr/forum/activity.php Μέχρι να βρω άκρη έμεινα χωρίς καταψύκτη για περισσότερο από 1 μήνα και μοίρασα στο περιεχόμενο σε γείτονες/φίλους . Καλή τύχη .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2690
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο δε δουλεύει

Δημοσίευση από Sophia7i » 28 Μάιος 2017, 15:59

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα δω τι θα κάνω

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο δε δουλεύει

Δημοσίευση από polvar » 28 Μάιος 2017, 19:17

Επειδή λέτε οτι δεν φαίνονται καλά τα νούμερα στον πίνακα ελέγχου του ψυγειου προφανώς η βλαβη ειναι στην τροφοδοσια της πλακετας και συνηθως ειναι πυκνωτες αυτα που χαλανε. Δεν γνωριζω το τι πλακετα φοραει το ψυγειο του Poudim ουτε τις φωτογραφίες του στο φορουμ οπου βρηκε λυση μπορω να δω για να πω αν αυτοι οι πυκνωτές που αλλαξε ειναι αυτοι που εννοω

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2690
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο δε δουλεύει

Δημοσίευση από Sophia7i » 31 Μάιος 2017, 09:09

Φώναξα τεχνικό και μου είπε ότι το πρόβλημα σίγουρα ήταν στη πλακέτα ισχύος. Γι' αντικατάσταση ήθελε 102€ (72€ η καινούργια πλακέτα και 30€ η εργασία του) και αν την έδινε για επισκευή θα έπαιρνε συνολικά 65 - 70€.
Ξέχασα να πω ότι και η συντήρηση δεν αποδίδει σωστά. Και μου είπε ότι πρέπει πρώτα να φτιαχτεί η πλακέτα και μετά να βρει το πρόβλημα της συντήρησης.
Οπότε προτίμησα να βγάλω εγώ την πλακέτα, να την πάω σε ηλεκτρονικό. Όντως άλλαξε πυκνωτές και μετασχηματιστή και μου πήρε 25€ συνολικά. Για την εργασία 15€.
Την τοποθέτησα και ενώ έπαιρνε μπροστά, μετά από 1' - 5' έσβηνε.
Κατά το βράδυ όμως μετά από πολλές φορές που άνοιξα κι έκλεισε κατά την διάρκεια της μέρας, πήρε μπροστά και δεν έκλεισε από χτες. Το πρόβλημα στη συντήρηση παραμένει, ίσως είναι και χειρότερο.
Δε ξέρω ακόμα αν συμφέρει να το φτιάξω, ή θ' αναγκαστώ να πάρω καινούργιο.

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ψυγείο δε δουλεύει

Δημοσίευση από Poudim » 31 Μάιος 2017, 11:04

Το ψυγείο έχει συντήρηση/κατάψυξη επάνω . Ή συντήρηση/καταψύκτη κάτω ; Αναρτήστε φωτογραφία με ολόκληρο το ύψος του ψυγείου . Θυμάστε πότε το αγοράσατε ;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λευκές οικιακές συσκευές”