δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το χέρ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

WWW.ORAMA ELPIDAS.GR

Δημοσίευση από guzelina » 15 Φεβ 2014, 10:32

Καλημερα :D

Σημερα ειναι η μερα του παιδικου καρκινου.Ειμαστε τυχεροι που εχουμε τραπεζα και στην Ελλαδα και μπορουμε ολοι να γινουμε δοτες μυελου των οστων.ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ.ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ.

http://www.oramaelpidas.gr/

Ριξτε μια ματια αξιζει τον κοπο και παρτε την αποφαση ισως καποιος περιμενει εσας να του χαρισετε τη ζωη
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ


Άβαταρ μέλους
xristina13
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5580
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2010, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: Αν. Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το χέρ

Δημοσίευση από xristina13 » 26 Μάιος 2014, 17:20

έγινα δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το χέρι σου για να σωθεί μια ανθρωπινή ζωή και τίποτα άλλο, αύριο μπορεί αυτή η ζωή να είναι η δική σου ή του παιδιού σου.
αύριο λιπών αν θα χρειαστείς εσύ ή για κάποιον αγαπημένο σου θα ενδιαφερθείς να μάθεις πως γίνετε πια η διαδικασία και θα παρακαλάς οποίον ξέρεις να γίνει και αυτός?
γιατί δεν το κάνεις και εσύ σήμερα να σωθεί κάποιος άλλος?
η διαδικασία είναι απλή πηγαίνεις σε ένα νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη είναι το ιπποκράτειο δίνεις 15μλ αίμα από το χέρι σου και συμπληρώνεις ένα ερωτηματολόγιο και κάποια ιατρικά σου στοιχειά, γίνετε ταύτιση αντιγόνων αν βρεθεί κάποιος άνθρωπος που είναι συμβατός με σένα θα σε καλέσουν και θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να το κάνεις, αν το κάνεις λιπών θα σου κάνουν κάποιες εξετάσεις ότι είσαι υγιείς και θα σου δώσουν για 2 μέρες αυξητική ορμόνη, στην συνεχεία χρειάζονται 2 ώρες από τον χρόνο σου να σου πάρουν λίγο αίμα από το χέρι παλι...αυτό είναι όλο τίποτα άλλο ούτε από την μέση που ήταν Παλιό ούτε τίποτα λίγο αίμα είναι και θα σώσεις μια ανθρωπινή ζωή η αυξητική ορμόνη της μονές παρενέργειες που μπορεί να έχει είναι να έχεις ζάλη και έμετο για 2 μέρες αυτό οίνε όλο και τίποτα άλλο δεν μπορείς να πάθεις. ζάλη και έμετο είναι αστείο να σταματήσει κάποιον μπροστά στο να σώσει μια ανθρωπινή ζωή...τα παιδάκια με λευχαιμία που περιμένουν από εσένα για να έχουν ελπίδα να ζήσουν θα προσευχόντουσαν να έχουν ζάλη και έμετο σε όλη τους την ζωή πάρα αυτό που περνάνε , έτσι κι αλλιώς νομίζω έχουν κάθε μέρα και είναι το λιγότερο που τους συμβαίνει όλα αυτά μην φανταστείτε ότι τα λέω γιατί με απασχολεί άμεσα, δόξα το θεό δεν γνωρίζω καν κάποιον που να χρειάζεται...το μονό που γνωρίζω είναι ότι το να είσαι συμβατός με κάποιον είναι μια πιθανότητα στης 15000 και ελπίζω με το κείμενο μου να πίσω έστω και έναν να μειώσουμε αυτές της πιθανότητες.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έστειλα προπληρωμένους:
Έστειλα γραμ/μα:
Έστειλα πράγματα:
Περιμένω φάκελο-γραμ/σημα:
Συνάντηση:

doritta
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2907
Εγγραφή: 13 Ιαν 2011, 01:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Περαία
Επικοινωνία:

Re: δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το

Δημοσίευση από doritta » 26 Μάιος 2014, 18:17

Nα βοηθήσω λίγο....
Τον περασμένο Νοέμβριο, ο ανιψιός μου 11 χρονών, "έφυγε" περιμένοντας τον κατάλληλο δότη...αφού είχε παλέψει πέντε χρόνια κα μερικούς μήνες με το "τερας" .
Ισως κάποιος από εσάς να ήταν συμβατός, αλλά αυτό δε θα το μάθουμε ποτέ.
Ίσως όμως να είστε συμβατοί με έναν ανιψιό κάποιου άλλου, με ένα γιο , με μια κόρη...
Με ένα παιδί ή έναν νέο άνθρωπο ή ακόμα με έναν ώριμο άνθρωπο που θέλει και παλεύει να ζήσει.
Είναι μεγάλο δώρο η ζωή . Φανταστείτε να μπορέσετε να τη χαρίσετε.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
deana
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
Δημοσιεύσεις: 8086
Εγγραφή: 28 Μάιος 2009, 04:41
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καισαριανής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το

Δημοσίευση από deana » 26 Μάιος 2014, 20:49

Χριστίνα σε ευχαριστώ προσωπικά πολύ για τις πληροφορίες.
Πάντα αναρωτιόμουν πώς γίνεται και πάντα ήθελα να ρωτήσω για να δώσω αλλά πάντα το άφηνα για μετά....
Πλέον δεν έχω καμιά δικαιολογία για να μην γίνω δότρια και σε ευχαριστώ πολύ γι'αυτό!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος deana την 26 Μάιος 2014, 21:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στα περιορισμένα μέλη μέχρι να τακτοποιήσει τις εκκρεμότητες της (viewtopic.php?f=2&t=133453)

Χριστίνα
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9017
Εγγραφή: 15 Ιουν 2010, 14:49
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Νεαπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το

Δημοσίευση από Χριστίνα » 26 Μάιος 2014, 20:50

Κι εγώ έχω γίνει δότης μυελού των οστών εδώ και αρκετά χρόνια, όντως στο Ιπποκράτειο έγινε η διαδικασία και από τότε εύχομαι να είμαι τυχερή και να βρεθώ συμβατή με κάποιον που να έχει ανάγκη.Λένε ότι είναι τόσο σπάνιο όσο να σου πέσει το λαχείο. Προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα να το κάνουν, το μόνο που θα δώσετε είναι λίγο από το χρόνο σας και μπορεί όντως να σωθεί μία ανθρώπινη ζωή.

Άβαταρ μέλους
xristina13
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5580
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2010, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: Αν. Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το

Δημοσίευση από xristina13 » 26 Μάιος 2014, 22:30

αν ειναι ετσι συνονοματη ειναι ακομα πιο επιτακτικη αναγκη να γινουμε ολοι...ολοι μαζι μπορουμε να βοιθισουμε ανθρωπους να κερδισουν την ζωη τους...ο θεος και η επιστιμη εδωσε τον τροπο ειναι στο χερι μας.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έστειλα προπληρωμένους:
Έστειλα γραμ/μα:
Έστειλα πράγματα:
Περιμένω φάκελο-γραμ/σημα:
Συνάντηση:

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23540
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το

Δημοσίευση από Aria » 26 Μάιος 2014, 22:39

Όντως δεν είναι τίποτα, λίγο αίμα μόνο σου παίρνουν. Το να σώσεις μια ζωή όταν χρειαστεί νομίζω πως είναι το ΠΑΝ! Είμαι ήδη δότης εδώ και 5 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
xristina13
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5580
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2010, 23:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: S
Τοποθεσία: Αν. Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: δοτής μυελού των οστών, χρειάζεται μονό λίγο αίμα από το

Δημοσίευση από xristina13 » 03 Σεπ 2015, 23:10

ηθελα να επαναφερουμε το θεμα μηπος καπιοι δεν το εχουν δει...οπως ειπαμε κ πιο πανω πλεον γινετε αν βρεθειτε συμβατος να τον βοηθισετε δινοντας μονο αιμα απο το χερι σας, ειναι πολυ σημαντικο γιατι παλιοτερα γινοταν μονο απο την μεση κ πολοι φοβοντουδαν κ ηταν ενας ανασταλτικος παραγοντας τωρα που δεν υπαρχει αυτο ληπον ολοι μπορουμε να γινουμε...οι πιθανοτητες δυστηχως να βρεθει καπιος συμβατος πολυ πολυ μικρες αν ομως γινονομασταν ολοι; μηπος θα σοζοντουσαν πολλες ζωες; κριμα δεν ειναι να τους στερουμε την ευκερια να ζησουν;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έστειλα προπληρωμένους:
Έστειλα γραμ/μα:
Έστειλα πράγματα:
Περιμένω φάκελο-γραμ/σημα:
Συνάντηση:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιατρική και υγεία”