πλυντήριο ρουχων δεν αναβει

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lenamtp
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 20:42
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Θρακομακεδόνων Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

πλυντήριο ρουχων δεν αναβει

Δημοσίευση από lenamtp » 07 Οκτ 2014, 11:25

Καλημέρα!!
Πρόκειται για ένα πλυντήριο whirlpool AWO/R 5040..
Ενώ δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα στα 4 χρόνια λειτουργίας του, ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει..νέκρωσε εντελώς.. :z
Ελέγξαμε την τροφοδοσία του ρεύματος και φαίνεται οτι μέχρι την πλακέτα, το ρεύμα πηγαίνει κανονικά..
Η επικρατέστερη άποψη είναι πως θέλει αλλαγή πλακέτας.. :{
Οι τιμές απ' ό,τι είδαμε είναι 100-140 ευρώ.. η αρχική τιμή του πλυντηρίου ήταν 200 ευρώ!!
Σκεφτόμουν αν γνωρίζει κάποιος αν επισκευάζονται ή αν υπάρχουν μεταχειρισμένες ή γενικά οποιαδήποτε άλλη γνώμη η συμβουλή..
Ευχαριστώ!!!!
Γενικά στις αγγελίες μου ισχύει ότι δίνονται και όλα μαζί, εκτός κι αν αναφέρω κάτι διαφορετικό..
Κρατάω τους αριθμούς των δεμάτων μέχρι να παραλάβουν τα μέλη, για να μη γράφω σε κάθε αγγελία. Αν προκύψει κάτι με ενημερώνετε..!!
Εχω paypal και λογαριασμό σε Πειραιώς και Εθνική!!

Oι αγγελίες μου εδώ : http://1gr.me/A4cJm

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Zητάω μια γνώμη-συμβουλή για βλάβη πλυντηρίου ρούχων

Δημοσίευση από nicnt » 07 Οκτ 2014, 11:38

χμ... μην πανικοβάλεστε...!!! (λέμε τώρα... ;) )

Τέτοιο πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί και από το διακόπτη της πόρτας.
Αν "πιάνουν" τα χέρια σας, πιάνουν απ' ότι κατάλαβα, ξεκουμπώστε το λάστιχο της πόρτας από μπροστά και μετά ξεβιδώστε το διακόπτη. Είναι πίσω από εκεί που κουμπώνει η πόρτα για να κλείσει.
Ξεβιδώνει μαζί με το κούμπωμα αυτό...

Επάνω στο διακόπτη θα έχει τρία ή τέσσερα καλώδια και σχεδιάγραμμα λειτουργίας (συνήθως)
Αν βρείτε και ενώσετε μεταξύ τους τα δύο που παίζουν το ρόλο του διακόπτη θα λειτουργήσει το πλυντήριο.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Εκεί έρχεται και φάση και ουδέτερος. Αν ενώσετε μεταξύ τους λάθος καλώδια μπορεί να γίνει ζημιά!!!
Αν λειτουργήσει μπορείτε να τα αφήσετε ενωμένα μεταξύ τους, απλά θα ανοιγει η πόρτα άμεσα (χωρίς να περιμένετε 1~2 λεπτά.
Αν έχετε μικρά παιδιά όμως δεν το συνιστώ γιατί μπορεί να το ανοίξουν την ώρα που δουλεύει!!!
οπότε πρέπει να αγοράσετε καινούριο διακόπτη

Αν δεν είναι από εκεί το πρόβλημα τότε πρέπει να το δει ειδικός, λυπάμαι...
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
lenamtp
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: 15 Απρ 2013, 20:42
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Θρακομακεδόνων Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Zητάω μια γνώμη-συμβουλή για βλάβη πλυντηρίου ρούχων

Δημοσίευση από lenamtp » 07 Οκτ 2014, 12:42

Γειά σας και ευχαριστώ για την απάντηση!!
Αυτό ήταν το πρώτο που κοιτάξαμε.
Δεν επιμείναμε πολύ όμως γιατί αφενός το λάστιχο δεν έβγαινε με τίποτα και αφετέρου, το συγκεκριμένο πλυντήριο, μόλις έμπαινε στην πρίζα, άσχετα με το αν ήταν κλειστή ή ανοιχτή η πόρτα, άναβαν κάποιες ενδείξεις λειτουργίας, κάτι που τώρα δε συμβαίνει.. αυτός ήταν και ο λόγος που καταλήξαμε στην πλακέτα.. :z
Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια πάντως μήπως καταφέρω να βγάλω το λάστιχο, για να είμαστε σίγουροι..
Ευχαριστώ!!
Γενικά στις αγγελίες μου ισχύει ότι δίνονται και όλα μαζί, εκτός κι αν αναφέρω κάτι διαφορετικό..
Κρατάω τους αριθμούς των δεμάτων μέχρι να παραλάβουν τα μέλη, για να μη γράφω σε κάθε αγγελία. Αν προκύψει κάτι με ενημερώνετε..!!
Εχω paypal και λογαριασμό σε Πειραιώς και Εθνική!!

Oι αγγελίες μου εδώ : http://1gr.me/A4cJm

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λευκές οικιακές συσκευές”