Πως να επωφεληθούμε με δώρα μέσω ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 46
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Πως να επωφεληθούμε με δώρα μέσω ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Δημοσίευση από onyx_girl » 14 Απρ 2019, 21:42

Η ενέργεια που οι περισσότεροι εδώ Αθήνα και Θεσσαλονίκη πια θα ξέρετε, γιατι διαφημίζεται αρκετά, είναι η ανταποδοτική ανακύκλωση.
Πλαστικά μπουκάλια, γυάλινα και κουτάκια αναψυκτικών μας δίνουν 0,03€ ανα συσκευασία. Το ποσόν μπορεί να αποδωθεί είται σε κουπόνι έκπτωσης για αγορές σε διάφορα σουπερμάρκετ, είται σε δωρεά σε κάποιο ύδριμα όπως το χαμόγελο του παιδιού ή την αποστολή. Εγώ τα βρίσκω συνήθως έξω από καταστήματα συγκεκριμένης αλυσίδας ή σε πλατείες μεγάλων δήμων. Το κακό είναι οτι πολύ συχνά βρίσκω γεμάτα ή εκτός λειτουργίας τα μηχανήματα...


http://www.antapodotiki.gr
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος onyx_girl την 12 Νοέμ 2021, 02:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Iroo
Diamond Member
Diamond Member
72 74
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 18:59
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μοσχάτου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Επικοινωνία:

Re: Ανταποδοτική ανακύκλωση

Δημοσίευση από Iroo » 16 Απρ 2019, 06:38

Καλημέρα, το πρόγραμμα υπήρχε σε πιο μικρό βαθμό και παλιότερα. Απλά τώρα πρόσθεσαν σημεία και έριξαν πολύ διαφήμιση. Το πρόβλημα είναι ότι αν και τα αδειάζουν πιο συχνά από παλαιότερα δεν φτάνει για αύτα που έρχονται. Πόσες φορές έχω πάει στη πλατεία με δύο κιόλας συστήματα και είναι τίγκα όλο. Συν δύο καρότσια σούπερ μάρκετ δίπλα. Με άλλα λόγια ο κόσμος ανταποκρίνεται αλλά κάτι δεν υπολόγισαν σωστά στο σχεδιασμό. Ίσως μια πίεση και προς τα άλλα σούπερ μάρκετ να βοηθήσει την κατάσταση.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω λογαριασμο στην Alpha, εθνική και eurobank

Χρωστάω : dalitsa_81 1 Ε

Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 46
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Ανταποδοτική ανακύκλωση

Δημοσίευση από onyx_girl » 06 Ιουν 2019, 20:31

Επίσης υπάρχει η ανταποδοτική ανακύκλωση στους μπλε κάδους με τη Cyclefi
Αυτή η εταιρεία ιδρύθηκε πριν μερικά χρόνια και σε ανταμοίβει για την ανακύκλωση που κάνεις κανονικά στους μπλε κάδους, με τη χρήση ειδικής σακούλας & QR CODE.
Πρόσφατα, συνεργάστηκαν με τη SANITAS και πριν λίγες μέρες μπήκαν στα ράφια συγκεκριμένης αλυσίδας σουπερμάρκετ οι πορτοκαλί σακούλες με κορδόνι για ανακύκλωση.
Ενθουσιάστηκα, γιατί παλαιότερα η απόκτηση μια σακούλας τους έπρεπε να γίνει με αποστολή από τους ίδιους, ενώ τώρα είναι πιο προσβάσιμες.
Η ανταμοιβή δίνεται με τη μορφή εκπτωτικών κωδικών σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις.
Περισσότερα εδώ: CYCLEFI
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 46
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

The Green City : Νέος τρόπος ανακύκλωσης με συλλογή πόντων & ανταμοιβών!

Δημοσίευση από onyx_girl » 29 Σεπ 2021, 01:01

Σε 66 δήμους της Αττικής (προς το παρόν) τρέχει το πρόγραμμα ανακύκλωσης Εικόνα, το οποίο ανταμείβει τους πολίτες που διαχωρίζουν τα ανακυκλώσιμα (καθαρά) υλικά τους σε είδος, με πόντους που εξαργυρώνονται σε διάφορα εκπτωτικά κουπόνια. Το πρόγραμμα αυτό απότι έχω ψάξει είναι ακόμα στην αρχή του και αναπτύσσεται κάθε μήνα και περισσότερο.
Όσοι μένετε Αγία Παρασκευή, Γέρακα, Σπάτα, Βύρωνα, Ζωγράφου, Καλλιθέα και σε άλλους δήμους της περιφέρειας, μπορείτε να επωφεληθείτε από αυτό.
Προσωπικά ενθουσιάστηκα μόλις το ανακάλυψα, γιατί κρατούσα στο πατρικό μου σακούλες με παλιά σκισμένα ρούχα που δεν χαρίζονται, ρετάλια υφάσματα για κατασκευές που απλά μου έπιαναν χώρο οπότε τώρα τα έδωσα εκεί και επωφελήθηκα.
Υπάρχουν πολλά είδη που δέχονται εκεί, σχεδόν ό,τι ανακυκλώνεται: γυαλί, πλαστικό, αλουμίνιο, τηγανέλαια, υφάσματα, παπούτσια, κονσερβοκούτια.
Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο και να επεκταθεί σε όλη την Ελλάδα!
Σας παραθέτω και το link του προσωπικού μου profile στο site, από το οποίο εάν κάνετε εγγραφή, θα μου χαρίσετε και εμένα 500 πόντους.
https://thegreencity.gr/referrals/89def ... 82aacaef1f
(Ελπίζω να μην αντιτίθεται στους κανόνες του xariseto που έβαλα το προσωπικό μου link.... )

Καλημέρες!!! :rofl:
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

JaneDoe
VIP Member
VIP Member
75 64
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: 06 Αύγ 2013, 01:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Νέος τρόπος ανακύκλωσης με συλλογή πόντων & ανταμοιβών!

Δημοσίευση από JaneDoe » 29 Σεπ 2021, 01:18

Φαίνεται ενδιαφέρον.

Αυτό που με ξενίζει και μου φαίνεται παράξενο είναι το ότι στην ιστοσελίδα δεν έχει κάποια περιγραφή του τι αφορά η ιστοσελίδα. Ζητούνται προσωπικά δεδομένα χωρίς να παρέχεται καμία απολύτως πληροφορία για τη δράση αυτή. Ίσως κάνω λάθος και διορθώστε με αν όντως κάνω, αλλά δε βρίσκω πουθενά στην ιστοσελίδα πληροφορίες...

:!: Παραδίδω μόνο ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ σε Θεσσαλονίκη (κι ενίοτε σε Σέρρες) :!:

Παρακαλώ οι συναλλαγές να γίνονται σύντομα λόγω έλλειψης χώρου.

Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 46
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: Νέος τρόπος ανακύκλωσης με συλλογή πόντων & ανταμοιβών!

Δημοσίευση από onyx_girl » 29 Σεπ 2021, 01:33

Ίσως φταίει που είναι ακόμα στην αρχή και είναι λίγο κακοφτιαγμένο και το site τους και το app.
Ίσως φταίει που παρέθεσα απευθείας το link της εγγραφής νέου μέλους - φίλου.
Για να δείτε περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε την αρχική σελίδα τους, τους όρους χρήσης του site ή στο fb τους https://thegreencity.gr/el/home https://thegreencity.gr/el/privacy https://www.facebook.com/thegreencityofficial/
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

JaneDoe
VIP Member
VIP Member
75 64
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: 06 Αύγ 2013, 01:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Νέος τρόπος ανακύκλωσης με συλλογή πόντων & ανταμοιβών!

Δημοσίευση από JaneDoe » 30 Σεπ 2021, 16:03

Όχι, δε φταις εσύ σε κάτι, ίσα ίσα εσύ γνωστοποίησες κάτι πολύ ενδιαφέρον και μπράβο σου! Η οργάνωση της ιστοσελίδας είναι κακή κι ανεπαρκής. Είναι λίγο παράξενο να μπαίνεις σε μια ιστοσελίδα, να μην έχει καμία πληροφορία για την εταιρεία/δράση κ.λπ. και το μόνο που να μπορείς να κάνεις είναι εγγραφή. Πάντως είναι πολύ χρήσιμο το λινκ για τους όρους χρήσης, αφού είναι το μόνο μέρος όπου μπορείς να ενημερωθείς για τη δράση.

:!: Παραδίδω μόνο ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ σε Θεσσαλονίκη (κι ενίοτε σε Σέρρες) :!:

Παρακαλώ οι συναλλαγές να γίνονται σύντομα λόγω έλλειψης χώρου.

κουκουτσάκι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3678
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Νέος τρόπος ανακύκλωσης με συλλογή πόντων & ανταμοιβών!

Δημοσίευση από κουκουτσάκι » 01 Οκτ 2021, 08:17

Καλημέρα .. πως συλλογονται οι πόντοι ? Έχει καταλάβει κάποιος ; Πας με το κινητό και σκαναρει; Σου δίνει κάποια απόδειξη με κωδικό ;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

είμαι μέλος σε κάποιες χαριστικές ομάδες όπως επίσης και σε κάποιες ομάδες πωλήσεων στο facebook

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3086
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Νέος τρόπος ανακύκλωσης με συλλογή πόντων & ανταμοιβών!

Δημοσίευση από regent » 01 Οκτ 2021, 11:28

Εικόνα Εικόνα

Καθώς βλέπω πως υπάρχει ενδιαφέρον σάρωσα το φυλλάδιο που μου έδωσαν όταν πέρασα από μια κινητή μονάδα.

Εικόνα

Οδηγίες όπως φαίνονται στο site. Αυτό που δεν βρίσκω είναι οι αντιστοιχία υλικών με πόντους. Πρέπει μάλλον να συνδεθείς για να το δεις.
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 46
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Re: Νέος τρόπος ανακύκλωσης με συλλογή πόντων & ανταμοιβών!

Δημοσίευση από onyx_girl » 05 Οκτ 2021, 14:43

κουκουτσάκι έγραψε:
01 Οκτ 2021, 08:17
Καλημέρα .. πως συλλογονται οι πόντοι ? Έχει καταλάβει κάποιος ; Πας με το κινητό και σκαναρει; Σου δίνει κάποια απόδειξη με κωδικό ;
Καλησπέρα!!!
Πάω εκεί σε σακούλες τα υλικά ξεχωρισμενα και καθαρά (ανάλογα ποιό σημείο με βολευει από το δρομολόγιο της κάθε μέρας) και μου ζητάνε το κινητό μου, να επιβεβαιώσουν ποιό μέλος είμαι. Έπειτα στο app ή στο site φαίνεται στο ιστορικό με ώρα και ημερομηνία η ένδειξη "ζύγιση" και το σύνολο των πόντων από όλα τα υλικά μαζί.

Επίσης οι πόντοι ανά κιλό υλικού, είναι δημοσιευμένοι εδώ:
https://www.facebook.com/10560050162674 ... 344614291/
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανάχρηση - Ανακύκλωση”