[resolved] Θέμα με πιστοποιητικό HTTPS/SSL

Το xariseto.gr εξελίσσεται συνεχώς και χρειάζεται... τη βοήθειά σας! Αν βρήκατε κάποιο πρόβλημα ή λάθος αναφέρετέ το εδώ, ανοίγοντας νέο θέμα! Θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε άμεσα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Συντονιστες υπάρχουν πολλοι... admin όμως ένας ! Κατά την πλοήγησή σας στο xariseto.gr ενδέχεται να εντοπίσετε κάποιο πρόβλημα, ασήμαντο, μικρό, ενοχλητικό ή σοβαρό. Κάποια γραφικά ίσως να μην εμφανίζονται όπως έπρεπε. Κάποιες σελίδες ίσως να μη λειτουργούν φυσιολογικά. Μπορεί να βρήκατε ένα ορθογραφικό ή γραμματικό λάθος ή ακόμη και κάποια φράση γραμμένη στα αγγλικά. Δεν έχει σημασία πόσο σοβαρό ή όχι είναι το πρόβλημα που εντοπίσατε. Αυτό που θέλουμε είνα να μας το αναφέρετε, ώστε να διορθωθεί.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρήκατε κάποιο πρόβλημα στο site. Σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που θα χρειαστεί να κάνετε είναι να δημιουργήσετε σε αυτό το forum (Bug Reports) ένα νέο θέμα. Δώστε έναν όσο το δυνατόν περισσότερο περιγραφικό τίτλο και στη συνέχεια στο κυρίως μήνυμά σας αναφέρετε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα, ποια είναι η διεύθυνση της σελίδας στην οποία εντοπίσατε το πρόβλημα, πως πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να αναπαράγουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα, αλλά και screenshot του προβλήματος εφόσον έχετε αυτήν τη δυνατότητα.

Στο ίδιο θέμα θα συμμετέχουν και οι υπόλοιποι χρήστες εκφράζοντας τυχόν σχόλιά τους για το πρόβλημα. Αργά ή γρήγορα θα ελέγξω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα και θα του δώσω έναν χαρακτηρισμό:

* [not a bug] - Το πρόβλημα που αναφέρατε... δεν είναι bug του forum. Ίσως να ευθύνεται κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε στον Η/Υ σας ή απλά δεν είναι καν πρόβλημα, αλλά δυνατότητα (it's not a bug, it's a feature!).
* [awaiting] - Απαιτούνται περισσότερες πληροφορίες για τον εντοπισμό του προβλήματος και την επίλυσή του. Ίσως να μην είναι καν πρόβλημα και απλά να χρειάζονται ορισμένες διευκρινήσεις.
* [confirmed] - Το πρόβλημα είναι υπαρκτό! Αυτό δεν σημαίνει ότι λύθηκε ωστόσο...
* [in process] - Το πρόβλημα είναι γνωστό και έχουν ξεκινήσει προσπάθειες για την άμεση επίλυσή του.
* [resolved] - Το πρόβλημα υπήρχε, αλλά πλέον... δεν υπάρχει, καθώς αντιμετωπίστηκε με επιτυχία. Σας ευχαριστούμε!

Όταν ένα πρόβλημα χαρακτηρίζεται ως [resolved] τότε θα κλειδώνει και κάποια στιγμή ίσως και να διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας και... καλό bug hunting!
Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[resolved] Re: This Connection is Untrusted

Δημοσίευση από polvar » 08 Οκτ 2014, 10:51

Πατάτε πάνω στο "Κατανοω τους κινδύνους" (ή κάτι τέτοιο, διαφέρει από browser σε browser) και μπαίνετε. Μπορεί να βγαίνει και από το αντιϊικό σας αλλά κάπου θα έχει την χειροκίνητη επιλογή αγνόησης της προειδοποίησης


Άβαταρ μέλους
mengre
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6267
Εγγραφή: 12 Μάιος 2010, 13:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

[resolved] Re: This Connection is Untrusted

Δημοσίευση από mengre » 08 Οκτ 2014, 12:20

Δεν εχει την επιλογη αυτη...πατησα εκει που λεε συνθετες και μου βυαζει ενα κατεβατο..οτι δεν μπορω να επισκςφτω το χαρισετο επειδη ο ιστοτοπος εστειλε κωδικοποιημενα διαπιστευτηρια τα οποια δν μπορει να επεξεργαστει το chrome.. και γραφει και αλλα!
Πιθανον να αργω στις παραλαβες λογω μωρου και λογω κλεισιματος των ελτα της περιοχης μου πουμε γινοταν η επιδοση των δεματων με αποτελεσμα να τα στελνουν αλλου μακρια..

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Προσφορά για ιδιαίτερα μαθήματα!

Άβαταρ μέλους
Dimitris&Alice
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7757
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 12:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

[resolved] Re: This Connection is Untrusted

Δημοσίευση από Dimitris&Alice » 08 Οκτ 2014, 16:06

mengre έγραψε:Δεν εχει την επιλογη αυτη...πατησα εκει που λεε συνθετες και μου βυαζει ενα κατεβατο..οτι δεν μπορω να επισκςφτω το χαρισετο επειδη ο ιστοτοπος εστειλε κωδικοποιημενα διαπιστευτηρια τα οποια δν μπορει να επεξεργαστει το chrome.. και γραφει και αλλα!
Μπορείτε να μας στείλετε screenshots για να δούμε αναλυτικά το μήνυμα που σας εμφανίζει?

Άβαταρ μέλους
Petros
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 06:23
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κομοτηνής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[resolved] Re: This Connection is Untrusted

Δημοσίευση από Petros » 08 Οκτ 2014, 19:22

Επίσης ελέγξτε εάν έχετε σωστή ώρα και ημερομηνία στον υπολογιστή σας.

Άβαταρ μέλους
mengre
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6267
Εγγραφή: 12 Μάιος 2010, 13:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

[resolved] Re: This Connection is Untrusted

Δημοσίευση από mengre » 08 Οκτ 2014, 20:40

Εικόνα
η ωρα ειναι σωστα και η ημερομηνια αποτι βλεπω..
Πιθανον να αργω στις παραλαβες λογω μωρου και λογω κλεισιματος των ελτα της περιοχης μου πουμε γινοταν η επιδοση των δεματων με αποτελεσμα να τα στελνουν αλλου μακρια..

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Προσφορά για ιδιαίτερα μαθήματα!

Άβαταρ μέλους
Petros
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 06:23
Νομός κατοικίας: Ν. Ροδόπης
Δήμος - Κοινότητα: Κομοτηνής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[resolved] Re: This Connection is Untrusted

Δημοσίευση από Petros » 08 Οκτ 2014, 22:28

Μπορείς να την ξανά ανεβάσεις λίγο μεγαλύτερη;

Άβαταρ μέλους
mengre
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6267
Εγγραφή: 12 Μάιος 2010, 13:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

[resolved] Re: This Connection is Untrusted

Δημοσίευση από mengre » 09 Οκτ 2014, 16:31

Εικόνα

ελπιζω τωρα να φαινεται!!τι κανουμε στην περιπτωση αυτη?
Πιθανον να αργω στις παραλαβες λογω μωρου και λογω κλεισιματος των ελτα της περιοχης μου πουμε γινοταν η επιδοση των δεματων με αποτελεσμα να τα στελνουν αλλου μακρια..

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Προσφορά για ιδιαίτερα μαθήματα!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[resolved] Re: This Connection is Untrusted

Δημοσίευση από polvar » 09 Οκτ 2014, 17:42

To πρόβλημα σας μάλλον οφείλεται σε κακή σύνδεση wifi ή σε malware που παρεμβάλλεται στην σύνδεσή σας με το xariseto.
Για την 2η περίπτωση χρησιμοποιήστε το malwarebytes (https://www.malwarebytes.org/mwb-download/) για καθαρισμό
Επίσης ελέγξτε αν ο chrome είναι ενημερωμένος στην τελευταία έκδοση.

Άβαταρ μέλους
mengre
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6267
Εγγραφή: 12 Μάιος 2010, 13:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

[resolved] Re: This Connection is Untrusted

Δημοσίευση από mengre » 09 Οκτ 2014, 18:10

ευχαριστω παρα πολυ!!τελικα ηθελε ενημερωση,το εκανα και λειτουργησε!! :thank:
Πιθανον να αργω στις παραλαβες λογω μωρου και λογω κλεισιματος των ελτα της περιοχης μου πουμε γινοταν η επιδοση των δεματων με αποτελεσμα να τα στελνουν αλλου μακρια..

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Προσφορά για ιδιαίτερα μαθήματα!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[resolved] Πρόβλημα του https (SSL) εμποδίζει την σύνδεση στο xariseto

Δημοσίευση από polvar » 04 Σεπ 2015, 21:23

Από 4/9/2015 έληξε το πιστοποιητικό κρυπτογράφησης του https (SSL) με αποτέλεσμα πολλοί να μην μπορούν να συνδεθούν
Ο Internet Explorer 8 που έχω εγώ σε windows XP δεν ανοίγει καν την σελίδα

Σe firefox 40.0.3 βγαινει προειδοποίηση ασφαλείας και δεν αφήνει να συνδεθεί κανείς. Αυτό μπορεί να παρακαμφθεί αν ανοίξετε μια καρτέλα ιδιωτικής περιήγησης και αφού πληκτρολογήσετε το xariseto.gr στην προειδοποίηση που θα βγει πρέπει να κανετε κλικ στο κουμπί "Καταλαβαίνω τους κινδύνους" και μετά στο "Προσθήκη εξαίρεσης" για το xariseto.gr

Σε Chrome 44 βγαίνει κι εκεί προειδοποίηση και δεν αφήνει να μπει κανείς ούτε σε λειτουργια ιδιωτικής περιήγησης.
Όμως με Chrome 46 beta (που κατεβαίνει από εδώ) μπορεί κάποιος να παρακάμψει την προειδοποίηση κάνοντας κλικ κάτω κάτω στο "Σύνθετες" και μέσα εκεί θα βρει το λινκ για να μπει εξαιρώντας την σελίδα από την ασφάλεια

Εχω πληροφορηθεί ότι με Safari μπαίνει κανονικά αλλά δεν τον έχω εγκατεστημένο για να το επιβεβαιώσω

Τέλος μπορεί κάποιος να μπει απλά αλλάζοντας την ημερομηνία του συστήματος του σε προγενέστερη της 4-9-15

Δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος από την διακοπή του SSL, είναι μια επιπλέον ασφάλεια αλλά επί πολλά χρόνια ήμασταν χωρίς αυτό καθώς δεν είμαστε το Paypal από το οποίο θα μπορούσαν να διαρρεύσουν σημαντικά δεδομένα αν έπαυε η ασφαλής σύνδεση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά σφαλμάτων”