Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Εδώ μπορείτε να γράφετε προσφορές εργασίας ή ζήτησης υπηρεσιών από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από το πρόσωπο σας (ΜΟΝΟ προσφορές και ΟΧΙ διαφημίσεις)
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ 'ΜΑΥΡΗΣ' ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Εδώ μπορείτε να γράφετε προσφορές εργασίας ή ζήτησης υπηρεσιών
Εννοείται ότι πρέπει να εκδοθούν όλα τα νόμιμα παραστατικά/ένσημα
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ 'ΜΑΥΡΗΣ' ΕΡΓΑΣΙΑΣ
dora123
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5310
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010, 12:32
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από dora123 » 19 Ιαν 2013, 12:53

παιδια επισης εχετε υποψη σας οτι απο το 2013 οι ελευθεροι επαγγελματιες πληρωνουν φορο 30% για καθε ευρω που παιρνουν + 23% φπα. Και δεν αναφερω τις κρατησεις απο τσμεδε κλπ. Δηλαδη ηδη τουλαχιστον το 53% παει στο κρατος ως φορος. Τωρα αν χρειαζονται κι αλλα χρηματα για αιτησεις, παραβολα κλπ για το ηλεκτρ. σχεδιο, καταλαβαινετε τι μενει.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πηγαινοέρχομαι και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Othon » 19 Ιαν 2013, 12:58

Λοιπόν, επειδή ο Πολυχρόνης τα λέει καλά, θα αναλύσω το πώς έχουν τα δεδομένα.

1) Το πιστοποιητικό, σαφώς και το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης, απλά στη συμφωνία που έκαναν συμπεριέλαβαν και αυτές τις εργασίες, θα πληρωθούν δηλαδή από τον ενοικιαστή και θα αφαιρεθούν από τα ενοίκια.

2) Με λίγα λόγια, αλλιώς χρεώνει την ευθύνη ένας ηλεκτρολόγος και αλλιώς ο άλλος.
Με όσους ηλεκτρολόγους μιλήσαμε το ζευγάρι κι εγώ, όλοι μας ανέφεραν πως θα γίνει έλεγχος στις εγκαταστάσεις και όπου χρειαστεί να γίνουν διορθώσεις, θα επιβαρυνθούν ανάλογα.
Άρα, από τη στιγμή που αυτό το κομμάτι παραμένει για όλους το ίδιο, θεωρώ κλοπή το να υπάρχουν τόσο μεγάλες αποκλίσεις.

3)Η οικογένεια δεν ανήκει στην κατηγορία του Κοινωνικού Τιμολογίου κι αυτό γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό, το εισόδημά τους φαινόταν αρκετά μεγάλο, άσχετα που έπαιρναν λιγότερα...
Οπότε σχέδιο θα χρειαστούν σίγουρα.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39580
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από polvar » 19 Ιαν 2013, 13:01

Ο καθένας κοστολογεί την εργασία του (και την υπογραφή του) ελεύθερα.
Γι αυτό λέγονται και ελεύθεροι επαγγελματίες :D
Και φυσικά δεν υπάρχει περιορισμός. Κάποτε υπήρχε ένας τιμοκατάλογος του συλλόγου του κάθε επαγγέλματος αλλά κρίθηκε ως κατά του ελεύθερου ανταγωνισμού (άσε που συνήθως καταστρατηγείται) και καταργήθηκε.
Επομένως επαφίεται στην ελεύθερη συνεννόηση μεταξύ επαγγελματία και πελάτη και δεν χωρούν οι χαρακτηρισμοί κλέφτες κλπ, όσο υπάρχει ανταγωνισμός. Δεν σε συμφέρει η τιμή; Πηγαίνεις στον άλλο κοκ.
Από εκεί και πέρα όμως παίζει ρόλο και η ποιότητα της εργασίας (εν προκειμένω του ελέγχου) η οποία δυστυχώς διαπιστώνεται "μετά την απομάκρυνση από το ταμείο" οπότε και συνήθως "ουδέν λάθος αναγνωρίζεται"...

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Othon » 19 Ιαν 2013, 13:19

Ναι βρε Πολυχρόνη, αλλά όπως κι αυτοί έχουν το δικαίωμα ελεύθερης τιμολόγησης, έτσι κι εγώ έχω το δικαίωμα να τους χαρακτηρίζω κλέφτες.
Σαφώς και θα πάω σε άλλον αν δω πως κάποιος δεν με συμφέρει, αλλά αυτό δεν τους δίνει το δικαίωμα να παίζουν με την τσέπη του κοσμάκη!
Ο χαρακτηρισμός βέβαια, είναι ουσιαστικά μεταφορικός, αφού κλέφτης δεν είναι αυτός που σε χρεώνει περισσότερα, αλλά αυτός που χώνει το χέρι του στην τσέπη σου, αλλά τι να κάνουμε, μας δουλεύουν, τους δουλεύουμε!

Άβαταρ μέλους
athina d
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15165
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από athina d » 19 Ιαν 2013, 13:23

polvar έγραψε:Ο καθένας κοστολογεί την εργασία του (και την υπογραφή του) ελεύθερα.
Γι αυτό λέγονται και ελεύθεροι επαγγελματίες :D
Και φυσικά δεν υπάρχει περιορισμός. Κάποτε υπήρχε ένας τιμοκατάλογος του συλλόγου του κάθε επαγγέλματος αλλά κρίθηκε ως κατά του ελεύθερου ανταγωνισμού (άσε που συνήθως καταστρατηγείται) και καταργήθηκε.
Επομένως επαφίεται στην ελεύθερη συνεννόηση μεταξύ επαγγελματία και πελάτη και δεν χωρούν οι χαρακτηρισμοί κλέφτες κλπ, όσο υπάρχει ανταγωνισμός. Δεν σε συμφέρει η τιμή; Πηγαίνεις στον άλλο κοκ.
Από εκεί και πέρα όμως παίζει ρόλο και η ποιότητα της εργασίας (εν προκειμένω του ελέγχου) η οποία δυστυχώς διαπιστώνεται "μετά την απομάκρυνση από το ταμείο" οπότε και συνήθως "ουδέν λάθος αναγνωρίζεται"...
Αν είμασταν στο fb θα έκανα like! Οτι πληρώνεις περνεις πιστεύω
Επίσης να συμπληρώσω ότι το χαρτί του ηλεκτρολογου στην ΔΕΗ ισχύει 14 χρονια ενώ το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης για την εφορία που το περνεις από μηχανικό (αν το σπίτι είναι πάνω από 50 τμ, ισχύει για 10 χρονια)



εχω web banking στην ALPHA BANK και στην ΕΘΝΙΚΗ
Στέλνω με ταχυδρομειο ως δεματα!!!!!
Αποστολές γίνονται καθε 15 μερες!!! ΟΧΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ δεν προλαβαινω

dora123
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5310
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010, 12:32
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από dora123 » 19 Ιαν 2013, 16:53

Othon οπως εγραψα πριν, σιγουρα οι φοροι εινια πλεον πανω απο το 50% οσων παιρνει ο μηχανικος. Αλλα θα ρωτησω καποιους μηχανικους που γνωριζω προσωπικα κι εμπιστευομαι να μου πουν τι γινεται.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Πηγαινοέρχομαι και Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
37 75
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 22 Απρ 2009, 23:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΧΑΡΙΛΑΟΥ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από diamond_gr » 19 Ιαν 2013, 18:06

Εγώ το καλοκαιράκι πήγα για σχέδιο ΔΕΗ. Μου είχε πάρει 50Ε. Μου είπε να κάνω και για άλλα σπίτια προς ενοικίαση αν έχω, γιατί θα αυξηθούν το νέο χρόνο στα 100-120Ε.

Το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδωσης δε που χρειάστηκε, σχεδόν όλοι το βγάζουν με 2Ε το τετραγωνικό. Και όλη η ιστορία είναι παπατζηλίκι να πληρώσουμε για να δουλέψουν οι μηχανικοί.
Όταν μίλησα με μηχανικό, μου είπε ότι ουσιαστικά αν είναι καλύτερης ενεργειακής απόδοσης, ο ενοικιαστής θα πληρώνει λιγότερο σε θέρμανση, οπότε τον χρεώνεις περισσότερο στο ενοίκιο. Άντε πάνε να το πεις στον ενοικιαστή αυτό. Αντί για 300Ε θα σε χρεώσω 350Ε γιατί θα κάνεις οικονομία στην θέρμανση. Και αυτός θα σου πει, με 250Ε μπαίνω. Και εσύ θα απαντήσεις, ΟΚ, να υπογράψουμε.

Άβαταρ μέλους
katerina eyripidis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 20127
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 12:38
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από katerina eyripidis » 19 Ιαν 2013, 19:19

απεναντι απο την δεη στην σαπφους ειναι ενας νεαρος που εμενα μου ειχε βγαλει το σχεδιο με 40 ευρω. δεν ξερω βεβαια τωρα ποσο παιρνει αλλα δεν νομιζω να παιρνει 200!!!!!!!! θα μας τρελανουν;
Eδω ολες οι ενεργες αγγελιες μου

Εχω λογαριασμο σε εθνικη. ΔΕΝ κανω συναντησεις(εκτος αν κριθει απαραιτητο λογω ογκου κτλ)!στελνω με ελτα!

μου χρωστανε0,30 απο ομαδικη:tonia1990,marcor,marialena1992
χρωσταω:alikigr(0,80)
μου χρωστανε:katerina22 (0.40),αποστολια γρεβενα (0.50), Nancy.v(1.50),ΜΕΛΑΓΚΕΛ(0,50),tatis(3.10)
μου χρωστανε ευχαριστω:

makis_il
Gold Member
Gold Member
1 7
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: 21 Μάιος 2010, 20:17
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από makis_il » 19 Ιαν 2013, 19:58

Καλησπερα και απο εναν ηλεκτρολογο οχι ελ.επαγγελματια αλλα υπαλληλο να σας δωσω μερικες πληροφοριες σχετικα με τα σχεδια ΔΕΗ απο οσα ειχα ακουσει οσο ασχολιομασταν με το πρωην εργοδοτη μου.Λοιπον οσο αφορα την τιμη του σχεδιου ειχαμε μια πλαφον τιμη απο τον συνδεσμο για Θεσσαλονικη στα 150+Φ.Π.Α λογω των οσων προηπαν οι προλαλησαντες σχετικα με μετρησεις με ειδικο οργανο του οποιου το κοστος αγορας υπερβαινει τα 800 ευρω πραγματι γινονται μετρησεις συσκευων,καλωδιωσης,πινακος,γειωσεις,αντιηλεκτροπληξιακου και βγαινουν καποια νουμερα τα οποια και μπαινου στο σχεδιο καθως και το διακοπτικο υλικο και της θεσης των.
Μεχρι τον περασμενο Νοεμβρη μπορουσαν να περασουν και τα παλια σχεδια απο μηχανικους (απεναντι απο δεη) μετα απο Νοεμβρη ισχυουν μονο τα καινουρια τα οποια επισης αναγραφουν τον σειριακο αριθμο του οργανου μετρησεων και ειναι μοναδικος για καθε ηλεκτρολογο οπως επιση και οταν κατατεθει το σχεδιο στον συνδεσμο παιρνει και αυτοκολλητη σημανση για την ημερομηνια επομενου ελεγχου με τον σειριακο αριθμο και παλι ο οποιος τοποθετηται στο γενικο πινακα.
Αυτα τα ολιγα που ξερω.
Παραλαβη απο Διαβατα Θεσσαλονικης,λογω χρονου!!
Αποστολες δεν θα γινονται

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Othon » 19 Ιαν 2013, 21:15

Σ' ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση φίλε μου!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγγελίες οπου προσφέρετε εργασία σε εργαζόμενο ή ζητάτε τις υπηρεσίες κάποιου”