Αναβαθμίζεται επίγειος ψηφιακός δέκτης MPEG2 σε MPEG4;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Αναβαθμίζεται επίγειος ψηφιακός δέκτης MPEG2 σε MPEG4;

Δημοσίευση από telismush » 31 Οκτ 2013, 02:27

Χαίρεται έχω 2 δέκτες που παίζαν MPEG-2.Η ερώτηση είναι υπάρχει η δυνατότητα να περαστεί άλλο λογισμικό ούτως ώστε να παίζει και το MPEG-4?
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Δυνατότητα αναβάθμισης επίγειου δέκτη?

Δημοσίευση από theosve » 31 Οκτ 2013, 02:36

Δεν μπορω να βοηθησω αλλα γραφω για να παρακολουθησω την συζητηση μιας και μ'ενδιαφερει.
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Δυνατότητα αναβάθμισης επίγειου δέκτη?

Δημοσίευση από panteleon1 » 31 Οκτ 2013, 02:43

Κατηγορηματικά όχι. Το πρόβλημα είναι υλικού και όχι λογισμικού. Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να τοποθετήσεις μια κάρτα NEOTION MPEG4 αλλά η κάρτα πρέπει να μπεί σε υποδοχή CI που οι δέκτες δεν έχουν και πρέπει να φτιάξεις άν είσαι πολύ καλός ηλεκτρονικός. Η κάρτα κοστίζει όσο ο δέκτης και μετατρέπει το σήμα απο MPEG4 σε MPEG2 για να προσαρμοστεί στις παλαιότερες τηλεοράσεις LCD που έπαιζαν σε MPEG-2. H CI υποδοχή είναι ίδια με την PCMCIA για τα λάπτοπ και έχει περίπου 40 πινς που δεν ξέρω τι κάνει το καθένα... Οπότε αδύνατο
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Δυνατότητα αναβάθμισης επίγειου δέκτη?

Δημοσίευση από polvar » 31 Οκτ 2013, 09:09

Χωρίς να είμαι ειδικός θα έλεγα κι εγώ τα ίδια. ΓΙατί:
1) Η αποκωδικοποίηση γίνεται από το υλικό και όχι από το λογισμικό για να γίνεται πιο γρήγορα και πιο αποδοτικά από άποψη ενέργειας
2) Αν γινόταν από λογισμικό πώς θα πουλούσαν όλοι αυτοί οι κατασκευαστές chip, συσκευών κλπ τα προϊόντα τους;
Θέλω να πω δηλαδή ότι δεν θα τους συνέφερε να αλλάξουν χαρακτήρα οι συσκευές σε τέτοιο βαθμό με μια απλή αλλαγή λογισμικού.
Μπορεί να φαίνεται λογικό και να είναι συμφέρον για το περιβάλλον και την τσέπη των καταναλωτών, δεν συμβαδίζει όμως με τα συμφέροντα της τσέπης των παραγωγών.
Και μιλάμε για εκατοντάδες εκατομμύρια κομμάτια

meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Δυνατότητα αναβάθμισης επίγειου δέκτη?

Δημοσίευση από meletiadis » 31 Οκτ 2013, 11:34

εγώ πάλι θα πώ ότι ένας φίλος μου που είχε εσωτερική κάρτα τηλεόρασης, πριν το mpeg4, όταν χάθηκε το αναλογικό σήμα εγκατέστησε νέους drivers και κατάφερε να δει και τα νέα ψηφιακά κανάλια. μέχρι τότε έβλεπε μόνο τα παλιά. η άποψή του ήταν ότι οι επεξεργαστές (hardware) επάνω
στην κάρτα ήταν mpeg4 αλλά το software τους περιόριζε στο mpeg2. και βέβαια το αποτέλεσμά δικαιολογούσε την άποψή του. και βέβαια αυτό απαντάει και στην άποψη του παντογνώστη polvar.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Δυνατότητα αναβάθμισης επίγειου δέκτη?

Δημοσίευση από panteleon1 » 31 Οκτ 2013, 11:39

meletiadis έγραψε:εγώ πάλι θα πώ ότι ένας φίλος μου που είχε εσωτερική κάρτα τηλεόρασης, πριν το mpeg4, όταν χάθηκε το αναλογικό σήμα εγκατέστησε νέους drivers και κατάφερε να δει και τα νέα ψηφιακά κανάλια. μέχρι τότε έβλεπε μόνο τα παλιά. η άποψή του ήταν ότι οι επεξεργαστές (hardware) επάνω
στην κάρτα ήταν mpeg4 αλλά το software τους περιόριζε στο mpeg2. και βέβαια το αποτέλεσμά δικαιολογούσε την άποψή του. και βέβαια αυτό απαντάει και στην άποψη του παντογνώστη polvar.
πιθανών γιατί την αποκωδικοποίηση την κάνει το λογισμικό, τα επιτραπέζια την κάνουν κατευθείαν με το chip
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Δυνατότητα αναβάθμισης επίγειου δέκτη?

Δημοσίευση από polvar » 31 Οκτ 2013, 18:57

Στις νεώτερες κάρτες TV υπολογιστών, μεγάλο μέρος της εργασίας το κάνει ο κεντρικός επεξεργαστής. Οπότε με μια αλλαγή λογισμικού λύνεται το θέμα
Στις παλιότερες κάρτες, όλη τη δουλειά την έκανε το chip της κάρτας για να μην επιβαρύνεται το έργο των -αδύναμων τότε- κεντρικών επεξεργαστών. Καμιά τέτοια κάρτα δεν δέχεται αναβάθμιση λογισμικού τέτοια που να της αλλάξει χαρακτήρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές εικόνας - ήχου”