Γυάλα για χρυσόψαρο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pgeorgo
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5378
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 19:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Γυάλα για χρυσόψαρο

Δημοσίευση από pgeorgo » 11 Νοέμ 2018, 10:44

Ζητάω μια γυάλα για ψαράκι, από Αθήνα μόνο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pgeorgo την 17 Δεκ 2018, 09:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ωφείλω σε:

περιμένω δέμα από :


εστειλα δεμα σε :

εχω να στειλω δεμα σε


Άβαταρ μέλους
scorpiogr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2920
Εγγραφή: 15 Ιουν 2013, 00:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: Γυάλα για χρυσόψαρο

Δημοσίευση από scorpiogr » 11 Νοέμ 2018, 12:06

Καλημέρα!!!
Απλά θα σου πρότεινα (γιατί έχω και ξέρω) για χρυσόψαρο ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΓΥΑΛΑ..... είναι κρίμα γιατί θα έχει ημερομηνία λήξεως όσο τακτικά και να κάνεις αλλαγές νερού (στο είπα όσο ποιο απλά μπορούσα). :z
Βρες ένα μικρό ενυδρείο γύρω στα 30 λίτρα (για ένα ψαράκι), γιατί το χρυσόψαρο είναι ρυπαρό ψάρι και θέλει αυτά τα λίτρα για να μην πιάνει άμεσα αμμωνία που θα του καεί μάτια και βράγχια και θα μπορεί να ζήσει με άνεση μια που είναι ψαράκι που θα το δεις να μεγαλώνει και θα το χαίρεσαι... :D
Φυσικά να έχει και φίλτρο, δεν χρειάζεται και μην βάλεις θερμοστάτη γιατι το χρυσόψαρο θέλει "κρύο" νερό.
Αν θες κάτι άλλο με ρωτάς με ΠΜ
Να το χαίρεσαι!!!!!
:rofl:
Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ με παλιούς Η/Υ & Δίσκους Βινυλίου


Ίσως κάποιοι έχετε ένα παλιό υπολογιστή σε πατάρι η αποθήκη. Παλιά δυστυχώς πετάξαμε υπολογιστές & hardware θεωρώντας τα άχρηστα. Αυτοί οι υπολογιστές δεν πρόκειται να ξαναπαραχθούν. Βοηθήστε να διασωθούν και να μην πάνε στην ανακύκλωση.
Όσοι έχετε παλαιούς υπολογιστές, παιχνιδομηχανές, περιοδικά, περιφερειακά, ή ότι έχει σχέση με συστήματα περασμένων ετών, θα ήθελα να τα διασώσω και να παρουσιάστουν σε εκθέσεις. Έτσι βοηθάτε να σωθεί ένα μηχάνημα και να γίνει έκθεμα για τις νέες γενιές.


Το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ μαζί με τη γυναίκα μου
Το μέλος Lila_#7 είναι κόρη μου

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γυάλα για χρυσόψαρο

Δημοσίευση από BaCh » 12 Νοέμ 2018, 23:37

Καλησπέρα κι από εμένα,
Θα συμφωνήσω ότι ΚΑΝΕΝΑ ψάρι δεν πρέπει να μπαίνει σε γυάλα. Το ότι συνηθίζεται δε σημαίνει ότι είναι και σωστό.
Ωστόσο -ειδικά χρυσόψαρα - δεν είναι ψάρια που μπαίνουν σε ένα μικρό ενυδρείο. Το Minumum είναι 1,20 x 40 x 45.
Σε 30λιτρο ενυδρείο άντε να μπει κανένας μονομάχος.
Επιπλέον το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος που ξεκινάει ένα ενυδρείο είναι να παίρνει κάτι μικρό για αρχή. Όσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο τόσο περισσότερα λάθη συγχωρεί.

Αν θέλεις να ξεκινήσεις σωστά, να το χαρείς εσύ και τα ψαράκια, θα σου πρότεινα ένα ενυδρείο 60 λίτρων (αν δε βρεις από εδώ υπάρχουν φθηνά σε ομάδες του FB) μαζί με θερμοστάτη, φίλτρο και κανένα ζωντανό φυτό. Με αυτό το συνδυασμό έχεις πάρα πολλές επιλογές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Άβαταρ μέλους
pgeorgo
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5378
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 19:20
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: Γυάλα για χρυσόψαρο

Δημοσίευση από pgeorgo » 13 Νοέμ 2018, 15:07

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ωφείλω σε:

περιμένω δέμα από :


εστειλα δεμα σε :

εχω να στειλω δεμα σε

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα - κατοικίδια”