Paypal και xariseto.gr

Άβαταρ μέλους
KenMastersgr
Diamond Member
Diamond Member
45 42
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: 03 Ιαν 2014, 08:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αναβύσσου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ! ΟΛΟΙ ! ΟΛΟΙ ! Paypal Και xariseto.gr

Δημοσίευση από KenMastersgr » 29 Ιούλ 2014, 14:44

Να αναφέρω ότι ακόμα και το Paypal αν γίνονται συχνά συναλαγές και πάντα γράφεις ότι το άτομο που στέλνεις είναι συγγενής (για να γλυτώσεις την χρέωση) και κάθε φορά το άτομο αυτό είναι διαφορετικό πάλι θα γίνει κλείδωμα λογαριασμού και θα περάσεις απο εξέταση. Εκτός δεν ξέρω αν κάπως το xariseto.gr κάνει κάποιο κανονισμό με το Paypal για τους χρήστες του να μην χρεώνονται. Ειδάλως γνωρίζο απο προσωπική εμπιρεία ότι μετά απο καμια 10ρια συναλαγές σε διαφορετικά άτομα έχει βάλει ότι είναι "συγγενείς" γίνετε έλεγχος. Δεν θέλει και το Paypal ακόμα και το 0.40 λεπτά (ή όσα αναλογούνε ανα περίπτωση) να τα χάνει άδικα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
**************************************************************************************************
1) Δεν στέλνω φακέλους έτοιμους για αποστολή πραγμάτων. Αν κάποιος δεχτεί να μου χαρίσει κάτι πρέπει να έχει λογαριασμό Alpha/Εμπορική, Eurobank ή Paypal να του κάνω εκεί κατάθεση τα χρήματα αποστολής ή αν είναι εντός Αττικής να πάω να τα παραλάβω ο ίδιος.
2) Δεν ακολουθώ σειρά προτεραιότητας σε ότι χαρίζω αλλά επιλέγω απο μόνος μου σε ποιον/α θα χαρίσω και παρακαλώ να το σεβαστείτε αυτό.
3) Η συλλογή μου με ρετρό video games
**************************************************************************************************


LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
73 69
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009, 04:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ! ΟΛΟΙ ! ΟΛΟΙ ! Paypal Και xariseto.gr

Δημοσίευση από LPs » 29 Ιούλ 2014, 18:49

katterin έγραψε:Σ' ευχαριστώ που μου απάντησες. Τις έχω δει τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, γι' αυτό είπα ότι σε μένα είναι παντελώς άχρηστη η κάρτα :D Μα να μην έχει ούτε ένα εμπορικό κατάστημα; Στα "φρουτάκια" θα το ρίξω μάλλον :D
Kαλά, δεν είναι δυνατόν εκεί να γράφουν τις 4000 επιχειρήσεις που δέχονται paysafe. Εγώ ας πούμε τσέκαρα 5-6 μαγαζιά που κάνω Online αγορές και πέτυχα ένα που λέει ότι δέχεται, για κοίταξε το (εγκυρότατο το μαγαζί, έχω ψωνίσει τουλάχιστον 4-5 φορές).
Στους τρόπους πληρωμής λέει γενικά για πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες αλλά στις συχνές ερωτήσεις, ρωτάνε αν δέχονται paysafe και η απάντηση είναι πως ναι. Τσέκαρε το http://store.kapetanis.com/faqs

υγ. Αν θυμάμαι καλά, ελάχιστο ποσό παραγγελίας έχουν τα 15Ε, οπότε αν η κάρτα σου είναι μικρότερο ποσό, μην μπαίνεις στον κόπο να τα διαβάσεις. Πάρτο απλά ως ένα παράδειγμα, ότι υπάρχουν μαγαζιά, απλά θέλει λίγο ψάξιμο/τσεκάρισμα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προς αλλεργικούς: υπάρχουν ζωάκια στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39420
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ! ΟΛΟΙ ! ΟΛΟΙ ! Paypal Και xariseto.gr

Δημοσίευση από polvar » 29 Ιούλ 2014, 19:07

Και συγγενή να βάλεις στο PayPal την προμήθεια του θα την χρεώσει αν το ποσό το τραβήξει από κάρτα

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ! ΟΛΟΙ ! ΟΛΟΙ ! Paypal Και xariseto.gr

Δημοσίευση από katterin » 29 Ιούλ 2014, 23:45

Polvar υποτίθεται ότι αν έχεις χρήματα στον paypal λογαριασμό, ΔΕΝ χρεώνει σε συγγενή, το λέει ξεκάθαρα. Αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

LPs ευχαριστώ για την πληροφορία, θα το κοιτάξω. Εγώ δεν έχει τύχει να δω πουθενά το σήμα της paysafe και μέσα στο σάιτ είδα μόνο για παιχνίδια, καζίνο και αγορά ταινιών και μουσικής. Καλά... Να μην έχουν βάλει μία συνεργαζόμενη εμπορική επιχείρηση στο σάιτ; Τι να πω...

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39420
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ! ΟΛΟΙ ! ΟΛΟΙ ! Paypal Και xariseto.gr

Δημοσίευση από polvar » 30 Ιούλ 2014, 00:03

Αν έχεις χρήματα κατατεθειμένα ηδη στο Paypal (άρα έχει λάβει την προμήθειά του) δεν ξαναχρεώνει άλλη προμήθεια, είτε είναι συγγενής είτε άλλος

STRAWBERRY8
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3819
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:23
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: ανταλλαγή μεταφορικών εξόδων:web-banking

Δημοσίευση από STRAWBERRY8 » 18 Σεπ 2014, 19:55

το paypal παρακρατεί τρελή προμήθεια όταν τραβάς από λογαριασμό τραπέζης ή από κάρτα λογαριασμού.Μόνο εάν έχεις υπόλοιπο στον ίδιο τον λογαριασμό δεν κάνει παρακράτηση.Προσέξτε το παρακαλώ αυτό,γιατί τελικά το ποσό της παρακράτησης αφαιρείται από τον λήπτη.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39420
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ανταλλαγή μεταφορικών εξόδων:web-banking

Δημοσίευση από polvar » 18 Σεπ 2014, 20:25

Οταν τραβάει από τραπεζικό λογαριασμό δεν κρατά προμήθεια
Όταν τραβάει από κάρτα κρατάει 0,35€ + 3,4% επί του μεταφερόμενου ποσού πχ για 1,5€ δέματος θα κρατήσει 0,40€
Αλλά όταν στέλνει κάποιος σε κάποιον άλλον από χρήματα που έχει ήδη ως υπόλοιπο στον "κουμπαρά" του στο Paypal (άρα έχει πληρωθεί η προμήθεια) δεν κρατά ξανά κι άλλη προμήθεια

MARIE
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9638
Εγγραφή: 18 Μάιος 2010, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: αμοιβαία εξυπηρέτηση για web-banking διαφορετικών τραπεζ

Δημοσίευση από MARIE » 18 Σεπ 2014, 20:44

Εγώ μπορώ μόνο στην Πειραιώς.

Για μεταφορά χρημάτων σε άλλη τράπεζα
όλες μου κρατάνε 1 ευρώ επιπλέον.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω γάτες και σκύλο.

Άβαταρ μέλους
Sophia7i
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2690
Εγγραφή: 28 Φεβ 2013, 00:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 36
Επικοινωνία:

Re: αμοιβαία εξυπηρέτηση για web-banking διαφορετικών τραπεζ

Δημοσίευση από Sophia7i » 18 Σεπ 2014, 20:57

Με το web banking της Πειραιώς μπορεις να καταθέσεις οποιοδήποτε ποσό σε οποιαδήποτε τράπεζα με πολύ μικρή προμήθεια.. 0,50 € ή 0,30 € αν θυμαμαι καλά.

Το εξερχόμενο έμβασμα στην Πειραιώς μέσω ebanikg (όταν δηλαδή καταθέτεις από Πειραιώς σε διαφορετική τράπεζα μέσω ebanikg) είναι 1€.
Χώρια ότι πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι πρέπει να χρεωθείς και το ποσό που κρατάει (αν κρατάει) η άλλη τράπεζα για εισερμόμενο έμβασμα.

STRAWBERRY8
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3819
Εγγραφή: 14 Ιαν 2011, 18:23
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: αμοιβαία εξυπηρέτηση για web-banking διαφορετικών τραπεζ

Δημοσίευση από STRAWBERRY8 » 18 Σεπ 2014, 21:29

¨Εχω κάνει τα πάντα να μην κρατάει προμήθεια όταν τραβάει από λογαριασμό.Έτσι λέει ότι δεν κρατάει αλλά κρατάει.Επικοινώνησα και με το paypal.Μου είπαν ότι μόνο από τον κουμπαρά δεν κρατάει λεφτά.Εάν ξέρεις σίγουρα κάτι άλλο,please let me know.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”