Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
TSIBURAKI
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 09:52
Δήμος - Κοινότητα: Τριπύλας Μεσσηνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Δημοσίευση από TSIBURAKI » 16 Ιουν 2010, 23:10

Καλήσπερα σας θα ήθελα να με συμβούλεψετε για μία άγορα που θα ήθελα να κάνω,
ενδιάφερομαι να άγοράσω μιά οικονομίκη βιντεοκάμερα(να μην ξεπερνάει τα 200 ευρώ).

ΔΕν γνώριζω κ πολλά επι του θέματος απλα με ένδιαφέρει να μην είναι με κάσετα άλλα με κάρτα (πχ οπως η ψηφιακη φωτογραφικη μήχανη) κ να άντεχει η μπάταρια της σχετικα!
Θα 'ηθελα να πω ότι χρήση της θα είναι κάθαρα ερασιτεχνική

Δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να ξέρω ή να προσέξω άλλωστε γι αυτο ζήταω κ την συμβουλη σας.
Θα χάρω πολύ να άκουσω τη γνωμή σας κ τις ίδεες σας!
Φιλικα Ιωάννα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Παραλαβή απο Γερμανία
Δεν θα τηρειται σειρά πρoτεραιότητας όποιος μπορεί να το πάρει άμεσα
μαζι με την απαντηση σας στελνετε και pm ,ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει κατι.
Τα πραγματα που ζηταω δεν ειναι παντα για δικη μου προσωπικη χρηση , αλλα κ για ατομα που τυχαινει να γνωριζω οτι χρηζουν αναγκης κ δεν γνωριζουν ή δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο!
Προτιμουνται μελη που ειναι συνεπεις (ειτε πιστοποιημενα ειτε οχι)


Ζητώ συγνώμη κ την κατανοήση σας, ο χρόνος μου δυστυχως πλέον έχει ελλατωθει δραματικά λόγω υποχρεώσεων της δουλειάς μου έκει οφείλονται κ οι όποιες καθυστερήσεις είτε σε αποστολές είτε σε συνενοήσεις.


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Δημοσίευση από polvar » 17 Ιουν 2010, 09:30

Γεια σου Ιωάννα!
Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα μια πιο φθηνή ακόμα, του επιπέδου 110-170€ όπου υπάρχουν μηχανές που μοιάζουν με φωτογραφικές. Τον τελευταίο καιρό εμφανίστηκαν μηχανές που μπορούν να βγάζουν και φωτογραφίες ως 10 megapixel!.
Ρίξε μια ματιά στο http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=13651
Έχω δει από κοντά την Toshiba (http://www.kotsovolos.gr/site/product.j ... d=10043811) με 110€ και αυτός που την έχει είναι πολύ ικανοποιημένος.
Δεν θα πρότεινα να πας παραπάνω από τα 169€ της Samsung (http://www.kotsovolos.gr/site/product.j ... d=10048531).
Τώρα για την διάρκεια μπαταρίας, αυτές δεν έχουν κινούμενα μέρη (δίσκους, κασσέτες κλπ) που καταναλώνουν ενέργεια αλλά έχουν κάρτες μνήμης, άρα εξ ορισμού η μπαταρία κρατάει περισσότερο. Πάντα όμως ο χρόνος απόδοσης εξαρτάται από την χωρητικότητά της, λεπτομέρειες που δεν αναγράφονται στα site πώλησης, παρά μόνο στα site της κατασκευάστριας εταιρίας (και αν!).
Πάντως έχε υπόψιν ότι αφού θα γράφεις σε κάρτες μνήμης, μετά για να τα περάσεις σε DVD θα πρέπει να ασχοληθείς στον υπολογιστή
Αυτά είχα να πω, αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερα ας προσθέσει στα (ή διορθώσει τα) δικά μου
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Δημοσίευση από kelili » 17 Ιουν 2010, 16:34

Είναι τρελό που υπάρχουν πλέον βιντεοκάμερες HD με 100 ευρώ :shock: .

Δεν έχει τύχει ποτέ να δω πώς είναι το αποτέλεσμα της εικόνας, αλλά ένας φίλος που ασχολείται μου είπε ότι αν θέλω να πάρω κάτι με κάποιες αξιώσεις στην ποιότητα, να κοιτάξω από 1000 ευρώ και πάνω.
Από την άλλη, για να τραβάς σε εκδρομές και τα μωρά σου, υποθέτω ότι και με 100 ευρώ την δουλειά σου την κάνεις μια χαρά.
Και όσο καλύτερες είναι οι φωτιστικές συνθήκες τόσο το καλύτερο για την λήψη σου.

takis7
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 13
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010, 05:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Δημοσίευση από takis7 » 17 Ιουν 2010, 17:50

kai egv tha agoraso videocamera.malon tha paro mia samsung me 34 zoom apo to e-shop.gr

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Δημοσίευση από polvar » 17 Ιουν 2010, 18:59

Παιδιά η Ιωάννα ζήτησε κάτι φθηνό.
Σαφώς και όσα περισσότερα δώσει κανείς τόσο περισσότερα παίρνει, αλλά πάντα υπάρχει το θέμα κόστος προς απόδοση και ακόμα και το ποια από τα χαρακτηριστικά που έχει το ακριβό μοντέλο χρειάζονται πραγματικά στις απαιτήσεις του χρήστη.
Το βασικό στην ποιότητα εικόνας είναι
1) ο φακός (το "τζάμι" μπροστά από τον αισθητήρα) αν είναι ευρυγώνιος κλπ καθώς και το zoom του (η μεγέθυνση που μπορεί να πετύχει)
2) Ο αισθητήρας/CCD (τα megapixel δηλαδή και η ευαισθησία του σε χαμηλό φωτισμό)
3) Η ποιότητα εγγραφής του βίντεο (δηλαδή η τελική ανάλυση του βίντεο)
Τα υπόλοιπα για μένα είναι λεπτομέρειες.
Αν θέλει η Ιωάννα ας ζητήσει να δει την εικόνα σε επίδειξη από την βιντεοκάμερα που την ενδιαφέρει. Στα μεγάλα καταστήματα (Πλαίσιο, Media Markt) μπορούν να το κάνουν αυτό ώστε να δει με τα μάτια της αν την ικανοποιεί η ποιότητα εικόνας και η ευκολία λήψης
Τέλος δεν χάνει και τίποτα να ρίξει μια ματιά στα περιοδικά που ασχολούνται με την φωτογραφία για να πάρει και μια άποψη και από εκεί
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

TSIBURAKI
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009, 09:52
Δήμος - Κοινότητα: Τριπύλας Μεσσηνίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Δημοσίευση από TSIBURAKI » 17 Ιουν 2010, 22:06

Καλησπέρα σας κ ευχάριστω πολύ που μπήκατε στο κόπο να άπαντησετε!

Σαφώς και όσα περισσότερα δώσει κανείς τόσο περισσότερα παίρνει, αλλά πάντα υπάρχει το θέμα κόστος προς απόδοση και ακόμα και το ποια από τα χαρακτηριστικά που έχει το ακριβό μοντέλο χρειάζονται πραγματικά στις απαιτήσεις του χρήστη.
Συμφώνα άπολυτα μάζι σου "polvar"
Εμένα με ένδιαφέρει άπλα να βιντεοσκοπώ την θυγάτερα μου τα πρώτα της βήματα στην ζώη( ναι ναι είμαι μια τρελή χαζομάμα!)Δεν θα γύρισω κάνενα ντοκυμάντερ!

Απλα επειδη δεν ειμαι γνωστης επιτ του θέματος γι αυτο κ ζήτησα την γνώμη σας για το τι θα πρεπει να προσέξω κ τι να άποφυγω , το μπάτζετ μου είναι συγκέκριμένο δυστυχως :oops:

Δεν θέλω να έχει περιπλοκα πράγματα να είναι εύκολη στην χρήση της κ επισής να μην έχει όθονή αφής (δεν τα πάω κάλα με αυτές)τα άπλα κουμπάκια με βόλευουν περίσσότερο!

Δεν θέλω να πάω σε κάποιο μάγαζι κ να με ζάλιζουν αυτο έχει έκεινο έχει ταδε κ τα μίσα απο άυτα που λένε να μην τα καταλαβαίνω κ στο τέλος να παρω κάτι το όποιο δεν έχω τόση άναγκη άπλα αυτο μου προτείνε ο πωλητης προς όφελος της επιχειρήσης.
Φιλικά Ιωάννα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Παραλαβή απο Γερμανία
Δεν θα τηρειται σειρά πρoτεραιότητας όποιος μπορεί να το πάρει άμεσα
μαζι με την απαντηση σας στελνετε και pm ,ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει κατι.
Τα πραγματα που ζηταω δεν ειναι παντα για δικη μου προσωπικη χρηση , αλλα κ για ατομα που τυχαινει να γνωριζω οτι χρηζουν αναγκης κ δεν γνωριζουν ή δεν εχουν προσβαση στο διαδικτυο!
Προτιμουνται μελη που ειναι συνεπεις (ειτε πιστοποιημενα ειτε οχι)


Ζητώ συγνώμη κ την κατανοήση σας, ο χρόνος μου δυστυχως πλέον έχει ελλατωθει δραματικά λόγω υποχρεώσεων της δουλειάς μου έκει οφείλονται κ οι όποιες καθυστερήσεις είτε σε αποστολές είτε σε συνενοήσεις.

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Δημοσίευση από kelili » 18 Ιουν 2010, 19:10

Να σου πω την αλήθεια, εγώ θα έπαιρνα μια φωτογραφική μηχανή που να τραβάει και καλό βιντεάκι. Αν και αυτές οι βιντεοκάμερες πο6υ είδα πιο πάνω λένε ότι είναι και καλές φωτογραφικές. Δυστυχώς δεν το έχω ψάξει για να σου πω κάτι συγκεκριμένο... Μάλλον σε μπερδεύω όσο περισσότερα γράφω... :lol:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Δημοσίευση από polvar » 21 Ιουν 2010, 01:05

Με τις ψηφιακές μηχανές έχουν μπλεχτεί τα όρια φωτογραφικών μηχανών και βιντεοκαμερών. Όμως υπάρχουν, καθώς οι φωτογραφικές μηχανές έχουν επικεντρωθεί στο να βγάζουν καλές σχετικά στατικές πόζες (με έλεγχο εστίας πολλαπλών σημείων κλπ) αλλά πάσχουν στην κινούμενη εικόνα (πχ δεν μπορούν να εστιάσουν γρήγορα)
Και το ανάποδο, οι βιντεοκάμερες δεν έχουν τόσα προγράμματα "έκθεσης" (ανάλογα με συνθήκες φωτισμού κλπ) ή εστίασης όσα οι φωτογραφικές μηχανές. Γι αυτό και εξακολουθούν να υπάρχουν οι δύο κατηγορίες.
Απλά με την πρόοδο της τεχνολογίας η μια περιστασιακά μπορεί να κάνει δουλειά της άλλης.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

takis7
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
6 13
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010, 05:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Δημοσίευση από takis7 » 28 Ιουν 2010, 00:21

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563430 . αυτην απέκτησε ενας φιλος μου και μάλλον θα την προτιμήσω και εγω.πολλα ζουμ και χαμιλη τιμή.τα παντα ολα.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για άγορα βιντεοκάμερας

Δημοσίευση από polvar » 28 Ιουν 2010, 14:13

Πολύ καλή φαίνεται αυτή γιατί αυτές που χωράνε στην παλάμη πάσχουν στο zoom (ή δεν έχουν ή έχουν πολύ μικρό). Ενδέχεται όμως να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας και δεν βγάζει φωτογραφίες της προκοπής

Πάντως υπάρχουν και πολύ φθηνότερες, no-name, με 40€ σαν αυτήν
http://cleverstore.gr/index.php?target= ... t_id=32211
με δυνατότητες λήψης σε PAL, αλλά με άγνωστα (για μένα) αποτελέσματα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές εικόνας - ήχου”