Βοηθεια για βλαβη οθονης πλακέ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vasdegr
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
3 16
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 20:04
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Μύρινας Λέσβου
Επικοινωνία:

Βοηθεια για βλαβη οθονης πλακέ

Δημοσίευση από vasdegr » 15 Σεπ 2013, 15:12

Για σας η οθονη εινε πλακε νεου τυπου SAMSUNG LCD.Την πηρα το καλοκερι απο χερι δουλευε κανονικα [ο δεκτης TV μολον οχι] Μετα μολις δροσισε λιγο ??αρχισε να αργει να ανιξει κε συνεχως να αργει ολο κε περισοτερο κε σημερα μετα απο 5 ωρα δεν ανοιγε
Υποθετο οτι εινε θεμα θερμοκρασιας
Οσο δεν ανοιγει κανει ενα τακ τακ καθε 4/5 δευτερολεπτα [μαλον ηλεκτρονικοσ θορυβος παρα μηχανικος / πινιο ]ωπως κανουν οι οθονες οταν επαναενεργοποιουντε.οταν ξεκινησει δεν τον κανει
προσπαθω εινε κριμα να την πεταξω γιατι εχει πολυ καλη εικονα!! μαλον λιγο δουλεμενη
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasdegr την 20 Αύγ 2014, 22:54, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βλαβη οθονης

Δημοσίευση από vadaris » 15 Σεπ 2013, 22:17

Συνήθως την πατάει η πλακετα του τροφοδοτικού. Αν μπορείς να την ανοιξεις προσεκτικα ίσως δεις φουσκωμένους πυκνωτές στην πλακετα. Αν τους αλλάξεις 90% θα δουλέψει. Για κάθε περίπτωση βέβαια googlαρε το πρόβλημα και ίσως βρείς λύση. ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
andreasoi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
76 65
Δημοσιεύσεις: 874
Εγγραφή: 16 Μάιος 2011, 01:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βλαβη οθονης

Δημοσίευση από andreasoi » 16 Σεπ 2013, 01:35

κι εγω νομιζω οτι ειναι θεμα τροφοδοσιας πρεπει να το δεις πρωτο, αν δεν ''πιανουν '' τα χερια σου ευχαριστως να την κοιταξω εγω, αν εχειςκαποια απορια στειλε μου pm
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κάνω αποστολές, Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας

Μην μου ζητάς αν
1) ΔΕΝ εχεις χαρισει κατι
2) Εχεις ασχημα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
3) Εχεις ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ απο τους διαχειριστες στο προφιλ σου

Άβαταρ μέλους
vasdegr
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
3 16
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 20:04
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Μύρινας Λέσβου
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βλαβη οθονης

Δημοσίευση από vasdegr » 16 Σεπ 2013, 11:05

andreasoi έγραψε:κι εγω νομιζω οτι ειναι θεμα τροφοδοσιας πρεπει να το δεις πρωτο, αν δεν ''πιανουν '' τα χερια σου ευχαριστως να την κοιταξω εγω, αν εχειςκαποια απορια στειλε μου pm
Σε ευχαρυστω φιλε μου θα το ψαξω κε θα τα πουμε παλι

Άβαταρ μέλους
vasdegr
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
3 16
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 20:04
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Μύρινας Λέσβου
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βλαβη οθονης

Δημοσίευση από vasdegr » 16 Σεπ 2013, 11:07

vadaris έγραψε:Συνήθως την πατάει η πλακετα του τροφοδοτικού. Αν μπορείς να την ανοιξεις προσεκτικα ίσως δεις φουσκωμένους πυκνωτές στην πλακετα. Αν τους αλλάξεις 90% θα δουλέψει. Για κάθε περίπτωση βέβαια googlαρε το πρόβλημα και ίσως βρείς λύση. ;)
Σε ευχαρυστω

sriver_fx
new member
new member
1 3
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 22:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεόδωρου Ζιάκα Γρεβενών
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βλαβη οθονης

Δημοσίευση από sriver_fx » 25 Σεπ 2013, 19:21

Εαν η οθονη δεν ειναι καινουργια ενας τροπος για να την φτιαξεις ειναι το "ψησιμο".Σε μια lcd που ειχα το ιδιο προβλημα χεβιδωσα τα πλαστικα και εβαλα στο φουρνο μονο την οθονη για κανα 5 λεπτο.Μην ανησυχεις δεν θα παθει τιποτα μονο θα δουλεψει.

Άβαταρ μέλους
andreasoi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
76 65
Δημοσιεύσεις: 874
Εγγραφή: 16 Μάιος 2011, 01:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βλαβη οθονης

Δημοσίευση από andreasoi » 26 Σεπ 2013, 00:24

Προσοχή για το ψήσιμο-φούρνισμα θέλει και καλό....φούρναρη, είναι η τελευταία λύση πριν την ανακύκλωση, το λέω από πείρα μιας και πριν λίγες μέρες φούρνισα σε λάθος βαθμούς λάθος χρόνο και λάθος τοποθέτηση στον φούρνο μια καταδικασμένη μητρική και κατάφερα να πάρω τα υλικά της στο χέρι ..............
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κάνω αποστολές, Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας

Μην μου ζητάς αν
1) ΔΕΝ εχεις χαρισει κατι
2) Εχεις ασχημα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
3) Εχεις ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ απο τους διαχειριστες στο προφιλ σου

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βλαβη οθονης

Δημοσίευση από GeorgeF » 27 Σεπ 2013, 00:04

Οι οθόνες δεν "ψήνονται" ρε παιδιά,μην γράφετε ανακρίβειες στον vasdegr.Θα μπορούσε να ψήσει κανείς την LVDS πλακέτα αν είχε πρόβλημα.Αν έχει προβληματικούς πυκνωτές η πλακέτα τροφοδοσίας δεν πρόκειται να διορθωθούν με αυτόν τον τρόπο.Το πιο πιθανό είναι να απελευθερωθούν τοξικές αναθυμιάσεις από τους πυκνωτές οπότε δεν είναι καλή ιδέα να κάνεις τέτοια πειράματα εκεί που μαγειρεύεις.
Vasdegr ξέρω κάποιον που φτιάχνει οθόνες και χρεώνει μικροποσά για την επισκευή (20-30 ευρώ).Αν θέλεις του την πάω να τη δεί και αν φτιάχνεται έχει καλώς.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βλαβη οθονης

Δημοσίευση από nicnt » 03 Οκτ 2013, 23:22

sriver_fx έγραψε:Εαν η οθονη δεν ειναι καινουργια ενας τροπος για να την φτιαξεις ειναι το "ψησιμο".Σε μια lcd που ειχα το ιδιο προβλημα χεβιδωσα τα πλαστικα και εβαλα στο φουρνο μονο την οθονη για κανα 5 λεπτο.Μην ανησυχεις δεν θα παθει τιποτα μονο θα δουλεψει.
andreasoi έγραψε:Προσοχή για το ψήσιμο-φούρνισμα θέλει και καλό....φούρναρη, είναι η τελευταία λύση πριν την ανακύκλωση, το λέω από πείρα μιας και πριν λίγες μέρες φούρνισα σε λάθος βαθμούς λάθος χρόνο και λάθος τοποθέτηση στον φούρνο μια καταδικασμένη μητρική και κατάφερα να πάρω τα υλικά της στο χέρι ..............
roybatty έγραψε:Οι οθόνες δεν "ψήνονται" ρε παιδιά,μην γράφετε ανακρίβειες στον vasdegr.Θα μπορούσε να ψήσει κανείς την LVDS πλακέτα αν είχε πρόβλημα.Αν έχει προβληματικούς πυκνωτές η πλακέτα τροφοδοσίας δεν πρόκειται να διορθωθούν με αυτόν τον τρόπο.Το πιο πιθανό είναι να απελευθερωθούν τοξικές αναθυμιάσεις από τους πυκνωτές οπότε δεν είναι καλή ιδέα να κάνεις τέτοια πειράματα εκεί που μαγειρεύεις.
Vasdegr ξέρω κάποιον που φτιάχνει οθόνες και χρεώνει μικροποσά για την επισκευή (20-30 ευρώ).Αν θέλεις του την πάω να τη δεί και αν φτιάχνεται έχει καλώς.
ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΨΗΣΙΜΑΤΑ!!!
Ότι π@π@ρι@ πετάει κάποιος στο youtube (ευρέως διαδεδομένο εκεί το ψήσιμο) την εφαρμόζουν κάποιοι ως τη νέα επιστημονική εφεύρεση!
Άμα ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν οι τεχνικοί, δεν θα υπήρχαν τα εξειδικευμένα συνεργεία
για το κάθε τι, δεν θα χρειαζόταν να σπουδάσει κάποιος.
Μια απλή επίσκεψη στο youtube (ειδικά) και το έλυσες το πρόβλημα σου!
Για όσους είστε λάτρεις αυτής της "τεχνολογίας" youtube μπορώ να σας παραπέμψω σε "τεχνολογίες αιχμής-επισκευές και ανακαλύψεις" του είδους για να κατανοήσετε καλύτερα όσα προανέφερα. Για να καταλάβετε ότι δεν σας αμφισβητώ, αλλά ότι δεν είναι πραγματικά όσα εκεί εμφανίζουν ως επισκευαστική λύση ή εφεύρεση.
Ανδρέα δεν αναφέρομαι σε σένα, απλά παρέθεσα την περίπτωση σου ως παράδειγμα προς αποφυγή τέτοιων επισκευαστικών μεθόδων.

Για να επανέλθω λοιπόν επικαλούμαι όσα ο Γιώργος (roybatty) και ο Γιάννης (vadaris) ανέφεραν για προβληματικούς πυκνωτές που είναι το σύνηθες πρόβλημα.
Διαφορετικά πάμε σε main και αν είναι από εκεί το πρόβλημα δεν ξέρω αν αξίζει κοστολογικά η επισκευή της.
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
vasdegr
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
3 16
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 20:04
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Μύρινας Λέσβου
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια για βλαβη οθονης

Δημοσίευση από vasdegr » 05 Οκτ 2013, 22:24

Φιλοι σας ευχαρυστω ολλους.Θα ξεκινησω βημα βημα κε βλεπουμε [τα ευρω σπανιζουν ]

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές εικόνας - ήχου”