Κομποστοποίηση, κάδοι και γεωσκώληκες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9562
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Κομποστοποίηση, κάδοι και γεωσκώληκες

Δημοσίευση από theosve » 20 Μάιος 2010, 03:02

Θα παρακαλούσα θερμα όποιο μελος μπορεί να μου πει απο που θα μπορουσα να προμηθευτω αυτους τους ειδικους γεωσκώληκες (θεσ/κη, Καβαλα ή Δραμα) που βοηθουν στην κομποστοποιηση γιατι εδω και 2 χρονια που εχω ενα πολυ μεγαλο κομποστοποιητη, δεν εχω καταφερει ακομα να συλλεξω κομποστ, δεν ειναι ακομα ετοιμο.
Σας ευχαριστω θερμα εκ των προτερων.
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786


Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Κομποστοποιήσιμη και γεωσκώληκες

Δημοσίευση από Νάντια » 25 Μάιος 2010, 19:53

Τheosve είναι να μην κάνεις ερώτηση σ' αυτό το site
Άπαξ κ έκανες, πάει, θα έχεις κ την απάντηση!!! :lol: :lol: :lol:

Δες λοιπόν εδώ για τους γαιοσκώληκες που ψάχνεις:
1. http://www.compot.gr/el/periexomeno.asp?fileID=40
2. http://www.antemisaris.gr/displayITM2.asp?ITMID=3832

Κ μην ξεχνάς πάντως όταν τα πάρεις πως δεν πρέπει ποτέ να αφήσεις να ξεραθεί το χώμα τους
Ε, το κομπόστ τους, εντάξει :wink:
Γιατί έχουν σώμα με πολύ υψηλή υγρασία κ αν στεγνώσουν, πεθαίνουν. Οπότε... τσάμπα τα πήρες

Οκ λοιπόν? Κάτι άλλο?????? :rofl:
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Κομποστοποιήσιμη και γεωσκώληκες

Δημοσίευση από makis » 25 Μάιος 2010, 20:06

Όπως έχουμε ήδη πει το κομποστ παράγεται από μικροοργανισμούς, έντομα και γεωσκωλήκες. Στην ουσία είναι τα απομεινάρια ενός καλού γεύματος πολλών συνδαιτυμόνων. Εάν θέλουμε να βελτιώσουμε την παράγωγη μας μπορούμε να κάνουμε δυο πράγματα. Να αγοράσουμε έναν απλό κάδο κομποστοποίησης και να ρίξουμε γεωσκωλήκες στο μείγμα μας.

Συνηθισμένα είδη γαιοσκωλήκων είναι τα Red Worms: Eisenia Fetida και Eisenia Andrei με παραγωγή περίπου 1 λίτρο βιομάζας σκουληκιών τρώνε 4 λίτρα μείγματος την ημέρα). Τα African Nightcrawlers είναι πιο παραγωγικά από τα κόκκινα αλλά δεν ανέχονται το κρύο.

Δεν είναι παρασιτικοί οργανισμοί και δεν μεταφέρουν παθογόνα. Ανήκουν στους ανώτερους οργανισμούς και ο εξαερισμός και η βελτίωση της γονιμότητας του εδάφους εξαρτάται από αυτά. Για αυτό εξάλλου και τα βάζουμε στο μείγμα μας.

Οι κατάλληλες συνθήκες για την ανάπτυξη τους είναι απλές (σκουλήκια είναι , δεν διοργανώνουν δεξιώσεις), τροφή, οξυγόνο, σωστό ph, σωστή θερμοκρασία και σωστή υγρασία. Η ιδανική θερμοκρασία κατά την ανάπτυξη τους στους κάδους κομποστοποίησης κυμαίνεται μεταξύ 17-23 C. Εάν η θερμοκρασία στους κάδους κομποστοποίησης ξεπεράσει τους 29 C πεθαίνουν.

Η ιδανική υγρασία είναι πολύ βασικός παράγοντας επισης,
α)διότι αναπνέουν από το δέρμα τους,
β)δεν μασανε αλλά απορροφούν υγροποιημένη την τροφή. Ιδανική λοιπόν υγρασία 75-90%.

Το pH του μείγματος στο οποίο επιζούν κυμαίνεται μεταξύ 4,2 έως 8,0

Χρειάζονται οξυγόνο για να παράγουν διοξείδιο του άνθρακα. Για αυτό το λόγο οι κάδοι κομποστοποίησης έχουν απλά συστήματα είτε αυτόματα.

Μπορούμε να τα προμηθευτούμε στην αρχική τους φάση (στάδιο κουκούλι,) σε κουβαδακια, είτε στην ολοκληρωμένη τους μορφή, σε κουβαδακια ανακατεμένα με φύλλα και χώμα. Όπως και στον κάδο και στο σωρό και εδώ χρειάζεται ανακάτεμα, ώστε να εμπλουτίζεται το μίγμα με οξυγόνο. Από τη στιγμή που τους δώσουμε τις απλές συνθήκες που χρειάζονται τοτε αυτά αναπαράγονται σαν …σκουλήκια.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9562
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Κομποστοποιήσιμη και γεωσκώληκες

Δημοσίευση από theosve » 26 Μάιος 2010, 01:30

Ναντια και Μάκη, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφοριες.
Επομενως συμφωνα με αυτα που γραφεις Μακη, το καλοκαιρι που οι καδοι (τουλαχιστον στην περιπτωση μου) που ειναι εκτεθειμενοι στο κτημα, όπου αναπτυσσονται υψηλες θερμοκρασιες θελουν συνεχως νερο.
Και πάλι όμως οι γεωσκωληκες πεθαινουν λόγω θερμοκρασιας μεγαλυτερης των 29 βαθμών. :( :mm:
Αρα πρεπει καθε φθινοπωρο να προσθετει κανεις νεα ποσοτητα ή με τα αυγα τους συνεχιζει να υπαρχει ο απαιτούμενος πληθυσμός;
Οταν σκαβω στο κτημα και βρισκω μεγαλα σκουληκια τα βαζω στο κομποστοποιητη. Εχει καποιο νοημα, ή τζαμπα κουβαλάω με σκουπόξυλα και φαρασια σκουληκάκια; :lol: :lol:
Δεν ξερω τι να πω. Όπως λεει κι'η Ναντια, ειναι να μη ρωτησει κατι κανεις σ'αυτο το φόρουμ! :D
Και πάλι σας ευχαριστώ.
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9562
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Κομποστοποιήσιμη και γεωσκώληκες

Δημοσίευση από theosve » 02 Ιουν 2010, 01:36

Zητω συγνωμη εκ των προτερων αν αυτο που θα γραψω θεωρειται διαφημιση. Σ'αυτη την περιπτωση, διαγραψτε το σας παρακαλώ.
Αν καποιος σκεφτεται να αρχισει να ασχολειται με την κομποστοποιηση, ειδα στο carrefour καδους των 330 lt. στα 50 ευρω και σκεφτηκα να το αναφερω μιας και η τιμη μου φανηκε πολυ καλη.
Εκτος αν επεσαν τοσο πολυ σε σχεση με 2 χρονια πριν που πηρα τον δικο μου.
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
gly
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
50 66
Δημοσιεύσεις: 1334
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΧΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Κομποστοποιήσιμη και γεωσκώληκες

Δημοσίευση από gly » 02 Ιουν 2010, 09:57

Δεν απαραιτητο να αγορασεις γεωσκωληκες. Απο την στιγμη που ο καδος ακουμπαει σε εδαφος(γιατι ετσι λειτουργει) και οχι σε τσιμεντο η φυση λειτουργει μονη της
Μεγαλο sos ειναι να μην στεγνωσει το υλικο(ριχνεις νερο τακτικα!) καθως και να ειναι "ψιλοκομμενο". Αν εχεις την δυνατοτητα να το ανακατευεις κι ολας επιταχυνεις την διαδικασια.
Θεωρουμε οτι δεν βλεπουμε αποτελεσματα γιατι η μαζα μειωνεται με την παροδο του χρονου. Ετσι το χρησιμο παραγωμενο υλικο μενει στα χαμηλα στρωματα, και ισως να την το βλεπεις κι ολας, αναλογα με την ποσοτητα του υλικου που βαζεις στον καδο.

Και ακτι ακομη: σιγουρα ενας στοχος ειναι η χρησιμοποιηση του κομποστ για τον κηπο μας. Αλλα μην σε απογοητευει το οτι δεν μπορεις να παρεις το υλικο γιατι ειν λιγο ή γιατι νομιζεις οτι δεν εχει φτιαχτει. Αν σκεφτεις τον ογκο σκουπιδιων που εχεις αξιοποιησει, εχεις ηση πετυχει πολλα! :wink:

και κάτι ακομη: οι γεωσκωληκες δεν συμπαθουν τα εσπεριδοειδη. Οποτε αν στο υλικο βαζεις πορτοκαλοφλουδες κλπ τους ...σκοτωνεις!
Η παραλαβη οσων δινω θα γινεται κυρίως απο τον χωρο μου.
Δεν στελνω ταχυδρομικά ή με κουριερ και δεν θα παραλαμβανω στο εξης αντικειμενα απο άλλες πόλεις, με ταχυδρομειο, κουριερ, ή άλλο τρόπο.
Παρακαλω, στελνετε μου παντα πμ για συνεννοηση.
Ευχαριστω.

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9562
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Κομποστοποιήσιμη και γεωσκώληκες

Δημοσίευση από theosve » 02 Ιουν 2010, 10:59

Αγαπητε Gly σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
Ναι, οντως ο δικος μου ακουμπαει στη γη. Εχει επισης παραθυρακια στο πλαι νο κατω μερος για να ελεγχεις και να αφαιρεις κομποστ μιας κι'αυτο γινεται πρωτα.
Η αληθεια ειναι οτι σαν λιπασμα δεν εχω καταφερει να το χρησιμοποιησω αλλα με παρηγορει ακριβως αυτο που ειπες.Πεταω πολυ μεγαλες ποσοτητες μεσα και η συνειδηση μου ειναι πιο ανακουφισμενη... :D
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
chrismother
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2706
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2010, 22:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 52
Επικοινωνία:

Πώς φτιάχνω κάδο κομποστοποιήσης με λιγότερα απο 6 €

Δημοσίευση από chrismother » 18 Νοέμ 2010, 22:23

Επειδή δεν έχω μέσον για να αποκτήσω κάδο κομποστοποίησης απο τον Δήμο της περιοχής μου... :- ..έψαξα στο ίντερνετ πληροφορίες.
Υπάρχει ένα site που αναφέρει πώς μπορούμε να φτιάξουμε κάδο κομποστοποίησης με λίγα χρήματα.
http://www.kalliergo.gr/home-kalliergo/ ... -euro.html

Για όποιον το προσπαθήσει..καλή επιτυχία.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Έκανα τέστ υπομονής και βγήκε αρνητικό.https://postimg.cc/BjgsZm1D

Άβαταρ μέλους
clou
Diamond Member
Diamond Member
82 54
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 13:16
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Τοποθεσία: Ευοσμος
Επικοινωνία:

Re: Πώς φτιάχνω κάδο κομποστοποιήσης με λιγότερα απο 6 €

Δημοσίευση από clou » 18 Νοέμ 2010, 22:31

Πολύ καλή και φθηνή σε κόστος εφαρμογή !
1. Για δική μου παραλαβή, έρχομαι σε όλες τις περιοχές της Θεσσαλονίκης και περιχώρων.
2. Σε κάτι που δίνω, το παραδίδω απο την περιοχή μου. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις κάποια μικροαντικείμενα μπορώ νας σας τα φέρω κατόπιν συνεννόησης. Εάν το ενδιαφερόμενο μέλος σε τρείς ημέρες δεν έχει πάρει κάτι που δίνω, θα απευθύνομαι στο επόμενο κατα σειρά μέλος.
3. Για οποιαδήποτε απάντηση σας, σας παρακαλώ να μου στέλνετε πάντοτε π.μ. .
4. Για πράγματα που δίνω όταν είναι να αποσταλούν εκτός Θεσσαλονίκης, θα τα πηγαίνω στον συντονιστή polvar και θα κάνει εκείνος την αποστολή.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ

PANAGROTIKI
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Μάιος 2019, 12:16
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Εταιρία
Επικοινωνία:

Re: Κομποστοποίηση, κάδοι και γεωσκώληκες

Δημοσίευση από PANAGROTIKI » 14 Μάιος 2019, 15:38

Μπορείς να τους προμηθευτείς από τον ακόλουθο σύνδεσμο www.e-panagrotiki.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανάχρηση - Ανακύκλωση”