Παλιές Μπομπίνες !!!

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από echelon2011 » 26 Μάιος 2013, 14:23

Μετά από διευκρίνιση φίλων, ίσως στο δεύτερο βίντεο να ακούγονται οι: Νίτσα Τσαγανέα, Γιώργος Οικονομίδης και Ρένα Ντορ, από ραδιοφωνική εκπομπή του Γ. Οικονομίδη.

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από echelon2011 » 26 Μάιος 2013, 14:26

sarakinos έγραψε:Απιστευτο θεμααα!!! Μπραβο echelon και panteleon !! ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ
Βινύλια, μπομπίνες... 'Ετσι όπως πάω, σε λίγο καιρό θα μπαίνω στο ίντερνετ από ένα κονσερβοκούτι με σπάγγο.

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από echelon2011 » 28 Μάιος 2013, 21:49

Ευχαριστώ και εδώ την fotini11 για το μπομπινόφωνο το οποίο παρέλαβα σήμερα. Είναι ένα μοντέλο με λάμπες (όχι τραντζίστορ) οπότε δεν περίμενα καν να ανάβει.

Εικόνα
Εικόνα

Παρόλα αυτά, λειτούργησε για κάποια ώρα, βάζοντάς του πρόχειρους ιμάντες, και έβγαλε και ήχο. Μετά πάνω που χάρηκα, έπεσε σε λήθαργο, αλλά θα επανέλθω δριμήτερος όταν εντοπίσω την βλάβη. Δοκίμασα να το βάψω λευκό καθώς είχε ανάγκη περιποίησης αλλά δεν έκατσε καλά η μπογιά, οπότε του έβαλα ένα κολλάζ για κάλυψη απόκρυψη. Όλα τα πλαστικά μέρη ξεβιδώθηκαν, πλύσιμο στο χέρι, πέρασμα από το πλυντήριο πιάτων, ολικό λύσιμο για να μπει ένα λαστιχάκι προσωρινά αντί για ιμάντας και πάυση γιατί αρκετά ασχολήθηκα σήμερα. H ολοκλήρωση θα γίνει το επόμενο weekend project.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fotini11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 8765
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μαραθώνος Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από fotini11 » 29 Μάιος 2013, 21:13

Συγχαρητήρια!
Δεν το περίμενα τέτοια ανανέωση. Κυριολεκτικά αγνώριστο.
Ελπίζω να καταφέρεις να το λειτουργήσεις, παλιά λυχνίες έπαιρνε ο αδερφός μου από το Βενιέρη που είναι στη Βερανζέρου, δεν ξέρω όμως αν υπάρχει το μαγαζί και εάν έχει ακόμα. Και έτσι όμως είναι όμορφο σαν αντίκα,ξανανεωμένο καταπληκτικά. Κενές μπομπίνες δεν έχω. Το μπομπινόφωνο ήταν έτσι και δεν το είχα λειτουργήσει ποτέ :D
Είδα ότι η τεχνική με την εφημερίδα είναι πολύ πετυχημένη, θα ήθελα να μου την πεις αν όχι εδώ με π.μ.
Επίσης θα ήθελα να μου πεις τον τρόπο να μετατρέψω τα αρχεία από το μπομπινόφωνο (αυτό που έχω και λειτουργεί το 4κάναλο) σε σιντί
Επίσης είδα (μόλις τώρα το παρατήρησα, δεν ξέρω αν το είχες πάντα στην υπογραφή σου) ότι ζητάς βυνίλια. Θα δω τι μπορώ να αποχωριστώ και θα σου πώ.
Ενδιαφέρεσαι και για δίσκους γραμμοφώνου 78 στροφών?

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από echelon2011 » 29 Μάιος 2013, 22:31

Βρήκα την βλάβη και ξαναέβγαλε μια αχνή φωνή! Είχε κολλήσει από την σκουριά η έξοδος ήχου και θέλει αλλαγή. Τώρα απομένει ένα καλύτερο σέρβις με αυθεντικούς ιμάντες και ρύθμιση στο κάπστεν και γενικό γρασάρισμα! Αναφορικά με τους δίσκους, και οι 78άρηδες με ενδιαφέρουν αν και δεν έχω κατάλληλη βελόνα. Αν είχα δίσκους όμως, θα αγόραζα μια κατάλληλη. Άλλα έτσι όπως πάω με τις κρίσεις ρετρό, με βλέπω να καταλήγω ούτως ή άλλως με γραμμόφωνο.

Άβαταρ μέλους
xristinak89
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4109
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 10:34
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από xristinak89 » 08 Μάιος 2014, 22:17

λααααθοοοοοοοοοοοοοοοοοοος!
--> (Διαθέτω λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα & Paypal)

panosps2015
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2015, 09:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από panosps2015 » 23 Ιουν 2018, 10:30

Το κακό με τις μπομπίνες είναι ότι δεν είχαν ακόμα εγκαθιδρυθεί τα στάνταρ, οπότε το κάθε μπομπινόφωνο είχε άλλο αριθμό καναλιών (από 2 μέχρι 32) αλλά κι άλλο αυλάκι πάνω στη ταινία. Γι' αυτό και μπλέκονται τα tracks μεταξύ τους. Η μόνη λύση είναι να βρεις κεφαλή που να διαβάζει από πολύ λεπτό διάδρομο στη ταινία (επαγγελματική κεφαλή), και με το κατσαβίδι να την βάλεις στο ύψος που πρέπει για να ακούσεις το track που θέλεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές εικόνας - ήχου”