Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Εδώ μπορείτε να γράφετε προσφορές εργασίας ή ζήτησης υπηρεσιών από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από το πρόσωπο σας (ΜΟΝΟ προσφορές και ΟΧΙ διαφημίσεις)
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ 'ΜΑΥΡΗΣ' ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Εδώ μπορείτε να γράφετε προσφορές εργασίας ή ζήτησης υπηρεσιών
Εννοείται ότι πρέπει να εκδοθούν όλα τα νόμιμα παραστατικά/ένσημα
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ 'ΜΑΥΡΗΣ' ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Othon » 19 Ιαν 2013, 10:18

Καλημερίζω την κοινότητα!

Ένα φιλικό μου ζευγάρι, μετακόμισε μόλις πριν από λίγες μέρες σε καινούργιο σπίτι κι επάνω στις απαραίτητες ενέργειες για την τακτοποίηση της επίπλωσης και γενικότερα της οικοσκευής, έπεσαν επάνω στην αίτηση για ρευματοδότηση στη Δ.Ε.Η.
Η συμφωνία με το νοικοκύρη ήταν ότι μπαίνοντας στο διαμέρισμα, δεν θα πλήρωναν εγγύηση και για κάποιους μήνες ενοίκιο, συμψηφίζοντας τα απλήρωτα χαράτσια που αυτός είχε, καθώς και κάποιες μικροδιορθώσεις που αυτό χρειαζόταν.
Όλα καλά ως εδώ.
Προχτές τα παιδιά πήγαν στη Δ.Ε.Η. για να κάνουν αίτηση για ρεύμα και τους ζητήθηκε σχέδιο του σπιτιού, αφού είχε παρέλθει η 15ετία που έχει ισχύ το σχέδιο, με αποτέλεσμα να απευθυνθούν σε ηλεκτρολόγο, ο οποίος τους ζήτησε 200(!!!!!) ευρώ για να το βγάλει!
Μιλάμε για ένα διαμέρισμα περίπου 35τ.μ. με πολύ λίγες καλωδιώσεις.
Γενικά, απ' ότι μ' ενημέρωσαν, όλοι πάνω κάτω τόσα τους ζήτησαν, με εξαίρεση κάποιον κύριο, ο οποίος τους είπε 120, υπό προϋποθέσεις όμως, κάτι που δεν κατάλαβαν ούτε αυτοί, ούτε κι εγώ.
Δεδομένου πως η οικονομική κατάσταση είναι τραγική και πως τα 2 τους παιδιά αναγκάζονται ολημερίς να κυκλοφορούν στο σπίτι όλη μέρα με κουβέρτες και το βράδυ με κεριά, μπορεί κάποιος να μ' ενημερώσει αν γνωρίζει κανέναν ηλεκτρολόγο (άνθρωπο πάνω απ΄όλα) που να μπορεί να τους εκδόσει κάποιο σχέδιο σε χαμηλή τιμή;
Είναι κρίμα στο νέο τους ξεκίνημα να πέφτουν σε τέτοιο τοίχο και μάλιστα απ' ότι μου είπαν, δεν τους ενδιαφέρει για τους εαυτούς τους, αλλά για τα παιδιά.
Εγώ, προθυμοποιήθηκα να φιλοξενήσουμε τα παιδιά για κάποιες μέρες, μέχρι να βγει μια άκρη,όχι πως και το δικό μου σπίτι είναι φούρνος, αλλά τη στοιχειώδη θέρμανση μπορώ να την προσφέρω, αλλά δυστυχώς είναι πολύ μακριά μου και κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, λόγω του ότι θα αναγκαστούν να χάσουν μαθήματα στο σχολείο, κάτι που τα ίδια δεν θέλουν (είναι και καλοί μαθητές οι άτιμοι :{ )

Απ' ότι θυμάμαι, πρόπερσι που βρισκόμουν στο προηγούμενο σπίτι, ο πρώην νοικοκύρης μου, είχε βγάλει σχέδιο με 80€ και μάλιστα επειδή ήταν άνεργος, του είχε κάνει την ευκολία ο ηλεκτρολόγος να του πληρώσει το ποσό σε 2 δόσεις.

Παρακαλώ, αν γνωρίζει κάποιος πώς μπορεί να βγει ένα φθηνό σχέδιο, ας με ενημερώσει, για να βρεθεί μια άμεση λύση τουλάχιστον για τη θέρμανση των παιδιών.

Ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε να διαβάσετε τη δημοσίευσή μου.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από panteleon1 » 19 Ιαν 2013, 10:27

Άκου Όθωνα, τα 200 ευρώ απο ότι ξέρω είναι και για το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης. Έχουν αλλάξει τα πάντα από πέρυσι μέχρι φέτος στα σπίτια που ενοικιάζονται.
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Othon » 19 Ιαν 2013, 10:32

panteleon1 έγραψε:Άκου Όθωνα, τα 200 ευρώ απο ότι ξέρω είναι και για το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης. Έχουν αλλάξει τα πάντα από πέρυσι μέχρι φέτος στα σπίτια που ενοικιάζονται.
Καλημέρα φίλε Παντελή, αυτό το ψιλογνώριζα, αλλά αφού ισχύει κάτι τέτοιο, δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά από τα 200 στα 120 που ζητήθηκαν από άλλο ηλεκτρολόγο...
Τα ΄χουν κάνει...άστα.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από panteleon1 » 19 Ιαν 2013, 10:38

άμα αυτά τα χρήματα είναι μόνο για το σχέδιο τότε τους περιμένει και η έκπληξη του πιστοποιητικού... Το οποίο πάει 2 ευρώ το τετραγωνικό
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14125
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από elenikaram » 19 Ιαν 2013, 10:42

πριν ενα μηνα πηρα τηλ εναν ηλεκτρολογο για να βγαλει αυτο το πιστοποιητικο στο σπιτι που μενει η αδερφη μου.
τον ηλεκτρολογο μου τον συστησε μια φιλη μου, η οποια μου ειπε πως πριν 2,5 χρονια της ειχε βγαλει αυτο το πιστοποιητικο απο τον ιδιο, με 100 ευρω.
οταν λοιπον τον πηρα εγω τηλ, ηταν αρνητικος στο να μου βγαλει το πιστοποιητικο γιατι οπως μου ειπε ειναι πανακριβο πλεον και δεν θελει λεει, να περνει τοσα λεφτα απο τον κοσμο για αυτο το χαρτι, μιας και ειναι δυσκολες οι εποχες και μου ειπε και πως αυτα τα χρηματα δεν μπαινουν στην τσεπη του ηλεκτρολογου. τον ρωτησα ποσο κοστιζει και μου ειπε 300-400 ευρω.
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Othon » 19 Ιαν 2013, 10:49

Άρα, σχηματίζεται αυτομάτως η εντύπωση πως οι ηλεκτρολόγοι ή μας δουλεύουν ή...δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μπορεί να συμβαίνει.
Ο ένας λέει 120, ο άλλος 150, στη δική σου περίπτωση 400 και πάει λέγοντας.
Αναρωτιέμαι λοιπόν, αυτές οι διαφορές στις τιμές, σε ποιανού τσέπη πάνε;

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από panteleon1 » 19 Ιαν 2013, 10:54

πάει με το τετραγωνικό και όντως οι ηλεκτρολόγοι παλιά βγάζαν σχέδιο είτε δικό τους είτε αγοράζανε υπογραφή απο ΤΕΙστα με 50 ευρώ και όλα έμπαιναν τσέπη. Τώρα πρέπει να έχεις άδεια μηχανικού για να μπορείς να βγάζεις πιστοποιητικά και αρκετά απο τα χρήματα πάνε στο κράτος
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

elenikaram
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 14125
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 16:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από elenikaram » 19 Ιαν 2013, 10:55

Othon έγραψε:
elenikaram έγραψε:πριν ενα μηνα πηρα τηλ εναν ηλεκτρολογο για να βγαλει αυτο το πιστοποιητικο στο σπιτι που μενει η αδερφη μου.
τον ηλεκτρολογο μου τον συστησε μια φιλη μου, η οποια μου ειπε πως πριν 2,5 χρονια της ειχε βγαλει αυτο το πιστοποιητικο απο τον ιδιο, με 100 ευρω.
οταν λοιπον τον πηρα εγω τηλ, ηταν αρνητικος στο να μου βγαλει το πιστοποιητικο γιατι οπως μου ειπε ειναι πανακριβο πλεον και δεν θελει λεει, να περνει τοσα λεφτα απο τον κοσμο για αυτο το χαρτι, μιας και ειναι δυσκολες οι εποχες και μου ειπε και πως αυτα τα χρηματα δεν μπαινουν στην τσεπη του ηλεκτρολογου. τον ρωτησα ποσο κοστιζει και μου ειπε 300-400 ευρω.
Άρα, σχηματίζεται αυτομάτως η εντύπωση πως οι ηλεκτρολόγοι ή μας δουλεύουν ή...δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μπορεί να συμβαίνει.
Ο ένας λέει 120, ο άλλος 150, στη δική σου περίπτωση 400 και πάει λέγοντας.
Αναρωτιέμαι λοιπόν, αυτές οι διαφορές στις τιμές, σε ποιανού τσέπη πάνε;
πραγματικα, εχω και εγω την ιδια απορια...
απ οσο ξερω, κανει ελεγχο στο σπιτι, στα καλωδια και εκδιδει το πιστοποιητικο. αρα λογικα μπαινουν στην τσεπη του!
αμα θελεις θα σου δωσω το τηλ του (εναι Αθηνα βεβαια, οχι για να κανεις τη δουλεια που θελεις, απλα για να δεις τι απαντηση θα σου δωσει)
Για τις καταθέσεις έχω λογαριασμό στην Alpha Bank + Iris .

-Στέλνω και παραλαμβάνω με Box Now-


Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Othon » 19 Ιαν 2013, 11:02

Ρε παιδιά, ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μάλλον οι ηλεκτρολόγοι μας δουλεύουν ψιλό γαζί.
Μόλις μίλησα στο τηλέφωνο με το ζευγάρι και μου είπαν πως μίλησαν πάλι σήμερα με τον ηλεκτρολόγο που τους ζήτησε τα 120 και σήμερα τους έκανε μείωση τιμής στα 80!
Δηλαδή με λίγα λόγια τα 40 που έφυγαν, θα πήγαιναν τσεπάτα!
Αν μετά απ' αυτό εξακολουθούμε να πιστεύουμε όπως λέει και ο Παντελής πως τα περισσότερα πάνε στο κράτος, τότε τι να πω, κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου!

Άβαταρ μέλους
elenithess
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1439
Εγγραφή: 14 Μάιος 2010, 22:25
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Γαλατσίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από elenithess » 19 Ιαν 2013, 11:04

Κ εγω εχω το ιδιο θεμα.θελω να αλλαξω ονομα ςτη δεη γιατι ο λογαριασμός ερχεται ςτο ονομα του παππου μου ο οποιος εχει πεθανει κ ςε διευθυνση ςτη θεςςαλονικη η οποια δεν ιςχυει πλεον. Ετςι πηγα ςτα καταςτηματα που ειναι ςτην αιςωπου απεναντι απτη δεη για να ρωτηςω το κοςτος. Μου ειπαν οτι μεχρι το νοεμβριο ηταν απλα τα πραγματα. Πηγαινες τους ελεγες πως ειναι το ςπιτι ςου εκαναν ενα ςχεδιο εδινες 50-60 ευρω το επερνες κ εφευγες. Τωρα θελει να ερθει ςπιτι να κανει αυτοψια να ελενξει τα ηλεκτρολογικα κ μετα να κανει το ςχεδιο. Για την δικη μου περιπτωςη για το ςπιτι μου που ειναι 45τμ κ βριςκεται 22χλμ απο τη θεςνικη μου ζητηςαν 170ευρω. Εννοειτε οτι μου επεςαν τα μαλλια μολις ακουςα την τιμη γιατι πρωτον ειναι πολλα κ δευτερον δεν εχω να τα δωςω. Ετςι αποφαςιςα να μεινει οπως εχει ο λογαριασμός κ να πηγαινω καθε 2μηνο ςτη δεη να ζηταω αντιγραφο ωςτε να μπορω να τον πληρωςω
ειμαι αδελφη της ιωαννα279 κ της osi80
Επειδη μενω ςε χωριο κ επειδη ςυνηθως λειπω πολλες ωρες απτο ςπιτι οταν χρηςιμοποιω των κουριερ του χαριςετο εχω δηλωςει διευθυνση απο το πατρικο μου για να μπορουν να γινονται οι παραλαβες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγγελίες οπου προσφέρετε εργασία σε εργαζόμενο ή ζητάτε τις υπηρεσίες κάποιου”