Κάνετε ανακύκλωση ?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε

Κανετε ανακυκλωση ?

ΝΑΙ κανω , πολυ ενεργα !
116
59%
ΝΑΙ κανω , καπου καπου !
63
32%
ΟΧΙ δεν εχω καδους !
13
7%
ΟΧΙ βαριεμαι !
2
1%
Τι ειναι αυτο ?
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 195

msta
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Ιαν 2009, 08:33
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από msta » 07 Ιαν 2009, 09:08

κανω ανακυκλωση εδω και 3 χρονια συστηματικα
με βοηθαει βεβαια και το γεγονος οτι ο καδος ειναι πολυ κοντα
πιστευω οτι αξιζει η προσπαθεια και πρεπει να γινει συνηθεια

Άβαταρ μέλους
anthoulita
Platinum Member
Platinum Member
9 18
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Δεκ 2008, 14:20
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Θάσου
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από anthoulita » 25 Ιαν 2009, 09:29

Μέγα θέμα η ανακύκλωση! Θεωρώ ότι η νέα γενιά είναι πολύ ευαισθητοποιημένη με την ανακύκλωση και πραγματικά λυπάμαι όταν πετάω διάφορα πράγματα που θα μπορούσαν να ανακυκλωθούν και να παραχθούν νέες πρώτες ύλες.Έμενα σε μια περιοχή στην Αθήνα στην οποία υπήρχαν κάδοι για ανακύκλωση και τα σκουπίδια μου ήταν ελάχιστα- όλα πήγαιναν στην ανακύκλωση. Ξαφνικά αυτοί οι κάδοι εξαφανίστηκαν από τους δρόμους, χωρίς καμία προειδοποίηση ή ενημέρωση από το δήμο! :( Στη νέα περιοχή που μένω δεν έχει καθόλου κάδους, μα καθόλου. Έχει στο κέντρο αυτά τα σπιτάκια της ανακυκλωσης, αλλά εκεί δεν μπορείς να αφήσεις το αυτοκίνητο ούτε με αλαρμ για λιγα λεπτά λόγω της μεγάλης κίνησης, ούτε να πηγαίνεις με λεωφορείο τις σακούλες με τα σκουπιδια!
Με άλλα λόγια η ανακύκλωση στην Ελλάδα έγκειται σε πρωτοβουλίες τύπου xariseto.gr. Δυστυχώς η πολιτεία δεν κάνει τίποτα, ενώ όταν προσπαθεί οι προσπάθειες προβάινουν άκαρπες διότι δεν έχουν τον κατάλληλο προγραμματισμό και σχεδιασμό. Εμείς έχουμε την καλή θέληση, μπορεί όμως κάποιος να μας βοηθήσει;

Άβαταρ μέλους
anthoulita
Platinum Member
Platinum Member
9 18
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Δεκ 2008, 14:20
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Θάσου
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από anthoulita » 27 Ιαν 2009, 08:52

thinia έγραψε:Ανακυκλώνω φανατικά... Στη δουλειά μου που βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, δεν υπάρχουν κοντά κάδοι ανακύκλωσης, κι έτσι αναγκαζόμαστε και τα κουβαλάμε. (Απαράδεκτο).

Σχετικά με την ανακύκλωση CD βρήκα αυτό:
"Υπάρχει μια εταιρία η οποία είναι εξειδικευμένη στην ανακύκλωση ψηφιακών δίσκων CD και DVD. Ειδικότερα ανακυκλώνει την πλαστική ύλη (polycarbonate) από την οποία κατασκευάζονται τα CD και DVD. Η επωνυμία της εταιρίας είναι Ανακύκλωση Α.Ε. και είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφόρηση ή διευκρίνση για την ανακήκλωση των υλικών αυτών."

Η ηλεκτρονική διεύθυνση για την ανακύκλωση CD και DVD είναι : http://www.anakiklosi.net
Έστειλα μαιλ στην εταιρεια και πηρα την ακόλουθη απάντηση ...όπως θα καταλάβετε και εσείς χρειάζεται κάποιος να αναλάβει μια πρωτοβουλία ή απλά να περιμένουμε να ενεργοποιηθεί το σύστημα:

Αγαπητή Ανθή,
Σ’ ευχαριστώ για το μήνυμά σου και την ευαισθησία και προθυμία σου να επικοινωνήσεις μαζί μας.
Η εταιρία μας δραστηριοποιείται στο χώρο της ανακύκλωσης της πρώτης ύλης των ψηφιακών δίσκων και απευθύνεται αρχικά σε βιομηχανικούς καταναλωτές, οι οποίοι όπως αντιλαμβάνεσαι παράγουν αρκετούς τόνους σκάρτων CDs. Οι ποσότητες αυτές ακολουθούν διάφορες διαδικασίες, και τελικά επανέρχονται σε μία μορφή η οποία είναι παραπλήσια με την αρχική. Οι ανακυκλωμένες ποσότητες του πολυκαρμπονάτ (που είναι η πρώτη ύλη του CD) προωθούνται περαιτέρω για άλλες βιομηχανικές χρήσεις.
Έτσι η εταιρία μας δίδει μεγάλη έμφαση στη συλλογή σημαντικών ποσοτήτων από παλιά και σκάρτα CD. Επειδή όμως βρισκόμαστε στα πρώτα στάδια της λειτουργίας μας, δεν έχουμε ακόμη αναπτύξει δίκτυο συλλογής από ιδιώτες και νοικοκυριά. Ο σχεδιασμός αυτό είναι σε εξέλιξη και πρόκειται να υλοποιηθεί εντός του τρέχοντος έτους.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι συλλέγουμε μεγάλες ποσότητες από τα υλικά αυτά. Αν η ποσότητα που διαθέτεις ξεπερνά τα 100 κιλά, τότε θα ήταν δυνατή η συγκομιδή τους. Σε διαφορετική περίπτωση, θα σε παρακαλούσα να κρατήσεις τους παλιούς δίσκους σου και μόλις δημιουργηθεί μία ποσότητα κιλών που να είναι κοστολογικά εφικτή η συλλογή της, να έλθεις σε επαφή μαζί μας για να διευθετήσουμε το όλο ζήτημα.
Φιλικά,
Θάνος Ε. Πανταζής
Thanos E. Pantazis
Managing Director
Anakiklosi S.A.
Industrial Area of Komotini
Komotini 69100 - Greece
T.+30-25310-58175
F.+30-25310-58109
pantazis@anakiklosi.net

Άβαταρ μέλους
αποστολια
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 18:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Τοποθεσία: πατρα

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από αποστολια » 16 Φεβ 2009, 21:04

Φυσικά και κάνω ανακύκλωση!

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από makis » 17 Φεβ 2009, 12:59

gogo έγραψε:yianna πιστευω οτι μπορεις να τα βαλεις στα πλαστικα αφου αν βγαλεις το "αλουμινοχαρτο" τους μενει το πλαστικο δισκακι

ΟΧΙ
DC & DVD ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΕΤΑΤΕ ΣΤΟΥς ΚΑΔΟΥΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΕΙΣ !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

patras
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 14:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Τοποθεσία: πατρα

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από patras » 17 Φεβ 2009, 13:28

ανακυκωνω σχεδον τα παντα, αν και δεν εχω καδο κοντα μου, επισης κομποστοποιω στην αυλη μου., σκουπιδια μου μενουν ελεχιστα, πιο συχνα τα πεταω γιατι μυριζουν, παρα γιατι γεμιζει η σακουλα.

Άβαταρ μέλους
JOANNA T.
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Απρ 2008, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Τοποθεσία: Νάουσα

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από JOANNA T. » 18 Φεβ 2009, 10:03

yianna δες την αγγελία της Νάντιας Ανακύκλωση ψηφιακών δίσκων CD και DVD
Παιδιά εγώ προσωπικά κάνω ανακύκλωση της ανακύκλωσης !!! :lol:
Χρησιμοποιώ ξανά και ξανά οτιδήποτε μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί και μετά το "πετάω" στους ειδικούς κάδους. Για παράδειγμα, δεν οφελεί και πολύ να χρησιμοποιείς και να πετάς στην ανακύκλωση 10 πλαστικές σακούλες την ημέρα, όταν μπορείς να χρησιμοποιείς συνεχώς την ίδια πάνινη ή σκληρή-ανθεκτική-πλαστική των σούπερ μάρκετ.... Το μόνο που έχω να κάνω, είναι να την αγοράσω μία φορα στο τραγικό ποσό των 65 λεπτών και μετά την έχεις για χρόνια!!! Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να πω οτι φτάνω στο σημείο να παίρνω ταπεράκια μαζί μου για να πάρω αλλαντικά από το σούπερ :P
Κάδοι στη γειτονιά μου υπάρχουν, είναι οι κλασσικοί μπλε, που ρίχνεις μέσα χαρτί-γυαλί-αλλουμίνιο-πλαστικό, αλλά τον περασμένο μήνα μου είπανε οτι στην πραγματικότητα δεν ανακυκλώνουν το περιεχόμενο αυτών των κάδων, απλώς λέει τα ρίχνουν σε ειδικό σημείο στη χωματερή και τα σκεπάζουν με χώμα, για να μην γίνονται αυτοαναφλέξεις !!!! Ξέρει κανείς να μου πει αν είναι αλήθεια αυτο???
Και άλλη μία απορία που έχω είναι το κατά πόσο είναι δόκιμο να ξοδεύουμε 1 λίτρο πόσιμο νερό για να καθαρίσουμε το κυπελάκι του γιαουρτιού για να το διαθέσουμε για ανακύκλωση... Και για ποιο λόγο το ανακυκλωμένο χαρτί κοστίζει ακριβότερα... Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν κάποιες επιδοτήσεις ή κάτι άλλο ώστε να κοστίζει φθηνότερα και να το προτιμάει ο κόσμος??? (ιδίως το ανακυκλωμένο χαρτί τουαλέτας που χρησιμοποιείται ευρέως στο εξωτερικό). Αυτά!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Tina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 5
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 10 Φεβ 2009, 15:05
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από Tina » 18 Φεβ 2009, 13:10

Καλησπέρα σας!

Έχω την τύχη να μένω δίπλα σε σχολείο, το οποίο έχει μπλε κάδο, οπότε ανακυκλώνω ό,τι είναι δυνατόν! :wink: Χαρτιά, πλαστικά, γυαλί, μεταλλικές συσκευασίες, μπαταρίες κ.ά.
Και στο γραφείο μου ανακυκλώνω κυρίως χαρτί και πλαστικά.
Είναι φοβερό το πόσα πολλά υλικά μπορούν να ανακυκλωθούν και πόσο πολύ μειώνεται η ποσότητα και ο όγκος αυτών που απομένουν.

Είχα δει κι εγώ από τότε που ήμουν πιτσιρίκι ότι στη Γερμανία (όπως και σε άλλες ευρωπαικές χώρες) η ανακύκλωση είναι κάτι το αυτονόητο γι' αυτούς. Καιρός λοιπόν, έστω και με καθυστέρηση, να ακολουθήσουμε κι εμείς το παράδειγμά τους!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από Νάντια » 18 Φεβ 2009, 13:42

JOANNA T. έγραψε: Κάδοι στη γειτονιά μου υπάρχουν, είναι οι κλασσικοί μπλε, που ρίχνεις μέσα χαρτί-γυαλί-αλλουμίνιο-πλαστικό, αλλά τον περασμένο μήνα μου είπανε οτι στην πραγματικότητα δεν ανακυκλώνουν το περιεχόμενο αυτών των κάδων, απλώς λέει τα ρίχνουν σε ειδικό σημείο στη χωματερή και τα σκεπάζουν με χώμα, για να μην γίνονται αυτοαναφλέξεις !!!! Ξέρει κανείς να μου πει αν είναι αλήθεια αυτο???

Και άλλη μία απορία που έχω είναι το κατά πόσο είναι δόκιμο να ξοδεύουμε 1 λίτρο πόσιμο νερό για να καθαρίσουμε το κυπελάκι του γιαουρτιού για να το διαθέσουμε για ανακύκλωση...

Και για ποιο λόγο το ανακυκλωμένο χαρτί κοστίζει ακριβότερα... Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν κάποιες επιδοτήσεις ή κάτι άλλο ώστε να κοστίζει φθηνότερα και να το προτιμάει ο κόσμος??? (ιδίως το ανακυκλωμένο χαρτί τουαλέτας που χρησιμοποιείται ευρέως στο εξωτερικό). Αυτά!
Λοιπόν, έχεις ανοίξει 3 μεγάλα ζητήματα κ πολύ καλά έκανες
  • 1. Πολλή φιλολογία έχει υπάρξει κατά καιρούς για το που τελικά καταλήγει το περιεχόμενο των μπλε κάδων
    Προσωπικά θέλω να πιστεύω οτι καταλήγει εκεί που πρέπει, σε διαδικασίες ανακύκλωσης δηλαδή,
    γιατί αλλιώς όσοι μπαίνουν σε όλη αυτή τη διαδικασία να διαχωρίζουν τα ανακυκλώσιμα κ να τα πηγαίνουν μέχρι τους κάδους είναι τουλάχιστον αφελείς (ήμουν πολυ ευγενική)
    Όμως, επειδή οι δήμοι είναι πιο πολύ... υποχρεωμένοι να κάνουν ανακύκλωση, είτε από ευρωπαϊκές οδηγίες είτε για να τσεπώσουν τα λεφτά των αντίστοιχων επιδοτήσεων (γιατί αυτές υπάρχουν κ θα σας πω παρακάτω γι'αυτό), βάζουν μεν τους κάδους αλλά απο 'κει κ πέρα "τα σπρώχνουν κατω απ'το χαλάκι". Καμία διαχείριση.
    Νοιώθω οτι σαν πολίτες πρέπει να πάρουμε πιο ενεργά στα χέρια μας την ανακύκλωση. Οπότε κ ένας στοιχειώδης έλεγχος στους "από πάνω" δεν βλάπτει. Στη Θεσσαλονίκη τους έχω πάρει άπειρες φορές τηλέφωνο για να αδειάσουν ας πούμε κάδους που... ξεχείλισαν ή όπως προχθές να επιστρέψουν επιτέλους στη θέση τους τους κάδους που "εξαφανίστηκαν" μετά τα τελευταία επεισόδια (σημείωση: δεν είχαν καεί ποτέ)
    Σου παραθέτω κάποια αντίστοιχα χρήσιμα στοιχεία για την περιοχή σου. Πάρ' τους τηλέφωνο κ ζήτα να σε ενημερώσουν.
    Είναι υποχρεωμένοι!

    ΕΣΔΑ Ημαθίας (Ενιαίος Σύνδεσμος Διαχείρισης Απορριμμάτων)
    http://esda.gr/component/option,com_frontpage/Itemid,1/
    email: esdaimat@otenet.gr
    Διεύθυνση: Μητροπόλεως 14 Βέροια 59100
    Τηλέφωνο: 2331075131 - 75231

    2.Ρωτάς γιατί πρέπει να καθαρίζονται οι συσκευασίες πριν απορριφθούν. Τα υπολείμματα από τροφές που περιέχουν βγάζουν μετά από ζύμωση μεθάνιο. Το οποίο εκτός του ότι είναι εύφλεκτο (εξ'ου κ η αυτανάφλεξη) είναι κ Αέριο του Θερμοκηπίου. Απίστευτο έτσι? Κ όμως έχει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με το CO2
    Ένας άλλος λόγος είναι οτι καθαρίζοντας τις συσκευασίες πετυχαίνουμε μεγαλύτερη επί τοις εκατό καθαρότητα στο αρχικό υλικό (ας πούμε πλαστικό χωρίς... γιαούρτια, σαμπουάν, κολλημένα φασολάκια κτλ :lol: ). Τέλος ένας άλλος λόγος που ελάχιστοι έχουν την ευαισθησία να σκεφτούν, είναι οτι για την Ελλάδα τουλάχιστον κ για τους κάδους που μπαίνουν μαζί όλα τα υλικά, κάποιο άλλοι άνθρωποι θα πρέπει μετά να τα διαλέξουν ένα ένα με το χέρι. Είναι η γνωστή διαδικασία της Χειροδιαλογής. Φανταστείτε οτι αυτά που εμείς κοιτάμε με αηδία κ τα ονομάζουμε μιαρά σκουπίδια αποτελούν για κάποιους άλλους περιβάλλον εργασίας!
    Ένα θα πω. Ο πραγματικό πολιτισμός του καθ' ενός από εμας φαίνεται με μια απλή ματιά στα σκουπίδια του...

    3. Τώρα γιατί το ανακυκλωμένο χαρτί κοστίζει ακριβότερα?
    Α. Η ανακύκλωση είναι "trendy"
    Υπάρχουν πάρα πολλοί εκεί έξω που την έχουν δει "καινούριος τρόπος ζωής, εναλλακτικός, βρίσκω νέο νόημα στη ζωή μου, είμαι καλύτερος από όλους εσάς κοινοί mainstream". Είναι πολύ φυσικό όταν κάποιοι είναι διατεθειμένοι ν' ανοίξουν καλά το πορτοφόλι για ένα τέτοιο lifestyle κάποιοι άλλοι να είναι με χαρά εκεί για να τους το αδειάσουν :wink: Κ βέβαια το πόσο in είναι να είσαι "ακτιβιστής του περιβάλλοντος" το υποστηρίζουν κανάλια, περιοδικά, η βιομηχανία, το σύστημα όλο. Γιατί? Αφού απλά πουλάει. Κ φυσικά συσπειρώνει. Πολλές φορές φανατιζει κιόλας. Πολύ βολικό...

    Β. Για ν' αφήσουμε τις extreme περιπτώσεις, η διαχείριση των υλικών ανακύκλωσης κοστίζει γιατί δεν είναι οργανωμένη κ μαζική. Αν σχεδόν όλοι ανακύκλωναν συστηματικά, κ δίκτυο διακίνησης θα είχε, κ εργοστάσια επεξεργασίας περισσότερα. Αυτό σημαίνει εργοστάσια πιο κοντά μας (μη φρικάρετε, δε ρυπαίνουν :wink: :wink: ), άρα λιγότερα πετρέλαια για τη μεταφορά κ γενικότερα μείωση του επιμέρους κόστους με βάση την οικονομία κλίμακας (Ωχ. Ειναι κάπως βαρύ αυτο? :roll: )
    Anyway, όσο περισσότεροι ανακυκλώνουμε, τόσο φθηνότερα μας βγαίνει :mrgreen:

    Γ. Για τις επιδοτήσεις τώρα που είπαμε, ναι, όντως αυτές υπάρχουν.
    Λοιπόν.
    Με νόμο πλέον, κάθε βιομηχανία, για οποιοδήποτε προϊόν παράγει, είναι υποχρεωμένη να καταβάλει αντίστοιχο ποσό για την ανακύκλωση των απορριμάτων που απ' αυτό βγαίνουν. To μικρό σηματάκι της ανακύκλωσης, με τα τρία βελάκια σε κύκλο (που έχουν πάνω οι περισσότερες συσκευασίες) σημαίνει οτι το υλικό είναι ανακυκλώσιμο? Λάθος! Σημαίνει οτι η τάδε εταιρία πληρώνει τα αντίστοιχα ποσά για την ανακύκλωση των υλικών της!!! (Κ εγώ όταν το έμαθα κουφάθηκα αλλά είναι αλήθεια. Το έμαθα σε επίσημο κρατικό σεμινάριο)
    Όταν λοιπόν ανακυκλώνουμε τις μπαταρίες, τα.. dvds, τα μελανάκια (κ μας δίνουν κ λεφτά πίσω για τα μελανάκια!), από που πληρώνονται? Πληρώνονται απ΄την Ευρωπαϊκή Ένωση, που την πλήρωσαν οι βιομηχανίες (με νόμο), που τις πλήρωσε ποιός?
    ΕΜΕΙΣ
    Μα φυσικά αυτές μετακύλησαν το κόστος στον καταναλωτή. Έτσι δε γίνεται πάντα?
    Αφού λοιπόν ΕΜΕΙΣ πληρώσαμε (με τις αγορές μας) απ'την αρχή την ανακύκλωση, δεν πρέπει κ στο τέλος να την απαιτήσουμε?
    Δε μας τη χαρίζουν, ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ! Αντί λοιπόν να τσεπώνουν απλά τις επιδοτήσεις, ας τους υποχρεώσουμε να τις χρησιμοποιήσουν.
    Να στήσουν το δίκτυο σωστά...
Well? Ήμουν πολύ κουραστική? Μεγάλο βγήκε τελικά.
Χρήσιμο όμως?
Τι λέτε? :wink:
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)

Άβαταρ μέλους
JOANNA T.
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Απρ 2008, 09:35
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Τοποθεσία: Νάουσα

Re: Κάνετε ανακύκλωση ?

Δημοσίευση από JOANNA T. » 20 Φεβ 2009, 09:33

Σε ευχαριστώ πολύ Νάντια μου που μπήκες στον κόπο να τα εξηγήσεις όλα αυτά
Πιστεύω πως θα τα βρουν πολύ χρήσιμα και τα υπόλοιπα μέλη. :D
Κάτι διάβασα κάπου οτι στην πόλη μου ενώ το αρχικώς υπολογισμένο κόστος επεξεργασίας ανά τόνο ήταν 80 ευρω, τελικά θα κοστίσει μάλλον 120 ευρω και γίνανε παράπονα.... Λες για αυτό να εξαφανίζουν τους κάδους? :wink:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανάχρηση - Ανακύκλωση”