Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 16 Ιουν 2017, 11:38

vadaris έγραψε:
16 Ιουν 2017, 11:30
Καλημερα. Για το ξύδι είναι η γνωστή γερμανική αλυσίδα με 4 γράμματα. :hapi: Το πλαστικό μπουκάλι νομίζω 1 λίτρο 0,79€ αν θυμαμαι καλά γιατί τα παίρνω 5-5.. ;) Εγώ σόδα βάζω 3-4 κουταλιες της σούπας. Νομίζω είναι αρκετή εκτός αφού μαπαινει σκέτη να χρειάζεται να μπει ολοκληρο το σακουλάκι.. ( αγοράζω σακουλακι του κιλού. ;))
Καλημέρα.
Για την γερμανική αλυσίδα κατάλαβα.ευχαριστώ :D
Για την ποσότητα της σόδας εννοείς για συντήρηση που κάνουμε ανά τακτά διαστήματα ή για συνεχή χρήση ως αποσκλυρηντικό σε κάθε πλύση; :mm:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1651
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από Sotos_ster » 16 Ιουν 2017, 12:47

spyros_tazz έγραψε:
16 Ιουν 2017, 08:04
Sotos_ster έγραψε:
14 Ιουν 2017, 14:07
spyros_tazz έγραψε:
14 Ιουν 2017, 08:38
Καλημέρα σας,

επειδή εργάζομαι στον χώρο της εμφιάλωσης νερού, γνωρίζω τις διαδικασίες καθαρισμού δικτύων και σωληνώσεων και το έχω εφαρμόσει και στο πλυντήριο με άριστα αποτελέσματα:
Θα κάνετε 3 πλύσεις συνεχόμενες χωρίς ρούχα ως εξής:
1: Πλύση στους 60 βαθμούς και στην θήκη του απορυπαντικού θα βάλετε ένα κουτάκι μαγειρική σόδα (διασπά τα λίπη που δημιουργούνται από το μαλακτικό).
2: Πλύση στους 30-40 βαθμούς και στην θήκη του απορυπαντικού θα αδειάσετε ένα μπουκάλι λευκό ξίδι (διασπά τα άλατα που συσσωρεύονται μέσα στις σωληνώσεις).
3: Πλύση στους 90 βαθμούς χωρίς πρόσθετα - εάν θέλετε εκεί προσθέστε αποσκληρυντικό (σκοτώνει τα μικρόβια).

Αυτό μία φορά το 6μηνο είναι αρκετή για συντήρηση. Σε πρώτη φάση θα ήταν καλό να το εφαρμόσετε ξανά μετά από 3 μήνες.
Δεν προκαλεί φθορά στο πλυντήριο.
Οι 30 και 40 βαθμοί δεν είναι πολύ λίγο για να καθαρίσει ;
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, θα σας εξηγήσω:

Η σόδα για να διασπάσει τα λίπη θέλει θερμοκρασία γύρω στους 65 βαθμούς μέγιστο.
Τα άλατα διασπώνται στους 30-40, εάν βάλεις πχ ξίδι στους 90 από την μία αφαιρείς τα άλατα και από την άλλη δημιουργείς νέα λόγω του ζεστού νερού.
Η 3η πλύση με ζεστό (αφού έχουν φύγει τα άλατα) γίνεται γαι να σκοτωθούν τυχών μικρόβια που έχουν αναπτυχθεί κάτω από το στρώμα αλάτων.
Για την δοσολογία ναι, ένα κουτάκι σόδα, ένα μπουκάλι λευκό ξίδι.
Πρόσεξε το λευκό ξίδι μην το πληρώσεις για χρυσό ξίδι γιατί σε κάποια super market το έχουν μέχρι και 4€. Δεν θα κάνω διαφήμιση, σε μεγάλη αλυσίδα το βρίσκω με 1.2€ σε γυάλινο μπουκάλι.

Πάντως πέραν από την υγιεινή του πλυντηρίου, δεν αποκλείεται να υπάρχει βλάβη.
4 ευρώ τι ξύδι είναι αυτό ;; ούτε το Τόπ δεν έχει τόσο ! Μάλλον πληρώνεις και το μπουκάλι , αλλα και το Τόπ που είναι σε γυάλινο μπουκάλι δεν έχει τόσο ! Εγω το παίρνω 0,70 σε πλαστικό μπουκάλι όχι κάποιας γνωστής εταιρίας όμως. Πάντως όλοι λένε ότι για καθάρισμα είτε με ξύδι είτε με σόδα , θέτεις το πλυντήριο στην πιο μεγάλη θερμοκρασία γιαυτο μου φάνηκε περίεργο
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από lizouli86 » 16 Ιουν 2017, 13:20

Sotos_ster έγραψε:
16 Ιουν 2017, 12:47

4 ευρώ τι ξύδι είναι αυτό ;; ούτε το Τόπ δεν έχει τόσο ! Μάλλον πληρώνεις και το μπουκάλι , αλλα και το Τόπ που είναι σε γυάλινο μπουκάλι δεν έχει τόσο ! Εγω το παίρνω 0,70 σε πλαστικό μπουκάλι όχι κάποιας γνωστής εταιρίας όμως. Πάντως όλοι λένε ότι για καθάρισμα είτε με ξύδι είτε με σόδα , θέτεις το πλυντήριο στην πιο μεγάλη θερμοκρασία γιαυτο μου φάνηκε περίεργο
ειναι συσκευσια ενος λιτρου...

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από vadaris » 16 Ιουν 2017, 15:01

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2017, 11:38
vadaris έγραψε:
16 Ιουν 2017, 11:30
Καλημερα. Για το ξύδι είναι η γνωστή γερμανική αλυσίδα με 4 γράμματα. Το πλαστικό μπουκάλι νομίζω 1 λίτρο 0,79€ αν θυμαμαι καλά γιατί τα παίρνω 5-5.. ;) Εγώ σόδα βάζω 3-4 κουταλιες της σούπας. Νομίζω είναι αρκετή εκτός αφού μαπαινει σκέτη να χρειάζεται να μπει ολοκληρο το σακουλάκι.. ( αγοράζω σακουλακι του κιλού. ;))
Καλημέρα.
Για την γερμανική αλυσίδα κατάλαβα.ευχαριστώ :D
Για την ποσότητα της σόδας εννοείς για συντήρηση που κάνουμε ανά τακτά διαστήματα ή για συνεχή χρήση ως αποσκλυρηντικό σε κάθε πλύση; :mm:
Νια για συντηρηση.. Για καθε πλυση βαζω μια κουταλιά. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα μυρωδιάς στο πλυντήριο

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 16 Ιουν 2017, 15:06

Ωραία vadaris, ευχαριστώ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λευκές οικιακές συσκευές”