Τι ριχνουμε στους ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Στα... Άδυτα των μπλε κάδων (Λάθη κατά τη χρήση τους)

Δημοσίευση από makis » 18 Μαρ 2010, 03:13

Αυτό που έγραψε η Ναντια είναι το άρθρο της καθημερινής !

Οταν κάλεσα εγω που είπαν οτι δεν ανακυκλώνουν κάποια , απο αυτά που έγραψα !

Αυτες τις μέρες θέλω να παω στο εργοστάσιο να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο και να πάρω πραγματικά υπεύθυνη απάντηση , γιατί και προχθές στην ΕΤ1 στην εκπομπή "έχουμε και λέμε" άλλα λέγαν !

Θέλουμε να κάνουμε και ενα βιντεοκλίπ !

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ :

Συσκευασίες από Αλουμίνιο, π.χ. αναψυκτικά, μπίρες κ.ά.

Συσκευασίες από Λευκοσίδηρο, π.χ. από γάλα εβαπορέ, τόνο, ζωοτροφές, τοματοπολτό κ.ά.

Συσκευασίες από Πλαστικό, π.χ. μπουκάλια και δοχεία από νερό, αναψυκτικά, γιαούρτι, βούτυρο, λάδι, απορρυπαντικά, είδη καθαρισμού, σαμπουάν, αφρόλουτρα, φίλμ περιτυλίγματος , οδοντόκρεμες, αποσμητικά, πλαστικές σακούλες κ.ά.

Συσκευασίες από Γυαλί, π.χ. μπουκάλια και βαζάκια, χυμοί, αναψυκτικά, αλκοολούχα ποτά, τρόφιμα κ.ά.

Συσκευασίες από Χαρτί & Χαρτοκιβώτια, π.χ. από ηλεκτρικές συσκευές, γάλα, χυμούς, δημητριακά, πίτσα, μπισκότα, ζάχαρη, απορρυπαντικά, χαρτοσακούλες κ.ά.
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Τι ριχνουμε στους ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από makis » 18 Μαρ 2010, 19:37

Ανακύκλωση στους μπλε κάδους , τι ρίχνουμε και πως στους κάδους.
Καταρχήν προσπαθούμε:
-Να ρίχνουμε καθαρές συσκευασίες και όχι με υπολείμματα τροφίμων-υγρών.
-Δεν ρίχνουμε σπασμένο γυαλί (εκτός απο ειδικούς κάδους που είναι για γυαλί)
-Δεν ξεχνάμε ότι η διαλογή γίνεται με το χερι , άρα προσπαθούμε να μαζεύουμε μικρά κομματια μαζί
π.χ χαρτιά μικρότερα από Α4 , τα μαζεύουμε αν μπορούμε σε μια χαρτοσακούλα

•Συσκευασίες από Αλουμίνιο, π.χ. αναψυκτικά, μπίρες , αλουμίνια συσκευασίας τροφίμων μιας χρήσεως, αλουμινόχαρτο

•Συσκευασίες από Λευκοσίδηρο, π.χ. από γάλα εβαπορέ, τόνο, ζωοτροφές, τοματοπολτό, καφέ φραπέ, εσωτερικές συσκευασίες φαρμάκων κ.ά.

•Συσκευασίες από Πλαστικό, π.χ. μπουκάλια και δοχεία από νερό, αναψυκτικά, γιαούρτι, βούτυρο, λάδι, απορρυπαντικά, είδη καθαρισμού, σαμπουάν, αφρόλουτρα, φίλμ περιτυλίγματος , οδοντόκρεμες, αποσμητικά, πλαστικές σακούλες, πλαστικά τάπερ, πλαστικά πιάτα- μαχαιροπίρουνα (μιας ή πολλαπλών χρήσεων) , διχτακια απο μαναβική (πατάτες, κρεμμύδια), πλαστικά παιχνίδια χωρίς άλλο υλικό η ηλεκτρικά, θήκες από κασέτες και dvd (χωρίς το μαγνητικό μέσο) κ.ά.

•Συσκευασίες από Γυαλί, π.χ. μπουκάλια και βαζάκια, χυμοί, αναψυκτικά, αλκοολούχα ποτά, τρόφιμα κ.ά.

•Συσκευασίες από Χαρτί & Χαρτοκιβώτια, π.χ. από ηλεκτρικές συσκευές, γάλα, χυμούς (Τertapac ή χάρτινα), δημητριακά, πίτσα, μπισκότα, ζάχαρη, απορρυπαντικά, χαρτοσακούλες, κουτιά απο τσιγάρα, συσκευασίες απο φάρμακα και οδηγίες χρήσεως καθαρό χαρτί κουζίνας (π.χ απο σκούπισμα νερού) κ.ά.

ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ
-Συσκευασίες απο φελιζολ ,
-Φιλμ , ακτινογραφίες ,
-Χαρτί τουαλέτας χρησιμοποιημένο ,ούτε από κουζίνας που είναι λερωμένο με φαγητό(εκτός αν είναι καθαρό)
-Μπαταρίες , cd , dvd
-Πλαστικά παιχνίδια με ηλεκτρικά κυκλώματα
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Στα... Άδυτα των μπλε κάδων (Λάθη κατά τη χρήση τους)

Δημοσίευση από Νάντια » 28 Απρ 2010, 00:34

Σημείωση:

Τελικά οι βιοδιασπώμενες σακούλες σίγουρα ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δείτε κ το αντίστοιχο ποστ
http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=78&t ... E%B5%CF%82
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

Άβαταρ μέλους
Dimitris&Alice
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7745
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 12:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Τι ριχνουμε στους ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από Dimitris&Alice » 28 Ιούλ 2014, 15:17

Τι και εάν τα ρίχνουμε στους μπλε κάδους?
Έτσι και αλλιώς όλα σε ένα απορριμματοφόρο πάνε,δεν είναι η πρώτη ούτε η δεύτερη φορά που το κάνει ο δήμος Θεσσαλονίκης.
Δείτε παρακάτω φωτογραφίες
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Οι παραπάνω φωτογραφίες αφορούν τον δήμο Θερμαϊκού!!!

Ακριβώς κάτω από το σπίτι μου υπάρχει μπλε κάδος,ο οποίος συνεχώς γεμίζει και εδώ και 4 μήνες δεν είδα να περνάει η ανακύκλωση αλλά οι πειρατές των μπλε κάδων όπως τους αποκαλούν και έτσι μόνο αδειάζουν.
Εικόνα


Τελικά μόνο φιγούρες είναι ο δήμος με τα ανακυκλώσιμα,που όλοι μας με μεγάλη χαρά και για την προστασία του περιβάλλον μας συμβάλουμε σε αυτό αλλά από ότι φαίνεται άδικος κόπος...

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι ριχνουμε στους ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ

Δημοσίευση από katterin » 28 Ιούλ 2014, 16:05

Kι εγώ μερικές φορές την ώρα που ξυπνάω ακούω μόνο ένα φορτηγό να περνάει και όταν φεύγω για δουλειά είναι άδειοι και οι δύο κάδοι! Τις περισσότερες φορές όμως δεν βλέπω καν το φορτηγό γιατί είμαι στη δουλειά.

Νομίζω ότι όσοι κάνουμε ανακύκλωση τελικά απλώς παραμυθιαζόμαστε μόνοι μας!

Εξάλλου, ποιο το όφελος να κρατάω και να ξεπλένω συσκευασίες και την επόμενη φορά που πάω να αδειάσω τα κουτιά μου στην ανακύκλωση, την βρίσκω τίγκα στα φύλλα από τον κήπο της γειτόνισσας; Όταν παλαιότερα της είχα πει μεταξύ αστείου και σοβαρού ότι αυτά δεν ανακυκλώνονται, με αποπήρε και απλώς συνέχισε να τα ρίχνει μαζί με παλιά επιπλάκια και ό,τι σάπιο περισσεύει από τον γιο της που έχει πάγκο σε πανηγύρια (ψάθινα, λούτρινα, χάντρινα κ.λπ.).

Σκέφτηκα να πετάω την ανακύκλωση σε άλλους κάδους όπως έκανα παλαιότερα πριν βάλουν στη γειτονιά μου μπλε κάδο, αλλά υπάρχει όφελος; Δεν έχω ανοίξει μπλε κάδο που να μη μυρίζει σαπίλα από αποφάγια, άρα παντού υπάρχει κάποια "γειτόνισσα" που καταστρέφει την όποια προσπάθεια των υπολοίπων.

Παρόλα αυτά, μου είναι αδύνατον να πετάξω το μπουκάλι του σαμπουάν ή τη συσκευασία από το αλεύρι ή την κονσέρβα, στα σκουπίδια... Προτιμώ μάλλον να πιστεύω ότι ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΩΣ ΔΕΝ καταλήγουν στα σκουπίδια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανάχρηση - Ανακύκλωση”