ψυγειο δεν ψυχει όσο πρέπει

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
theodwra22
Silver Member
Silver Member
11 8
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013, 03:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεοδωριάνων Άρτας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

ψυγειο δεν κάνει ψύξη

Δημοσίευση από theodwra22 » 11 Οκτ 2013, 13:52

καληησπερα σας, εχω ενα μικρο προβληματακι αν υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να με βοηθησει θα του ειμουν ευγνομων.. το ψυγειακι μου δεν κανει ψυξη και δεν κανει κρυο πολυ για να συντηρω τα φαγητα... αν γνωριζει καποιος.. ευχαριστωω :thank:
Πρωταρχικός μας σκοπός σε αυτή τι ζωή είναι να βοηθάμε τους άλλους κι αν δεν μπορούμε να το πράξουμε πρέπει τουλάχιστον να μην τους βλάπτουμε.... ;) ;) ;)
χρειάζομαι πλυντήριο


Άβαταρ μέλους
matou
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
65 85
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 16:18
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κηρέως Εύβοιας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: καποιος που να γνωριζει απο ψυγεια.

Δημοσίευση από matou » 11 Οκτ 2013, 13:55

Καποια στιγμή που είχα το ίδιο πρόβλημα και ειχα απευθυνθει στην εταιρεία και ήρθε ο τεχνικός μου είπε οτι και στα ψυγεια που δεν πιάνουν πάγο πρέπει 1-2 φορες το χρόνο να κάνουμε απόψυξη και μάλιστα μου είπε να το βγάζουμε από την πρίζα για 24 ώβρες. εγω το έκανα και απο τότε δουλεύει κανονικά. δεν ξέρω αν ειναι το ιδιο προβλημα και αν γενικά ισχύει ...
Περιμένω από:crystallyn
Έστειλα πράγματα σε: abundance(2),ParaskeviM,χριστινα33 ,ελενα79,katerina eyripidis,doritta,pigglet_gary
Περιμένω φάκελο από:pgeorgo(3)
Έστειλα φάκελο σε:miraida ,Anid716
Εκκρεμότητες για να παράδοση σε:klekat(πατρον),Polydefkis (ριγανη),ioulios10(βιβλίο),stathis5,Τανια,alkat

christine K
Silver Member
Silver Member
3 5
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 02 Σεπ 2013, 21:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: S
Επικοινωνία:

Re: καποιος που να γνωριζει απο ψυγεια.

Δημοσίευση από christine K » 11 Οκτ 2013, 14:00

Είχε πάθει κ εμάς το ίδιο πριν λίγο καιρό...αλλά η κατάψυξη..... κ ήρθε ένας ειδικός και τι έκανε: Είχε πιάσει πάγο μέσα πίσω πίσω, τον έλιωσε με ένα πιστολάκι μαλλιών,και μετά, αφού άρχισε να φαίνεται η πίσω μεριά (που ήταν καλυμένη με πάγο) την ξεβίδωσε, έλιωσε και τον υπόλοιπο πάγο που είχε πιάσει μέσα και μετά το ξαναβίδωσε και όλα καλά από τότε. Δηλαδή το πρόβλημα είναι οτι είχε πιάσει πολύ πάγο. Ίσως είναι κ εσένα το ίδιο πρόβλημα.....

theodwra22
Silver Member
Silver Member
11 8
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013, 03:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεοδωριάνων Άρτας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: καποιος που να γνωριζει απο ψυγεια.

Δημοσίευση από theodwra22 » 11 Οκτ 2013, 14:01

ξεχασα να ανφερω οτι εχουμε πολυ καιρο να το χρησιμοποιισουμε.. μηπως παιζει ρολο και αυτο δεν ξερω,,
Πρωταρχικός μας σκοπός σε αυτή τι ζωή είναι να βοηθάμε τους άλλους κι αν δεν μπορούμε να το πράξουμε πρέπει τουλάχιστον να μην τους βλάπτουμε.... ;) ;) ;)
χρειάζομαι πλυντήριο

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39417
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: καποιος που να γνωριζει απο ψυγεια.

Δημοσίευση από polvar » 11 Οκτ 2013, 20:33

Αν το ψυγείο ακούγεται να δουλεύει αλλά δεν ψύχει, τότε έχει χάσει υγρά και για να μη χαλάσει το μοτέρ, το σταματάτε και φωνάζετε ψυκτικό να του βάλει.
Αν δεν ανάβει το μοτέρ καθόλου, τότε είναι πρόβλημα στο θερμοστάτη.

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Ζητάω πληροφορίες σχετικά με βλάβη(;) ψυγείου

Δημοσίευση από Othon » 17 Ιουν 2014, 19:05

Έχουμε στο σπίτι ένα ψυγείο δεκαετίας, μάρκας Indesit. Δυστυχώς με την πάροδο του χρόνου και με τα καθαρίσματα, ξεκόλλησαν τα αυτοκόλλητα που αναγραφόταν το μοντέλο, αν και απ' ότι θα δείτε στην πορεία, λίγη σημασία έχει αυτό.
Μετά την τελευταία μετακόμιση (πιθανόν συμπτωματικά) πριν από 2 χρόνια, το ψυγείο σταδιακά άρχισε να χάνει την ψύξη του.
Το περίεργο (αν και όχι σπάνιο απ' ότι έχω ακούσει) είναι πως ενώ στη συντήρηση οι θερμοκρασίες είναι απαγορευτικές για ψυγείο, η κατάψυξη λειτουργεί άψογα, παγώνει κυριολεκτικά τα πάντα!
Για να μην τα πολυλογώ, οι υποψίες μου σχετικά με το τι μπορεί να φταίει, είναι ή ο θερμοστάτης και ή χρειάζεται συμπλήρωμα φρέον.
Επειδή σε μια προσπάθεια που έκανα να μάθω για τιμές που αφορούν την αλλαγή του θερμοστάτη, μου 'φυγε μια τούφα από τα κοντοκουρεμένα μαλλιά μου, γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο κοστίζει μια συμπλήρωση υγρών στο μοτέρ;
Για αγορά καινούργιου ψυγείου δεν το συζητάμε καν, με την κατάσταση που επικρατεί δεν αγοράζω ούτε την κούτα του.
Επίσης, αν κάποιος έχει τις γνώσεις, μπορεί να μου πει πώς μπορώ να μάθω αν λειτουργεί ή όχι ο θερμοστάτης;
Στην παρούσα φάση απλά ανοίγει και κλείνει το μοτέρ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια πληροφορία.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6804
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφορίες σχετικά με βλάβη(;) ψυγείου

Δημοσίευση από vadaris » 17 Ιουν 2014, 19:37

ΚΑλησπέρα Όθωνα. Δες αυτά τα φορουμ είναι τα ίδια αλλά δεν θυμαμαι ποιο ενημερώνεται. (παλιό - νεο) νομίζω το electronica είναι το νεο. Θα σε βοηθησουν άμεσα. ΚΑνε copy paste το κειμενο στην καταλληλη ενονητα. Εμενα 2 φορές με βοήθησαν και επισκευσα το πλυντήριο και γλίτωσα τουλαχιστον 150€ με κόστος 15€.. ;)

http://www.hlektronika.gr

http://www.howtofixit.gr/forum/forum.php
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39417
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφορίες σχετικά με βλάβη(;) ψυγείου

Δημοσίευση από polvar » 17 Ιουν 2014, 21:27

Κατ' αρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε αν έχει 1 ή 2 μοτέρ, επομένως και αν έχει 1 ή 2 θερμοστάτες.

Θεωρητικές γνώσεις:
Όταν το πρόβλημα είναι στον θερμοστάτη δεν δίνει εντολή την ώρα που πρέπει κι έτσι το μοτέρ δεν ανάβει ή ανάβει σε πολύ αραιά διαστήματα.
Όταν το πρόβλημα είναι στα υγρά, το ψυγείο δουλεύει ασταμάτητα (ή πολλή ώρα) αλλά δεν παράγει ψύξη.
Όταν το πρόβλημα είναι στο μοτέρ, τότε ή δεν ανάβει καθόλου ή συνηθέστερα, ανάβει και σβήνει μετά από 5 δευτερόλεπτα, ουσιαστικά γιατί δεν γυρνάει καθόλου (κολλημένο) και για να μην πάρει φωτιά το σβήνει ένας αυτόματος διακόπτης, ο οποίος αποσύρεται μετά από 3-4 λεπτά κι έτσι το μοτέρ ξαναανάβει (γιατί ο θερμοστάτης εξακολουθεί να δίνει εντολή λόγω υψηλής θερμοκρασίας) και ξανασβήνει μετά από 5 δευτερόλεπτα και ούτω καθ' εξής.

Το ότι χάθηκε σταδιακά η δύναμη της ψύξης αποδεικνύει κατά 99% ότι έχασε υγρά, προφανώς κατά την μετακόμιση ζορίστηκε κάποιο από τα σωληνάκια και από κάποια κόλληση έγινε διαρροή.
Το θέμα είναι ότι όταν φτάσει να χάσει τελείως τα υγρά το μοτέρ δουλεύει ασταμάτητα με κίνδυνο να καταστραφει
Η συμπλήρωση υγρών κοστίζει γύρω στα 50-80€ (από τιμές που ακούω να κυκλοφορούν, εξαρτάται αν θα πρέπει να μεταφερθεί το ψυγείο σε εργαστήριο κλπ), ενώ η αντικατάσταση θερμοστάτη κάνει 35-50€ ενώ η αντικατάσταση μοτέρ κοστίζει αρκετά, ανάλογα με το μέγεθος και την μάρκα, αλλά πάντως λιγότερα από την αγορά καινούργιου ψυγείου (αυτό το λέω γιατί πολλοί εξαιτίας του μοτέρ πετούν και το ψυγείο, πράγμα που είναι κρίμα αν είναι σε καλή κατάσταση τα ράφια του κλπ)

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφορίες σχετικά με βλάβη(;) ψυγείου

Δημοσίευση από Othon » 18 Ιουν 2014, 05:14

Η κατάσταση είναι λίγο περίπλοκη, καθώς το ψυγείο διαθέτει ένα και μοναδικό μοτέρ και αυτό είναι που με προβλημάτιζε για το πώς γίνεται να λειτουργεί η κατάψυξη και όχι η συντήρηση.
Από τις περιγραφές πάντως που διαβάζω, επιβεβαιώνω την υποψία μου, καθώς στην περίπτωσή μου το μοτέρ λειτουργεί ασταμάτητα και απλώς δεν δίνει σωστή θερμοκρασία κάτω, στη συντήρηση δηλαδή.
Η αλήθεια πάντως είναι πως στο πίσω τοίχωμα δημιουργείται ένα στρώμα πάγου και αυτό είναι που με μπερδεύει κιόλας, γιατί από έναν μικρό έλεγχο που έκανα διαπίστωσα πως ναι μεν χρειάζεται και μια αλλαγή στα λάστιχα της πόρτας, όχι πάντως σε σημείο που να πει κανείς πως επειδή χάνεται η ψύξη, το μοτέρ λειτουργεί ασταμάτητα.
Αν πάντως μια αλλαγή υγρών χρειάζεται περίπου ένα πενηντάρικο όπως λες Πολυχρόνη, τότε μαύρο φίδι που μας έφαγε, απαγορευτικό ποσό για να ρισκάρω μόνο μια τέτοια κίνηση, αφού όπως λες υπάρχει και η υποψία βλάβης του μοτέρ, δεδομένου πως λειτουργεί σε αυτή την κατάσταση τουλάχιστον 9(!!!) μήνες.
Από τις πληροφορίες πάντως που συγκέντρωσα από τα links του Γιάννη, μάλλον διαπιστωμένα μιλάμε για απώλεια υγρών, αλλά και πάλι ποιος ορκίζεται για κάτι τέτοιο; :z

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39417
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω πληροφορίες σχετικά με βλάβη(;) ψυγείου

Δημοσίευση από polvar » 18 Ιουν 2014, 09:11

Με το δεύτερο μήνυμα σου εξηγούνται όλα:
1) Αφού δουλεύει ασταμάτητα έχεις σίγουρα απώλεια υγρών.
2) Το μοτέρ δεν έπαθε -ακόμα- μεγάλη ζημιά γιατί υπάρχουν υγρά μέσα και είναι αυτά που δίνουν την ψύξη στην κατάψυξη.
3) Η κατάψυξη έχει ακόμα ψύξη γιατί τα υγρά εκτονώνονται εκεί πρώτα και μετά περνούν από την συντήρηση αλλά δεν επαρκούν γι αυτήν.
4) Το στρώμα πάγου στην συντήρηση δημιουργείται γιατί το μοτέρ δεν σταματάει. Αν σταματούσε και μέχρι να ξαναπάρει μπρος, θα έλιωνε ο λιγοστός πάγος που σχηματίστηκε κατά την ώρα λειτουργίας και δεν θα συσσωρευόταν.

Οπότε δεν ρισκάρεις σχεδόν καθόλου φωνάζοντας κάποιον ψυκτικό να σου τα συμπληρώσει και φυσικά να βρει και πού είναι η διαρροή και να την αποκαταστήσει. Αυτό το τελευταίο πρόσεξέ το ώστε να στο κάνει με εγγύηση γιατί δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο να βάλουν υγρά και μετά από κάποιο διάστημα να χάνονται πάλι και ξανά τα ίδια.

Όσο όμως τραινάρεις την αναπλήρωση των υγρών τόσο θα φθείρεται περισσότερο το μοτέρ και γιατί δουλεύει συνέχεια αλλά και γιατί τα υγρά θα ελαττωθούν και άλλο.

Και μέχρι να το φτιάξεις κάνε τακτικά αποψύξεις για να φεύγει το στρώμα πάγου στην συντήρηση και να βελτιώνεται η ψύξη εκεί

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λευκές οικιακές συσκευές”