"Αποστολή δέματος"...Κατανοήστε τον αποστολέα...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ulysses
Platinum Member
Platinum Member
76
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2019, 20:56
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

"Αποστολή δέματος"...Κατανοήστε τον αποστολέα...

Δημοσίευση από ulysses » 26 Μαρ 2024, 06:44

Καλημέρα.
Πολλές φορές κάποιοι που βρίσκονται μακριά,ζητάνε να τους αποστείλουμε κάτι αλλά όχι μόνο δεν υπολογίζουν τον χρόνο-κόπο που θα έχει ο αποστολέας αλλά έχουν και απαιτήσεις πχ "Μη μου το στείλεις με ACS αλλά ΕΛΤΑ για να μου βγει φτηνότερο".

Θα πρέπει να τους θυμίσω τι με περιμένει όταν πρέπει να στείλω κάτι εκτός της πόλης μου:

1) Πρέπει να τρέχω στο σούπερ μάρκετ να ζητάω κούτα (που δεν έχω) και να είναι και καλή αν είναι κάτι ακριβό...
2) Να ξοδέψω 5 λεπτά τουλάχιστον να πακετάρω (εκτός αν έχω ακριβά-γυάλινα υλικά,που θέλει να τα τυλίγω και με αφρώδη-φελιζόλ)...άρα θα θέλει και περισσότερο χρόνο.
3) Να αγοράσω ταινία για να τυλίξω το δέμα...
4) Να ξοδέψω βενζίνη μέχρι τη μεταφορική ή να περπατάω κουβαλώντας...και αν τρακάρω στο δρόμο;Θα πληρώνω κιόλας...
5) Να τυπώνω στοιχεία αποστολέα-παραλήπτη (ξοδεύω χαρτί-μελάνι εκτυπωτή)
6) Κάποιοι μου ζητάνε ΕΛΤΑ σαν φτηνότερη λύση αλλά θα στήνομαι σε ουρά,άλλοι ζητούν Box Now (θα πρέπει να διαβάζω πως λειτουργεί) ή δεν ξέρω αν πληρώνω εγώ κιόλας και μετά μου στέλνουν τα λεφτά...
7) Αν έχω κάτι βαρύ θα πρέπει να ζορίσω τη μέση μου.

Κανονικά όταν κάτι το χρειάζεσαι θα έπρεπε να διευκολύνεις τον αποστολέα.Παίρνεις τσάμπα το αντικείμενο,δώσε και 5-10€ για το κόπο του αποστολέα,μην του θέτεις και όρους.

Και μία μικρή εμπειρία που είχα πρόσφατα (Εκτός xariseto) :
πούλησα ένα βαρύ Subwoofer 30KG και έπρεπε να το στείλω Βόλο.Ο καταθέτης (με προφορά ελαφρώς ξένη) μου έβαλε τα λεφτά 250€ ΑΜΕΣΩΣ μετά το τηλεφώνημα,χωρίς να έχει παραλάβει και ΕΥΓΕΝΙΚΟΤΑΤΟΣ και με παρακάλεσε απλά να το πάω στα ΚΤΕΛ Βόλου για να μην του βγει ακριβά στη μεταφορά (θα κόστιζε 20€) και μου είπε να αναφέρω πως θα πληρώσει αυτός στην παραλαβή.Έψαχνα να βρω χοντρή κούτα για το θηριώδες σε μέγεθος ηχείο,αγόρασα απο το Leroy Merlin (που είναι μακριά απο το σπίτι μου) 20€ θερμομονωτικό υλικό οικοδομής για "να πάρω τα κενά" της κούτας,ξόδεψα πόση ώρα και ένα καρούλι ταινία σφραγίσματος,το κουβάλησα μέχρι τα ΚΤΕΛ (1 ώρα απο το σπίτι μου),το βάρος μου ξέσκιζε τη μέση στο βάλε-βγάλε στο αμάξι,βενζίνη,κόπος,άγχος μην ξεπεπεράσω το μισάωρο και χρεωθώ πάρκινγκ,ο υπάλληλος στα ΚΤΕΛ μου είπε "θα με πιάσει η μέση αν σηκώσω άτι τόσο βαρύ" (σαν να λέει δώσε κάτι έξτρα) και φτάνουμε στο επίμαχο σημείο που μου είπε οτι εγώ πληρώνω,όχι ο παραλήπτης.Παίρνω τηλέφωνο τον παραλήπτη και δεν είχε σήμα.Αναγκάζομαι να πληρώσω εγώ 20€,φεύγει το δέμα και με παίρνει ο παραλήπτης μετά απο ώρα και μου λέει "ευχαριστώ,θα σου βάλω τα λεφτά σύντομα".Παίρνω τηλέφωνο την επόμενη μέρα μου λέει όλα τέλεια,καλό πακετάρισμα έκανες,το ηχείο σαν καινούριο κτλ κτλ αλλά επειδή δεν σου έκανα παζάρια στην τιμή,κρατάω τα 20€ και πατσίζουμε.Του είπα να το ξεχάσει σαν ιδέα και μου το έκλεισε.Τον πήρα κοντά 10 φορές τηλέφωνα,μία δεν δεν απαντούσε,μία το σήκωνε και το έκλεινε και στο τέλος με έβρισε στα Ελληνικά & Αλβανικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Σημαντικό:
1) Για να μη σας ψάχνω,στείλτε μου και σε μήνυμα.....Όνομα/Κινητό/Υλικό που θέλετε.
2) Παράδοση κάνω Βούλγαρη & Καραμανλή είτε στις 8:00,είτε στις 17:00.

Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1661
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: "Αποστολή δέματος"...Κατανοήστε τον αποστολέα...

Δημοσίευση από Sotos_ster » 26 Μαρ 2024, 11:31

Λογικό να μη θέλει κάποιος acs και τέτοιες εταιρίες καθώς είναι πανάκριβες . Μια φορά πλήρωσα στα έλτα κούριερ 11€ για ένα δεματάκι μικρούτσικο ούτε μισου κιλού ! Ε αν είναι να πληρώσω στα μεταφορικά τόσο, είναι σαν να το αγοράζω. Ο καθένας κοιτάει να την βγάλει οσο πιο οικονομικά γινεται και ειδικά αν μιλάμε για ψιλοπράγματα που χαρίζονται εδώ, δεν νομιζω ότι αξίζει να πληρώσει κάποιος τόσα μεταφορικά . Το βοχ πάντως είναι πανεύκολο , οικονομικό , γρηγορο , δε χρειάζεται να περίμενεις σε ουρά κλπ και δε κανείς τίποτα, απλά σου δινει ο άλλος τον κωδικό , πας στη θυρίδα το βάζεις μέσα και τέλος.οπως και να χει Οδυσσέα χρειάζεται κάποιος χρόνος και κόπος για να χαρίσεις κάτι, αν δε τα έχεις αυτά, απλά δε χαρίζεις η βάζεις τον ορο να παραλάβει ο άλλος από εσένα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

κουκουτσάκι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3689
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: "Αποστολή δέματος"...Κατανοήστε τον αποστολέα...

Δημοσίευση από κουκουτσάκι » 26 Μαρ 2024, 13:22

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα απλά να γράψω ότι ακριβώς τον ίδιο κόπο θα κάνει και κάποιος που θα χαρίσει σε εσάς. Το box now είναι ότι πιο εύκολο και απλό υπάρχει και θα χρειαστεί να αφιερώσετε μόνο 2 λεπτά
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

είμαι μέλος σε κάποιες χαριστικές ομάδες όπως επίσης και σε κάποιες ομάδες πωλήσεων στο facebook

cghera
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 13:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κηφισιάς Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: "Αποστολή δέματος"...Κατανοήστε τον αποστολέα...

Δημοσίευση από cghera » 26 Μαρ 2024, 16:16

Μπορείτε να κάνετε δωρεές μόνο με παραλαβή από το χώρο σας, ή κάποιο σημειο κοντινο αν δεν θέλετε να έρθει κάποιος στο σπίτι σας.
Το boxnow είναι απλούστερο ακόμα κι από ACS δεν χρειάζεται να τυπώσετε καν ετικέτα απλά γράφετε τον κωδικό δέματος πάνω. Μπορείτε να ζητήσετε να πληρώσουν εξ αρχής την αποστολή για να μην σας στείλουν λεφτά.
Το πακετάρισμα δεν απαιτείται αν γίνει παραλαβή απο το χώρο σας.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Δίνεται προτεραιότητα σε μέλη που έχουν καλή αναλογία χαρίζω/παίρνω.
Αναμονή 24 ώρες πριν την επιλογή.

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2700
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: "Αποστολή δέματος"...Κατανοήστε τον αποστολέα...

Δημοσίευση από Sophia7i » 27 Μαρ 2024, 16:06

Καλησπέρα.
Αν είναι κάτι εύθραυστο αυτό που θέλετε να πακετάρετε, φυσικά εκεί θέλει λίγο παραπάνω προσοχή στη συσκευασία (με φουσκάλες).
Εγώ πολλές φορές χρησιμοποιώ κούτες ή φουσκάλες από αποστολές που μου στείλαν και πάντα έχω φυλαγμένα ώστε να μη χρειάζεται να ψάχνω. Πολλές φορές δε χρησιμοποιώ κουτί αλλά χοντρή σακούλα.
Σχετικά με τις αποστολές αν μόνο χαρίζετε δε μπορεί να σας πει κανείς κάτι. Αλλά αν θέλατε να σας χαρίσουν με αποστολή και φθηνά μεταφορικά δε θα φαινόταν ωραίο να συνεχίζετε να μη κάνετε αποστολές παρά μόνο με ακριβή μεταφορική.
Σχετικά με το boxnow προτείνω όπως κι οι άλλοι να το δείτε. Σίγουρα αν ζητήσετε βοήθεια θα τη βρείτε για να δείτε πως λειτουργεί που είναι πολύ εύκολο και βολικό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”