Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δημοσίευση από Νάντια » 28 Απρ 2010, 00:17

"Ανακυκλώνονται οι διασπώμενες σακούλες?

Όχι,καμία από τις βιο- ή φωτο-διασπώμενες σακούλες δεν μπορεί να συμμετέχει στην ανακύκλωση.
Ο λόγος είναι ότι περιέχουν συστατικά που δεν ανακυκλώνονται. Όταν μάλιστα μπερδευτούν με τις σακούλες που ανακυκλώνονται, καθιστούν μη αξιοποιήσιμο όλο το φορτίο στο οποίο έχουν αναμειχθεί.
Η μοναδική περίπτωση να ανακυκλωθούν είναι να τις αφήσουμε να μετατραπούν σε λίπασμα. Αυτό όμως μπορεί να συμβεί ΜΟΝΟ σε όσες φέρουν το ειδικό σήμα της κομποστοποίησης (composting) καθώς κ έναν αριθμό πιστοποίησης που δείχνει ότι το προϊόν είναι εγκεκριμένο από την Ε.Ε."


Άρθρο από το freepress NATURA NRG, τεύχος 1 Νοεμβρίου 2009, σελ.8

.
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

palmira
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δημοσίευση από palmira » 28 Απρ 2010, 12:00

σ'ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. πολύ ενδιαφέρον. πως να το ξέρουμε, εμείς οι απλοί ανακυκλωτές αυτό? δεν θα έπρεπε να το έχουν επισημάνει στις σακούλες? κι εγώ που θεωρούσα ότι είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ αυτές τις σακούλες στην ανακύκλωση :oups:
μωρέ μήπως να κάναμε καμμιά διατριβή για το πως να πετάμε τα σκουπίδια :mm:

Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δημοσίευση από Νάντια » 28 Απρ 2010, 21:02

Άσε κ εγώ τα ίδια :(
Ξέρεις τι βιοδιασπώμενη έχω πετάξει στην ανακύκλωση? Αλλά που να το ξέρεις?
Κ όταν το διάβασα το άρθρο ξαφνιάστηκα. Γι' αυτό κ έσπευσα να το γράψω κ εδώ για να μπορέσουν να το δουν κ όσοι περισσότερο γίνεται!
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

Άβαταρ μέλους
gly
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
50 66
Δημοσιεύσεις: 1334
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Πολίχνης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΧΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δημοσίευση από gly » 29 Απρ 2010, 09:21

Nantia, μηπως μπορεις να περιγραψεις το ειδικοσημα κομποστοποιησης που λες;
Παντως νομιζω οτι αυτο (οτι μπαινουν για κομποστοποιηση) δεν το ξερουν ουτε οι ειδικοι του αντικειμενου...
Η παραλαβη οσων δινω θα γινεται κυρίως απο τον χωρο μου.
Δεν στελνω ταχυδρομικά ή με κουριερ και δεν θα παραλαμβανω στο εξης αντικειμενα απο άλλες πόλεις, με ταχυδρομειο, κουριερ, ή άλλο τρόπο.
Παρακαλω, στελνετε μου παντα πμ για συνεννοηση.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δημοσίευση από Νάντια » 29 Απρ 2010, 11:15

gly έγραψε:Nantia, μηπως μπορεις να περιγραψεις το ειδικοσημα κομποστοποιησης που λες;
Παντως νομιζω οτι αυτο (οτι μπαινουν για κομποστοποιηση) δεν το ξερουν ουτε οι ειδικοι του αντικειμενου...
Ούτε ξέρω Γλυκερία μου. Δεν το έχω δει ποτέ
Απλά μετέφερα το άρθρο αυτούσιο για την πληρέστερη ενημέρωσή μας
Έχω την αίσθηση όμως πως μπορεί κ να μην κυκλοφορεί κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Νομίζω πάλι δεν ξέρω
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δημοσίευση από kelili » 30 Απρ 2010, 04:33

Δεν το έχω ψάξει αρκετά το θέμα, αλλά οι πλαστικές σακούλες είναι πλέον πολλών ειδών.
Κάποιες που έχω δει στα σούπερ μάρκετ (δεν έχω ούτε μία πρόχειρη να τσεκάρω τώρα καθώς πλεόν δεν παίρνω καμία σακούλα αφού χρησιμοποιώ μόνο επαναχρησιμοπιούμενες 8) ) γράφουν HDPE και έχουν το σήμα της ανακύκλωσης. Επίσης, γράφουν ότι είναι βιοδιασπώμενες. Έχω δει στην τηλεόραση ένα τύπο από τους "μπλε κάδους" να λέει ότι δεν έχεινόημα να πετάμε στην ανακύκλωση αυτές τις σακούλες αλλά δεν είπε ρήτα "ΜΗΝ τις πετάτε!!!"
Κάποιες άλλες είναι πάλι πλαστικές και έχουν επάνω κάτι πιστοποιήσεις βιοδιασπασιμότητας και λένε ότι πρέπει να ταφούν. Εγώ τις είχα πάρει από μια έκθεση οικολογικών προϊόντων και βασικά τις πουλούσαν για να τις πάρουν καταστηματάρχες για να βάζουν τα πωληθέντα εμπορεύματα. Αυτές δεν ξέρω τι θα γίνει αν κατά λάθος πάνε ανακύκλωση.
Υπάρχουν και εκείνες που είναι ειδικές για κομποστοποίηση, και είναι φτιαγμένες από άμυλο ή καλαμπόκι ή κάτι τέτοιο και αυτές σίγουρα δεν ανακυκλώνονται. Αλλά αυτές είναι ειδικές και ακριβές σακούλες και άμα έχεις κάποια τέτοια μάλλον την έχεις αγοράσει εσύ για ειδικό σκοπό, για να βάζεις μέσα φλούδες κ.α. και να τα πετάς στην κάδο κομποστοποίησης, οπότε ξέρεις και δεν θα την πας ανακύκλωση. Αυτές σίγουρα δεν ανακυκλώνονται!
Τέλος, πριν λίγες μέρες πήγα στο μανάβη. Του λέω "δεν θέλω σακούλα" (κλασικά, έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω παντού). Μου λέει "είναι 'οικολογική' ". Του λέω "δεν γράφει τίποτα σχετικό πάνω". Μου λέει "είναι, έτσι μου λέει αυτός που τις αγοράζω". Την πιάνω, αν και δεν μπορώ να καταλάβω από την αφή της, και ήταν κάπως περίεργη, όχι η κλασική πλαστική σακούλα. Τι να'ναι τώρα αυτό; Άντε να βγάλω άκρη... :roll:

Θέλετε να το ψάξω παραπάνω;
Δεν είμαι χημικός και έτσι μόνο να ρωτήσω φίλους στο wwf ή να κάνω google μπορώ, αλλά κάτι είναι κι αυτό... Αλλά και πάλι απόψεις άλλων θα σας μεταφέρω.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δημοσίευση από makis » 30 Απρ 2010, 06:23

Για κομποστοποιηση απο τι ξερω κανουν αρκετές (που κυκλοφορούν στην Ελλάδα)
Φυσικά μπορειτε αυτες τις σακουλες να της χρησιμοποιείτε π.χ για το κάδο τις τουαλέτας
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

ioakeim
new member
new member
2
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Απρ 2010, 18:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δημοσίευση από ioakeim » 02 Μάιος 2010, 15:31

οι βιοδιασπώμενες σακούλες που κυλοφορούν τελευταία λένε πάνω οτι ΕΙΝΑΙ ανακυκλώσιεμες και
ΠΡΕΠΕΙ να ανακυκλώνονται όπως οι κοινές πλαστικές.

γιατί να μην το πιστέψω?

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δημοσίευση από makis » 02 Μάιος 2010, 18:10

ioakeim έγραψε:οι βιοδιασπώμενες σακούλες που κυλοφορούν τελευταία λένε πάνω οτι ΕΙΝΑΙ ανακυκλώσιεμες και
ΠΡΕΠΕΙ να ανακυκλώνονται όπως οι κοινές πλαστικές.

γιατί να μην το πιστέψω?
Κανονικα οι αλλες σακούλες μαζι με αλλα πλαστικά ξανα γινονται πλαστικο και μετα το τελικο προιον !
Αρα ΑΝ δεν ειναι πλαστικό δεν θα ειναι καλής ποιότητας αυτο το υλικο και γιαυτο πιθανόν να κανει "κακο" παρα καλο !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

natasa_X
Platinum Member
Platinum Member
15 18
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010, 00:31
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μενηίδος Πέλλας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Οι βιοδιασπώμενες σακούλες ΔΕΝ ανακυκλώνονται

Δημοσίευση από natasa_X » 10 Μάιος 2010, 20:06

Υπάρχουν όντως βιοδιασπώμενες σακούλες και έχουν ειδικό σηματάκι αλλά είναι όντως ακριβές. Οι κοινές σακούλες των σουπερ μάρκετ αρχικά έλεγαν ότι είναι βιωδιασπώμενες αλλά έπειτα από μύνηση που έκανε μία εταιρία που φτιάχνει όντως βιοδιασπώμενες σακούλες άρχισαν να γράφουν "διασπώμενες". Αυτό σημαίνει ότι αν αποριφθούν διασπόνται σε μικρότερα μέρη πλαστικού, που όμως συνεχίζει να είναι πλαστικό. Αυτά τα μικρά μέρη είναι επικίνδυνα για τα μικρά ζώα που δεν τα βλέπουν και τα καταπίνουν. Τα στοιχεία αυτά είναι από πολύ έκγυρη πηγή. Για την ανακύκλωση αυτών των τσαντών δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέριες και δεν ξέρω και σε ποιες σακούλες αναφέρονται συγκεκριμένα.
Η λύση που είναι ενδεδειγμένη για όλα αυτά είναι η χρήση δυχτιού ή υφασμάτινης σακούλας πολλών χρήσεων.
Αντίσταση Αλληλεγγύη Αξιοπρέπεια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανάχρηση - Ανακύκλωση”