[ΧΑΡΙΖΩ] γατάκι θηλυκό 2+ μηνών

Απο την ελληνική νομοθεσία απαγορεύεται δημοσίευση αγγελιών ζώων, αν δεν αναφέρεται και ο αριθμός ηλεκτρονικής σήμανσης, με ποινή 300€.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ τους κανόνες
για να αποφύγετε τη διαγραφή του λογαριασμού σας

Βοηθός για νέα μέλη Εδω .
Απο την ελληνική νομοθεσία απαγορεύεται δημοσίευση αγγελιών ζώων, αν δεν αναφέρεται και ο αριθμός ηλεκτρονικής σήμανσης, με ποινή 300€.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] γατάκι θηλυκό 2+ μηνών

Δημοσίευση από vayia81 » 14 Σεπ 2018, 14:11

Είναι δυο μηνών περίπου, ησυχούλα, χουρχουρίζει ακόμη και με το που θα της μιλήσεις και θέλει ενα σπιτικό και μια ζεστή αγκαλιά για να κουρνιάζει :D
Καμιά γιαγιά ή κανείς που θέλει γατάκι για παρέα; :D

(Της εχουμε δώσει και πάστα για τα σκουλήκια του εντέρου που βγάζουν οι γάτες. Διαπίστωσα πως η κοιλίτσα της είναι λίγο πρησμένη αλλά ο κτηνίατρος είπε να της δώσω λίγο χρόνο :} ωστε να περάσει)

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vayia81 την 23 Σεπ 2018, 00:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

Καμιά φορά πουλάω αντικείμενα δικά μας στo: Marketplace
Συγνώμη αν αργώ...!
Εικόνα

- Έχουμε γάτο πλέον :z με το έτσι θέλω, οπως καταλαβαίνετε... :z

(Επιστροφή τα βοηθήματα στην pgeorgo, πρώτα ο Θεός, το Σεπτέμβρη του 2019)

LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
41 14
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

[ΧΑΡΙΖΩ] Re: γατάκι θηλυκό 2 μηνών

Δημοσίευση από LPs » 14 Σεπ 2018, 17:51

vayia81 έγραψε:
14 Σεπ 2018, 14:11

Καμιά γιαγιά ή κανείς που θέλει γατάκι για παρέα; :D
Όχι μωρά σε ανθρώπους με μικρότερο προσδόκιμο ζωής από το ζώο (η γάτα αν φροντιστεί σωστά ζει 15ετία, μην πούμε και παραπάνω), αν δεν υπάρχει 1001% συγγενής που τα αγαπάει και διατίθεται να το υιοθετήσει 1001% μετά, αν συμβεί κάτι στο ενδιάμεσο της ζωής του... Δεν έχουμε δει λίγες περιπτώσεις που πετιέται το ζωάκι στο δρόμο μετά από τους συγγενείς. Κι όταν μιλάμε για ζώο που ξέρει μόνο από σπίτι και καθόλου από δρόμο, μιλάμε για την απόλυτη ψυχολογική και πρακτική βαρβαρότητα, θανατική καταδίκη σε χρόνο ντετέ (που να τους πετάξουν στο δρόμο τα παιδιά τους όσοι το έχουν κάνει :evil: ). Και θα μου πεις, μπορεί και νέος άνθρωπος να πάθει κάτι... ναι, γενικά όταν παίρνουμε ζώο πρέπει στο πίσω μέρος να υπολογίζουμε πως θα υπάρχει άνθρωπος από το περιβάλλον μας να το αναλάβει αν μας συμβεί κάτι, αλλά η κοινή λογική μετράει τις πιο βέβαιες πιθανότητες. Δεν θα έδινα μωρό που θα ζήσει 15ετία σε 70χρονο π.χ., αν δεν έχει 1001% back up άνθρωπο από πίσω του.

Υπάρχουν επιπλέον λόγοι περα από αυτόν όταν μιλάμε για νεαρά ζωάκια σε ηλικιωμένους, αλλά δεν θα επεκταθώ, εκείνοι είναι και σχετικά διαχειρίσιμοι ίσως με σωστη ενημέρωση, αλλά αυτός είναι το Νο1.
Φιλικά.

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vayia81 » 16 Σεπ 2018, 23:41

Καλά τα λέτε αλλα και τα ζώα παθαίνουν αρρώστειες&ατυχήματα
Για τους μοναχικούς ηλικιωμένους είναι πολύ σημαντική η παρέα ενος ζώου...
Το ποιός απο τους δυο θα πάει νωρίτερα το ξέρει μόνο ο θεός

Υ.Γ Πρόσφατα πέθανε ενας γείτονας αναπάντεχα, 42 ετών, που είχε σκύλο δέκα ετών. αναλάβαμε εμείς οι γειτονες τη φροντίδα του σκύλου μέχρι που βρέθηκε άτομο να τον πάρει.
Εικόνα

Παρακαλώ μη μου χαρίζετε τα σκουπίδια σας, ο κάδος ανακύκλωσης είναι πιο κοντά σας!Εικόνα

Συγνώμη αν αργώ...!
Εικόνα

LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
41 14
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από LPs » 18 Σεπ 2018, 00:28

Και ξαναλέω τις τρεις λέξεις, "Κοινή λογική' + 'πιθανότητες'.
Το να φύγει ένας 42χρονος, αποτελεί ακόμα την μειοψηφία, την εξαίρεση, αυτό που ξαφνιάζει διότι ΔΕΝ είναι το αναμενόμενο και αυτό που συμβαίνει νορμάλ... Το ότι από τα 70 και μετά (αφού "φτου-φτου" τα έχεις φτάσει), περνάς τα τελευταία χρόνια της ζωής σου, είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ σύμφωνα με το προσδόκιμο ζωής του ανθρώπινου όντος. Είναι παράλογο από κάθε άποψη να το εξισώνουμε. Το ένα είναι η εξαίρεση, ή έστω η μειοψηφία, το άλλο ο ΚΑΝΟΝΑΣ.

Δεν διαφωνώ καθόλου για το πόσο ανάγκη υπάρχει για συντροφιά σε αυτές τις ηλικίες. Αλλά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ας μην σκεφτόμαστε ως προτεραιότητα τον ανθρώπινο ποπό, αλλά του ζώου, μιας που αυτό είναι που δεν έχει επιλογή. Και αν θέλει παρέα η γιαγιά και ο παππούς, λύση υπάρχει κατάλληλη για εκατέρωθεν ον.. Στους ηλικιωμένους, ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΑ ή ΜΕΣΗΣ ηλικίας ζωάκια. Υπάρχουν άπειρα που έχουν ανάγκη από σπίτι και είναι στα αζήτητα. Και είναι απείρως πιο κατάλληλα για έναν ηλικιωμένο, όχι μόνο ηλικιακά-περί προσδόκιμου ζωής, αλλά και από άποψη ενέργειας και φροντίδας, μιας που δεν είναι σαν τα νεαρά που είναι ζιζάνια μέχρι κάποια ηλικία και θέλει έξτρα ενασχόληση μαζί τους (εκτός αν δεν μας νοιάζει και το αφήσουμε να μιζεριάζει το ζώο...πόσο θα παίξει μόνο του πια χωρίς να βαρεθεί..) και είσαι από πίσω τους όλη την ώρα. Επιπλέον στο ενηλικιωμένο ζώο είναι πλέον διαμορφωμένος και γνωστός ο χαρακτήρας του, δεν θα έχει εκπλήξεις. Άπειρα παραδείγματα από ζωάκια που ως μωρά είναι ζουζούνια χαδιάρικα και από ενηλικίωση και μετά αλλάζει ο χαρακτήρας.

Η ένσταση μου ήταν ως προς την ηλικία, όπως είπα όχι ΜΩΡΑ/ΝΕΑΡΑ, δεν είπα να μην έχουν καθόλου ζωάκια οι ηλικιωμένοι.
Την πρώτη και ειδικά την τελευταία πρόταση, θα τα αφήσω ασχολίαστα αν αυτός είναι ο τρόπος σκέψης μιας και είμαι του ορθολογισμού.
Καλή τύχη στο μικρό εύχομαι.

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vayia81 » 20 Σεπ 2018, 12:14

Εχετε δικιο αλλα πάντα το αποτέλεσμα μετράει στη ζωη...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το γατάκι αυτό είχε αθλια φλεγμονή κάτω απο το λαιμό και η κοιλιά της ηταν πολύ πρησμένη!
Παρόλο που έχουμε ηδη ενα γάτο (με το ετσι θέλω μιας κ δεν ήθελα ποτέ ζώα στο σπίτι για κπς λόγους αλλά επέμεναν εδω κ χρόνια οι άλλοι..:z) και παρόλο που δε μας περισσεύουν, αποφάσισα να το βοηθήσω.
Αν έμενε κ αλλο στο δρόμο θα ηταν σε χειρότερη ακόμη κατάσταση γιατί τη δάγκωναν κιόλας και μπορεί κπ στιγμή να πέθαινε.

Πιστευω οτι το νορμάλ είναι να βοηθήσεις ενα αδέσποτο (αυτό βρέθηκε, τ άλλα μεσης ηλικίας οπως λετε, είναι απλησίαστα...με το που τα κάνεις ψιψιψι την κοπανάνε θαρρείς κ θα βγάλεις κανένα πολυβόλο!)
κ να του δωσεις στέγη κ τροφή κτλ ακόμη κ σε ενα ηλικιωμένο που να μπορεί ν ανταπεξέλθει.
Εγω δυστυχως δε μπορω να την κρατησω οποτε ψαχνω ατομο που να θελει γατακι για να το κρατησει.

Αυτο που μ εκνευριζει απιστευτα ειναι το εξης....
Πολλοι "ζωοφιλοι" ταχα μου, ταχα μου, παίρνουν ενα γατακι για τα παιδια τους, να το ταϊζουν κ να το παιζουν κ μολις μεγαλωσει κ αρχιζει να ανεξαρτητοποιειται το αφηνουν στο δρομο!
Αυτη η τακτικη, οπως λεει κ ο κτηνιατρος, ειναι.... :z

Φιλικα :}

Υ.Γ Πήρα τηλ.σε μια φιλοζωική που ειδα στο fb και μου ειπαν οτι απλα ειναι ιδιωτες που τα εχουν στο σπίτι τους κ τα φροντιζουν κ οτι πρέπει να τα υιοθετησω κι εγω αντι να τα δωσω :z
Επίσης, οταν ενα οικόσιτο ζώο αποφασίζεις να το αφήσεις στο δρόμο...σίγουρα θα δυσκολευτεί τις πρώτες μέρες αλλα κπ στιγμή θα επιβιώσει οπως τόσα άλλα (φτάνει να προφυλάσσεται απο τους κινδύνους κ να μην τα θεωρεί ολα "φιλικά"...)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vayia81 την 20 Σεπ 2018, 12:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα

Συγνώμη αν αργώ...!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vayia81
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vayia81 » 20 Σεπ 2018, 12:19

Αποσαφήνιση της αγγελίας μου!

Είναι δυο μηνών περίπου, ησυχούλα, χουρχουρίζει ακόμη και με το που θα της μιλήσεις και θέλει ενα σπιτικό και μια ζεστή αγκαλιά για να κουρνιάζει :D
Καμιά γιαγιά που να εχει και βοήθεια ή να είναι νεα σχετικά ωστε να μπορει να τη φροντιζει?
ή κανείς που θέλει γατάκι για μόνιμη παρέα;

(Της εχουμε δώσει και πάστα για τα σκουλήκια του εντέρου που βγάζουν οι γάτες. Διαπίστωσα πως η κοιλίτσα της είναι λίγο πρησμένη αλλά ο κτηνίατρος είπε να της δώσω λίγο χρόνο :} ωστε να περάσει)
Εικόνα

Συγνώμη αν αργώ...!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “(Θεσσαλονίκη) Ζωάκια & αξεσουάρ”