Μπορεί να επισκευαστεί τηλεχειριστήριο TV Phillips;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Μπορεί να επισκευαστεί τηλεχειριστήριο TV Phillips;

Δημοσίευση από Daffodil » 23 Μαρ 2022, 15:32

Χαίρετε!
Έχω μια τηλεόραση Philips (5803 ή 5823) περίπου 3 χρόνων και αντιμετωπίζω κάποια θεματάκια με το τηλεκοντρόλ.
Συγκεκριμένα, με καινούριες μπαταρίες, ενίοτε δεν δίνει σήμα στην τηλεόραση (δεν ανάβει η λυχνία της τηλεόρασης), ή δίνει σήμα στην τηλεόραση (ανάβει η λυχνία), αλλά χωρίς να εκτελείται κάποια ενέργεια.
Ξέρει μήπως κανείς τι μπορεί να φταίει, κι αν αυτό επισκευάζεται;
Αν δεν επισκευάζεται, η εναλλακτική μου είναι να αγοράσω αντικατάσταση, που με μια γρήγορη ψακτική βλέπω ότι μπορεί να στοιχίσει γύρω στα 10-20 ευρώ, όχι και πολύ ακριβά δηλαδή. Απλά, ελπίζω πως και η αντικατάσταση δεν θα είναι ελαττωματική ή αποδειχθεί μη συμβατή για κάποιο λόγο.
Έχει κανείς κάποια πληροφορία που μπορεί να μου είναι χρήσιμη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Daffodil την 27 Μαρ 2022, 22:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87, 91. Δείτε τις αγγελίες μου

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3138
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Μπορεί να επισκευαστεί τηλεχειριστήριο TV Phillips;

Δημοσίευση από regent » 23 Μαρ 2022, 17:46

Καλησπέρα.
Το ότι δεν ανάβει η λυχνία υπέρυθρων ενώ έχει καλές μπαταρίες ίσως είναι θέμα καθαρισμού, κάτι που διορθώνεται σχετικά εύκολα.
Το ότι ανάβει η λυχνία και δεν ανταποκρίνεται η τηλεόραση είναι κάτι άλλο όμως. Συμβαίνει συχνά; Ή μήπως στην προσπάθεια να ανάψει η λυχνία συμβαίνει που και που;

Όπως και να έχει, θεωρώ πως μπορείτε να βρείτε από πολύ έως οικονομικές λύσεις αντικατάστασης του τηλεχειριστηρίου αλλά προσωπικά θα δοκίμαζα να το καθαρίσω πρώτα.

Φιλικά,
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
Αεναος
Platinum Member
Platinum Member
34 27
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 22 Οκτ 2015, 20:15
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Μπορεί να επισκευαστεί τηλεχειριστήριο TV Phillips;

Δημοσίευση από Αεναος » 23 Μαρ 2022, 18:26

Μήπως έχει πιει κανένα καφέ κανένα άλλο υγρό;
Ένας απλός τρόπος για να δεις αν δίνει σήμα είναι να το στρέψεις στην κάμερα του κινητού και να πατήσεις κάποια κουμπιά. Θα δεις να ανάβει το δωράκι αν λειτουργεί , η τίποτα αν δεν λειτουργεί. Η θα ανάβει χωρίς να πατήσεις τίποτα οπότε έχει πάρει κάποιο υγρό.

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Μπορεί να επισκευαστεί τηλεχειριστήριο TV Phillips;

Δημοσίευση από Daffodil » 26 Μαρ 2022, 15:18

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..!
Όσο μπορώ να διακρίνω, δεν φαίνεται να έχει πιάσει βρομιά, ούτε εξωτερικά, ούτε στη θήκη των μπαταριών. Και δεν θυμάμαι να είχα κάποιο ατύχημα με υγρά. Δοκίμασα το πείραμα με την κάμερα του κινητού και το αποτέλεσμα ήταν μία να ανάβει και την άλλη όχι. Μάλλον απλά θα το αντικαταστήσω, κι ελπίζω το πρόβλημα να περιοριστεί εκεί και να μην έχει τίποτα η τηλεόραση, μιας και κάποιες φορές η λυχνία της τηλεόρασης ανάβει όταν πατάμε κουμπιά από το τηλεχειριστήριο, αλλά δεν ανταποκρίνεται.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87, 91. Δείτε τις αγγελίες μου

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3138
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Μπορεί να επισκευαστεί τηλεχειριστήριο TV Phillips;

Δημοσίευση από regent » 26 Μαρ 2022, 21:32

Αν θυμαμαι καλά είμαστε μακριά αλλά αν μπορέσουμε να συναντηθούμε θα ήθελα να προσπαθησω να το επισκευάσω.
Φιλικά,
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

yiannisk77
Silver Member
Silver Member
1 6
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Δεκ 2020, 17:30
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Βόλου Μαγνησίας
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Μπορεί να επισκευαστεί τηλεχειριστήριο TV Phillips;

Δημοσίευση από yiannisk77 » 27 Μαρ 2022, 15:27

Πριν αγοράσεις άνοιξέ το, αν δεν ξέρεις δες ένα ενδεικτικό βίντεο παρακάτω και με καθαρό οινόπνευμα (προσοχή όχι αυτό που έχει και λοσιόν) ή με μπλε φωτιστικό οινόπνευμα καθάρισε την πλακέτα.
Αν τα καταφέρεις γλιτώνεις τα χρήματα και μαθαίνεις πως γίνεται, αν δεν τα καταφέρεις αγοράζεις άλλο και σου μένει η εμπειρία του τι να προσέξεις την επόμενη φορά.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YF3Xr8XbEKQ[/youtube]

Άβαταρ μέλους
agis68
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1819
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Μπορεί να επισκευαστεί τηλεχειριστήριο TV Phillips;

Δημοσίευση από agis68 » 27 Μαρ 2022, 21:13

φαντάζομαι πως δοκίμασες το ledaki υπερυθρων με τη καμερα του κινητού γιατι με το μάτι δεν φαίνεται....αν εχει αλλο λεντακι πχ κοκκινο και αναβει δεν σημαινει οτι ταυτόχρονα αναβει και των υπερύθρων. Επίσης αν τελικά δουλεύει δεν εχει πρόβλημα το τηλεκτροντολ αλλά το λεντακι στην εισοδο του δέκτη. Ειτε ποτε δουλεύει μερικες φορέ είτε οχι...καποια επαφή μπορει να εχει οξειδωθεί ή να εχει ψυχρή κόλληση. Θελει έλεγχο. Επίσης μπορει το πρόβλημα να είναι πέρα απο το πάνελ, ίσως κάποια καλωδίωση....οπως και να έχει θελει ψάξιμο
Eίναι δύσκολο να αποστέλω ταχυδρομικά κάποιο αντικείμενο. Απαιτεί χρόνο που είναι πολύτιμος.
Ειδικά βαριά , ογκώδη ή ευαίσθητα ηλεκτρονικά πράγματα ΔΕΝ τα στέλνω.


Οταν πρόκειται να κάνετε κατάθεση στελνετε κωδικό συναλλαγής
Λογαριασμοί ΕΤΕ & Πειραιώς και PAYPAL που το προτιμώ !!!
-Ως ηλεκτρονικός ελέγχω προσωπικά καθετί ηλεκτρονικό που δίνω
-Με κάποια κριτίρια δικά μου επιλέγω ποιος θα παρει το κάθε αντικείμενο

"Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις...την φτιάχνεις" (Οδ.Ελύτης)

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Μπορεί να επισκευαστεί τηλεχειριστήριο TV Phillips;

Δημοσίευση από Daffodil » 28 Μαρ 2022, 00:11

yiannisk77 έγραψε:
27 Μαρ 2022, 15:27
Πριν αγοράσεις άνοιξέ το, αν δεν ξέρεις δες ένα ενδεικτικό βίντεο παρακάτω και με καθαρό οινόπνευμα (προσοχή όχι αυτό που έχει και λοσιόν) ή με μπλε φωτιστικό οινόπνευμα καθάρισε την πλακέτα.
Αν τα καταφέρεις γλιτώνεις τα χρήματα και μαθαίνεις πως γίνεται, αν δεν τα καταφέρεις αγοράζεις άλλο και σου μένει η εμπειρία του τι να προσέξεις την επόμενη φορά.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YF3Xr8XbEKQ[/youtube]
Ευχαριστώ πολύ για το βίντεο! Το καθάρισα σύμφωνα με τις οδηγίες του, άλλα δυστυχώς δεν έφτιαξε κάτι. Όπως και να έχει, και πάλι ευχαριστώ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87, 91. Δείτε τις αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
Daffodil
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
60 30
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 17 Ιουν 2017, 20:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Βαρβάρας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Μπορεί να επισκευαστεί τηλεχειριστήριο TV Phillips;

Δημοσίευση από Daffodil » 28 Μαρ 2022, 11:26

agis68 έγραψε:
27 Μαρ 2022, 21:13
φαντάζομαι πως δοκίμασες το ledaki υπερυθρων με τη καμερα του κινητού γιατι με το μάτι δεν φαίνεται....αν εχει αλλο λεντακι πχ κοκκινο και αναβει δεν σημαινει οτι ταυτόχρονα αναβει και των υπερύθρων. Επίσης αν τελικά δουλεύει δεν εχει πρόβλημα το τηλεκτροντολ αλλά το λεντακι στην εισοδο του δέκτη. Ειτε ποτε δουλεύει μερικες φορέ είτε οχι...καποια επαφή μπορει να εχει οξειδωθεί ή να εχει ψυχρή κόλληση. Θελει έλεγχο. Επίσης μπορει το πρόβλημα να είναι πέρα απο το πάνελ, ίσως κάποια καλωδίωση....οπως και να έχει θελει ψάξιμο
Ευχαριστώ για την απάντησή σας.!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παράδοση χέρι χέρι Αγία Βαρβάρα / Πειραιά, ή ταχυδρομείο.
Έχω Paypal και λογαριασμό Eurobank, HSBC και Πειραιώς.
Το μέλος piano123 είναι η μητέρα μου.

Ψάχνω περιοδικά Witch από το τεύχος #55 και έπειτα, εκτός των τευχών 57, 58, 59, 62, 63, 68,70, 73, 74, 84, 87, 91. Δείτε τις αγγελίες μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές εικόνας - ήχου”