Δωρεάν μικρές χάρτινες κούτες για τακτοποίηση

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Δωρεάν μικρές χάρτινες κούτες για τακτοποίηση

Δημοσίευση από annapsonio » 09 Οκτ 2009, 23:07

Πολλοί από εσάς μπορεί να είστε σαν κι εμένα και να έχετε πολλά βιβλία, χαρτιά, περιοδικά κ.λπ. που θέλετε μεν να κρατήσετε, ωστόσο δεν τα θέλετε στα ράφια της βιβλιοθήκης σας. Η λύση που βρήκα εγώ και τη μοιράζομαι, διότι μπορεί να φανεί χρήσιμη και σε άλλους που δεν έτυχε να τη σκεφτούν, είναι η εξής:

Πηγαίνω σε μεγάλα φωτοτυπάδικα (όπως π.χ. στην οδό Μελενίκου στο κέντρο -Θεσσαλονίκης-, πίσω από την ΕΥΑΘ) και ζητάω να μου δώσουν κούτες. Οι κούτες που εκεί είναι αυτές που έχουν μέσα τους πάκους με τις κόλλες Α4 κι επειδή, ακριβώς, είναι μεγάλα το φωτοτυπάδικα έχουν πολλές και δεν τις χρειάζονται. Τις περισσότερες φορές τις πετάνε. Οι διαστάσεις τους είναι:
Μήκος: 31 εκ.
Πλάτος: 23 εκ.
Ύψος: 24 εκ.
Εγώ τις κούτες (έχω ήδη 4 αλλά θα χρειαστώ καμιά 10αριά ακόμα) τις έχω κάτω από το κρεβάτι μου και δε φαίνονται. Οπότε δε με ενοχλούν ότι σχέδιο κι αν είναι.

Έχουν συνήθως περιθώριο στο οποίο μπορούμε να γράφουμε τι περιέχει η καθεμιά. Εγώ επειδή είμαι κολλημένη με την οργάνωση έχω αριθμημένη την κάθε κούτα κι έχω κάνει μια λίστα με το τι περιέχει η καθεμιά ώστε αν θέλω να βρω κάτι να μη χρειάζεται να τις βγάλω όλες, αλλά μόνο το νούμερο που με ενδιαφέρει.

Τέλος, είναι όλες με καπάκια και είναι μεν μικρές, ωστόσο χωράνε τόσα βιβλία όσα να μπορούμε να σηκώσουμε χωρίς να επιβαρύνουμε τη μέση μας. Ταυτόχρονα, δε χρειάζεται να αγοράζουμε καινούριες κούτες, αξιοποιούμε ανεκμετάλλευτους πόρους κάνοντας οικονομία και ουσιαστικά προστατεύουμε το περιβάλλον.
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

sulik
Gold Member
Gold Member
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 22:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Οικολογική Συνείδηση: Δωρεάν Μικρές Χάρτινες Κούτες

Δημοσίευση από sulik » 09 Οκτ 2009, 23:36

Πολύ καλή κίνηση! Και αμα σκεφτείς και οτι εκει κοντά σε αυτά τα φωτοτυπεια δεν έχει κάδους ανακύκλωσης και οι κούτες καταλήγουν στα σκουπίδια ουσιαστικά σώζεις και κανα-δυο δεντρακια... :D

Άβαταρ μέλους
annapsonio
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1979
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009, 01:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευπαλίου Φωκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Οικολογική Συνείδηση: Δωρεάν Μικρές Χάρτινες Κούτες

Δημοσίευση από annapsonio » 13 Οκτ 2009, 19:37

Εάν, πάντως, κάποιον τον βολεύουν τέτοιες κούτες αλλά θέλει κάτι πιο όμορφο διότι θα τις έχει σε σημείο που θα φαίνονται, μπορεί (εάν έχει μεράκι και διαθέσιμο χρόνο) να πάρει διάφορα χαρτιά περιτυλίγματος και να τα ντύσει όπως θέλει. Έχω κάνει κάτι τέτοιο ανάλογο για κουτί για δώρο γενεθλίων κι επειδή ήθελα να μην πάθει τίποτα και το χαρτί περιτυλίγματος, πάνω από εκείνο έβαλα και το διαφανές αυτοκόλλητο με το οποίο ντύνουμε τα βιβλία.
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΑ.



edit admin :
Όποιος δεν δέχεται και δεν έχει διαβάσει τους
ΚΑΝΟΝΕΣ και τους Όρους χρήσης
Πάει σπίτι του.
Και δεν το παίζει μάγκας επειδή δεν τους έχει δει !

Άβαταρ μέλους
kelili
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
61 27
Δημοσιεύσεις: 983
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 20:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Οικολογική Συνείδηση: Δωρεάν Μικρές Χάρτινες Κούτες

Δημοσίευση από kelili » 14 Οκτ 2009, 18:04

Εγώ έχω βρει πολύ πρακτικά τα κουτιά από toner για εκτυπωτές.
Τα μαζεύω έξω από μαγαζιά "μελανάδικα" ή έξω από εταιρίες στο κέντρο της πόλης.
Είναι στενόμακρα και με βολέυουν για να αποθηκέυω πακέτα με φωτογραφίες ή βιβλία μικρού σχήματος.
Κουτιά που περιέχουν το ίδιο μοντέλο toner έχουν το ίδιο μέγεθος, και υπάρχουν σε πολλά μεγέθη -θέλει, άρα, λίγο ψάξιμο για να βρεις πολλά ίδια ακριβώς κουτιά!
Αυτά τα κουτιά κλείνουν πολύ καλά καθώς έχουν μια γλώσσα από τη μιά και μια σχισμή από την άλλη που κουμπώνουν μεταξύ τους.
Έτσι όπως τα τοποθετώ στο ράφι, φαίνεται μόνο ή στενή τους πλευρά την οποία έχω ντύσει με ένα χαρτονάκι χρωματιστό (ίδιο χρώμα για τα κουτιά με ομοειδές περιεχόμενο). Δεν έχω ντύσει όχι όλο το κουτί -βαριέμαι :lol: - αλλά έστω και έτσι από εμφάνιση "σκίζουν" γιατί μόνο αυτή η πλευρά φαίνεται όταν είναι στο ράφι!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανάχρηση - Ανακύκλωση”