ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΜΑΓΕΙΡΙΚΩΝ ΕΛΑΙΩΝ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νάντια
Banned member !!
Banned member !!
90 55
Δημοσιεύσεις: 2910
Εγγραφή: 17 Μαρ 2008, 21:36
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΔΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από Νάντια » 21 Ιαν 2010, 11:54

Για σαπούνι το πάνε αλλά πολύ πιο κοντά. Στη Μυτιλήνη :wink:
Όχι μόνο εκεί βέβαια, έχει κ αλλού εργοστάσια
Παρακαλούμε, μόλις ολοκληρώνεται η κίνηση σε μια αγγελία, τα μέλη να επεξεργάζονται το [ΧΑΡΙΖΩ/ΖΗΤΑΩ] σε [ΕΚΛΕΙΣΕ] κ να την κλειδώνουν, προς διευκόλυνση της ομάδας συντονιστών.

(σημείωση: Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΑΦΟΥ ευχαριστήσει το μέλος που παρέλαβε)


Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: ΛΑΔΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση από kelili » 22 Ιαν 2010, 03:48

Αυτό του Ευαγγελάτου το είχα δει κι εγώ πολύ προσεκτικά και δεν είχα καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα.
Το μόνο ουσιαστικό για εμένα πρόβλημα που ανέφερε πεταχτά κάποια στιγμή, ήταν ότι, και καλά, τα σαπούνια που φτιάχνονται από αγνώστου προελεύσεως παλιόλαδα μπορεί να μην είναι απόλυτα ασφαλή για την υγεία μας. Δεν εξήγησε ακριβώς πώς και γιατί μπορεί να μην είναι ασφαλή, όμως... Απλώς το ανέφερε, δεν είπε τι μπορεί να περιέχουν και πώς μπορεί να μας βλάψει.
Εκείνον τον απασχολούσε, αν είχα καταλάβει καλά, το οικονομικό και το "ηθικό" κομμάτι (ότι κάποιοι σχεδόν μας ξεγελάνε και μας παίρνουν τζάμπα τα σκουπίδια μας και μετά -οι Τούρκοι!- μας τα πουλάνε πίσω και εμείς τα πληρώνουμε χρυσά!!!).
Εγώ αυτά κατάλαβα και θυμάμαι από την εκπομπή εκείνη.

Να συμπληρώσω ότι το ΑΤΛΑΝΤΙΚ τη νύχτα βάζει τον κάδο με τα παλιόλαδα μέσα στο κατάστημα!
Για πολλούς και διάφορους λόγους υποθέτω... Κλοπή κάδου, κλοπή περιέχομένου, εμπρησμός, βανδαλισμός, ρύπανση...

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9562
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Ιστοσελιδες ανακυκλωσης χρησιιμοποιημενω μαγειρικων ελαί

Δημοσίευση από theosve » 26 Μαρ 2013, 10:15

Στη βορεια Ελλαδα μπορειτε να πηγαινετε το τηγηανισμενο λαδι σε ολα τα σουπερ μαρκετ Μασουτης.
Δεν υπαρχει προγραμμα ανταμοιβης πλην της αισθησης οτι κανουμε κατι καλο για το περιβαλλον (που το θεωρω και ως τη μεγαλυτερη ανταμοιβη :D )
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
abundance
Banned member !!
Banned member !!
46 69
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 20 Δεκ 2012, 21:01
Νομός κατοικίας: Ν. Κιλκίς
Δήμος - Κοινότητα: Κάσου Δωδεκανήσου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Ιστοσελιδες ανακυκλωσης χρησιιμοποιημενω μαγειρικων ελαί

Δημοσίευση από abundance » 08 Απρ 2013, 06:44

Καλη σας μερα.Απο οτι εμαθα τα τηγανισμενα λαδια η τα παλια που μεινανε μεσα σε τενεκε η μπουκαλια και ταγκωσανε εδω στην Αθηνα τα δινουμε στο super maket :''My Market'' του ομιλου ''METRO''.
Ολα τα πραγματα πρεπει να μαθουμε να τα ανακυκλωνουμε και να τα χρησιμοποιουμε σε αλλη μορφη.
Ευχαριστω
Και θελω να ενημερωσω επι την ευκαιρια οτι δεν ζηταω καποια επιπλεον πραγματα γιατι ειμαι ζητουλας καταναλωτης.
Τα χρειαζομαι επειδη δεν μπορω να τα αγορασω.
Ευχαριστω πολυ


Καποιες φορές στέλνω με δικά μου έξοδα..Παρακαλω με ενδιαφερει οι συναλλαγες να γινονται μεσω εθνικης τραπεζας...εχω e-banking

''Μην απελπίζεις άνθρωπο με τη δική σου γνώση, γιατί δεν ξέρει ο Θεός τι έχει να σου δώσει...''

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΜΑΓΕΙΡΙΚΩΝ ΕΛΑΙΩΝ

Δημοσίευση από polvar » 01 Αύγ 2013, 20:24

Να προσθέσω ότι αντί να τα δίνουμε από δω και από εκεί τζάμπα, μπορούμε μόνοι μας να τα κάνουμε σαπούνι (http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=261&t=98569)
ή βιοκαύσιμα! (http://xariseto.gr/viewtopic.php?f=261&t=100276)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανάχρηση - Ανακύκλωση”