Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Εδώ μπορείτε να γράφετε προσφορές εργασίας ή ζήτησης υπηρεσιών από επιχειρήσεις που γνωρίζετε ή από το πρόσωπο σας (ΜΟΝΟ προσφορές και ΟΧΙ διαφημίσεις)
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ 'ΜΑΥΡΗΣ' ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Εδώ μπορείτε να γράφετε προσφορές εργασίας ή ζήτησης υπηρεσιών
Εννοείται ότι πρέπει να εκδοθούν όλα τα νόμιμα παραστατικά/ένσημα
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ 'ΜΑΥΡΗΣ' ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Vana Gl
Diamond Member
Diamond Member
32 38
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2012, 22:54
Νομός κατοικίας: Ν. Καστοριάς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιδένδρου Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Vana Gl » 19 Ιαν 2013, 11:16

panteleon1 έγραψε:πάει με το τετραγωνικό και όντως οι ηλεκτρολόγοι παλιά βγάζαν σχέδιο είτε δικό τους είτε αγοράζανε υπογραφή απο ΤΕΙστα με 50 ευρώ και όλα έμπαιναν τσέπη. Τώρα πρέπει να έχεις άδεια μηχανικού για να μπορείς να βγάζεις πιστοποιητικά και αρκετά απο τα χρήματα πάνε στο κράτος
καλημέρα παιδιά. καθότι σχετική με το επάγγελμα, το σχέδιο του ηλεκτρολόγου για τη ΔΕΗ δεν έχει καμιά σχέση με την ενεργειακή αναθεώρηση. το θέμα του σχεδίου είναι μια πονεμένη ιστορία. αυτά τα σχέδια(που είναι όλο και όλο δύο γραμμές στην κυριολεξία) τα χρεώνουν με υπέρογκα ποσά. εγώ που θα μπορούσα να το κάνω και μόνη και να το σφραγίσω δεν το δέχτηκαν γιατί ήθελε και υπογραφή ηλεκτρολόγου. το συμπέρασμα είναι πως όλοι έχουν βρει ένα τρυπάκι να βγάζουν χρήματα εις βάρος του πολίτη. ένας φαύλος κύκλος. πάνε και οι υπογραφές των ΤΕΙτζίδων που έκαψαν τον κλάδο των μηχανικών


Vana Gl
Diamond Member
Diamond Member
32 38
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2012, 22:54
Νομός κατοικίας: Ν. Καστοριάς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιδένδρου Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Vana Gl » 19 Ιαν 2013, 11:20

elenithess έγραψε:Κ εγω εχω το ιδιο θεμα.θελω να αλλαξω ονομα ςτη δεη γιατι ο λογαριασμός ερχεται ςτο ονομα του παππου μου ο οποιος εχει πεθανει κ ςε διευθυνση ςτη θεςςαλονικη η οποια δεν ιςχυει πλεον. Ετςι πηγα ςτα καταςτηματα που ειναι ςτην αιςωπου απεναντι απτη δεη για να ρωτηςω το κοςτος. Μου ειπαν οτι μεχρι το νοεμβριο ηταν απλα τα πραγματα. Πηγαινες τους ελεγες πως ειναι το ςπιτι ςου εκαναν ενα ςχεδιο εδινες 50-60 ευρω το επερνες κ εφευγες. Τωρα θελει να ερθει ςπιτι να κανει αυτοψια να ελενξει τα ηλεκτρολογικα κ μετα να κανει το ςχεδιο. Για την δικη μου περιπτωςη για το ςπιτι μου που ειναι 45τμ κ βριςκεται 22χλμ απο τη θεςνικη μου ζητηςαν 170ευρω. Εννοειτε οτι μου επεςαν τα μαλλια μολις ακουςα την τιμη γιατι πρωτον ειναι πολλα κ δευτερον δεν εχω να τα δωςω. Ετςι αποφαςιςα να μεινει οπως εχει ο λογαριασμός κ να πηγαινω καθε 2μηνο ςτη δεη να ζηταω αντιγραφο ωςτε να μπορω να τον πληρωςω
καλημέρα. ρώτησες αν γίνεται απλά να αλλάξεις τη διεύθυνση αλληλογραφίας? σου το λέω γιατί και εγώ έχω άλλη διεύθυνση αλληλογραφίας άλλη διεύθυνση κατοικίας

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Othon » 19 Ιαν 2013, 11:25

Vana Gl έγραψε:
panteleon1 έγραψε:πάει με το τετραγωνικό και όντως οι ηλεκτρολόγοι παλιά βγάζαν σχέδιο είτε δικό τους είτε αγοράζανε υπογραφή απο ΤΕΙστα με 50 ευρώ και όλα έμπαιναν τσέπη. Τώρα πρέπει να έχεις άδεια μηχανικού για να μπορείς να βγάζεις πιστοποιητικά και αρκετά απο τα χρήματα πάνε στο κράτος
καλημέρα παιδιά. καθότι σχετική με το επάγγελμα, το σχέδιο του ηλεκτρολόγου για τη ΔΕΗ δεν έχει καμιά σχέση με την ενεργειακή αναθεώρηση. το θέμα του σχεδίου είναι μια πονεμένη ιστορία. αυτά τα σχέδια(που είναι όλο και όλο δύο γραμμές στην κυριολεξία) τα χρεώνουν με υπέρογκα ποσά. εγώ που θα μπορούσα να το κάνω και μόνη και να το σφραγίσω δεν το δέχτηκαν γιατί ήθελε και υπογραφή ηλεκτρολόγου. το συμπέρασμα είναι πως όλοι έχουν βρει ένα τρυπάκι να βγάζουν χρήματα εις βάρος του πολίτη. ένας φαύλος κύκλος. πάνε και οι υπογραφές των ΤΕΙτζίδων που έκαψαν τον κλάδο των μηχανικών
Άρα οι υποψίες μας βγαίνουν σωστές.
Ο καθένας χρεώνει όσο θέλει και το βγάζει όπως θέλει.
Μάλιστα...

Vana Gl
Diamond Member
Diamond Member
32 38
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2012, 22:54
Νομός κατοικίας: Ν. Καστοριάς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιδένδρου Τρικάλων
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Vana Gl » 19 Ιαν 2013, 11:29

όχι ακριβώς. δεν βρεις μεγάλες αποκλίσεις στην αγορά. το μόνο που μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι αν έχεις κάποιο γνωστό να σου το κάνει στο κόστος και να του πληρώσεις το ΦΠΑ ή να το κάνεις σε δόσεις

Άβαταρ μέλους
Othon
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 12:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Τοποθεσία: Κάτω Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από Othon » 19 Ιαν 2013, 11:36

Vana Gl έγραψε:όχι ακριβώς. δεν βρεις μεγάλες αποκλίσεις στην αγορά. το μόνο που μπορείς να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι αν έχεις κάποιο γνωστό να σου το κάνει στο κόστος και να του πληρώσεις το ΦΠΑ ή να το κάνεις σε δόσεις
Βρε Βάνα μου, δεν είναι μεγάλη απόκλιση τα 80€;
Για τα ίδια τετραγωνικά, ζητήθηκαν από 120 εώς 200+ ευρώ!

Άβαταρ μέλους
klaz
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 15:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από klaz » 19 Ιαν 2013, 12:01

Δεν ξερω αν τωρα μεσα στο 13 αλλαξανε τοοσο τα πραγματα αλλα εγω το νοεμβριο βρηκα ηλεκτρολογο που ειχε ακομα τα παλια σχεδια και με 40 ευρω μου εφτιαξε σχεδιο για 55 τετραγωνικα σπιτι και μαλιστα με νυχτερινο-τριφασικο.και αυτο για να αλλαξω ονομα απο του μακαριτη του πατερα μου στο δικο μου.αν τωρα απο τη νεα χρονια ειναι πια διαφορετικα ε τοτε τι να πω; Πως αισθανομαι τυχερος;;


Mobile klaz speaking...
τον πλουτο πολλοι εμισησαν.τον γκουφη....κανεις.

Άβαταρ μέλους
athina d
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15165
Εγγραφή: 09 Μάιος 2012, 18:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίου Δημητρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από athina d » 19 Ιαν 2013, 12:06

Πριν 3 χρονια χρειάστηκε να πάω αυτό το χαρτί του ηλεκτρολογου στην ΔΕΗ για να κάνω αλλαγή στο όνομα μου και το πλήρωσα 140ευρω.
Εκεί τουλάχιστον επεζαν οι τιμές όπου ρώτησα. Φέτος που ήθελα να νοικιασω ένα δυαρι μου είπαν στην εφορία ότι αν είναι κάτω από 50 τμ δεν χρειάζεται να βγάλω πιστοποιητικό ενεργειακής. Οπότε αφού το σπίτι των παιδιών είναι 35τμ αυτό το γλιτώσουν. Αυτό στο ζητάνε όταν πας στην εφορία να καταθέσεις το ενοικιαστηριο



εχω web banking στην ALPHA BANK και στην ΕΘΝΙΚΗ
Στέλνω με ταχυδρομειο ως δεματα!!!!!
Αποστολές γίνονται καθε 15 μερες!!! ΟΧΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
klaz
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 15:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από klaz » 19 Ιαν 2013, 12:08

Ισχυει αυτο για κατω απο 50 τμ.το επιβεβαιωνω και αυτο αφου προσφατα πουλησα τετπιο σπιτιβκαι δεν χρειαστηκε.


Mobile klaz speaking...
τον πλουτο πολλοι εμισησαν.τον γκουφη....κανεις.

Άβαταρ μέλους
kalexia
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 23 Μαρ 2010, 23:56
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από kalexia » 19 Ιαν 2013, 12:33

οθωνα επειδη ρωτησα κι εγω και εμαθα απο πολυ δικο μου ανθρωπο, μου ειπε τα εξης.οτι ανεξαρτητα απο τα τετραγωνικα , πχ αυτος παιρνει 130-150 ευρω γιατι πηγαινει και μετραει με συγκεκριμενο ειδικο οργανο.οποτε ο δικος σας ηλεκτρολογος αφου ζητησε 200 κ εμτα 120 θα πρεπει να εχει αυτο το οργανο,γιατι με βαση αυτο οτγανο στα σχεδια που κανουν εκ νεου, βαζουν και αλλα πραγματα.αυτα αφορουν μονο σχεδια, δε δινουν πιστοποιητικο που ειπε καποιος, αυτο ειναι αλλο. απλα με τα σχεδια που κανει και τις αιτησεις που κανει στη ΔΕΗ κανονικα σου δινει εγγυηση για 2 χρονια και γενικοτερα παιρνει πολλες ευθυνες ο ηλεκτρολογος. μεχρι το νοεμβριο μπορουσες να καταθεσεις και παλια σχεδια για αυτο οι ηλεκτρολογοι τοτε παιτναν λιγοτερα χρηματα. απο το δεκεμβρη και μετα αλλαξε η νομοθεσια και πλεον οταν ειναι να κανεις αλλαγη ονοματος και για ρευμα,πας απο ηλεκτρολογο τεχνιτη η απο ηλεκτρολογο μηχανικο σχεδια καινουργια που στα κανει αυτος και συμπληρωνει και καπποιεσ αιτησεις και παιρτνει την ευθυνη αυτου που υπογραφει. για αυτο το κοστος κυμαινεται απο 12-,150 και 200 ευρω. το θεμα δηλ ειναι να πεσεις σε καλο ηλεκτρολογο και σωστο ανθρωπο.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Σχέδιο Δ.Ε.Η. Πόσοοοοοοοοοοοο;

Δημοσίευση από polvar » 19 Ιαν 2013, 12:46

Παρακαλώ λάβετε υπόψη τα παρακάτω:

1)Το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης πρέπει να το βγάλει ο ιδιοκτήτης, όχι ο ενοικιαστής. Γιατί αλλιώς δεν μπορεί να ενοικιαστεί το ακίνητο. Ακόμα κι αν πληρώσει ο ενοικιαστής, η δαπάνη βαρύνει τον ιδιοκτήτη!

2) Βέβαια σε μια ελεύθερη οικονομία οι τιμές διαμορφώνονται ελεύθερα αλλά να ξέρετε ότι όταν πληρώνετε το σχέδιο, δεν πληρώνετε το σκαρίφημα αλλά την ευθύνη! Σύμφωνα με τους νέους νόμους, ο ηλεκτρολόγος που υπογράφει το σχέδιο έχει και την ευθύνη καλής λειτουργίας της εγκατάστασης για την οποία υπογράφει για 14 χρόνια. Δηλαδή με λίγα λόγια, αν πάρει φωτιά ένα σπίτι ή σκοτωθεί άνθρωπος εξαιτίας της κακής εγκατάστασης, αστικά υπεύθυνος είναι ο ηλεκτρολόγος που υπέγραψε και ο οποίος είναι υποχρεωμένος -αν είναι ευσυνείδητος- να ελέγξει την εγκατάσταση πριν κάνει το σχέδιο και υπογράψει. Εσείς με πόσα χρήματα θα κάνατε αυτή την δουλειά/θα αναλαμβάνατε αυτή την ευθύνη;

3) Αν η οικογένεια που κατοικεί/θα κατοικήσει δικαιούται Κοινωνικό Τιμολόγιο της ΔΕΗ, δεν χρειάζεται σχέδιο, μπορεί να γίνει η αλλαγή ονόματος κατευθείαν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγγελίες οπου προσφέρετε εργασία σε εργαζόμενο ή ζητάτε τις υπηρεσίες κάποιου”