[ΖΗΤΑΩ] Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Δημοσίευση από katterin » 26 Δεκ 2013, 17:54

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους :)

Έχω ένα ηχοσύστημα... ολοκαίνουριο... (ούτε 23 χρονών δεν είναι) και τον τελευταίο (αρκετό) καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα ηχεία. Τρίζουν!!! (όχι από καθαριότητα :D )

Προχθές που άνοιξα τη σίτα από μπροστά, ένα πράγμα σαν αφρολέξ σκόρπισε πάνω στη φρεσκοσκουπισμένη μου μοκέτα. Πότε παίζει το ένα, πότε παίζει το άλλο, πότε παίζει κανένα, τα νεύρα μου κρόσια! Όσο ακούω ράδιο χαμηλά το πράγμα είναι κάπως υποφερτό. Όταν πάω να παίξω λίγο πιο δυνατά σιντί ή βινύλιο (ναι αγαπητέ μου Έχελε... ναι...) τα πράγματα είναι τραγικά. Κάτι μεταξύ σειρηνών πολέμου και πάρτυ με καλάσνικωφ! Εν τω μεταξύ έχω την υπόνοια ότι και ο ενισχυτής θέλει ένα... ξεσκονισματάκι εσωτερικά. Η καλωδίωση, λογικά, είναι εντάξει μιας και τα καλώδια είναι πρόσφατα αγορασμένα (δηλαδή μέσα στην τελευταία... δεκαπενταετία! ). Έλυσα το πρόβλημα προσωρινά με τα ηχεία του υπολογιστή συνδεδεμένα στην έξοδο των... ακουστικών του ενισχυτή :D

Ζητάω λοιπόν, κάποιον καλό άνθρωπο (κατά προτίμηση επαγγελματία του είδους), σε κάποια κοντινή περιοχή (άμα ο άνθρωπος έχει θράσος, έχει θράσος! ) που να αναλάβει να βρει ανταλλακτικά για τα ηχεία, να τσεκάρει τον ενισχυτή και την καλωδίωση, να μου βγάλει "κουστούμι" για όλα αυτά, και να προχωρήσει στην επισκευή τους.

Εννοείται ότι για όλα τα παραπάνω, θα πληρωθεί κα-νο-νι-κά (και αν καταφέρω να ανεβάσω την ένταση πάνω από το "5" και δεν τρίξουν τα ηχεία, θα πάρει κι "Ευχαριστώ" :D )

Ηχεία: Bose Interaudio 3000 xl
Ενισχυτής: Technics su-810 (το παλαιότερο μοντέλο, χωρίς τηλεχειρισμό).

Αγορασμένα και τα δύο το 1993. (Edit: συγγνώμη, το 1991 ! )

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Καλή χρονιά να έχουμε :)

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Δημοσίευση από echelon2011 » 26 Δεκ 2013, 18:36

Aν καταλαβα καλα απο την περιγραφη σου, εχουν ξεκολλησει και αποσυντεθει οι δαχτυλιοι που τεντωνουν και συγκρατουν το γουφερ. Υποθετω οτι εχει συμβει αυτο λογω του υλικου που ανεφερες. Χρειαζεσαι ανταλλακτικα σαν αυτα στο ακολουθο λινκ

http://www.speakerrepairshop.com/index. ... 44&lang=en

Γυρνα το balance για να εντοπισεις αν το προβλημα ειναι και στα δυο ηχεια, και μετα αγγιξε με το χερι περιμετρικα το λαστιχενιο αφρωδες υλικο για να δεις αν εχει σχιστει.

Και μετα η διαδικασια εθναι αυτη στο βιντεο

http://m.youtube.com/watch?v=7Tuh_yIBUn ... Tuh_yIBUnY

Εναλλακτικα μπορεις να αγορασεις κανουργια γουφερ με κοστος 50 εως 100 ευρω, και οταν λεω καινουργια εννοω αυθεντικα bose με καινουργιους δακτυλιους, και οχι εξισου παλια γουφερ που θα εμφανισουν συντομα το ιδιο προβλημα.

Για παραδειγμα, αυτα ειναι αυθεντικα με νεους δαχτυλιους

http://www.ebay.com/itm/bose-speaker-wo ... 2a267ef55d

Εναλλακτικα βαλε φθηνοτερα γουφερ, αλλα θα χρειαστει θεωρητικα ρυθμιση η αλλαγη το κροσοβερ αν δεν σε πειραζει μια αλλαγη του γενικοτερου ηχου.

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Δημοσίευση από katterin » 26 Δεκ 2013, 19:49

Δεν μπορώ να αγγίξω το λαστιχένιο αφρώδες υλικό... το ρούφηξα με τη σκούπα από τη μοκέτα :D

Εικόνα

(όταν λέμε ότι δεν έχει μείνει ούτε κόκκος πάνω....).

Ευχαριστώ πολύ πολύ για την έρευνά σου. Για να παραγγείλω δύο δαχτύλιους έρχεται περίπου 19 ευρώ με τα μεταφορικά (στο βιντεάκι δεν μπορούσα να ακούσω τι είδους κόλλα χρησιμοποιεί γιατί έχω βάλει τα ηχεία μου στον ενισχυτή!!!! ) φαντάζομαι ειδική για πολυουρεθάνη, αφρό και τέτοια. Καλή περίπτωση, αλλά δεν ξέρω αν θα το επιχειρούσα μόνη μου. Δεν έχω ασχοληθεί ξανά κι αν δεν τα καταφέρω θα πάνε χαράμι τα 19 ευρώ!

Από την άλλη, αν είναι ν' αγοράσω από e-bay μεταχειρισμένα γούφερ σε τέτοια τιμή (πάνω από 50 ευρώ + τα μεταφορικά + πώς θα τα πακετάρει ο ιδιώτης...), ίσως είναι καιρός να βγάλω τα ηχεία σε συνταξιοδότηση (εεεε εντάξει, νισάφι πια, τόσα χρόνια και τόσα πάρτυ, τα έχουν βγάλει και με το παραπάνω τα χρήματά τους).

Αν είχε κάποιος μία πιο ολοκληρωμένη (και συμφέρουσα) πρόταση για επισκευή (και ταυτόχρονα έλεγχο του ενισχυτή για "ξεσκούριασμα" στα διάφορα κουμπάκια - εκτός κι αν τα "χρατς" που ακούω στις αλλαγές προέρχονται αποκλειστικά από τα ηχεία...), θα το εκτιμούσα βαθύτατα.



(Edit: παρήγγειλα ήδη δύο δαχτυλιδάκια... τώρα, το ποιος θα επιχειρήσει να τα κολλήσει, είναι άλλο θέμα! Ευχαριστώ και πάλι :) )

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39713
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Δημοσίευση από polvar » 27 Δεκ 2013, 00:06

Εμ πώς να μην τρίζουν τα ηχεία όταν δεν έχουν ελαστικό δακτύλιο;

Η αγγελία δεν είναι χαρίσματος ή ζήτησης χαρίσματος, επομένως ανήκει στις κατηγορίες "Ερωτήσεις τεχνολογίας" ή "Οικονομική ζωή" όπου και μεταφέρεται

ninolas
Diamond Member
Diamond Member
30 32
Δημοσιεύσεις: 722
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Δημοσίευση από ninolas » 27 Δεκ 2013, 00:13

λοιπόν για τα woofer τον ηχείων θα σου πρότεινα
1) να τα δώσεις σε κάποιον να τα επισκευάσει (υπάρχουν 2-3 στην Αθήνα) μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις να δεις άμα αξίζουν άμα θες τηλέφωνα πες μου να σου πω.. αλλά μπορεί να μην θέλουν μόνο ανάρτηση μπορεί να θέλουν και τίποτα άλλο..
2) να αγοράσεις άλλα woofer όχι τα ίδια κάποια άλλα αλλά θα σου πρότεινα για κάποιο καλό woofer όχι του κιλού
βέβαια όλα σχετικά είναι γιατί μπορεί να μην θες να χαλάσεις πολλά λεφτά..
βασικά όμως αφού πήρες αναρτήσεις μπορείς να πειραματιστείς και να τις βάλεις εσύ..
για τον ενισχυτή θα σου το το εξής κατά 90 % μάλλον κάνει αυτό το χρατς από τα ποτενσιόμετρα ...
το παρατηρείς όταν αυξομειώνεις την ένταση σωστά ?
άμα είναι αυτό υπάρχει λύση ....
το πιο απλό και οικονομικό υπάρχουν κάτι σπρέι που καθαρίζουν τα ποτενσιόμετρα (δεν είναι δύσκολο να το κάνεις)
το άλλο είναι άμα δεν γίνει δουλειά με το σπρέι είναι να τα αλλάξεις τα ποτενσιόμετρα.. εκεί είναι πιο δύσκολα τα πράγματα..
στέλνω,αλλά προτεραιότητα θα δίνω σε αυτούς που θέλουν να παραλάβουν χέρι με χέρι


Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Δημοσίευση από katterin » 27 Δεκ 2013, 09:18

polvar έγραψε:Εμ πώς να μην τρίζουν τα ηχεία όταν δεν έχουν ελαστικό δακτύλιο;

Η αγγελία δεν είναι χαρίσματος ή ζήτησης χαρίσματος, επομένως ανήκει στις κατηγορίες "Ερωτήσεις τεχνολογίας" ή "Οικονομική ζωή" όπου και μεταφέρεται
:D Εσύ το ξέρεις αυτό! Εγώ όταν άνοιξα την πρόσοψη μπροστά και χύθηκε όλο αυτό το πράγμα κάτω, νόμιζα ότι ήταν από κάτι ΜΠΡΟΣΤΑ από το ηχείο (σαν μεμβράνη κάλυψης). Ούτε που μου πέρασε απ' το μυαλό ότι υπήρχε κάτι περιμετρικά!!! Ευχαριστώ για την μεταφορά του θέματος :)

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Δημοσίευση από katterin » 27 Δεκ 2013, 09:30

@ninolas

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Να έρθουν με το καλό τα ανταλλακτικά και αφού τα μελετήσω, μάλλον θα σου ζητήσω τηλέφωνα. Αν το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο, το πιθανότερο είναι να αλλάξω ηχεία.

Για τον ενισχυτή είναι αυτό που λες. Ένα (σχετικά ελαφρύ) χρατς όταν αυξομειώνω ένταση (όταν αυξομείωνα, μάλλον, γιατί τώρα δεν μπορώ να το κάνω) και κάτι αντίστοιχο όταν πατούσα γενικά κουμπάκια (δεξί-αριστερό ηχείο, μπάσα κ.λπ.). Κι εγώ κάτι για σπρέι είχα ακουστά αλλά δεν έχω ιδέα πού μπορεί να πουλάνε κάτι τέτοιο. Μήπως γνωρίζεις;

Ευχαριστώ και πάλι :)

ninolas
Diamond Member
Diamond Member
30 32
Δημοσιεύσεις: 722
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Δημοσίευση από ninolas » 27 Δεκ 2013, 10:35

ναι ξέρω και έχω πάρει..
τα πουλάνε σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά..
το ζητάς ως σπρέι για καθαρισμό ποτενσιομέτρων χωρίς λάδι..
η διαδικασία δεν είναι δύσκολη για να τα καθαρίσεις εγώ είχα πάρει παλιότερα και έκανε 3.80 ευρώ και ακόμα έχω και το χρησιμοποιώ και για άλλα πράγματα..
στέλνω,αλλά προτεραιότητα θα δίνω σε αυτούς που θέλουν να παραλάβουν χέρι με χέρι


Vagsdr
Platinum Member
Platinum Member
39 40
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Σεπ 2011, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Δημοσίευση από Vagsdr » 27 Δεκ 2013, 15:15

είχα το ίδιο θέμα και με έστειλε ένας φίλος σε ένα μαγαζί στη Ν Ιωνία για αλλαγή δακτυλίων.
Δεν θυμάμαι πόσα είχα δώσει για δυο γούφερ (νομίζω 15-20 ευρώ) και τα αντικατέστησε με 'ενα υλικό σαν λάστιχο και καλά πιο ανθεκτικό.

Ωστόσο τα είχα πάει σκέτα τα γουφερ , δηλαδή πρέπει να ανοίξεις το ηχείο να αποσυνδέσεις (και να τα επανασυνδέσεις έπειτα) πράγμα το οποίο δεν είναι και πολύ εύκολο , αλλά με μια υποτυπώδης χρήση κολλητηριού δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.

Στείλε μου ένα π.μ. αν θες το τηλέφωνο του καταστήματος να το ψάξω και μπορείς ν τους πάρεις να ρωτήσεις το κόστος.

υ.γ. Δεν γνωρίζω αν ισχύει : εγώ για να σιγουρευτώ ότι δεν είχε καεί-χαλάσει το ηχείο έκανα το εξής. τα έβαλα να λειτουργούν και τα γύρισα κάθετα ώστε να μην ακουμπάει το γούβεερ κατά την λειτουργεία του πάνω στο ξύλο και λειτουργούσαν σχεδόν κανονικά . Ο περίεργος ηχος γινόταν σε οριζόντια θέση μιας και κάπου ακούμπαγε κατά το μπάσο.

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Τεχνικό για Ηχεία-Ενισχυτή

Δημοσίευση από katterin » 27 Δεκ 2013, 18:14

@ninolas, μερικές φορές "κολλάω" πολύ άσχημα! Τώρα που το είπες, μου ήρθε στο μυαλό και ανάλογο μαγαζί (που αγόραζα συνήθως τα καλώδιά μου) στο μοναστηράκι! Τουλάχιστον ξέρω τι θα ζητήσω. Είχα την αφελή εντύπωση ότι θα ήταν σπρέι αέρα ή κάτι τέτοιο! (αν μιλάμε για ασχετοσύνη :) )

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

@vagsdr, οι λέξεις "Νέα Ιωνία" μίλησαν στην καρδιά μου :) Θα σου στείλω π.μ. να μου δώσεις τηλέφωνο. Πάντως δεν έχω λόγους να πιστεύω ότι τα ηχεία έχουν άλλο πρόβλημα εκτός από τους δαχτύλιους που -κυριολεκτικά- εξαϋλώθηκαν! Και με το κολλητήρι δεν έχω θέμα. Αν ήταν να στερεωθεί όλο με καλάι, ούτε που θα το σκεφτόμουν. Η κόλληση με κόλλα με φοβίζει (μη λιώσω ή σκεβρώσω το υλικό), κι αν το τελικό αποτέλεσμα θα αποδόσει (ή θα καταστρέψω τσάμπα και βερεσέ υλικό που είναι δύσκολο να βρεθεί...).

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά, θα σας ενημερώσω εν καιρώ για το τι απέγινε τελικά. Πάντως, μου κάνει εντύπωση που τόσοι άνθρωποι εδώ μέσα, κανείς δεν ασχολείται επαγγελματικά μ' αυτό το είδος. Εκτός κι αν λόγω των ημερών δεν έχει δει την αγγελία ο κατάλληλος άνθρωπος!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές εικόνας - ήχου”