Επανάχρηση με φαντασία

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Τούλα
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2008, 02:37
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γαστούνης Ηλείας
Τοποθεσία: Γιαννιτσά
Επικοινωνία:

Δεν είναι όλα σκουπίδια.......αλλά έργα τέχνης !

Δημοσίευση από Τούλα » 25 Ιούλ 2008, 12:17

Σκεφτήκατε ποτέ οτι απο αυτά που εμείς τα βλέπουμε σαν σκουπίδια, κάποιοι άλλοι δημιουργούν έργα τέχνης;

Ούτε κι εγώ, μέχρι που το είδα σε κάποιες ιστοσελίδες !

Έχοντας μεγάλο κόλλημα με τις χειροτεχνίες γενικά, έψαχνα να βρώ καινούργιες ιδέες για δημιουργήματα και στις βόλτες μου μέσα στο διαδύκτιο έχω δεί κατα καιρούς πολύ όμορφα πράγματα.

Εγώ η ίδια έφτιαξα ενα πολύ όμορφο "φωτιστικό" για τα καλοκαιρινά βραδάκια μας στο μπαλκόνι, χρησιμοποιόντας ενα κουτάκι απο πατατάκια, ξέρετε αυτό που είναι σαν κύλινδρος (για να μην κάνω διαφήμηση και πώ την μάρκα απο τα πατατάκια).

Το έβαψα με άσπρο και κόκκινο και το κόλλησα με το ανοιχτό μέρος προς τα επάνω στη μέση ενώς πιάτου για γλάστρες, το οποίο είχα βάψει μπλέ (το χρώμα της θάλασσας). Σε τέσσερα σημεία τριγύρω του, έβαλα τέσσερα σφυνακοπότηρα, έριξα γύψο μέσα στο πιάτο και όσο αυτός ήταν ακόμη υγρός, έβαλα σε κάποια σημεία κοχύλια κι έριξα λίγη άμμο. Όταν ο γύψος στέγνωσε έβγαλα τα σφυνακοπότηρα και στη θέση τους έβαλα καιράκια ρεσό. Στο κυλινδρικό κουτάκι, στο επάνω μέρος κόλλησα κι ενα παλιό ποτήρι, το οποίο επίσης είχα βάψει σε χρώμα μπλέ. Έβαλα κι εκεί μέσα ενα κεράκι ρεσό και τα βράδυα που καθόμαστε στο μπαλκόνι μας, ανάβαμε αυτά τα κεράκια και είχαμε πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Πρόσφατα μετακομήσαμε κι έτσι χάρησα τον "Φάρο" μου σε μια γειτόνισσα αλλά σκοπεύω να φτιάξω εναν καινούργιο για το καινούργιο μας σπίτι, μόλις βρώ χρόνο.

Άν σας αρέσουν οι χειροτεχνίες, σκρφτήτε πόσα όμορφα πράγματα μπορείτε να κάνετε με υλικά που άλλοι τα βλέπουν μόνο σαν σκουπίδια.

Το διαδύκτιο επίσης θα σας βοηθίσει να βρείτε πολλές πανέμορφες ιδέες κατασκευής κι έτσι με ευχάρηστω τρόπο θα κάνετε ανακύκλωση ! :wink: :wink: :wink:


Άβαταρ μέλους
Ronnie21
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 23:23
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Δεν είναι όλα σκουπίδια.......αλλά έργα τέχνης !

Δημοσίευση από Ronnie21 » 25 Ιούλ 2008, 22:39

Πολύ καλό αυτό Τούλα! Είχα δει κάτι παρόμοιο στο εξωτερικό με παλιά κομμάτια μετάλλου. Φαντάζομαι τα παιδιά σου θα χαίρονται πολύ τις δημιουργίες σου.
Αν χρησιμοποιήσεις κάτι από εδώ κάνε μια παρουσίαση της κατασκευής σου! θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!
Birth, School, Metallica, Death :twisted:

Τούλα
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2008, 02:37
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γαστούνης Ηλείας
Τοποθεσία: Γιαννιτσά
Επικοινωνία:

Re: Δεν είναι όλα σκουπίδια.......αλλά έργα τέχνης !

Δημοσίευση από Τούλα » 25 Ιούλ 2008, 23:16

Ronnie21 έγραψε:
Φαντάζομαι τα παιδιά σου θα χαίρονται πολύ τις δημιουργίες σου.
Όχι μόνο τις χαίροντε αλλά δημιουργούμε και μαζί πολλά πράγματα !
Μάλιστα όποτε βγαίνουμε βόλτα ψάχνουν να βρούν διάφορα υλικά που θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε για κάποια κατασκευή, όπως π.χ κουκουνάρια και όμορφα φύλλα το Φθηνώπορο στο πάρκο, όμορφες πετρούλες και κοχύλια στη θάλασσα κι ακόμα και μέσα στην πόλη, όταν δούν έξω απο κάποιο κάδο σκουπιδιών διάφορα αντικείμενα, μου βάζουν ιδέες, πώς να τα χρησιμοποιήσουμε.

Π.χ απο κάποια μικρά ξύλινα σανίδια φτιάξαμε κρεμάστρες ρούχων για το παιδικό. Αφού πρώτα τα λίανα με σμιριδόπανο, τα έβαψα, τα κορίτσια κόψανε διάφορες εικόνες παιδικών ηρώων που τους βρήκα απο το Internet και τις εκτύπωσα, τις κολλήσαμε πάνω στα βαμμένα σανίδια και ο μπαμπάς τα βίδωσε έπιτα στον τοίχο του παιδικού δωματίου. Τις κρεμαστρούλες για να κρεμάνε τα μπουφάν τους, τις έφτιαξα απο Cernit, ενα υλικό σαν πλαστελίνη που ψήνετε όμως στο φούρνο και γίνετε σκληρό. Πρίν τις ψήσω, έκανα τρύπες για να βάλω μέσα τις βίδες, με τις οποίες θα τις βιδώναμε πάνω στα σανίδια.

Μόλις θα έχω ADSL σύνδεση, θα σας ανεβάσω φωτογραφία για να καταλάβαιτε, πώς ακριβώς είναι. :wink: :wink: :wink:

Υπάρχουν, όπως είπα πολλά πράγματα, τα οποία άλλοι πετάνε και άλλοι τα μεταμορφώνουν σε κάτι χρήσιμο, φτάνει να σου αρέσει ν΄ασχολήσαι με αυτό και να΄χεις φαντασία !

Άβαταρ μέλους
Ronnie21
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 23:23
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Δεν είναι όλα σκουπίδια.......αλλά έργα τέχνης !

Δημοσίευση από Ronnie21 » 25 Ιούλ 2008, 23:51

Μπράβο σου! Πραγματικά χαίρομαι που η φαντασία δεν μας άφησε... Πολύ τυχερά τα παιδιά σου με τέτοια ερεθίσματα!
Birth, School, Metallica, Death :twisted:

Τούλα
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2008, 02:37
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γαστούνης Ηλείας
Τοποθεσία: Γιαννιτσά
Επικοινωνία:

Re: Δεν είναι όλα σκουπίδια.......αλλά έργα τέχνης !

Δημοσίευση από Τούλα » 31 Ιούλ 2008, 02:30

Σας ευχαρηστώ για τα καλά σας λόγια !!!!! :) :) :) :)

Αυτές τις μέρες μου΄ρθε και μια καινούργια ιδέα, την οποία σκέφτομαι να υλοποιήσω μόλις επιστρέψουμε απο τις διακοπές μας.

Στο μπάνιο μας δεν έχουμε ντουλαπάκι για τα καλληντικά και τις κολώνιες μας και τυχαίνει να μου περισεύει μια κουρτίνα μπάνιου γιατί ήταν στενή στο πλάτος (180 cm) και πήραμε καινούργια (200 cm).

Οπότε λέω να ράψω την παλιά με τέτοιο τρόπο, ωστε να μπορέσω να δημιουργίσω πολλές τσεπούλες, στις οποίες θα βάλουμε τα πράγματά μας και θα την σταθεροποιήσω στην μπάρα που έχουμε για να κρεμάμαι τις πετσέτες μπάνιου.

Δεν ξέρω, άν μπορείτε να φανταστήτε τί εννοώ. Όταν την φτιάξω και την τοποθετίσω, θα σας βγάλω φωτογραφία για να καταλάβετε. Όπως σας είπα προς το παρόν έχω μόνο απλή σύνδεση και θα μου ήταν πολύ δύσκολο και χρονοβόρο ν΄ανεβάσω φωρογραφίες. Την τελευταία φορά που προσπάθησα χρειάστηκα 10 λεπτά γι΄αυτό, κι έτσι λέω να περιμένω την σύνδεση ADSL που ελπίζω να έχω μέχρι τα τέλη του Αυγούστου !

Άμα μου΄ρθουν κι άλλες ιδέες, θα σας τις γράψω εδώ και θα χαρώ πολύ να μοιραστούμε όλοι μαζί και δικές σας ιδέες ! :wink: :wink: :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
rimmka
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
23 40
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 02 Μάιος 2008, 10:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Δεν είναι όλα σκουπίδια.......αλλά έργα τέχνης !

Δημοσίευση από rimmka » 31 Ιούλ 2008, 10:35

Τούλα, αυτό το έχω σκεφτεί κι εγώ γιατί έχουμε έλλειψη αποθηκευτικού χώρου στο σπίτι μας.
Αλλά δεν ήξερα τι ύφασμα να χρησιμοποιήσω ώστε να μην καταστραφεί από τα νερά και την υγρασία που υπάρχουν στο μπάνιο.
Τώρα με βοήθησες πολύ. Μια παλιά κουρτίνα μπάνιου είναι ότι πρέπει!
Σ' ευχαριστώ!

Και περιμένω φωτογραφίες, μόλις μπορέσεις :)

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι εννοείς, απλά αυτό είναι για παιδικό δωμάτιο.
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
rimmka
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
23 40
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 02 Μάιος 2008, 10:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Δεν είναι όλα σκουπίδια.......αλλά έργα τέχνης !

Δημοσίευση από rimmka » 31 Ιούλ 2008, 10:49

Μια ιδέα για γονείς που έχουν μικρά παιδάκια.
Αν έχετε παλιά βιβλία, παιδικές αφίσες, κάρτες ακόμα και ζωγραφιές που θέλετε να ξεφορτωθείτε... μπορείτε να τα κάνετε puzzles.
Απλά κόβετε τις εικόνες αυτές και αφήνετε το παιδάκι σας να τα μαζέψει.
Κάπως έτσι δηλαδή:

Εικόνα
Εικόνα

Τούλα
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2008, 02:37
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γαστούνης Ηλείας
Τοποθεσία: Γιαννιτσά
Επικοινωνία:

Re: Δεν είναι όλα σκουπίδια.......αλλά έργα τέχνης !

Δημοσίευση από Τούλα » 31 Ιούλ 2008, 10:55

rimmka έγραψε:
Κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι εννοείς, απλά αυτό είναι για παιδικό δωμάτιο.
Εικόνα

Ναί, αυτό εννοούσα ! Μπράβο και σ΄ευχαρηστώ πολύ για την εικόνα. Έτσι μπορώ κι εγώ πιο καλά να το φανταστώ και να το υλοποιήσω. Είχα αμηδρά μια εικόνα στο μυαλό μου αλλά τώρα θα βλέπω ακριβώς τί θέλω να κάνω !

Και πάλι ευχαρηστώ ! :wink: :wink: :wink: :wink:

evispir
Platinum Member
Platinum Member
17 17
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 16:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Nεα Ιωνια Αθήνα

Re: Δεν είναι όλα σκουπίδια.......αλλά έργα τέχνης !

Δημοσίευση από evispir » 14 Νοέμ 2008, 17:01

Ενα καταπληκτικο site για κατασκευες γενικα και ιδεες για κατασκευες με ανακυκλωσιμα υλικα ειναι το www.ftiaxto.gr. Εχει και παραπομπες σε αντιστοιχα sites του εξωτερικου. :D

EviKa
Diamond Member
Diamond Member
39 42
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: 18 Σεπ 2008, 10:50
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Γιαννιτσά - Θεσσαλοονίκη
Επικοινωνία:

Re: Δεν είναι όλα σκουπίδια.......αλλά έργα τέχνης !

Δημοσίευση από EviKa » 28 Απρ 2009, 10:19

Μπράβο παιδιά!!!
Είναι πολύ δημιουργικό το να εφαρμόζει κανείς το σύνθημα "Μην το πετάς, φτιάξε κάτι καλό"!
Ξέρω έναν τύπο στη Θεσσαλονίκη (όνομα ξέρει η νύφη μου ) που μαζεύει παλιά σπασμένα παιχνίδια παιδικά και τα αναδημιουργεί σε νέες συνθέσεις!!

Είναι καλό και τα παιδιά να απομυθοποιήσουν λιγάκι τα διαφημιζόμενα παιχνίδια και να ανακαλύψουν ότι μπορούν να περάσουν το ίδιο καλά παίζοντας με κάτι που έφτιαξαν (με την βοήθεια και μεγάλων) στα μέτρα τους και στις ανάγκες τους. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανάχρηση - Ανακύκλωση”