Παλιές Μπομπίνες !!!

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από echelon2011 » 11 Μάιος 2013, 21:44

https://www.youtube.com/watch?v=hLWyeOfjSC4

Θα μπορούσα να ονομάσω το θέμα "οι μπομπίνες του Παντελή", αλλά θα διαβάζατε εκ παραδρομής "κομπίνες¨και θα παρεξηγούμεθα.

Λοιπόν, προ καιρού ο φίλος panteleon1 είχε βάλει την εξής αγγελία http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=213&t=79062 ζητώντας να μετατρέψει σε cd δύο παλιές μπομπίνες από μαγνητόφωνο ανοικτής ταινίας. Είχα προσφερθεί τότε, και μετά από αρκετή αναμονή, μου δίεθεσε μια φίλη το φοβερό μπομπινόφωνό της. Βαρύ και ασήκωτο, λες και κουβαλάς τσιμεντόλιθο, το έφερα στην πολυθρόνα του σαλονιού και ξεκίνησα να παίζω τις μπομπίνες.

Στις μπομπίνες της φίλης μου, πέρα από οικογενειακό της υλικό, βρέθηκε και το διάγγελμα επί χούντας της γενικής επιστράτευσης λόγω της εισβολής στην Κύπρο. Ήταν πραγματικά ανατριχιαστικό. Δυστυχώς υπήρψε κάποιο πρόβλημα με τον τρόπο εγγαρφής και το υλικό έπαιζε σε μίξη με άλλες ηχογραφήσεις. Εδώ θα χρειαστώ την βοήθειά σας για να ξεχωρίσουμε με κάποιο τρόπο τα κανάλια του ήχου. Δεν έχω βρει στο youtube να υπάρχει το αντίστοιχο υλικό, αλλά δεν ξέρω αν είναι τελικά σπάνιο ή όχι.

Στις μπομπίνες του Panteleon1, πέρα από την φοβερή γιαγιά του, βρέθηκαν και δυο αποσπάσματα από ραδιοφωνικές εκπομπές που θεώρησα ότι θα έπρεπε να ανέβουν στο youtube για αρχειακούς λόγους. Έτσι έφτιαξα το ακόλουθο βίντεο, και το δημοσιοποίησα. Σε λίγες μέρες θα ανεβάσω και το δεύτερο (νομίζω πως αφορά ραδιοφωνική ερμηνεία της Καλουτά).

Στο πρώτο βίντεο ακούγεται κάποια ραδιοφωνική εκπομπή που μάλλον απευθύνεται σε γυναικείο κοινό, με θεματολογία που τότε νόμιζαν ότι αφορά της γυναίκες. Ξεχωρίζουν τα θέματα "πως να χαμογελάω ενώ έχω τόσα μαγειρέματα", "πως να δίωξω το ενοχλητικό κατοικίδιο του γιου μου" (!!!) αλλά και το βαθυστόχαστο "αφού είμαι αρτιμελής γιατί να μη χαμογελάω". Στην εκπομπή ακούγονται δυο παρουσιαστές, με την ανδρική φωνή να θυμίζει πολύ αυτή του Στέφανου Ληναίου, και την γυναικεία φωνή να θυμίζει την παλιά εκφωνήτρια της YEΝΕΔ Βίκυ Καρέλη.

Σας παραθέτω το βίντεο για να το δείτε / ακούσετε και εσείς, μαζί φυσικά με τον panteleon1 πρώτο πρώτο στη σειρά. Πάντως η αίσθηση του να βλέπεις το καρούλι να γυρνάει, είναι τελικά αντίστοιχη της χαράς του να βλέπεις το βινύλιο να γυρίζει!

https://www.youtube.com/watch?v=hLWyeOfjSC4
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος echelon2011 την 22 Μάιος 2013, 11:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από panteleon1 » 11 Μάιος 2013, 23:50

Καταπληκτικό
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
xristinak89
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4109
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 10:34
Νομός κατοικίας: Εκτός Ελλάδας
Δήμος - Κοινότητα: ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από xristinak89 » 12 Μάιος 2013, 00:01

υπεροχο!και πανεμορφες φωνες!
μα γιατι να μην υπαρχουν πια τετοιες εκπομπες????
--> (Διαθέτω λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα & Paypal)

Άβαταρ μέλους
fotini11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 8765
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μαραθώνος Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από fotini11 » 12 Μάιος 2013, 00:28

Γειά σου Κωνσταντίνε, Χριστός Ανέστη
Χαράς στο κέφι σου να ασχοληθείς με το αρχαίο αυτό χόμπυ :D
Πραγματικά ανακαλύπτεις θησαυρούς αναμνήσεων και όχι μόνο
Λοιπόν για να ακουστεί καλά η ταινία της φίλης σου χρειάζεται 4κάναλο μπομπινόφωνο.
Έχω ένα τέτοιο, αλλά είναι παροπλισμένο εδώ και χρόνια, δεν έχω χρόνο, αλλά και μεγάλη διάθεση, μια και μου θυμίζει τους δικούς μου που έχουν πια φύγει.
Κάποτε όμως πρέπει να ασχοληθώ. Θα προσπαθήσω να το ξεθάψω και να δούμε πως θα μπορούσαμε να ακούσουμε τις ταινίες. Έχω αρκετές και βέβαια θα ήθελα ορισμένα κομάτια να τα περάσω σε σιντί, αλλά δεν ξέρω πώς.
Το πότε θα το δούμε, ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι, αν εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι.
Επίσης έχω ένα ακόμα μπομπινόφωνο 2κάναλο όμως αυτό, το οποίο δε γνωρίζω σε τι λειτουργική κατάσταση βρίσκεται γιατί δεν το λειτούργησα ποτέ.
Μπορώ να στο χαρίσω αν θέλεις, θα σου βάλω φωτό σε λίγο

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από echelon2011 » 12 Μάιος 2013, 02:12

Εννοείται ότι αν σου περισσεύει μπομπινόφωνο, θα κάνω τούμπες από την χαρά μου. Αν δε δουλεύει θα το φτιάξω. Με έβαλε στο χόμπι ο Παντελής και άντε να βγω. Σε αυτό που αναφέρεις με τα κανάλια έχεις δίκιο. Φοβάμαι όμως ότι η ταινία με την επιστράτευση έχει άλλο πρόβλημα. Μάλλον είναι γραμένη σε μηχάνημα στούντιο καλύπτοντας όλο το εύρος της μαγνητοταινίας με ένα κανάλι (μονοφωνικά) και επάνω έγραψαν μετά δύο στερεοφωνικά κανάλια, και στα ενδιάμεσα κενά των στερεοφωνικών ξεπροβάλει το μονοφωνικό. Έτσι όποια ρύθμιση στα κανάλια και να βάλω, έχω την επιστράτευση (σήμερον την ενδεκάτην πρωινήν κτλ) και παράλληλα παίζει και μια θεατρική παράσταση "ρωμέο ρωμέο, γιατί να είσαι ο ρωμέος¨ και παθαίνει όποιος το ακούει μια κοινωνιολογική κρίση. Χρειάζεται να παρέμβω κάπως στην κεφαλή, αλλά δεν ήθελα να πειράξω την δανεική συσκευή. Ήταν κουκλί πάντως το grundig.

Τις δικές σου μπομπίνες αν θες, τις ψηφιοποιώ εγώ όπως έκανα και τις προηγούμενες.

Άβαταρ μέλους
fotini11
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 8765
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μαραθώνος Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από fotini11 » 13 Μάιος 2013, 23:10

Γειά σου
Λείπω εκτός Αθηνών και επιστρέφω Πέμπτη, οπότε τα λέμε τότε.
Πάντως έχω ένα μπομπινόφωνο να σου δώσω αλλά δεν ξέρω τη λειτουργική του κατάσταση, δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Θα βάλω φωτό από Πέμπτη.
Η μπομπίνα που παίζεις στο grundig της φίλης σου έχει 4 χωριστές εγγραφές. Δύο από τη μία πλευρά και 2 από την άλλη. Αυτό για να το ξεχωρίσει το μπομπινόφωνο πρέπει να έχει τη δυνατότητα αυτή, αλλιώς τα ακούς με μίξη. Νομίζω αυτό φταίει, θα πρέπει να την παίξω στο δικό μου που ξεχωρίζει 2 εγγραφές από τη μία πλευρά της μπομπίνας και 2 από την άλλη.
Μπορεί βέβαια να μη φταίει αυτό :D

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από echelon2011 » 15 Μάιος 2013, 21:08

Με 4 κάναλο είχα δοκιμάσει και εγώ αλλά δεν... Μάλλον η εγγραφή είναι από την ΕΡΑ απευθείας σε στούντιο και έγινε κάποια εγγραφή σε μονοφωνικό ή σε 8(+)κάναλο μαγνητόφωνο. Το θέμα είναι, αν είναι το υλικό τελικά σπάνιο η όχι. Έχω κρατήσει τις μπομπίνες και θα προσπαθήσω να έρθω σε επικοινωνία με την ΕΡΑ. Αυτοί τουλάχιστον θα ξέρουν αν το υλικό είναι αρχειακό ή όχι. Για το δικό σου υλικό αν θες ψηφιοποίηση και είναι 4κάναλο, μπορώ να ξαναδανειστώ το 4κάναλο της φίλης μου.

Άβαταρ μέλους
echelon2011
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2429
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 23:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από echelon2011 » 20 Μάιος 2013, 18:19

Κι εδώ χρειάζεται βοήθεια για να αναγνωρίσουμε τους ηθοποιούς. Είναι το δεύτερο απόσπασμα, το οποίο μόλις ανέβασα.
http://www.youtube.com/watch?v=M-Q0IwGv4K8

sarakinos
Silver Member
Silver Member
2 6
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 06:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από sarakinos » 25 Μάιος 2013, 11:50

Απιστευτο θεμα μπράβο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sarakinos την 09 Νοέμ 2022, 17:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Παλιές Μπομπίνες !!!

Δημοσίευση από panteleon1 » 25 Μάιος 2013, 13:01

τα μπράβο στον echelon εγώ δεν έκανα τπτ...
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συσκευές εικόνας - ήχου”