άστεγος χρειαζόταν ρούχα αλλα στο τέλος.....

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Κλειδωμένο
JaneDoe
VIP Member
VIP Member
75 64
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: 06 Αύγ 2013, 01:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

άστεγος χρειαζόταν ρούχα αλλα στο τέλος.....

Δημοσίευση από JaneDoe » 04 Αύγ 2014, 17:18

Ο κύριος Βαγγέλης. Τον γνώρισα σήμερα μπροστά στη Μητρόπολη. Ζητούσε από ένα παλικάρι, που τον αγνόησε επιδεικτικά, να του πάρει μια τυρόπιτα να φάει.

Μου ζήτησε ρούχα (L-XL) και παπούτσια (No 42), αλλά όταν τον ρώτησα πού θα μπορούσα να τον βρω για να του δώσω εάν βρω μού είπε ότι μόνο τυχαία αν τον έβρισκα στον δρόμο... Βλέπετε δεν έχει ίντερνετ για να δώσουμε ραντεβού, όπως κάνουμε εδώ! Δεν έχει καν συγκεκριμένο μέρος που κάθεται και κοιμάται. Αλλά περνάει από τη Μητρόπολη. Εάν μένετε ή περνάτε από το κέντρο κι έχετε τη διάθεση και την ικανότητα να τον βοηθήσετε, έχετε το νου σας για τον ευγενικό αυτόν κύριο... Εάν κάποιος θέλει να βοηθήσει κι έχει ρούχα και παπούτσια (και δε μιλάω μόνο για αυτόν τον άνθρωπο, αλλά για όποιον τύχει να περάσει από δίπλα μας) ας μου στείλει με πμ το κινητό του ούτως ώστε να μπορώ να επικοινωνήσω άμεσα μαζί σας σε περίπτωση που τον ξαναβρώ για να μπορώ να του δώσω ραντεβού κάπου να του πάω/πάμε πράγματα. Παρακαλώ, όμως, μόνο άτομα που θέλουν ειλικρινά να βοηθήσουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος JaneDoe την 26 Μαρ 2020, 20:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

:!: Παραδίδω μόνο ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ σε Θεσσαλονίκη (κι ενίοτε σε Σέρρες) :!:

Παρακαλώ οι συναλλαγές να γίνονται σύντομα λόγω έλλειψης χώρου.


admin1
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Από όσους μπορούν να βοηθήσουν άστεγο στη Θεσσαλονίκη.

Δημοσίευση από admin1 » 05 Αύγ 2014, 05:15

Το χαρισομαγαζο το ξερουν πολυ αστεγοι (στομα με στομα) αλλα και απο ενημερωτικα που εχουν μοιρασει σε πολλους αστεγους για το που μπορουν να βρουν ρουχα , μπανιο , φαγητο και υπνο

Αρα αν δεν το ξερει για ρουχα ας ερθει στο χαρισομαγαζο φυσικα απο 20 αυγουστου που ξανα ανοιγουμε.

JaneDoe
VIP Member
VIP Member
75 64
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: 06 Αύγ 2013, 01:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Από όσους μπορούν να βοηθήσουν άστεγο στη Θεσσαλονίκη.

Δημοσίευση από JaneDoe » 05 Αύγ 2014, 14:36

Το μαγαζί δεν το έχω επισκεφθεί, αλλά το είχα υπόψιν και το ανέφερα στον άνθρωπο. Η απάντησή του ήταν "Μην το λες αυτό. Αν δεν ξέρεις κάτι μη μιλάς". Τον ρώτησα τι εννοούσε κι ότι απ' όσο ξέρω πολύς κόσμος πάει εκεί ρούχα για αυτόν ακριβώς τον σκοπό, για να βοηθηθούν άνθρωποι που τα έχουν ανάγκη. Μου απάντησε "Ξέρεις πώς μου συμπεριφέρθηκαν εμένα εκεί μέσα;" κι εν συνεχεία μου ζήτησε αν μπορούσα να πάω να του πάρω κάποια πράγματα από το Μπιτ Μπαζάρ. Τον ξαναρώτησα εάν εννοούσε το χαρισομάγαζο που είναι στην Ιασωνίδου κι αν και δεν το ανέφερε ονομαστικά (είπε "Ναι, εκείνο εκεί πάνω" κι έδειξε προς την κατεύθυνση του μαγαζιού), κατάλαβα ότι μάλλον αυτό εννοούσε (εκτός κι αν υπάρχει και κάποιο άλλο παρόμοιο μαγαζί, οπότε μπορεί να εννοούσε εκείνο).

Απ' όσα μου είπε κατάλαβα ότι δεν είχε καλή εμπειρία ούτε από την εκκλησία, γι' αυτό έγραψα κι αυτό το ποστ και μεταφέρω τη δική του εμπειρία και τα δικά του λόγια.

:!: Παραδίδω μόνο ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ σε Θεσσαλονίκη (κι ενίοτε σε Σέρρες) :!:

Παρακαλώ οι συναλλαγές να γίνονται σύντομα λόγω έλλειψης χώρου.

rilke
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011, 21:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

Re: Από όσους μπορούν να βοηθήσουν άστεγο στη Θεσσαλονίκη.

Δημοσίευση από rilke » 05 Αύγ 2014, 15:05

Μπορούμε να πάμε εμείς στο χαρισομάγαζο, που είμαστε "κανονικά" ντυμένες και δεν θα ντρεπόμαστε. Αυτοί οι άνθρωποι είναι ευαίσθητοι σε τέτοια θέματα, δεν είναι εύκολο να είσαι στο περιθώριο και να λειτουργείς άνετα όπως όλοι οι υπόλοιποι που έχουμε σπίτι και τροφή. Θέλεις όταν ανοίξει το χαρισομάγαζο να του διαλέξουμε κάποια πράγματα (επειδή τον έχεις δει θα ξέρεις καλύτερα τι του κάνει) και όταν τον δεις να του τα δώσεις ; Eίχα μια τεράστια σακούλα από πολλά κατάλληλα ρούχα για αυτή την περίπτωση και πριν λίγες μέρες τα πήγα όλα εκεί . Είμαι όμως ούτως ή άλλως καλή στο ψάξιμο ;) Σου στέλνω το τηλέφωνό μου :)

admin1
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Από όσους μπορούν να βοηθήσουν άστεγο στη Θεσσαλονίκη.

Δημοσίευση από admin1 » 05 Αύγ 2014, 18:07

JaneDoe έγραψε:Μου απάντησε "Ξέρεις πώς μου συμπεριφέρθηκαν εμένα εκεί μέσα;" κι εν συνεχεία μου ζήτησε αν μπορούσα να πάω να του πάρω κάποια πράγματα από το Μπιτ Μπαζάρ.
Καλα τοτε αστο και απλα ΜΗΝ ασχολείσαι !!

-Για να τον μιλησαμε "ασχημα" πρεπει η :
-Να εβριζε εκει μεσα αλλο κοσμο
-Η να ειναι γνωστος που πουλαει οτι παιρνει απο εμας (εχουμε πιασει πολλους) που πουλανε οτι τους δωσουμε χωρις να αλλαξουν τα ρουχα που φοράνε !!

JaneDoe
VIP Member
VIP Member
75 64
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: 06 Αύγ 2013, 01:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Από όσους μπορούν να βοηθήσουν άστεγο στη Θεσσαλονίκη.

Δημοσίευση από JaneDoe » 06 Αύγ 2014, 04:22

Ο καθένας έχει το δίκιο του. Απλώς όταν ο άλλος βρίσκεται σε δυσχερή κατάσταση μπορούν να δικαιολογηθούν συμπεριφορές οι οποίες σε νορμάλ καταστάσεις δε θα ήταν σωστές ή αποδεκτές...

Εσείς έχετε το δίκιο σας με το να μη θέλετε να εμπορευματοποιείται η προσφορά σας και για να λέτε ό,τι λέτε προφανώς έχουν δει πολλά τα μάτια σας. Από την άλλη ποιος μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι αν ήμασταν εμείς στη θέση αυτών των ανθρώπων δε θα συμπεριφερόμασταν παρομοίως; Μην κρίνεις ίνα μην κριθείς , λέει ο μπαμπάς μου. Και στην προκειμένη περίπτωση δε θέλω να κρίνω κανέναν, απλώς ευαισθητοποιούμαι από μια κατάσταση και προσπαθώ να βοηθήσω εφόσον μπορώ και μάλιστα με τρόπο που δε με επιβαρύνει καθόλου...

:!: Παραδίδω μόνο ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ σε Θεσσαλονίκη (κι ενίοτε σε Σέρρες) :!:

Παρακαλώ οι συναλλαγές να γίνονται σύντομα λόγω έλλειψης χώρου.

Άβαταρ μέλους
saksim
Silver Member
Silver Member
6 1
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2014, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Διρφύων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Από όσους μπορούν να βοηθήσουν άστεγο στη Θεσσαλονίκη.

Δημοσίευση από saksim » 16 Αύγ 2014, 12:23

Γειά σου JaneDoe
Θέλω να σε ρωτήσω αν δέχεσαι να σου δώσω τα τέσσερα "ευχαριστώ" που έχω (το πέμπτο προορίζεται για μία παραλαβή που περιμένω) και να τα χρησιμοποιήσεις επ' ωφελεία του κυρίου Βαγγέλη.
Δεν μένω πλέον Θεσσαλονίκη, αλλοιώς θα έστελνα pm για καλύτερο συντονισμό.
Γνώθι σαυτόν και το νόμισμα παραχάραξον, παραγγέλματα Πυθικά.

JaneDoe
VIP Member
VIP Member
75 64
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: 06 Αύγ 2013, 01:37
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Από όσους μπορούν να βοηθήσουν άστεγο στη Θεσσαλονίκη.

Δημοσίευση από JaneDoe » 17 Αύγ 2014, 16:43

Καλησπέρα!

Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την ευγενέστατη σκέψη και πρόθεσή σου.

Ωστόσο την αγγελία την έβαλα στο "Χωρίς Ευχαριστώ" ύστερα από αρκετή σκέψη. Ο άνθρωπος αυτός δεν έχει τη δυνατότητα να προσφέρει τίποτα, οπότε καλούμαστε εμείς να δώσουμε ό,τι μπορούμε χωρίς να περιμένουμε αντάλλαγμα. Όπως το να δώσω αίμα είναι κάτι "ιερό", το ίδιο και το να βοηθήσω έναν συνάνθρωπό μου. Εάν κάποιο μέλος έχει ρούχα/παπούτσια και προτιμάει να τα βάλει σε αγγελία, δικαίωμά του. Η δική μου έκκληση προφανώς δεν απευθύνεται σε τέτοια άτομα.

:!: Παραδίδω μόνο ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ σε Θεσσαλονίκη (κι ενίοτε σε Σέρρες) :!:

Παρακαλώ οι συναλλαγές να γίνονται σύντομα λόγω έλλειψης χώρου.

Άβαταρ μέλους
saksim
Silver Member
Silver Member
6 1
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2014, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Διρφύων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Από όσους μπορούν να βοηθήσουν άστεγο στη Θεσσαλονίκη.

Δημοσίευση από saksim » 17 Αύγ 2014, 20:47

Καλησπέρα JaneDoe!
Είναι προφανές ότι δεν ήμουν σαφής και γι' αυτό δεν έγινα κατανοητός. Και προφανέστατο ότι ο συνάνθρωπός μας δεν έχει να προσφέρει κάτι αλλά έχει μεγάλη ανάγκη από συγκεκριμένα πράγματα.
Σε συνομιλία που είχα με το συντονιστή του νομού μου, έγινε σαφές ότι ο κανονισμός λειτουργίας του site δεν επιτρέπει χάρισμα "ευχαριστώ".
Από εδώ από τη Δράμα, θεωρητικά, δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα. Όμως λέγεται πως η θέληση μετακινεί βουνά. Θέλω να βοηθήσω σε αυτό που προσπαθείς να κάνεις! Σου στέλνω pm.
Γνώθι σαυτόν και το νόμισμα παραχάραξον, παραγγέλματα Πυθικά.

admin1
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Από όσους μπορούν να βοηθήσουν άστεγο στη Θεσσαλονίκη.

Δημοσίευση από admin1 » 27 Αύγ 2014, 15:54

Ενημερωτικα ο δημος θεσσαλονικης με συνεργασια αρσις εχουν κανει για αστεγους πλυντηρια - στεγνωτηρια και ντουζ !!
και με μια απλη αιτηση που κανει ο ενδιαφερομενος μπορει να παει τις ωρες που ειναι ανοιχτα 8:00-22:00

Οσους αστεγους εχουμε πει για να κανουν μπανιο (επειδη σχεδον ολοι μυριζουν) και να πλενουν τα ρουχα τους , επειδη ερχονται καθε 4-5 μερες και θελουν νεο τζιν (και τζιν ΠΟΤΕ δεν εχουμε πανω απο 10-15 τεμαχια) .

Και απλα απαντανε οτι βαριουνται να πανε , φυσικα δεν θελουν και να πανε ουτε στην αρσις που εχει 400τμ με ρουχα (ενω εμεις ειμαστε 160τμ) για να παρουν ενω ξερουν οτι θα βρους ποσοτητα.


Μη λιγα λογια , σκεφτομαστε πολυ σοβαρα να τους κοψουμε ΟΛΟΥΣ τους αστεγους , εκτος 5-10 ατομα που ειναι σωστα.
Γιατι αλλως θα πουλαει στο μπιτ παζαρ, αλλος τα ξεδιπλωνει ολα αντι να δει μονο στο νουμερο του , αλλος βρωμαει εντονα και υπαρχει κίνδυνος για ασθενειες σε εμας και στον κοσμο που ερχετε.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Άνθρωπος, ψυχή και σχέσεις”