Συμβουλές συσκευασίας δεμάτων

Άβαταρ μέλους
jurassic
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
1
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 15 Απρ 2009, 11:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Συμβουλές συσκευασίας δεμάτων

Δημοσίευση από jurassic » 04 Μάιος 2009, 19:22

Σωστή Συσκευασία = Ασφαλής Αποστολή!

Τι πρέπει να κάνετε:

* Φροντίστε το μέγεθος της συσκευασίας να είναι ανάλογο με το περιεχόμενό της για να αποφευχθούν φθορές.
* Χρησιμοποιείστε ειδικά υλικά για την αποφυγή κραδασμών, προκειμένου να μην κινείται το περιεχόμενο της αποστολής σας.
* Χρησιμοποιείστε ταινίες συσκευασίας για να σφραγιστεί η αποστολή.
* Τα εύθραυστα είδη είναι απαραίτητο να τοποθετούνται στο μέσο της συσκευασίας και να μην έρχονται σε επαφή με τις πλευρές τις.
* Φροντίστε τα υγρά να είναι σε δοχεία που δεν παρουσιάζουν διαρροές, σφραγισμένα σε πλαστική σακούλα.
* Θυμηθείτε ότι η κακή συσκευασία μπορεί να καταστρέψει τα υπόλοιπα είδη που συμπεριλαμβάνονται στην αποστολή σας.
* Φροντίστε να επανασυσκευάσετε τα δώρα σας. Μια εντυπωσιακή συσκευασία δεν είναι απαραίτητα και κατάλληλη.
* Τυλίξτε τα μικρά είδη με χαρτί.
* Γύρω από είδη όπως δισκέτες, κασέτες και βιντεοκασέτες τοποθετήστε μαλακό υλικό.
* Αναγράφετε τη διεύθυνση του παραλήπτη με κεφαλαία, ευανάγνωστα γράμματα φροντίζοντας να αναφέρονται όλα τα απαραίτητα στοιχεία.
* Μη χρησιμοποιείτε το ίδιο κιβώτιο για δεύτερη αποστολή, αλλά αν το κάνετε φροντίστε το κιβώτιο να μην είναι φθαρμένο, και να αφαιρέσετε όλες τις ετικέτες και τα αυτοκόλλητα.

Τι πρέπει να αποφεύγετε:

* Οι ετικέτες «Εύθραυστο» και «Προσοχή» δεν υποκαθιστούν σε καμία περίπτωση την κατάλληλη συσκευασία, παρά εξυπηρετούν μόνο πληροφοριακούς σκοπούς.
* Να θυμάστε ότι οποιαδήποτε αποστολή είναι πιθανόν να ανοιχτεί για έλεγχο από τις αρχές, γι’ αυτό μην τοποθετείτε υπερβολική ποσότητα ταινίας γύρω από την συσκευασία της.
* Μη χρησιμοποιείτε υφασμάτινες ή πάνινες σακούλες ή σάκους.

Πηγή: ACS Courier
Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια, μόνο τρόπο να κοιτάνε!!!


leykh
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 20 Απρ 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Αγία Τριάδα Θερμαϊκός
Επικοινωνία:

Περι πακεταρίσματος αποστολών

Δημοσίευση από leykh » 31 Ιούλ 2010, 16:27

Δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή κατηγορία, αλλά στις τελευταίες μου παραλαβές, παρατήρησα προβλήματα στα πακέτα που μου έστειλαν.
πχ:Ένα πακέτο που είχε ταινίες μέσα, ήταν σε απλό φάκελο(χωρίς φυσαλίδες) και κατα συνέπεια το κουτι έσκισε τον φάκελο....

Ένα άλλο πακέτο ήταν σε απλή σακούλα του Τζάμπο, το άφησε ο ταχυδρόμος στην πόρτα, η καθαρίστρια το πέρασε για σκουπίδια, και γυρίζοντας ο άντρας μου απ' την δουλειά το βρήκε στον κάδο...Όπως καταλαβαίνετε δεν θα το παραλάμβανα ΠΟΤΕ!

Δεν λέω να μην χρησιμοποιούνται σακούλες, δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να έχει υλικά περιτυλίγματος και πακεταρίσματος σπίτι του, απλά ένα καλύτερο πακετάρισμα ζητάω, να είναι πιο εμφανες πως πρόκειται για δέμα. Και πιο ασφαλές περιτύλιγμα να μην σκίζονται οι συσκευασίες. Δεν τα αντιμετωπίζουν σαν μωρά τα δέματα στο ταχυδρομείο...δυστυχώς!

Προς Θεού η παρατήρηση μου είναι πολύ φιλική...Απλά θέλει λίγο προσοχή ειδικά στις αποστολές με απόσταση που το δέμα κάνει ταξίδι αναψυχής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leykh την 31 Ιούλ 2010, 16:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Προσωρινή απενεργοποίηση λογαριασμού
[/color]
[googleads][/googleads]

virginiabts
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7329
Εγγραφή: 08 Ιουν 2009, 10:06
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Alpha Bank
Τοποθεσία: Εξάρχεια
Επικοινωνία:

Re: Περι πακεταρίσματος αποστολών

Δημοσίευση από virginiabts » 31 Ιούλ 2010, 16:31

Παράξενο που δέχτηκε ταχυδρομείο να στείλει απλή σακούλα. Το δικό μου ταχυδρομείο δεν το δέχεται και με έχει υποχρεώσει να αγοράσω και να βάλω σε φάκελο, ένα "δέμα" που είχα κλείσει σε χάρτινη σακούλα. Οπότε μια καλή λύση είναι να μην πετάμε τους φακέλους που παραλαμβάνουμε δέματα, αν είναι σε καλή κατάσταση, και να τους "ανακυκλώνουμε"... χρησιμοποιώντας τους σε επόμενες αποστολές. Εγώ το κάνω αυτό συστηματικά... ως λύση οικονομίας.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Παρακαλώ όσους ζητούν αντικείμενα να μου στέλνουν και πμ γιατι δεν μπαίνω συχνά!!!

Άβαταρ μέλους
puppeta
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2078
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009, 14:33
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Επικοινωνία:

Re: Περι πακεταρίσματος αποστολών

Δημοσίευση από puppeta » 31 Ιούλ 2010, 16:38

παιδια υπαρχει ταχυδρομικο χαρτι και παει με το μετρο στα βιβλιοπωλεια..και τα γραμματοσημε κολανε,και βολικο ειναι..ενημερωτικα..και δε στοιχιζει πολυ!
οποιος δε μπορει....να παει σπιτι του!
ΔΕ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ!δε μπορω να πληρωνω...για τις ερωτησεις που κανω!!φτανει..αρκετα ξεπαραδιαστηκα!
Καλος και ο φακελακος!!

leykh
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 20 Απρ 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Αγία Τριάδα Θερμαϊκός
Επικοινωνία:

Re: Περι πακεταρίσματος αποστολών

Δημοσίευση από leykh » 31 Ιούλ 2010, 16:41

Και σήμερα έλαβα πράγματα, ξανά σε σακούλα του Τζάμπο, αλλά ήταν μικρό δεματάκι και το χωρεσε η θυρίδα, οπότε δεν χρειάστηκε να μου το αφήσει και αυτό ο ταχυδρόμος στην πόρτα...

Μάλωσα με τον ταχυδρόμο, μάλωσα και με την καθαρίστρια, της οποίας η απάντηση ήταν πως "το δέμα φαινόταν σαν σκουπίδια, που να ήξερα τι έχει μέσα" Ούτε καν το κοίταξε να δει το χαρτάκι που έγραφε στοιχεία επάνω.... :wall:
Προσωρινή απενεργοποίηση λογαριασμού
[/color]
[googleads][/googleads]

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Περι πακεταρίσματος αποστολών

Δημοσίευση από makis » 31 Ιούλ 2010, 17:22

Καλα ειναι να μπαίνουν σε σακουλα τα αντικείμενα τις αποστολής και μετα τυλιγμένο με χαρτι η χαρτοσακούλα ,
ειδικά οταν έχετε ΑΙΧΜΗΡΑ αντικείμενα.

Ο ελτα δεχετε οτι και να του δωσετε , αρα το ταχυδρομείο σου virginiabts θελει να πουλήσει φακέλους.

Οπως και για αποστολες μεχρι 2 κιλα , εσεις λετε αν ειναι δεμα η γραμμα , (σαν γραμμα παει πιο οικονομικα)
π.χ 1 κιλο δεμα ειναι 3,3€ και 1 κιλο γραμμα 2,5€ και συστημενο γραμμα 4,35€
συν την αντικαταβολη σε καθε περιπτωση αν υπαρχει 2,3€
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

leykh
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 20 Απρ 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Αγία Τριάδα Θερμαϊκός
Επικοινωνία:

Re: Περι πακεταρίσματος αποστολών

Δημοσίευση από leykh » 31 Ιούλ 2010, 17:27

Μάκη ακριβώς. Αν ο φάκελος που σκίστηκε από την θήκη περιελάμβανε κάτι μικρό θα είχε φύγει από την τρύπα και δεν θα το λάμβανα ποτέ....Γιαυτό καλό θα είναι να μπαίνουν πρώτα σε σακουλίτσα, οπότε και να σκιστεί ο φάκελος, να μην υπάρχουν απώλειες απο μέσα.
Προφανώς το κακό πακετάρισμα να φταίει που πράγματα δεν φτάνουν ποτέ στον παραλήπτη και είναι κρίμα... :hump:
Προσωρινή απενεργοποίηση λογαριασμού
[/color]
[googleads][/googleads]

Άβαταρ μέλους
pavlex
Platinum Member
Platinum Member
17 93
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 07 Μαρ 2009, 17:56
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας

Re: Περι πακεταρίσματος αποστολών

Δημοσίευση από pavlex » 31 Ιούλ 2010, 18:28

Απο εμπειρεια που εχω να σας πω πως στελνουν τα δεματα οι αργεντινοι.
Πριν απο λιγες μερες παρελαβα ενα φακελλο Α4 (εχω αλληλογραφια με μια κοπελα απο αργεντινη και με στελνει οτιδηποτε αγοραζω απο εκει), το περιεχομενο του φακελλου το περυτυλιγουν με χαρτονι και με ζελοτειπ η οτιδηποτε αλλο για να προστατευθει σαν να ειναι κρεμμυδι,(οπως κανουμε και εμεις τον χειμωνα οταν κανει πολυ κρυο και φοραμε χοντρα παλτα για να μην περασει το κρυο μεσα μας) ενω τον φακελλο η δεμα ενα ζελοτειπ γιατι τους ενδιαφερει το μεσα και οχι το εξω,αφου το εξω εχει τα στοιχεια αποστολεα -παραληπτη και γραμματοσημα.

Οτι και να πουμε σε ολα ειμαστε παρα πολυ πισω ακομα και με τις τριτοκοσμικες χωρες,αυτο το λεω γιατι η αργεντινη εως το 89 ειχαν χουντα και ειναι πρωτοι σε ολα(εκτος βεβαια την οικονομικη κριση που ειχαν γιατι και αυτοι το επεξαν προβατα επι σφαγην μια φορα οπως και εμεις το πεζουμε συνεχεια) , ενω εμεις απο το 82 ειμαστε στην ευρωπη υποτιθετε και ειμαστε πισω , μονο το σκεφτικο μας να υπολογισουμε φτανει.

Και μενα με ερχοντε πολλα δεματα και φακελλοι που ειναι χυμα τα πραγγματα ,οχι μονο απο εδω, αλλα γενικα.Οταν του αλλου δεν του κοβει το ξερο του , τι να κανεις!
Ίδιο μέλος με pavlos3324
Η ένταξη σε ομάδες περιορισμού θα γίνεται με βάση το άθροισμα των πάρε-δώσε και των δυο λογαριασμών

palmira
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 21:09
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Περι πακεταρίσματος αποστολών

Δημοσίευση από palmira » 31 Ιούλ 2010, 19:10

εμένα μου έστειλαν ρούχο,από Αθήνα, τυλιγμένο σε σακούλα σούπερ-μάρκετ και κολλημένο με σελοτέιπ, εδώ κι εκεί. καταντράπηκα όταν το πήρα στα χέρια μου :oops: . φαινόταν σχεδόν καθαρά το περιεχόμενο! και να φανταστείτε ότι μου το έστειλε και μορφωμένο άτομο :wall:
απ'όσο ξέρω, τα δέματα θα πρέπει να είναι τυλιγμένα σε μονόχρωμο χαρτί-πακέτο κλπ, κολλημένα με μονόχρωμη ταινία (όχι διαφημιστική) και να αναγράφουν ευκρινώς τα στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη. αν πρέπει να χρησιμοποιήσετε σακούλα,γυρίστε την τουλάχιστον από την ανάποδη μεριά, να μην φαίνεται το τύπωμά της, και βάλτε μια λευκή κόλλα Α4 με τα στοιχεία.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

HELP: ΟΔΗΓΙΕΣ για ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΔΕΜΑΤΩΝ

Δημοσίευση από makis » 07 Σεπ 2010, 00:04

Ενας χρήσιμος οδηγός που πρέπει να διαβάσετε ΟΛΟΙ !

Όταν είναι να στείλετε κατι με οποιοδήποτε τρόπο προσέχετε τα παρακάτω
-Κάνετε καλή συσκευασία (πχ οχι μια απλή χάρτινη σακούλα)
-Γράφετε τα στοιχειά και αποστολέα (εκτός απο παραλήπτη)
-Αν είναι αντικείμενο αξίας το στελνετε συστημένο η με κουριερ
-Αν είναι εύθραυστο το βάζετε μέσα σε κιβώτιο ανάμεσα σε αεροφαιλ (αυτό με τις φούσκες)
-Συνεννοείστε με τον παραλήπτη πότε βρίσκετε σπίτι του (ώρες-μέρες) για να το παραλάβει.


Όταν είναι να στείλετε κατι με ΚΟΥΡΙΕΡ
-Στέλνετε παραγγελία την προηγούμενη μέρα που μπορείτε να παραλάβετε
-Συμπληρώνεται τις ώρες που μπορείτε και να είστε στον χώρο παραλαβής
-Πείτε τον αποστολέα για την κουριερ που συνεργαζόμαστε (γιατί μπορεί να μην ξέρει & να το στείλει με άλλη)
-Γράψτε το αριθμό αποστολής στην αίτηση , για να ξέρει ο παραλήπτης την πορεία του δέματος

Όταν είναι να στείλετε κατι με ΕΛΤΑ
-Ζητάτε (ειδικά από νέα μέλη) να σας στείλουν πρώτα γραμματόσημα
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βοήθεια για δέματα και έξοδα αποστολής”